• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 965)
يکشنبه 20/6/1390 - 1:15 -0 تشکر 364389
انتقاد به شهر دقیانوس

 

تجمع‌ مردم جیرفت در اعتراض به سریال «شهر دقیانوس»

جمعی از مردم جیرفت اعتراض خود را نسبت به آنچه توهین‌های آشكار سریال «شهر دقیانوس» شبكه اول خوانده می‌شود، اعلام كردند.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح امروز ـ‌ چهارشنبه ـ تعدادی از فرهنگیان، هنرمندان و اصحاب رسانه شهرستان با حضور اعتراض‌آمیز در مقابل فرمانداری جیرفت، خواستار توقیف توهین‌های آشكار در جریان پخش سریال «شهر دقیانوس» شدند.

در این تجمع فرهنگیان و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان اعلام كردند تا حداقل مسؤولان شهرستان واكنشی نسبت به این مهم نشان ندهند تا حصول نتیجه موضوع را پیگیری خواهند كرد.

ابراهیم غنچه‌پور ـ فرماندار جیرفت ـ ضمن حضور در جمع معترضین با آنها به گفت‌وگو پرداخت.

فرماندار جیرفت گفت:‌ این شهرستان دارای قدمت بیش از هفت هزار ساله است كه از تمدن‌های بین‌النهرین، مصر و سومر پیشه گرفته و آثار به دست آمده گواه این مطلب است.

نماینده دولت در شهرستان جیرفت تصریح كرد: فرهنگ جیرفت یك فرهنگ معتبر و شناخته شده در ایران و جهان است كه متاسفانه این مهم درجریان پخش سریال «شهر دقیانوس» دستخوش رفتارهای مغرضانه و غضب‌آلود قرار گرفته است.

وی گفت: بالندگی و تدین جیرفت بر كسی پوشیده نیست و این در حالی است كه این شهرستان با تقدیم 444 شهید به انقلاب اسلامی از پرافتخارترین مردم كشور در جریان حفظ انقلاب به حساب می‌آیند و از سویی دیگر این شهرستان وطن دوم مقام معظم رهبری به حساب می‌آید.

فرماندار جیرفت اضافه كرد: ما اعتقاد داریم كه شروع این سریال بازتاب منفی داشته و این توهین آشكار به مردم شهید پرور و ولایت‌مدار است كه فرهنگی مغایر با این شهرستان در رسانه ملی به نمایش گذاشته است.

وی گفت: همه حركات و موضوعات چه از نظر گویش و چه لهجه، پوشش لباس و فرهنگ با فرهنگ اصیل جیرفت فاصله دارد و این جفای بزرگی به مردم جیرفت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ‌صداوسیما در جهت اصلاح یا توقیف این سریال اقدام كند تا این موضوع باعث تاثر و تالم خانواده معظم شهدا و مردم ولایتمدار جیرفت نشود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: ‌همه این موضوعات و اعتراضات مردمی به مسؤولان امنیتی و اطلاعاتی كشور و مراجع ذی‌ربط از جمله مدیریت شبكه یك سیما اعلام شده كه مسؤولان ذی‌ربط قول مساعد داده‌اند تا این موضوع بررسی و اصلاح شود.

اعتراض‌های مردمی به واكنش‌های توهین آشكار از سوی رسانه ملی در حالی كه در جیرفت حاكم است كه اصناف وتشكل‌های مختلف سیاسی وفرهنگی با صدور بیانیه اعتراض خود اعلام كردند.

همچنین فرهنگیان و خبرنگاران جیرفت با ارسال نامه‌ای به اداره كل فرهنگ و ارشاد جنوب استان خواستار رسیدگی به این مهم شدند.

از سوی دیگر بسیج دانشجویی، بسیج هنرمندان، اصناف و بازاریان، ‌خانواده معظم شهدا وایثارگران و سایر اقشار مختلف شهرستان جیرفت اعتراض خود را به نسبت توهین‌های آشكار رسانه ملی اعلام و با صدور بیانیه‌های مختلف خواستار پیگیری از سوی مراجع ذی‌ربط شدند.

هنرمندان و اصحاب رسانه جیرفت همچنین صبح امروز قصد داشتند با یك حركت اعتراض‌آمیز در سطح شهر حضور بیابند كه با واسطه گیری فرماندار و مراجع امنیتی شهرستان این موضوع با نشستی با مسؤولان خاتمه یافت.

در پایان اصحاب فرهنگ و رسانه جیرفت به نمایندگی از ملت جیرفت خواستار رسیدگی رسانه ملی و دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به توقیف این سریال شدند.


 

 

تهیه‌كننده «شهر دقیانوس» در پاسخ به اعتراض‌ها:
برای ساخت این سریال از اهالی جیرفت مشاوره گرفتیم

در پی اعتراض مردم جیرفت به سریال «شهر دقیانوس» و تجمع در مقابل فرمانداری این شهر، تهیه‌كننده این سریال یادآور شد: هنگامی كه این سریال را می‌ساختیم، از اهالی جیرفت مشاوره و كمك گرفتیم.

ناصر عنصری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان كرد: زمانی كه «شهر دقیانوس» را تولید می‌كردیم، هم فرماندار و هم شهردار جیرفت در جریان ساخت این سریال بودند و به ما كمك هم كردند؛ اما نمی‌دانم اكنون چه اتفاقی افتاده كه مردم جیرفت اعتراض كرده‌اند.

وی درباره‌ی برخی دلایل این اعتراض كه توهین به گویش و لهجه، پوشش و لباس و فرهنگ اصیل جیرفت عنوان شده، گفت: مردم جیرفت لباس و لهجه‌ی خاصی نداشتند كه ما در این سریال برخلاف واقعیت عمل كرده باشیم.

عنصری خاطرنشان كرد: من فقط شنیده بودم نماینده مردم جیرفت در مجلس نسبت به سریال اعتراض كرده بود كه آن هم دلیلش مشخص نیست. 

 


«چقدر جیرفت را می‌شناسید؟»


انتقادها به «شهر دقیانوس» تلویزیون ادامه دارد


عضو شورای بازبینی نمایش جنوب استان کرمان در پاسخ به اظهارات تهیه‌کننده سریال «شهر دقیانوس» گفت: لازم است تهیه‌کننده محترم به جای توجیه، در خصوص دلجویی از مردم ولایت‌مدار، با تمدن هفت هزار ساله چاره‌اندیشی کند.

 

به گزارش سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، منوچهر صبوری از بازیگران تئاتر در جنوب كرمان، در واکنش به اظهارات تهیه‌کننده سریال «شهر دقیانوس» افزود: بنده به عنوان کسی که نقش کوتاهی به نظر خودم و از نظر کارگردان سیاهی لشکر بودم و دلیلم این بود که در کنار مهرداد خوشبخت(كارگردان) تجربه‌ای کسب کنم، سر تولید و ساخت سریال «شهر دقیانونس» حاضر شدم.

وی تصریح کرد: از همان روزهای اولیه متوجه ساختار سریال شدم و نه به عنوان یک هنرمند بلكه عنوان یک شهروند جیرفتی، هر چه فریاد زدم و تقاضای یک ناظر بر ساخت فیلم کردم، هیچ کس توجه نکرد.

او تصریح کرد: ناظر با احاطه‌ی کامل بر فیلمنامه می‌توانست، تاثیرگذار باشد.

 

صبوری با ابراز تاسف از توهین‌های آشکار در این سریال و توجیه تهیه‌کننده، تاکید کرد: در واقع ساختار هنری و شهری بر این است که هرگونه کار نمایشی و تصویری که در حوزه یک شهرستان قرار است تهیه و اجرا شود، باید مورد ارزیابی شورای بازبینی آن منطقه قرار بگیرد.

عضو شورای بازبینی نمایش جنوب کرمان در ادامه مطلب بالا تصریح کرد: شورای بازبینی شهرستان، عدم مغایرت فیلم‌ها را از نظر فرهنگ، گویش، لهجه و پوشش مورد ارزیابی قرار می دهد که اگر از نظر مباحث ذکر شده با فرهنگ و زندگی مردمان آن منطقه مغایرت نداشته باشد، مجوز شهرستان نیز داده می‌شود.

وی یادآوری کرد: البته بنده اطلاع دارم که کار مجوزهای استانی و کشوری گرفته شده و حداقل نماینده‌ای از ارشاد شهرستان وقت برای نظارت بر این کار متاسفانه حضور نداشته که جایش خالی بود.

 

صبوری در جواب به اظهارات تهیه‌كننده گفت: اینکه جیرفت را خالی از گویش، پوشش و لهجه خاص معرفی کردید، بنده به عنوان یک هنر دوست سوال می کنم شما به غیر از یک بار که برای نظارت بر قرارداد بازیگران به جیرفت آمدید چقدر جیرفت را می‌شناسید که در زمینه گویش و لباس آنها اظهار نظر کرده‌اید؟

بازیگر سریال «شهر دقیانوس» افزود: آیا می‌شود جیرفت پیشینه‌ای هفت هزار ساله، گویش، پوشش و لهجه خاص خودش را نداشته باشد.

 

وی در پاسخ به بخش دیگری از اظهار نظر تهیه کننده سریال «شهر دقیانوس» مبنی بر اینکه برای تهیه این سریال با اهالی جیرفت مشورت کردیم، گفت: شما می‌گویید مشورت کردم؛ باید یادآور شد شما با چه کسانی مشورت کردید؟ البته با سیاهی لشکرها برای اینکه هزینه‌ها را از روزی 20 هزار تومان به هشت هزار تومان کاهش بدهید مشورت کردید.

صبوری تصریح کرد: متاسفانه باز هم سیاهی لشکرها در این سریال کسانی بودند که که برای سر کار رفتن باید ساعت‌ها منتظر بمانند و شما آنها را برای این منظور و با ظاهری خاص استفاده کردید.

وی بیان کرد: یادم می آید سر یکی از صحنه‌ها به كامران تفتی گفتم برادر این لهجه به ما نمی‌خورد و لهجه جیرفتی بسیار زیبا و شیرین‌تر است که ایشان در جواب گفت «تو به من بازیگری یاد نده».

صبوری در پایان خاطرنشان کرد: حال هنرمندان عزیز، جای آن است که به جای اینکه توپ را در زمین هنرمندان، مردم و مسؤولان جیرفتی بیاندازید، به فکر چاره‌ای برای دلجویی از مردم ولایتمدار جیرفت با تمدن هفت هزار ساله باشید.


 

کارگردان «شهر دقیانوس» به انتقادها پاسخ داد

کارگردان سریال «شهر دقیانوس» ـ گفت‌: امیدوارم بینندگان صبر بیشتری داشته باشند و سریال را تا پایان ادامه دهند تا ببینند موضوع جیرفت یک موضوع منطقه‌یی و کشوری نیست، بلکه جیرفت نیازمند یک توجه جهانی است؛ جیرفت نقطه‌ای از جهان است که قدیمی‌ترین تاریخ و تمدن جهان را دارد.

 

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، مهرداد خوشبخت درباره‌ی روند تولید سریال «شهر دقیانوس» شبكه اول، گفت: وقتی برای ساخت سریال «شهر دقیانوس» عازم شهرستان جیرفت شدیم، مردم آن شهر با ما بسیار مشتاقانه همکاری کردند. قصد ما در سریال این بود تا اتفاقات مربوط به سال 1380 که خشکسالی در آن منطقه به وجود آمده بود را بازسازی کنیم. با بروز خشکسالی در منطقه، از رونق کشاورزی جیرفت کم می‌شود و تعداد بسیار زیادی از نیروهای شاغل، بیکار می‌شوند. پس از مدتی تعدادی قاچاقچی عتیقه در جیرفت پیدا می‌شوند و از موقعیت به وجود آمده در منطقه و بیکاری جوانان سوء استفاده می‌کنند. آنها مردم را به حفاری در باغ‌ها، نخلستان‌ها و حاشیه جیرفت ترغیب می‌کنند و کشفیات آنها را به مبلغی ناچیز می‌خرند و از کشور خارج می‌کنند. این اتفاقات تا به آنجا پیش می‌رود که رسانه‌های داخلی و حتی خارجی مساله را انعکاس می‌دهند و مسؤولان را به چاره‌اندیشی وادار می‌کنند. از همین جاست که فکر نوشتن سریال «شهر دقیانوس» به ذهن محمدرضا هاشمیان ـ نویسنده این کار ـ می‌رسد تا داستان سریال، از بروز خشکسالی تا خروج عتیقه‌های این شهر به خارج از کشور را در «شهر دقیانوس» روایت کنیم.

وی افزود: پس از مدتی قاچاقچیانی که به منطقه نفوذ کرده بودند دستگیر می‌شوند و قوانینی برای حفاظت از منطقه تاریخی جیرفت وضع می‌شود و بخش ویژه‌ای در سازمان میراث فرهنگی برای حفاظت از امنیت مناطق تاریخی راه‌اندازی می‌شود. در ادامه با تحقیقات باستان‌شناسی مشخص و اثبات می‌شود که شهرستان جیرفت مبدا تاریخ و تمدن شرق جهان بوده است.

 

خوشبخت درباره واکنش‌های اخیر مسؤولان و شهروندان جیرفتی نسبت به گویش جیرفتی سریال، گفت: در هنگام تولید سریال بسیاری از مردم جیرفت در صحنه حضور داشتند. همچنین از همکاری تعداد زیادی از بازیگران جیرفتی و کرمانی در تولید «شهر دقیانوس» استفاده شد. علاوه بر این، فرماندار، رییس اداره ارشاد شهرستان و دیگر مسؤولان استان و شهرستان جیرفت در جریان تولید و تصویربرداری قرار داشتند و اگر گویش‌های استفاده شده توسط بازیگران ایرادی داشت همان موقع باید به ما متذکر می شدند اما کار مورد تایید آنها قرار داشت.

کارگردان «شهر دقیانوس» افزود: باید این نکته را در نظر داشت که سریال در شبکه یک سیما به عنوان فراگیرترین شبکه رسانه ملی در سطح کشور تولید و پخش شده است. لذا گویش باید به حدی باشد که هر ایرانی از هر گوشه ایران که سریال را می بیند متوجه منظور و داستان بشود. لهجه بازیگران فقط پنج درصد از کار را تشکیل می دهد که آن هم در خدمت داستان و هدف سریال انتقال مفهوم و پیام است. معتقدیم اگر سریال صرفا با گویش جیرفتی ساخته و پخش می شد، نه تنها هیچ ایرانی جز مردم محلی منطقه نمی توانستند متوجه دیالوگ ها شوند، بلکه پیام اصلی سریال که مبارزه با قاچاق و توجه بیشتر به وضعیت مردم محروم منطقه است پنهان می ماند.

وی درباره طراحی صحنه و لباس بازیگران نیز گفت: من به همراه داریوش پیرو، طراح صحنه و لباس سریال از تمام مناطق جیرفت و برخی از روستاهای اطراف بازدید کردیم و با اینکه در شهرستان جیرفت کمتر کسی لباس بومی و محلی به تن می کند و کمتر ساختمانی با معماری بومی و بافت قدیمی یافت می شود، از لباس هایی که در منطقه جیرفت دوخته و فروخته می شود، خریداری و بر تن بازیگران کردیم. همچنین خانه میان باغ عمو طاهر را از روی یک عمارت در روستای اسفندقه شهرستان جیرفت ساخته ایم. در بقیه لوکیشن ها سریال مثل پاسگاه پلیس نیز، دکورها کاملا بر منای معماری بومی منطقه طراحی و ساخته شده است.

 

کارگردان «شهر دقیانوس» درباره بازیگران سریال گفت: با اینکه جیرفتی ها مخالف این هستند که لهجه استفاده نشده، ولی تیتراژ پایانی سریال گویای این است که افراد جیرفتی زیادی در این کار حضور دارند. بیشترین بازیگران از همان بخش استفاده شده است. نقش قاضی و رییس هتل توسط افراد بومی جیرفتی اجرا شد. تاکنون کمتر سریال یا تله فیلمی توانسته است توجه مسؤولین و مردم را به یک نقطه از کشور جلب کند و خوشحالم سریال «شهر دقیانوس» توانسته نگاه مسؤولین کشوری و ایرانیان را متوجه این منطقه کند که با خشکسالی و مشکلات معیشتی بسیاری دست به گریبانند.

 

خوشبخت در پایان اظهار كرد: امیدوارم مردم جیرفت سعه صدر بیشتری داشته باشند و تا پایان سریال را دنبال کننده که هدف اصلی اش جلب توجه مردم و مسؤولان به این منطقه و مردم آن است. منطقه جیرفت دارای طبیعت خاصی است. در هیچ جای ایران نمی توان جز جیرفت نقطه ای را یافت که در میان نخلستان درختان مرکبات بروید. یا در هیچ جای نیم کره شرقی زمین تمدنی به قدمت جیرفت را نمی توان یافت. در نگارش و ساخت سریال خواستیم از فضای شهری و تهران و زندگی آپارتمان نشینی و ماشینی فاصله بگیریم و با توجه به تمدن غنی جیرفت و اتفاقاتی که در سال های اخیر برای آن منطقه رخ داده است، ما را به ساخت سریال در این شهرستان مصمم تر کرد. البته این سریال می توانست در هر کجای ایران ساخته شود و باز ممکن بود مخالفت ساکنان آن مناطق را به دنبال خود داشته باشد. اما باید توجه داشت که یک اثر هنری برای تمام ایرانیان تولید می شود و همه باید آن را بفهمند و با سریال ارتباط برقرار کنند. همان طور که در دو قسمت پایانی که ماجرا در دوبی می گذرد، به جای بازیگران خارجی برای فهم راحت سریال، دوبلورهای ایرانی صحبت کرده اند. 

 

 

 

 ایسنا

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

يکشنبه 20/6/1390 - 14:43 - 0 تشکر 364492

من اصلا این فیلم رو نمیبینم نمیدونم داستانش چیه

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
دوشنبه 21/6/1390 - 21:55 - 0 تشکر 365097

haniehz گفته است :
[quote=haniehz;454874;364492]من اصلا این فیلم رو نمیبینم نمیدونم داستانش چیه

سلام این سریال برای شبکه یک و روزهای شنبه ، دوشنبه  و چهرشنبه ساعت 22:15 پخش میشه 

در مورد آثار تاریخی که در شهر جیرفت پیدا شده  . ..

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی