انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 215)
سه شنبه 29/6/1390 - 18:41 -0 تشکر 368172
نفسی تازه در ساز مقاومت

سازهای مقاومت نفس تازه می‌خواهد
این روزها كه از همگامی مارش‌ها و سرودهای حماسی با قدم‌های رزمندگان ایرانی در جبهه‌های دفاع مقدس 23سال می‌گذرد، هنرمندان این عرصه می‌گویند موسیقی مقاومت ایران نیازمند نفس‌های تازه است.

دیروز وقتی كه محمدمیرزمانی، مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد در نشست خبری سومین جشنواره بین‌المللی موسیقی مقاومت بر احیای روحیه‌ حماسه‌آفرینی در این هنر تاكید كرد و از ضرورت همدلی و همراهی مردم و هنرمندان این عرصه گفت، شاید ناخودآگاه بر ضعفی انگشت گذاشت كه كمتر مورد توجه قرار گرفته؛ موسیقی مقاومت همراه و همپای زمانه رشد نیافته است.

احمد‌علی راغب، آهنگساز پیشكسوتی كه آثار اركسترال بسیاری را در دوران دفاع مقدس پدید آورده و هنوز هم در این عرصه فعال است، با اشاره به این كه در دوران جنگ، فضای حاكم بر جامعه پذیرای آهنگ‌های حماسی بود، تاكید می‌كند: امروز دیگر نمی‌توان مانند 25 سال پیش به موسیقی مقاومت و حماسی نگاه كرد، چرا كه جامعه و مردم دیگر آن درگیری مستقیم با جنگ را ندارند و از این رو همراهی با آنان شاید سخت باشد.

این هنرمند تاكید می‌كند، وجهه تهییج كنندگی موسیقی مقاومت دیگر كاركرد چندانی ندارد و بهتر است آثار این عرصه بیشتر به سمت تاثیر عاطفی دراز مدت‌تر و عمیق‌تر بر مخاطب حركت كند.

محمد بیگلری‌پور، دیگر آهنگساز باتجربه در عرصه موسیقی دفاع مقدس و مقاومت است كه در راستای نظر راغب اعتقاد دارد: در تولید هر اثر موضوعی موسیقی باید در نظر داشت كه وجوه هنری و ماندگاری آن بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد. در واقع حالا كه فوریت تولید آثار در این زمینه موضوعیت ندارد، باید با درك ماهیت مقاومت دست به تولید آثاری زد كه برای همه نسل‌ها و مخاطبان شنیدنی باشد.

او با اشاره با این‌كه موسیقی مقاومت نیازمند چهره‌های جدید و نفس‌های تازه است، تاكید می‌كند: با رویكرد به تاریخ‌نگاری‌ها، خاطرات و مستندات مقاومت مردمی در طول دفاع مقدس و البته تكیه بر وجوه انسانی آن، می‌توان قطعاتی را به‌وجود آورد كه هم امروزی بوده و هم یادآور گذشته پر افتخار مردم ایران باشد و هم بتواند با نسلی كه جنگ را ندیده است، ارتباط برقرار كند.

اما مجید انتظامی كه با آهنگسازی برای سینمای دفاع مقدس و ساخت چند سمفونی در این موضوع، تجربه‌ای گرانبها را پشت سر دارد، از زاویه‌ای دیگر به موضوع می‌نگرد و می‌گوید: فكر می‌كنم امروز لازم است تا دامنه مفهوم واژه مقاومت را بگسترانیم و آن را تنها در عرصه‌های جنگ نبینیم.

این هنرمند می‌افزاید: فكر می‌كنم زندگی در شرایط سخت اقتصادی و آلوده نشدن به انحراف‌های اجتماعی و اقتصادی خودش یك مقاومت است كه باید به آن پرداخت. از سوی دیگر كار در زمینه‌های سازندگی و پیشرفت‌های علمی هم می‌تواند دستمایه كار در این حوزه باشد.

اما مجید اخشابی، هنرمند موسیقی پاپ با تاكید بر استفاده از ظرفیت‌های این شاخه از موسیقی كشور تاكید می‌كند: مفهوم مقاومت متاسفانه آن طور كه باید از قالب موسیقی پاپ برای انتقال به نسل جوان بهره نگرفته است.

او می‌افزاید: آثار بسیاری در آمریكای لاتین در دوران مقاومت آنها در برابر استعمار آمریكا و حكومت‌های دیكتاتوری در موسیقی پاپ خلق شده كه هنوز جاودانه مانده و همچنان شنیدنی است.

اخشابی خبر می‌دهد: خوشبختانه امسال جشنواره مقاومت به این شاخه مردم پسند موسیقی توجه كرده كه امیدوارم به جریانی مستمر تبدیل شود.

برنامه‌های امسال جشنواره موسیقی مقاومت

در نشست خبری دیروز سومین جشنواره موسیقی مقاومت با حضور محمد میرزمانی، مدیر دفتر موسیقی و محمد گلریز كه دبیری این رویداد هنری را بر عهده دارد، برنامه‌های امسال این جشنواره تشریح شد.

برگزاری جشنواره در 2 بخش آثار تولیدی و اجرای صحنه‌ای، انتشار آلبوم قطعات اجرا شده در سال گذشته، تقدیر از 10 چهره فعال در این عرصه، به روی صحنه رفتن 10 گروه موسیقی در تهران، اجرای گروه تنبورنوازان بی‌ستون و گروه سنتی آوا در كرمانشاه از جمله برنامه‌های امسال موسیقی مقاومت است كه از چهارم تا هفتم مهر برگزار می‌شود. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی