ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 526)
سه شنبه 29/6/1390 - 14:39 -0 تشکر 368069
8 نكته که باید درباره ویندوز 8 بدانید!

اشاره:
گردهمایی BUILD که هفته گذشته در کالیفرنیا برگزار شد، ضیافت رونمایی از ویندوز 8 به شمار می‌رفت. با اینکه طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته چه به صورت رسمی و چه در قالب شایعات اینترنتی، اطلاعات گوناگونی درباره سیستم‌عامل آتی مایکروسافت انتشار یافت ولی ...


 گردهمایی BUILD که هفته گذشته در کالیفرنیا برگزار شد، ضیافت رونمایی از ویندوز 8 به شمار می‌رفت. با اینکه طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته چه به صورت رسمی و چه در قالب شایعات اینترنتی، اطلاعات گوناگونی درباره سیستم‌عامل آتی مایکروسافت انتشار یافت ولی BUILD جایی بود که در آن ویندوز 8 معرفی شد.

ویندوز 8 شاهد بنیادی‌ترین تغییرات از چندین سال گذشته تاکنون و شاید در کل تاریخ سیستم‌عامل‌های مایکروسافت بوده‌است. این سیستم‌عامل مجموعه‌ای از امکانات و بهبودهای جدید را به نمایش گذاشته‌است؛ از واسط کاربر جدید Metro که مرا بسیار به یاد سیستم‌عامل موبایل ویندوز‌فون 7 انداخت، گرفته تا یکی از پرهیاهوترین تغییرات یعنی سازگاری با معماری‌های غیراینتلی که باعث می‌شود روی دستگاه‌های مبتنی بر ARM نیز قابل اجرا باشد.

مایکروسافت با وجود رونمایی خبرساز ویندوز 8 در کنفرانس BUILD، درباره زمان فروش و قیمت آن و اینکه آیا همچون ویندوز 7 در چند نسخه مختلف عرضه خواهد شد یا نه، چیزی بر زبان نیاورد. با این‌ وجود باور عمومی بر این است که ویندوز 8 در پاییز سال 2012 عرضه خواهد شد که بر جدول زمانی گفته شده در اظهارنظرهای غیررسمی مدیران و گفته‌های به بیرون نشت کرده نیز منطبق است. علاوه بر این، ویندوز 7 تقریباً یک سال پس از اولین رونمایی در گردهمایی 2008 PDC عرضه شد و در نتیجه زمان تخمینی برای انتشار ویندوز 8 در پاییز 2012 غیرمنطقی نیست.
در اینجا می‌خواهیم هشت نکته جدید درباره ویندوز 8 را به اطلاع شما برسانیم.
  

سه شنبه 29/6/1390 - 15:24 - 0 تشکر 368088

سازگاری با پردازنده‌های ARM
شاید بزرگ‌ترین تغییر روی داده در ویندوز این باشد که سیستم‌عامل جدید ردموند از این پس روی کامپیوترهایی با پردازنده‌های غیراینتلی نیز قابل اجرا خواهد بود. چون ویندوز 8 خواهد توانست روی دستگاه‌های مبتنی بر معماری ARM نیز اجرا شود. بدین ترتیب این سیستم‌عامل به دامنه گسترده‌تری از تجهیزات گوناگون از دستکاپ گرفته تا کامپیوترهای لوحی رسوخ خواهد کرد.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:24 - 0 تشکر 368090


واسط كاربری جدید
طراحی ویندوز 8 تغییرات زیادی را به خود دیده‌است که شاید چشمگیرترین آن‌ها واسط کاربری جدیدش با نام Metro باشد. البته یک انتخاب دیگر نیز در نظر گرفته شده و آن واسطی است که به طراحی سنتی‌گونه ویندوز 7 شباهت بیشتری دارد و کاربران می‌توانند با کلیک روی دکمه Start به مد Metro و با کلیک روی Computer به مد قدیمی سوییچ کنند. همان‌طور که واسط کاربر Mac OS X Lion از سیستم‌عامل موبایل اپل یعنی iOS بسیار اقتباس کرده‌است، ویندوز 8 نیز در طراحی خود از سیستم‌عامل موبایل مایکروسافت یعنی ویندوز‌فون 7 وام گرفته‌است. سیستم‌عامل جدید از قابلیت live tiles بهره می‌برد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا به برنامه‌ها دسترسی یافته و اطلاعاتی را که به صورت زنده به‌روز شده‌اند (مثل اعلان‌ها) ببینند. به‌علاوه، ویندوز 8، هم از نمایش کامل محیط یک برنامه و هم از نمایش ناکامل آن پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توان یک برنامه را در نوار کناری پنجره قرار داد، قسمتی شبیه ریبون در نرم‌افزار Word نیز به ویندوز اکسپلورر افزوده شده‌است و File Manager نیز ارتقاء پیدا کرده‌است.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:25 - 0 تشکر 368091واسط چندلمسی سازگار با تبلت
در سال‌های اخیر حرکات لمسی به یکی از تجارب روزمره در تعامل با دستگاه‌های کامپیوتری مبدل شده‌اند؛ کافی است انگشت‌تان را روی صفحه اسمارت‌فون، تبلت، نمایشگر و دیگر دستگاه‌های مشابه بکشید تا دستور مربوطه اجرا شود. مایکروسافت طی رونمایی از ویندوز 8 نشان داد که چگونه با ضربه‌زدن به برنامه‌ها (شبیه آن چیزی که در OS X Lion اپل می‌بینیم) می‌توان برنامه‌ای را که در پس‌زمینه پنجره جاری، در حال اجرا است به نوار کناری آن برنامه منتقل کرد. قابلیت دیگر در ویندوز 8 یک صفحه‌کلید لمسی و دو بخشی بود که در صورت استفاده روی تبلت‌ها ورودی‌های ناشی از ضربه‌های انگشت را ساده‌تر دریافت می‌کند.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:25 - 0 تشکر 368092


انتشار نسخه Developer’s Preview
مایکروسافت نسخه Developer Preview ویندوز 8 را در روز سه‌شنبه 14 سپتامبر منتشر کرد که اگر مشتاقید تا زودتر از موعد رسمی از ویندوز 8 استفاده کنید، می‌توانید نسبت به دریافتش اقدام کنید. این نسخه شامل دو ویرایش 64 بیتی (x64) با ابزارهای توسعه جهت ساخت برنامه‌ها و 32 بیتی ((x32 بدون ابزارهای توسعه است که می‌توانید آن‌ها را از پایگاه اینترنتی Windows Dev Center دانلود کنید. هشدار: در صورت مواجهه با مشکل هیچ‌گونه پشتیبانی رسمی دریافت نخواهید کرد ولی مایکروسافت اعلام کرده‌است که اگر مشکل بزرگی بروز کند، ممکن است ترمیم‌های مورد نیاز برای رفع آن‌را عرضه کند.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:26 - 0 تشکر 368093

پشتیبانی از Xbox Live
مایکروسافت می‌خواهد تجربه بازی با کامپیوترهای شخصی را با کنسول‌های بازی خود یک‌دست کند و برای این‌کار Xbox Live را به دسکتاپ آورده‌است. درباره چگونگی این اتحاد اطلاعات کمی در دست است ولی لری هیرب، مدیر برنامه‌‌سازی برای اکس‌باکس در یکی از پست‌های بلاگش نوشته‌است که آوردن اکس‌باکس لایو به ویندوز 8 بخشی از نگرش ما است مبنی بر اینکه دسترسی به سرگرمی مورد نظر شما و به‌اشتراک‌گذاری آن با کسانی که دوست‌شان دارید، آسان شود.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:26 - 0 تشکر 368094

سازگار با فناوری ابر
ویندوز 8 با سرویس‌های ابری مایکروسافت ارتباط تنگاتنگی دارد. هر یک از کاربران ویندوز 8 یک حساب SkyDrive خواهند داشت (شاید یک شخص از قبل این حساب را داشته باشد یا بخواهد حساب جدیدی باز کند) که می‌توانند به وسیله آن درست همان‌طور که به فایل‌های خود روی کامپیوتر محلی دسترسی دارند، به فایل‌های ذخیره شده‌شان در SkyDrive نیز دسترسی پیدا کنند. ویندوز 8 همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا به سیستم دیگری که با SkyDrive مرتبط است، متصل شوند و حتی درصورت وجود فایروال نیز از طریق آن سیستم به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنند.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:27 - 0 تشکر 368095

فروشگاه نرم‌افزار (App Store)
همانطور که اپل برای سیستم‌عامل دسکتاپ Mac OS X خود Mac App Store را تاسیس کرده، مایکروسافت نیز برای ویندوز 8 فروشگاهی به نام Windows Store را راه‌اندازی کرده‌است. Windows Store با Mac App Store تفاوت‌هایی دارد؛ از جمله اینکه به کاربرانش اجازه می‌دهد تا نرم‌افزار منتخب خود را در یک بازه زمانی مشخص به‌طور آزمایشی به کار ببرند. این فروشگاه بخشی به نام Spotlight دارد که در آن برنامه‌های پیشنهادی مایکروسافت قرار گرفته‌اند و علاوه بر آن دسته‌بندی‌های دیگری همچون بازی‌ها (Games)، ایجاد محتوا (Productivity) و عکاسی (Photography) نیز در نظر گرفته شده‌اند (می‌توانید برحسب نام نیز آن‌ها را جست‌وجو کنید). برنامه‌های ویژه مد غیر Metro یا قدیمی‌تر واسط کاربر هم در Windows Store به فروش خواهند رسید.


سه شنبه 29/6/1390 - 15:27 - 0 تشکر 368097

امنیت بیشتر و بیشتر
می‌دانیم، می‌دانیم.... با هر بار انتشار نسخه جدید ویندوز، در بوق و کرنا می‌کنند که امنیت آن بهتر شده‌است، ولی به حرف‌مان گوش کنید. ویندوز 8 چنان طراحی شده که هنگام بوت شدن، تنها اجزای مورد اطمینان سیستم‌عامل را بارگذاری می‌کند. Windows Defender نیز همه تمهیدات کامل ضدویروس را شامل می‌شود و یک سد امنیتی با نام App Reputation نیز شما را از نصب کردن برنامه‌های مشکوک باز می‌دارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی