بهداشت و سلامت (بازدید: 316)
پنج شنبه 17/6/1390 - 12:13 -0 تشکر 363597
۱۰ سرطان شایع در میان مردان و زنان کشور ایران کدام است ؟

دکتر رشید رمضانی رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت  ایران می گوید براساس گزارشهای نظام ثبت سرطان در ایران ، سرطان پستان شایع‌ترین و اولین سرطان در این کشور است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت و درمان اضافه کرد: “سرطان معده شایع‌ترین سرطان در مردان ایران است و پس از آن سرطان‌های مثانه، پروستات، روده بزرگ، دستگاه خونساز، ریه، مری، اعصاب مرکزی، غدد لنفاوری و پوست، ده سرطان شایع مردان در ایران است.”

دکتر رمضانی شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان را شامل پستان، پوست، روده، راست روده، معده، مری، دستگاه خونساز، تیروئید، تخم‌دان و رحم عنوان کرد.

سرطان معده در مردان و سرطان سینه در زنان شایع‌ترین سرطان‌های کشور ایران هستند

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با اعلام ۱۰ سرطان شایع مردان و زنان کشور گفت: به دنبال افزایش آگاهی و سطح فرهنگ تغذیه‌ای مردم، میزان بروز سرطان‌های مری و معده به عنوان سرطان‌های شایع مردان کشور کاهش یافته و این نوید وجود دارد که طی سال‌های آتی میزان بروز این دو سرطان کم و کمتر شود.

وی با اشاره به استقرار نظام ثبت سرطان در سراسر کشور، سرطان معده را شایع‌ترین سرطان در مردان کشور عنوان کرد و گفت: پس از سرطان معده، سرطان‌های مثانه، پروستات، روده بزرگ، دستگاه خونساز، ریه، مری، دستگاه اعصاب مرکزی و غدد لنفاوی پس از سرطان پوست به ترتیب ۱۰ سرطان شایع مردان کشور هستند.
به گفته وی، در جمعیت زنان کشور نیز شایع‌ترین سرطان‌ها شامل سرطان سینه، پوست، روده و راست‌روده، معده و مری، دستگاه خونساز، تیروئید، تخمدان و رحم می‌شود. دکتر رمضانی ادامه داد: این اطلاعات دستاورد نظام ثبت سرطان در کشور است. برای دیگر سرطان‌ها در کشور نیز آمار دقیق وجود دارد و اکنون مشخص است در چه استان‌هایی کدام سرطان‌ها شایع‌ترند.

وی با تاکید بر لزوم تغییر نگرش، تغییر فرهنگ تغذیه‌ای مردم و توجه به شیوه زندگی سالم افزود: مقایسه آمار سرطان در کشور طی سال‌های ۸۶ و ۸۷ حاکی از آن است که میزان بروز سرطان مری کاهش یافته است.

همچنین سرطان معده با وجود آن که شایع‌ترین سرطان مردان است، اما میزان بروز آن به طور کلی در کشور کاهش یافته است.

بر این اساس آنچه باعث کاهش میزان بروز سرطان‌های دستگاه گوارش می‌شود به عوامل خطر و سطح آگاهی مردم از این عوامل بازمی‌گردد.

دکتر رمضانی در این باره ادامه داد: به عنوان مثال مصرف مایعات داغ نوعی عامل تخریبی برای سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی به شمار می‌رود. کاهش استعمال دخانیات نیز به کاهش بروز سرطان‌های دستگاه‌های گوارش منجر می‌شود.

همچنین استفاده عمومی از یخچال سبب می‌شود انواعی از سرطان‌های معده که با میکروب هلیکوباکترپیلوری ارتباط دارد، کاهش ‌یابد. وی تاکید کرد: در مجموع اکنون نوع خاصی از سرطان معده در کشور کاهش یافته است که در کل اثر خود را در میزان کل بروز این سرطان گذاشته است. این نوید وجود دارد که میزان سرطان‌های معده و مری در سال‌های آتی کم و کمتر شود .

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت ایران گفت: هر چند سرطان‌های مری و معده متد تشخیص زودرس ندارند، اما با تغییر نگرش و تغییر فرهنگ تغذیه‌ای مردم می‌توان این دو سرطان را نسبتا کنترل کرد.

سرطان معده شایع ترین سرطان  مردان ایران

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  مرگ ومیر ناشی از  سرطان معده در مردان  به یکی از مشکلات مهم بهداشتی -درمانی کشور ایران تبدیل شده است و عفونت هلیکوباکترپیلوری مهم ترین عامل خطر ابتلا به این بیماری محسوب می شود.

مصرف غذاهای حاوی نیترات بالا به ویژه در فست فودها و نیز مصرف غذاهای نمک سود و دودی شده، آماده سازی نامناسب غذا، استفاده از غذاهای مانده، مصرف آب ناسالم و غیربهداشتی، مصرف ناکافی ویتامین های گروه ای و سی در رژیم غذایی، سابقه خانوادگی مثبت ابتلا به این بیماری و در نهایت استعمال دخانیات از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان معده محسوب می شود.

هر چند در برخی از کشورهای جهان از جمله ژاپن از شیوه غربالگری به روش اندوسکوپی برای افراد پرخطر استفاده می شود اما هنوز هیچ روش علمی و استانداردی برای غربالگری و شناسایی زودرس بیماری در مراحل ابتدایی آن وجود ندارد و این امر لزوم آموزش مردم در مورد روش های پیشگیری از این بیماری را دو چندان می کند.

ضروری است افراد به محض مشاهده علایم و نشانه های مشکوک گوارشی از جمله بلع سخت، سیری زودرس، کاهش وزن و سوء هاضمه طولانی مدت به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنند تا تحت بررسی لازم و تخصصی قرار گیرند و از خود درمانی در این زمینه پرهیز کنند.

سرطان معده در ایران دوبرابر میانگین جهانی

طبق آمارهای منتشر شده از طرف وزارت بهداشت ایران ، سرطان معده در کشور یکی از علل عمده مرگ و میر شناخته شده است.

براساس آمار این وزارتخانه، بروز سرطان برحسب جمعیت دنیا ۱۰ در هر ۱۰۰ هزار نفر است اما در تهران و در میان مردان، از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰ نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

اردبیل مرکز سرطان معده در کشور

با توجه به شیوع بسیار زیاد بیماری‌های گوارشی در اردبیل، این استان کانون سرطان معده در کشور به حساب می‌آید و به احتمال زیاد عللی چون شرایط اکولوژیکی، مسائل تغذیه‌ای و ژنتیکی در پدید آمدن و شیوع این سرطان نقش موثری دارند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  منطقه آذربایجان و اردبیل یکی از مرکز اصلی سرطان مری و معده در دنیا به شمار می رود است و هر چه از طرف اردبیل به مرکز و جنوب ایران پیش می‌رویم از شدت این بیماری کاسته می‌شود.

شیوع این بیماری در مردان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۵۰ نفر است و در خانم‌ها نیز به ازای ۱۰۰ هزار نفر، ۲۵ نفر است.

علت اصلی شیوع سرطان گوارش در این منطقه به نحوه زندگی، تغذیه مردم و شیوع احتمالی میکروبی به نام “لیگماتو پروی” که در منطقه ترکیه، آذربایجان و کشورهای آسیای میانه است برمی‌گردد.

این سرطان قابل پیشگیری است و در تمام دنیا برای آن درمان قطعی پیدا شده است که امیدواریم با مطالعات تحقیقاتی  متخصصان ایرانی بتوان در این منطقه هم سرطان‌های گوارشی را کنترل کرد.

سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان  در میان زنان ایران :

سابق بر این سرطان معده شایع‌ترین و پرتعدادترین سرطان در میان زنان و مردان بود اما در حال حاضر آمار سرطان سینه در زنان به حدی بالا رفته است که سبب شده بالاترین تعداد بیماران سرطان را در زنان به خود اختصاص دهد.

با اینکه سرطان پستان بسیار شایع است اما با انجام آزمایشات مداوم و توجه به موقع به علائم آن از رسیدن این سرطان به مرحله پیشرفته ممانعت کرده و می‌توان آن را در مراحل اولیه تحت کنترل درآورد.

هر زنی که سنش از ۲۰ سال بالا می‌رود باید شخصا به صورت ماهیانه معایناتی بر موضع سینه داشته باشد و در صورت مشاهده مسئله غیرعادی به پزشک متخصص مراجعه کند.

زنان باید به صورت مستمر هر ۳ سال یکبار برای معاینه دقیق به متخصص زنان مراجعه کرده و اینکار را تا سن ۴۰ سالگی ادامه دهند.

البته پیشگیری و درمان سرطان وابستگی زیادی به برنامه‌های غربالگری و پیشگیری و پیگیری سرطان دارد که در ایران برنامه غربالگری مدون دولتی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  هر چه برنامه فربالگری در ایران گسترده‌تر و کاملتر انجام شود، سرطان‌ها در مراحل زودتری مشخص شده و درمان آنها کم هزینه‌تر، ساده‌تر و قطعی‌تر می‌شود.

بیماری سرطان بیماری بسیار پرهزینه و وقت‌گیری است به همین دلیل نیازمند کمک سازمان‌های دولتی است .

همچنین داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی و همچنین دوره‌های شیمی درمانی و رادیوتراپی هزینه‌های بالایی دارند و گاها بیماران به خاطر مشکلات مالی و پرهزینه بودن درمان، درمان را قطع کرده و بیماری آنها پیشرفت می‌کند.

بیماران سرطانی با هزینه‌های بالای درمان مشکل دارند که این مسئله باید مورد توجه سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف قرار گیرد.

لازم است بیماری سرطان نیز به عنوان یک بیماری خاص جزو دسته بیماری‌های خاص قرار گرفته و بیمار هزینه‌های درمانی کمتری را پرداخت کرد و تا بتواند به این صورت طول عمر خود را بالا ببرند.

 

pezeshk.us

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی