دانش و فن آوری (بازدید: 279)
يکشنبه 20/6/1390 - 22:20 -0 تشکر 364685
ساخت روبات اواز خوان با لبهای مصنوعی+عکس

دانشمندان ژاپنی دست به ساخت یك كپی روباتیك لب و حنجره زده‌اند كه می‌تواند مانند انسان آواز بخواند.

به گزارش ایسنا اختراع پروفسور هیدیوكی ساوادا از دانشگاه كاگاوای ژاپن، از لبهای پلاستیك بیرون‌زده‌ای برخوردار است كه برای خواندن یك آواز كودكانه ژاپنی طراحی شده و در حال حاضر بیشتر صدایی شبیه ماشین چمن‌زنی دارد! اما با وجود این صدای ناهنجار، این روبات نشانگر دستاوردی بزرگ در حوزه فناوری است.

روبات كه به تقلید از بیولوژی انسانی ساخته شده، از شباهت شگفت‌انگیزی با سیستم صوتی انسان برخوردار است. این فناوری می‌تواند با یك میكروفون به صدای خود گوش داده و سپس لحن صدای خود را در تلاش برای شبیه‌تر كردن آن به صدای طبیعی انسان تغییر دهد. یعنی این فناوری از اشتباهات خود درس گرفته و بطور مداوم در تلاش برای شبیه‌تر كردن صدا با منبع صوتی است.

این دستگاه از دو حفره رزونانس منقبض بینی به همراه هشت پرده صوتی ساختگی برای تولید صدا برخوردار است. لبها و دهان برای كمك به شكل دادن به صدای منتشر شده حركت می‌كنند.

در حال حاضر، از این اندام برای آموزشهای صوتی به افراد فاقد شنوایی استفاده می‌شود، اما این فناوری همچنین می‌تواند به ساخت صدای مصنوعی برای افرادی كه به جهت آسیب یا بیماری صدای خود را از دست داده‌اند بینجامد.

از دیگر كاربردهای احتمالی این دستگاه، در صداهای خودكار برای مثال در سرویسهای تلفنی است كه می‌تواند به آنها صحت بیشتری ببخشد.

ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی + تصاویرساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی + تصاویر

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


يکشنبه 20/6/1390 - 23:43 - 0 تشکر 364714

خیلی با حاله قیافه اش

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی