انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 321)
شنبه 19/6/1390 - 16:34 -0 تشکر 364189
شگفتی كیهان‌شناسان از حیات غیرممكن یك ستاره

به گفته دانشمندان، بر اساس نظریه پذیرفته‌شده جهانی، ستارگانی این چنین، با جرم پایین و میزان كم فلزات، نباید وجود داشته باشند.

تیمی از ستاره‌شناسان اروپایی با استفاده از تلسكوب عظیم جنوب اروپا به پیگیری یك ستاره در كهكشان راه‌شیری پرداخته‌اند كه از نظر بسیاری وجود آن ناممكن است.
ستاره SDSS J102915+172927 كه در صورت‌فلكی اسد قرار دارد، تماما از هیدروژن و هلیوم تشكیل شده و میزان دیگر عناصر شیمیایی در آن بسیار كم است.
این تركیب جالب در منطقه ممنوع فرضیه تشكیل ستارگان قرار دارد كه طبق آن، این ستاره نباید حتی در جایگاه اول به وجود آمده باشد.
این ستاره از پایین‌ترین میزان عناصر سنگین‌تر از هلیوم در میان تمام ستارگان شناخته‌شده تاكنون برخوردار است. همچنین جرم آن كمتر از خورشید بوده و احتمالا بیش از 13 میلیارد سال عمر دارد.
به گفته دانشمندان، بر اساس نظریه پذیرفته‌شده جهانی، ستارگانی این چنین، با جرم پایین و میزان كم فلزات، نباید وجود داشته باشند؛ چرا كه ابرهای مواد از جایی كه آنها شكل گرفته‌اند، هرگز قابلیت متراكم شدن نداشته‌اند.
این ستاره‌شناسان با استفاده ابزارهای خاص به تجزیه و تحلیل خصوصیات این ستاره پرداخته و با اندازه‌گیری میزان عناصر مختلف شیمیایی در آن دریافتند كه نسبت فلز موجود در SDSS J102915+172927 بیشتر از 20 هزار بار كمتر از میزان موجود در خورشید است.
به عقیده كیهان‌شناسان، هیدروژن و هلیوم به عنوان سبكترین عناصر شیمیایی به همراه مقداری لیتیوم، كمی پس از پدیده انفجار بزرگ بوجود آمده؛ اما سایر عناصر، مدتی بعد در تمام ستارگان پدید آمده‌اند.
ستاره تازه كشف شده از وجود لیتیوم محروم بوده، حال آنكه ستاره‌ای با این قدمت باید از تركیبی مشابه جهان اولیه با میزان كمی فلز برخوردار باشد. 

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

سه شنبه 22/6/1390 - 13:59 - 0 تشکر 365305

آذر خانوم گل

ممنون از مطالبتون

ولی لطفا منبع مطالبتون رو هم ذکر کنین :)

مرسی :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 23/6/1390 - 0:19 - 0 تشکر 365651

خواهش میکنم عزیزم
منبع این مطلب رو میخوای؟
از این به بعد با ذکر منبع مطلب میذارم

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی