انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 427)
دوشنبه 28/6/1390 - 19:29 -0 تشکر 367730
خدا در برابر غفلت ها اشکارا جلوه کرده است

خدا در برابر غفلت ها آشكارا جلوه كرده است
تهران- حضرت علی (ع) در خطبه 181 نهج البلاغه در رابطه باخداشناسی می فرماید: خدا با نشانه های تدبیر استوار و خواسته های حكیمانه در خلق نظام احسن، در برابر غفلت ها، آشكارا جلوه كرده است.
خدا در برابر غفلت ها آشكارا جلوه كرده است
* خطبه 180
- نكوهش فریب خوردگان
خوارج از رحمت خدا دور باشند چونان قوم ثمود، آگاه باشید، اگر نیزه ها به سوی آنان راست شود، شمشیرها بر سرشان فرود آید، از گذشته خود پشیمان خواهند شد، امروز شیطان آنها را به تفرقه دعوت كرد و فردا از آنها بیزاری می جوید و از آنها كنار خواهد كشید. همین ننگ آنان را كافی است كه از هدایت گریختند و در گمراهی و كوری فرو رفتند، راه حق را بستند و در حیرت و سرگردانی ماندند.

* خطبه 181
-توحید الهی
(از نوف بكالی نقل شد كه امیر مومنان علی (ع) در شهر كوفه بر روی تخته سنگی كه جعده بن هیبره برای او نصب كرد ایستاد و این سخنرانی را ایراد كرد، در حالی كه پیراهنی خشن از پشم بر تن داشت و شمشیری یا بندی از لیف خرما به گردن آویخته و بر پاهای مباركش، كفشی از لیف خرما داشت و اثر سجده در پیشانی او پیدا بود).
- ستایش پروردگار سبحان
ستایش خداوندی را سزاست كه سرانجام خلقت و پایان كارها به او باز می گردد، خدا را بر احسان بزرگش و برهان آشكار و فراوانی فضل و آنچه بدان بر ما منت نهاده است می ستایم، ستایشی كه حق او را ادا كند و شكر شایسته او را بجا آورد، به ثواب الهی ما را نزدیك گرداند و موجب فراوانی نیكی و احسان او گردد.
از خدا یاری می طلبیم، یاری خواستن كسی كه به فضل او امیدوار و به بخشش او آرزومند و به دفع زیانش مطمئن و به قدرت او معترف و به گفتار و كردار پروردگار اعتقاد دارد.
به او ایمان می آوریم، ایمان كسی كه با یقین به او امیدوار و با اعتقاد خالص به او توجه دارد و با ایمانی پاك در برابرش كرنش می كند و با اخلاص به یگانگی او اعتقاد دارد و با ستایش فراوان خدا را بزرگ می شمارد و با رغبت و تلاش به او پناهنده می شود.
- راه های خداشناسی
خدا از كسی متولد نشد تا در عزت و توانایی دارای شریك باشد و فرزندی ندارد تا وارث او باشد، وقت و زمان از او پیشی نگرفت و زیادی و نقصان در او راه ندارد، خدا با نشانه های تدبیر استوار و خواسته های حكیمانه در خلق نظام احسن، در برابر غفلت ها، آشكارا جلوه كرده است.
از نشانه های آفرینش او خلقت آسمان های پابرجا بدون ستون و تكیه گاه است، آسمان ها را به اطاعت خویش دعوت و آنها بدون درنگ اجابت كردند، اگر اقرار آسمان ها به پروردگاری او و اعترافشان در اطاعت و فرمانبرداری از او نبود، هرگز آسمان ها را محل عرش خویش و جایگاه فرشتگان و بالا رفتن سخنان پاك و اعمال نیك و صالح بندگانش قرار نمی داد.
ستارگان را نشانه های هدایتگر بیابان ماندگان سرگردان قرار داد تا به وسیله آنها راهنمایی شوند، ستارگانی كه پرده های تاریك شب مانع نورافشانی آنها نمی گردد و نمی تواند از نورافشانی و تلالو ماه در دل آسمان جلوگیری كند، پس پاك است خدایی كه پوشیده نیست بر او سیاهی تیره و تار، بر روی ناهمواری های زمین و قله های كوتاه و بلند كوه ها و نه غرش رعد در كرانه آسمان و نه درخشش برق در لابلای ابرها و نه وزش بادهای تند و طوفان و نه ریزش برگ ها بر اثر بارش باران و نه محل سقوط قطرات باران و نه مسیر كشیده شدن دانه ها به وسیله مورچگان و نه غذاهای كوچك نادیدنی پشه ها و نه آنچه كه در شكم حیوانات ماده در حال رشد است (خدا به همه آنها آگاه است).

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی