سينما و تلویزیون (بازدید: 152)
سه شنبه 22/6/1390 - 22:49 -0 تشکر 365584
مراسم نکوداشت های جشن پانزدهم سینما برگزار شد

مراسم نكوداشت های جشن پانزدهم سینما برگزار شد
تهران- مراسم نكوداشت "علیرضا زرین "، "كمال تبریزی"، "مسعود بهنام" و "داود رشیدی" در پانزدهمین جشن سینمای ایران همزمان با روز ملی سینما با حضور سینماگران در تالار ایوان شمس برگزار شد.
مراسم نكوداشت های جشن پانزدهم سینما برگزار شد
به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از خانه سینما، "فرهاد توحیدی" رییس هیات مدیره خانه سینما به آیین نكوداشت جشن سینمای ایران اشاره كرد و گفت: همه ساله در جشن سینما از سه هنرمند و یك شخصیت سینمایی تجلیل می شود كه یكی از این جوایز، جایزه سیف الله داد است و به افرادی اهدا می شود كه خدمات شایانی به صنعت سینمای ایران كردند و در واقع خادمان سینما هستند.
وی افزود: سه جایزه دیگر هم به سینماگرانی كه به سینمای ایران خدمات ویژه ای كردند و عمری در این راه صرف كرده و یا اینكه در عمر كوتاه خود خدمات بزرگی ارایه داده اند، اهدا می شود.
این نویسنده سینما در ادامه نوشته طنزی درباره علت برگزاری جشن های خانه سینما قرائت كرد.
در ادامه برنامه فیلم كوتاهی كه برای بزرگداشت "علیرضا زرین" كه مدیریت كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان را از سال 59 تا 70 برعهده داشت، ساخته شده بود، پخش شد. در این فیلم افرادی چون عباس كیارستمی، احمدرضا احمدی، نورالدین زرین كلك، علی اكبر صادقی، فرشته طائرپور و ... كه در مدت 13 ساله مدیریت علیرضا زرین در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان حضور داشتند درباره او صحبت كردند.
"كیومرث پوراحمد" دبیر جشن پانزدهم سینما درباره افرادی كه بزرگداشت آنان برگزار شد،
گفت: كمال تبریزی كسی است كه لیلی با من است را ساخت و طنزی را وارد فیلم های جبهه كرد اما با كمال تاسف به هجوی درباره جبهه رسیدیم كه بسیار هجو بدی هم هست.
دبیر پانزدهمین جشن سینماتصریح كرد: "مسعود بهنام" پنجمین فیلم سینمای پس از انقلاب را صدابرداری كرد و در "شبح كژدم" كه اولین فیلم محصول بخش خصوصی سینمای ایران بود صدابردار سر صحنه شد و باید بدانیم كه او چقدر با تهیه كننده جنگیده تا بتواند سر صحنه صدابرداری كند.
وی درباره "داود رشیدی" نیز گفت:نخستین فیلم سینمایی ام بی بی چلچله را با رشیدی كار كردم كه خاطرات بسیار خوشی با او داشتم و چیزهای بسیاری از او آموختم . او همانقدر كه در نماهای بسته انرژی می گذاشت مقابل یك جوان جنوبی هم همانقدر انرژی صرف می كرد تا بازی او خوب شود .
پوراحمد گفت: در آن فیلم دستیار من وسط فیلمبرداری به خاطر دستمزد كار را رها كرد و من هم او را به تهران فرستادم، وقتی موضوع را با گروه فیلمبرداری در میان گذاشتم رشیدی تا آخر كار در كنار من حضور داشت و بخش های سخت را با حضور سیاهی لشكرها تا به آخر پیش برد و رهبری كرد.
دبیر پانزدهمین جشن سینما به خدمات علیرضا زرین در عرصه فرهنگ و هنر اشاره كرد و یادآور شد: مدیران باید سلامت روح و روان داشته باشند تا بتوانند مانند علیرضا زرین كار كنند. وقتی بیمار باشند نمی توانند به این شكل كار كنند.
وی توضیح داد: 20 سال پیش ما به همراه زرین برای شركت در جشنواره فیلم كودك به ایتالیا رفتیم. ساك كوچكی كه همراه ایشان بود برایم نماد شد و در تمام 10 روز جشنواره كه بزرگداشت سینمای ایران برگزار می شد، مطمئنم هیچ كدام از مسوولان آن جشنواره نفهمیدند كه آن مرد ریزنقشی كه در گوشه ای می ایستاد ، تهیه كننده این فیلم ها بوده است.
به گفته وی، او در تمام دوره مدیریتش دور از جنجال بود و فقط كار می كرد روزی كه رفت گفت اگر چیزی به كانون اضافه نكردم چیزی هم از آن كم نكردم.
"محمد مهدی عسگرپور" مدیر عامل خانه سینما نیز با تبریك روز ملی سینما در تجلیل از مقام علیرضا زرین گفت: حتی اگر وضعیت خوبی در زمینه فرهنگ داشتیم باز هم باید از زرین تجلیل می كردیم.
وی افزود: وی در دوره ای مدیریت می كردند كه سینمای امروز ایران پای خود را بردوش افتخارات آن دوره می گذارد و سختی های زیادی را تحمل می كند.
مدیرعامل خانه سینما یادآور شد: به مناسبت روز ملی سینما از همه خانواده سینما می خواهم كه به مجموعه همكاران خود در ستاد خانه سینما برای پیگیری برخی كارها كمك كنند.
"علیرضا زرین" هم از برگزاركنندكان جشن سینما تشكر كرد و با اشاره به مدیریت خود در كانون پرورش فكری كودكان ونوجوانان گفت: وقتی قرار شد به كانون بروم شرایط خاصی در آن زمان حكفرما بود و من هم یك جوان 24، 25 ساله بودم.
وی افزود: اصلا تجربه مدیریت یك سازمان دو هزار و چند نفره را نداشتم ولی لطف خدا شامل حال من شد.
مدیر اسبق كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان ادامه داد: در آن زمان اختلاف میان گروه ها و دسته های مختلف شدت زیادی داشت اما تابلوی خوشنویسی به این مضمون نوشتم وزیر دست خودم قرار دادم كه به خودم یادآوری كنم كارهای خوب مدیریت قبلی مثل كتابخانه سازی، تولید فیلم، نوار و كتاب برای كودكان را اگر عرضه داشته باشم در آن 13 سال ادامه دهم.
زرین ادامه داد: من كار افرادی كه كاربلد بودند را هماهنگ می كردم. من اصلا فیلم ندیده بودم و كاری بلد نبودم اما در طول مدیریت و سرپرستی ام در كار آنها دخالت نكردم.
وی تصریح كرد: امیر نادری كارگردان سینما می گفت اگر بلدی فیلم بساز اما من این كاره نبودم و تنها كار كسانی كاربلد بودند را هماهنگ می كردم. به این تئوری باور داشتم كه خواستن توانستن است و یقین داشتم كه مدیریت ماندگار نیست. خوشبختانه توانستم برای آنهایی كه می خواستند كار انجام دهند، زمینه را فراهم كنم.
رسول صدرعاملی نیز كه برای تقدیر از داود رشیدی در این مراسم حضور داشت درباره وی گفت: سال 60 با رشیدی اولین فیلمم را كار كردم. در آن فیلم كه رهایی نام داشت رشیدی اولین قطار را در نقش لوكوموتیوران وارد خرمشهر می كرد.
وی یادآور شد: در تمامی این سال ها كامیابی ها، شكست های زیادی داشتیم و مدیران زیادی آمدند و رفتند اما آرزوی من در این جشن این است چند دسته و گروه نباشیم و با اینكه خیلی بزرگ هم شدیم بدانیم كه خبری نیست.
كارگردان فیلم سینمایی زندگی با چشمان بسته تصریح كرد: رشیدی در یك خانواده فرهنگی تربیت شده بود و دانش آكادمیك داشت و زلال و شفاف و روشن بود و با او احساس امنیت می كردیم. او دوستی مهم برای من بود كه همیشه می توانستم به او تكیه و اعتماد كنم و امیدوارم سال های سال بماند و ما در كنار او باشیم.
جعفر والی هم در تقدیر از رشیدی گفت:حدود 50 سال پیش مادر رشیدی به من مژده داد كه پسرم تئاتر خوانده و می خواهد به ایران بیاید.
وی ادامه داد: در در نخستین كار وی به نام می خوای با من بازی كنی من بازی كردم.این نمایش برای من تجربه بزرگی بود چون داود با یك آگاهی و دانش جدیدی به تئاتر آمده بود و فرصت خوبی برای آموختن به ما می داد.
این بازیگر سینما تصریح كرد: در دومین كار رشیدی هم افتخار بازی داشتم و هنوز هم آرزو دارم در نمایشنامه های این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون بازی كنم.
"مهدی فخیم زاده" هم با اشاره به اینكه شاگرد رشیدی بوده گفت: تعداد زیادی از افرادی كه در این سالن هستند به گونه ای شاگرد رشیدی حساب می شوند اما من افتخار داشتم كه به طور مستقیم شاگرد او بودم.
این كارگردان سینما و تلویزیون توضیح داد: آنقدر كلاس های رشیدی خوب بود كه من كه شاگرد دانشكده هنرهای دراماتیك بودم به همراه چند نفر دیگر به كلاس های اودر دانشكده هنرهای زیبا هم می رفتیم.
مریلا زارعی بازیگر سینما نیز گفت: در این چند سال كار صنفی در كنار داود رشیدی درس های زیادی مانند صداقت،راستی و درستی را یاد گرفتم. این بازیگر سینما كار اصولی را به من آموخت و به نمایندگی از همه بازیگران سرتعظیم دربرابر هنرمند بزرگ فرود می آورم.
داود رشیدی همچنین پس از دریافت تندیس خود گفت: اجازه می خواهم زیاد حرف نزنم برای اینكه بغض گلویم را گرفته است. از خانه سینما كه خانه ماست تشكر می كنم و خوشحالم كه یكی از اولین افرادی بودم كه از ابتدا در این خانه حضور داشتم و عضو كوچكی از خانه سینما هستم.
همچنین "علی دهكردی" بازیگر سینما و تلویزیون به نمایندگی از شورای مركزی انجمن بازیگران سینما پیام تبریكی در تجلیل از رشیدی قرائت كرد.
در ادامه این برنامه از مسعود بهنام تقدیر شد. در این بخش حسن زاهدی، اسحاق خانزادی از صدابرداران سینما و فرشته طائرپور تهیه كننده سینما نیز درباره وی سخنانی را بیان كرده و از این صدابردار سینما به پاس سال ها فعالیت در سینمای ایرن تقدیر كردند.
مازیار شیخ محبوبی و بهمن اردلان هم به نمایندگی از انجمن صدابرداران از بهنام تقدیر كردند.
در ادامه این برنامه از كمال تبریزی تقدیر شد. منوچهر محمدی در این بخش گفت: تبریزی رفیق 30 و چند ساله من است. با شناختی كه از او دارم به نظرم مصداق درست یك مسلمان خوشرو است.
وی افزود: تبریزی مسلمانی است كه اطرافیان از دست و زبان او آسوده اند و مثل افرادی نیست كه وقتی لب باز می كنند آتش و خشم و كینه از دهان آنها بیرون می آید.
این تهیه كننده سینما یادآور شد: كمال تبریزی اعتقادات و باورهایش را به نقد با مردم می گذارد. او بچه جبهه است و لیلی با من است را می سازد.
محمدرضا هنرمند، رضا میركریمی و رضا كیانیان از جمله كسانی بودند كه از تبریزی در این بخش تقدیر كردند.
كمال تبریزی نیز در این بخش گفت: من خودم را در انتهای صف بزرگان وعزیزانی می بینم كه باید از آنان تقدیر شود و فكر می كنم نباید این اتفاق درباره من می افتاد.
وی افزود: خیلی ها این شایستگی را دارند و باید درباره آنها این اتفاق می افتاد.
برنامه پایانی پانزدهمین جشن سینمای ایران 25 شهریور ماه - جمعه- در تهران برگزار می شود.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی