• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 802)
چهارشنبه 23/6/1390 - 11:55 -0 تشکر 365750
در بهشت ازدواج نیست

پیرامون حوریان بهشتی، که در قرآن کریم به عنوان یکی از پاداش‌های اخروی نیکوکاران، شمرده شده است سوالاتی مطرح است از جمله:

1. آیا مردها در بهشت با حوریان بهشتی ازدواج می‌کنند؟

2. ایا هر حوری می‌تواند فقط یک شوهر داشته باشد؟

3. آیا برای زن‌ها نیز حورالعین‌های مردانه وجود دارد؟

در نوشتار حاضر می‌کوشیم سوالات یادشده را با نگاهی به آیات و روایات پاسخ گوییم:

برای ورود به بهشت، فرقی میان زن و مرد نیست و یکی از پاداش‌های خداوند در بهشت «حورالعین» است که قرآن و روایات به آن اشاره کرده است. بنا بر گفته‌ی اغلب مفسرین، در بهشت ازدواج نیست و تزویج حورالعین به معنای قرین کردن و عطا کردن و حورالعین از طرف خداوند به بندگانش، تفسیر شده است.

همچنین در مورد چند همسری زنان در بهشت، به طور اجمال باید گفت از مجموع آیات و روایات، می‌توان چنین استفاده کرد که زنان مؤمنی که به بهشت وارد شده‌اند چنین درخواستی ندارند؛ هر چند اگر درخواست کنند در اختیارشان قرار می‌گیرد.»

یکی از نعمت‌های بزرگی که خداوند برای بندگان مؤمن و باتقوا در نظر گرفته است بهشت و نعمت‌های فراوان و جاویدان آن است. البته رضا و خشنودی خداوند از آن‌ها، بالاترین پاداش است. تنها چیزی که باعث ورود به بهشت است، ایمان و عمل صالح انسان در این دنیا است و هر چه ایمان انسان، بیشتر و اعمال صالحش فراوان‌تر باشد، مقام او در بهشت بالاتر است و فرقی میان زن و مرد نیست و هر انسانی می‌تواند به چنین مقاماتی برسد. خداوند می‌فرماید: «هر کس از مردان یا زنان که عمل صالحی انجام دهد، و ایمان هم داشته باشد به درستی که وارد بهشت می‌شوند و بدون حساب در آنجا روزی دریافت می‌کنند.»1

بهشت جای تکلیف نیست، چرا که با وجود تکلیف و اختیار باید بهشت و جهنم دیگری پدید آید تا نتیجه‌ی اعمال جدید در آن به انسان داده شود و این امر همین گونه ادامه خواهد داشت. در حالی که خداوند تمام نعمت‌های بهشتی را پاداش اعمال همین دنیای ما و ایمان و عمل ما می‌داند.از مجموع آیات و روایات استفاده می‌شود که هر چه بهشتیان بخواهند در اختیارشان گذاشته می‌شود2، از جمله یکی از نعمت‌های بهشتی، حورالعین‌های بهشتی است که در اختیار مردان مؤمن گذاشته می‌شود.

حور جمع حوراء به معنای زنی است که سفیدی چشمش بسیار سفید و سیاهی آن نیز بسیار سیاه باشد و یا به معنای زنی است که دارای چشمان سیاه چون چشم آهو باشد، «عین» جمع کلمه‌ی «عیناء» به معنی درشت چشم می‌باشد، و ظاهراً حورالعین موجوداتی غیر از زنان دنیایند.3 خداوند در مورد آنان می‌فرماید: «حورالعین را به ازدواج آن‌ها درمی آوریم.»4 بنا بر تفسیر اغلب مفسّران، ازدواج به معنای دنیوی آن، در بهشت وجود ندارد. پس اینجا، نزدیک کردن و عطا کردن حورالعین از طرف خداوند به بندگان بهشتی‌اش مراد است.5

از صفات بیان شده برای حورالعین در قرآن و بعضی روایات می‌توان چنین استفاده کرد که حورالعین در بهشت بیش از یک همسر ندارد زیرا خداوند در مورد صفات حورالعین می‌فرماید: «...نه هیچ انسانی قبل از ایشان (قبل از آن شخص بهشتی) آن‌ها را لمس کرده و نه هیچ جنّی.»6

مرحوم مجلسی در تفسیر «قاصرات الطرف» که در ابتدای همین آیه آمده است، می‌فرماید: «یعنی زوج‌هایی هستند که نگاهشان فقط برای شوهرانشان است و به هیچ کس غیر از شوهرانشان رغبتی ندارند.»7

اما آیا زنان دنیایی هم همین گونه‌اند یا نه ؟ شاید بتوان گفت که

اگرچه اهل بهشت هر آنچه در بهشت بخواهند بر ایشان آماده است8 اما هرگز درخواستی به عنوان تعدّد زوجات ندارند و همان‌گونه که زنان پاک در دنیا، چشم به غیر از همسر خود ندارند، در بهشت هم که جای پاکان است، خواهان زوج‌های متعدد برای خود نیستند.

در روایتی از امام صادق(علیه السلام) در مورد ازدواج مرد و زن زمینی در بهشت سؤال شد، حضرت فرمودند: «اگر رتبه‌ی زن بالاتر بود و خواست با مرد زمینی‌اش ازدواج کند می‌تواند او را انتخاب کند (و مرد نمی‌تواند وی را انتخاب کند) که در این صورت مرد همسر او می‌گردد ولی اگر رتبه‌ی مرد بالاتر بود او می‌تواند زن را اختیار کند (اینجا زن چنین حقّی ندارد) که در این صورت، زن یکی از همسران مرد می‌شود.»9 یعنی زن یکی از همسران مرد می‌شود ولی مرد، تنها همسر زن می‌گردد، این مطلب را برخی دیگر از روایات نیز بیان می‌کند.

همچنین در روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نقل شده که فرمودند: «زن اگر در دنیا دو شوهر داشته باشد در آخرت هر کدام را که بهتر دید (از حیث اخلاق) انتخاب می‌کند»10. حضرت نفرموده‌اند که می‌تواند هر دو را انتخاب کند بلکه فرمود بهترین آن‌ها را انتخاب می‌کند.

در پایان تذکر این نکته بجاست که برای خدمتگزاری بهشتیان، «غلمان» هایی وجود دارد و در این بین فرقی میان زن و مرد نیست.

قرآن مجید در این باره می‌فرماید: پیوسته بر گردشان نوجوانانی برای(خدمت)آنان گردش می‌کنند که چون مرواریدهای درون صدفند.11ظاهر این آیه آن است که پسران زیبای بهشتی فقط برای خدمتگزاری بهشتیان آفریده شده‌اند.

پی‌نوشت‌ها:

[1] . غافر، 40.
[2] . فصلّت، 31.
[3] . ترجمه ی المیزان، ج 18، ص 228.
[4] . دخان، 54.
[5] . بحار الانوار ، ج 8، ص 99؛ ترجمه ی المیزان، ج 18، ص 228.
[6] . "فیهِنَّ قاصِراتُ الطَّرْفِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَان" در این قصرهای بهشتی زنانی هستند که جز به همسران خود چشم ندوخته، و جز به آن‌ها عشق نمیورزند، الرحمن، 56.
[7] . بحار الانوار، ج 8، ص 97.
[8] . فصلّت، 31.
[9] . همان، ص 105.
[10] . بحار الانوار، ج 8، ص 119
[11]. "وَ یَطُوفُ عَلَیْهِمْ غِلْمانٌ لَهُمْ کَأَنَّهُمْ لُؤْلُؤٌ مَکْنُونٌ " طور،24 .

تهیه شده از سایت http://www.niazerooz.com/Hot-News-Detail/page_11/11/48861

چهارشنبه 23/6/1390 - 12:4 - 0 تشکر 365754

سلام
یه خورده مطالب کوتاهتر باشه بهتر نیست؟!

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

چهارشنبه 23/6/1390 - 13:21 - 0 تشکر 365776

mnazari گفته است :
[quote=mnazari;516421;365754]سلام
یه خورده مطالب کوتاهتر باشه بهتر نیست؟!

چشم مطالب طولانی رو از این به بعد چند قسمتی می کنم

چهارشنبه 23/6/1390 - 16:32 - 0 تشکر 365829

سلام

جالبه که قرآن از حورالعینی که موی بور و چشم های آبی(چهره زن اروپایی) داشته باشه حرفی نزده.....چرا؟...چون اولا این نوع چهره در میان زنان عرب وجود نداشته و برای مردان عرب ناشناخته بوده و اصولا جذابیتی براشون نداشته....ولی این دلیل نمیشه که این تیپ حورالعین در بهشت نباشه


تقوا پیشه کنیم ایشالله نصیبب همه آقایون تبیانی میشه:D

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 23/6/1390 - 16:54 - 0 تشکر 365832

انشالله نصیبتون بشه آقای vahidmiladi
البته به نظر من این هنر بی نظیر قرانه که از مصداق‌ ها و مثال‌های عینی صحبت می کنه

چهارشنبه 23/6/1390 - 17:15 - 0 تشکر 365836

به نام خدا
با سلام وتشکر از حضرتعالی
چگونگی ازدواج با حوریه های بهشتی و زاد و ولد در بهشت را توضیح دهید.
از مهمترین اسباب آرامش خیال و انس و نشاط در زندگی ، داشتن همسری مناسب و از هر لحاظصاحب کمالات است . وجود چنین همسری در زندگی انسان خواه نسبت به مرد باشد یا زن ، می تواند تحمّل همه ءمشکلات را آسان سازد و به زندگی شادابی و شیرینی و نشاط بخشد.
نداشتن چنین همسری یا داشتن همسری نامناسب ، کافی است که شهد شیرین زندگی را در کام انسان تلخ کند،هر چند وسائل دیگر از هر نظر آماده باشد.
بی جهت نیست که در قرآن از جمله نعمت ها را بر شمرده :
زوّجناهم بحور عین ؛(1) ما آن ها را با حور العین تزویج می کنیم >.
حورٌ مقصوراتٌ فی الخیام (2)، کانهنّ الیاقوت و المرجان ؛(3) حورالعین هایی که در خیمه های بهشتی هستند و مانند(پـاورقی 2.الرحمان (55 آیه 72
یاقوت و مرجان زیبا می باشند>.(4)
چگونگی تزویج با حور العین و این که آیا عقد ازدواج می خوانند و آیا زاد و ولدی در بهشت هست ؟در جایی ازقرآن و سایر کتاب ها ذکر نشده است .
تزویج با حور العین نتیجهء اعمال خوب انسان است . ظاهراً زاد و ولدی در بهشت نخواهد بود، یا لااقل زاد وولدی شبیه زاد و ولد دنیا نخواهد بود.
(پـاورقی 1.دخان (44 آیه 54
(پـاورقی 3.همان ، آیهء 58
(پـاورقی 4.ناصر مکارم شیرازی ، پیامبر قرآن ، ج 6 ص 259 با تلخیص .
منبع:سایت جواب

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

چهارشنبه 23/6/1390 - 23:49 - 0 تشکر 365977

حقیقت اینه منم راجع به زاد و ولد در بهشت چیزی نمی دونم احتمالا با دنیا فرق داره آخه کارشناس دینی نیستم مطالب رو بررسی می کنم و سپس انتخاب می کنم و در تایپیک می گذارم اما با توجه به مطالب بالا شاید در آنجا آنقدر بساط آرامش و شادی و رفاه و.... به قدرت حق تعالی ایجاد شده باشد که کمتر کسی به فکر زاد و ولد بیفتد مگر اینکه فرد بهشتی خودش  تقاضای فرزند داشته باشد که در آن صورت به قدرت خداوند به او فرزندی داده شود که از جنس ملائک و حوریه ها می باشد نمی دانم درست گفتم یا نه اما تقاضا می شود دوستانی که اطلاعات مذهبی بیشتری دارند به خصوص در این مورد نظرات خود را ارائه دهند با تشکر از همگی

جمعه 25/6/1390 - 6:54 - 0 تشکر 366321

با نام خدا و سلام
تو این دنیا با این خانمای دنیایی سروکله می زنیم بسمون نیست اون دنیا هم !؟!؟!؟!؟!؟!!؟

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 25/6/1390 - 10:30 - 0 تشکر 366345

teachman گفته است :
[quote=teachman;521731;366321]با نام خدا و سلام
تو این دنیا با این خانمای دنیایی سروکله می زنیم بسمون نیست اون دنیا هم !؟!؟!؟!؟!؟!!؟

اول شما مطمئن بشید که اون دنیا جاتون بهشت هست یا نه؟ بعدا از همنشینی با خانمها در آنجا نگران بشید دوم شما اگه از خانم دنیاییتون راضی نیستید می تونینید اون دنیا تقاضای هم‌نشینی و ازدواج با حور عین نداشته باشید متن در بهشت ازدواج نیست رو بخونید در صورتی که تقاضای همسر داشته باشید به شما حور عین می دهند در غیر این صورت خیر سوم این که اگه ما خانم‌ها نبودیم دنیا به کام شما آقایون تلخ تر از زهر می شد پس خدا چه مهربونه که ما رو خلق کرد و در نهایت این که به سلامتی ما خانم‌ها که صبورانه با خوبی و بدی شما آقایون می سازیم ولی شما تحمل ساختن با خوبی و بدی خانم‌ها رو ندارید

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی