سينما و تلویزیون (بازدید: 182)
سه شنبه 22/6/1390 - 16:42 -0 تشکر 365429
نویسنده ی شهر دقیانوس: سه سال کار تحقیقاتی پشتوانه ی فیلنامه ی است

نویسنده شهر دقیانوس: سه سال كار تحقیقاتی پشتوانه فیلمنامه است
تهران - یكی از نویسندگان مجموعه تلویزیونی "شهر دقیانوس" با بیان اینكه برای نگارش فیلمنامه این اثر سه سال كار تحقیقاتی انجام شده است، گفت: در پایان این مجموعه، مردم جیرفت به حفاظت از آثار تاریخی شهر خود می‌پردازند.
نویسنده شهر دقیانوس: سه سال كار تحقیقاتی پشتوانه فیلمنامه است
"محمدرضا هاشمیان" روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: اگر قرار باشد یك نویسنده درباره موضوعات تمدنی و تاریخی اثری مكتوب تهیه كند باید تحقیق را پشتوانه كار خود قرار دهد.
وی در این رابطه به تاراج میراث فرهنگی جیرفت كه حدود 10 سال پیش در این منطقه روی داد اشاره كرد و گفت: در آن زمان بسیاری از روزنامه‌ها موضوع غارت میراث فرهنگی این منطقه توسط حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان آثار باستانی را منعكس كردند.
نویسنده مجموعه تلویزیونی "شهر دقیانوس" در ادامه خاطر نشان كرد، از حدود 10 سال پیش كه غارت میراث فرهنگی جیرفت بازتاب بسیاری در رسانه‌ها داشته، به دنبال راهی برای تصویری كردن این موضوع بوده است.
هاشمیان افزود: مبنای این سریال آگاهی دادن به مردم است زیرا اتفاقاتی كه در جیرفت در حوزه غارت میراث فرهنگی رخ داد، ناشی از نبود آگاهی و مشكلات اجتماعی و معیشتی بود كه ساكنان این منطقه به آن دچار بودند.
وی ادامه داد: فیلمنامه این اثر مبتنی بر مستندات تصویری سازمان میراث فرهنگی و واقعیت‌هایی است كه بخشی از آن در روزنامه‌های آن زمان منعكس شدند.
این نویسنده آثار تلویزیونی درباره برخی اعتراض‌های مردم جیرفت به "شهر دقیانوس" گفت: بهتر است مردم این خطه سعه صدر داشته باشند زیرا در ادامه داستان این فیلم شاهدیم كه مردم این شهر برای حفاظت از آثار باستانی منطقه تلاش خواهند كرد.
هاشمیان در ادامه گفت: موضوع حفاری غیرمجاز و قاچاق اشیاء عتیقه اختصاص به جیرفت ندارد و در اقصی نقاط ایران قابل پیگیری است اما در این مجموعه تلاش شده است تا با به تصویر كشیدن ویژگی‌های جغرافیایی و بومی استان، داستان سریال با شهر جیفرت و تمدن این منطقه پیوند بخورد.
وی افزود: برای نمونه در این فیلم مشكلات اجتماعی جیرفت مانند خشكسالی، وضعیت كشاوری، جایگاه بزرگان خاندان در تصمیم‌گیری‌های اجتماعی، مواد مخدر و بیكاری به تصویر كشیده شود.
نویسنده سریال " اولین شب آرامش" در ادامه گفت: مشكل قاچاق اشیاء عتیقه در جیرفت زایده یك مشكل اجتماعی است كه در خشكسالی 10 ساله در این منطقه و از بین رفتن كشاورزی آغاز می‌شود و در ادامه به مساله قاچاق مواد مخدر می‌رسد.
هاشمیان افزود: تحقیقاتی كه پیش از نگارش فیلمنامه انجام شد، نشان می‌داد كه خشكسالی در جیرفت سبب شد تا برخی افراد به دلیل فقر به سمت اعتیاد و مواد مخدر كشیده شوند.
وی ادامه داد: كشف آثار باستانی در این منطقه و مقابله نیروی انتظامی با موضوع قاچاق مواد مخدر در جیرفت سبب شد تا برخی افراد به خرید و فروش اشیاء عتیقه روی بیاورند.
نویسنده " شهر دقیانوس" افزود: در این سریال تلاش شده است تا ریشه های اجتماعی پیدایش معضل اعتیاد و قاچاق اشیاء فرهنگی به تصویر كشیده شود.
وی در عین حال موضوع اعتیاد را مخصوص به منطقه جیرفت ندانست و گفت: اعتیاد معضل كل كشور است و نمی‌توان به بهانه اینكه یكی از شخصیت‌های داستان "شهر دقیانوس" مشكل اعتیاد دارد، به آن ایراد وارد كرد.
هاشمیان درباره گویش‌های مردم جیرفت و اینكه برخی معتقدند كه گویش شخصیت‌های داستان ارتباط چندانی با مردم این شهر ندارد نیز گفت: شهرستان جیرفت از سمت شرق به سیستان و بلوچستان، از جنوب به بندرعباس و از شمال به كرمان ارتباط دارد و در این منطقه گویشی تركیبی از بلوچ، كرمانی و بندری دیده می‌شود. اینكه لهجه‌های مختلفی در این سریال به كار رفته است به خاطر بافت انسانی موجود در جیرفت است.
نویسنده " شهر دقیانوس" در ادامه ظاهر این مجموعه تلویزیونی را متفاوت از سریال‌های معمول شبكه های سیما عنوان كرد و گفت: در چند سال اخیر آثار تلویزیونی بیشتر مبتنی بر ذهن‌ نویسنده و داستان پردازانه بودند اما " شهر دقیانوس" بر مبنای واقعیت به فیلم تبدیل شده است.
هاشمیان افزود: از آنجا كه این اثر یك مستند داستانی به شمار می‌رود، طبیعی است كه برای عهده‌ای حساسیت‌زا باشد.
وی هدف سازندگان این مجموعه را ارتقای فرهنگ عمومی مردم در صیانت از میراث فرهنگی این مرز و بوم ذكر كرد.
مجموعه تلویزیونی "شهر دقیانوس" به كارگردانی مهرداد خوشبخت، تهیه كنندگی ناصر عنصری و نویسندگی محمدرضا هاشمیان و بیژن میرباقری روزهای زوج از شبكه یك سیما روی آنتن می‌رود.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی