دانش و فن آوری (بازدید: 260)
چهارشنبه 23/6/1390 - 19:43 -0 تشکر 365885
ایران در شناسایی و نابودی ویروس استاکس نت موفق عمل کرد

ایران در شناسایی و نابودی ویروس استاكس نت موفق عمل كرد
تهران- رییس سازمان پدافند غیر عامل كشور گفت: با حمله ویروس استاكس نت به تاسیسات صنعتی كشور اولین حمله سایبری در جهان شكل گرفت كه ایران در شناسایی و نابودی این ویروس موفق عمل كرد.
ایران در شناسایی و نابودی ویروس استاكس نت موفق عمل كرد
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سردار "غلامرضا جلالی" روز چهارشنبه در نشست خبری نخستین همایش ملی دفاع سایبری در جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در سال گذشته شاهد اولین حمله سایبری به كشور با محوریت ویروس استاكس نت، بدون اعلام قبلی، ردپا و پذیرفتن مسوولیت در كشور بودیم كه در آن آمریكا و رژیم صهوینیستی تلاش داشتند كه یكی از زیرساخت های اصلی كشور در حوزه هسته ای را مورد تهاجم قرار دهند.
وی گفت: قبل از حمله سایبری ویروس استاكس نت، در این زمینه ساختار منسجمی در كشور وجود نداشت؛ اما هنگامی كه احساس كردیم چنین حمله ای به ایران شده است از تمام ظرفیت های داخلی با محوریت سازمان پدافند غیرعامل در شناسایی و اقدامات بعدی این حمله سایبری استفاده كردیم و در نتیجه این ویروس به زودی شناسایی و نابود شد.
رییس سازمان پدافند غیر عامل خاطرنشان كرد: در مرحله بعدی تمام دستگاه های اجرایی كشور در قالب كارگاه های آموزشی نسبت به این موضوع آموزش دیدند و همچنین با بازرسی مورد به مورد دستگاه های با اهمیت بالا اشكالات آن ها را برطرف كردیم و از سوی دیگر در برخی از نهادها تست نفوذ انجام دادیم.
وی گفت: اقدامات یاد شده فقط اقدامات كوتاه مدت بعد از حمله محسوب می شدند و اقدامات بلند مدت باید در بخش صنعت كشور دنبال شود كه یكی از آن ها تولید بومی و امن صنعت فناوری اطلاعات در كشور است.
سردار جلالی یادآور شد: ‌ اینكه می‌گویند برخی تهدیدات علیه كشور ما ناشی از ضعف ماست، این گونه نیست زیرا وقتی ویندوز ما با منبع بسته در اختیارمان قرار می‌گیرد، مسلم است كه در پشت‌ آن روزنه‌های نفوذی تعبیه شده كه خودمان از آن اطلاعی نداریم.
وی درباره مقابله به مثل در حمله ویروس استاكس نت به تاسیسات صنعتی كشور گفت: در فضای سایبر مفهومی به نام تروریسم سایبری و دفاع سایبری وجود دارد كه در حال حاضر حوزه های این مفاهیم باز نشده است؛ ایران به دلیل اینكه مایل نیست دفاع سایبری از كشور در حوزه تروریسم سایبری قرار گیرد، تلاش می كند تا ابتدا چارچوب های این حوزه را مشخص كند و در مرحله بعدی نسبت به مقابله به مثل و دفاع سایبری عمل كند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی