انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 279)
شنبه 19/6/1390 - 16:35 -0 تشکر 364190
كشف یكی از شبیه‌ترین سیارات به زمین

سن این سیاره است كه 5.6 میلیارد سال بوده و در مقایسه با سن منظومه شمسی (4.6 میلیارد سال) می‌تواند سكونت‌گاه حیات در آن باشد. 

پژوهشهای تازه از كشف یك سیاره جدید در فاصله حدود 36 سال نوری خبر داده‌اند كه می‌تواند با دربرداشتن میزان ابر كافی، یكی از جهان‌های بسیار شبیه زمین تا كنون باشد.
سیاره HD85512b در حال گردش به دور ستاره كوتوله نارنجی‌رنگی در صورت‌فلكی بادبان با استفاده از ابزار «هارپس» رصدخانه جنوب اروپا شناسایی شده است.
داده‌های «هارپس» نشان داده كه این سیاره به میزان 3.6 برابر جرم زمین بوده و با فاصله مناسب برای مایع بودن آب در سطح آن به دور ستاره مادر خود می‌چرخد.
همچنین محاسبات دانشمندان نشان داده، ابری كه به میزان حداقل 50 درصد اطراف این سیاره را پوشش داده، از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری می‌كند.
به گفته دانشمندان، زمین از پوشش ابری 60 درصدی برخوردار بوده، از این رو میزان ابر سیاره HD85512b آن را به زیستگاه مناسبی تبدیل می‌كند.
البته ابرهای قطرات آب به وجود جوی مشابه زمین نیاز دارد كه در حال حاضر نمی‌توان با ابزارهای موجود از این فاصله از وجود آن آگاه شد.
مدلهای شكل‌گیری سیاره‌ای بر این اساس است كه سیارات با جرم بیش از 10 برابر زمین باید از جو هیدروژن و هلیوم برخوردار باشند. جهانهای كم‌جرمتر مانند HD85512b احتمالا از جوی مشابه زمین برخوردارند كه بیشتر از نیتروژن و اكسیژن ساخته شده است.
تاكنون HD85512b دومین سیاره صخره‌ای در خارج منظومه شمسی است كه در ناحیه قابل سكونت ستاره خود قرار دارد.
سیاره دیگر، گیلس 581 دی نام دارد كه پیش از این توسط ابزار «هارپس» شناسایی شده بود. این سیاره در لبه سرد ناحیه قابل سكونت ستاره خود قرار دارد.
«مانفرد كانتز»، مدیر برنامه نجوم در دانشگاه تگزاس اظهار كرده كه پیش از تخمین امكان وجود موجودات فرازمینی در این سیاره، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.
به گفته وی، سیاره HD85512b علاوه بر اندازه و موقعیت از دو نكته مثبت دیگر نیز برخوردار است. مدار این سیاره تقریبا مدور بوده كه می‌تواند آب‌وهوای پایداری را مهیا كند. همچنین ستاره HD85512 كه میزبان این سیاره است، پیرتر از خورشید منظومه شمسی بوده و در نتیجه از فعالیت كمتری نسبت به آن برخوردار است. این امر احتمال صدمه میدانهای مغناطیسی آن به جو این سیاره را كمتر می‌كند.
از دیگر نكات، سن این سیاره است كه 5.6 میلیارد سال بوده و در مقایسه با سن منظومه شمسی (4.6 میلیارد سال) می‌تواند سكونت‌گاه حیات در آن باشد.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی