انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 226)
دوشنبه 14/6/1390 - 18:6 -0 تشکر 362856
هنر مندان جوان در گرگان

رقابت هنرمندان جوان 16 كشور در ایران
جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی جوانان جهان، شنبه آینده در حالی در گرگان گشایش می‌یابد كه به گفته كارشناسان این رویداد اكنون در تقویم هنری چندین كشور اروپایی و آمریكایی قرار گرفته است.

این جشنواره كه هجدهمین دوره برپایی خود را پیش‌رو دارد، قرار است در رشته‌های طراحی، نقاشی (اكریلیك، رنگ روغن روی بوم)، ارتباط تصویری (پوستر)، حجم (گچ و گل سفالگری)، كاریكاتور، نگارگری، خوشنویسی و عكاسی، میزبان 50 هنرمند جوان از 16 كشور جهان و 270 هنرمند جوان از 31 استان كشور باشد.

سعید فلاح فر، نقاش و دبیر این جشنواره، استقبال جهانی از این رویداد را دستاوردی بزرگ در این زمینه می‌داند و با اشاره به این كه چنین همایشی برای هنرمندان جوان در جهان بی‌نظیر است، به «جام‌جم» می‌گوید: بسیاری از هنرمندانی كه در سال‌های پیش در داخل و خارج ایران در این جشنواره حضور یافته‌اند، اكنون به عنوان هنرمندانی بزرگ در كشورهای خود شناخته می‌شوند.

او برای توضیح این مطلب، جشنواره امسال را مثال می‌زند و می‌گوید: در این دوره از جشنواره، هنرمندان جوانی كه سال‌ها قبل به عنوان هنرجو شركت كرده بودند، به عنوان داور به فعالیت می‌پردازند و بسیاری از جوانان سال گذشته، امروز استادان این هنر به شمار می‌روند.

او هنر جوان ایرانی را پویا و آینده دار می‌داند و می‌گوید: حمایت از هنر جوانان مطمئنا به تامین آینده هنری كشور خواهد انجامید.

فلاح‌فر كه سال‌هاست به تدریس هنر به نسل جوان می‌پردازد، از آموزش‌پذیری و به روز بودن هنرمندان جوان ایرانی به عنوان تفاوتی بارز در مقایسه آثار هنری آنان با هنرمندان دیگر كشورها یاد می‌كند و می‌افزاید: وقتی در حراجی‌های معتبر می‌بینیم كه آثار هنرمندان جوان ایرانی به خوبی فروش می‌رود، این نشان می‌دهد كه اندیشه ورزی، مهم‌ترین ویژگی خلق آثار جوانان كشور ماست كه باعث می‌شود نگاه خریداران بین‌المللی را به خود جلب كند.

حرف‌های او چندان بیراهه نیست زیرا با نگاهی آماری به حراجی‌های معتبر فروش آثار هنری در منطقه به این امر خواهیم رسید. به عنوان مثال در 4حراج آخر آثار هنری موسسه ساتبی كه در طول یك‌سال گذشته در یكی از كشورهای همسایه برگزار شده است ، در كنار نام بزرگان ایرانی این رشته نام چند هنرمند جوان نیز به چشم می‌خورد كه قیمت‌های آثارشان نشان از سرمایه‌گذاری مجموعه داران بزرگ جهانی روی هنر جوانان ایرانی دارد.

حمایت از جوانان هنرمند

سرمایه‌گذاری روی جوانان مطمئنا پرسودتر خواهد بود، این امر را تجربه نیز ثابت كرده است. محمود شالویی، رئیس مركز هنرهای تجسمی ارشاد این جمله را در حالی به زبان می‌آورد كه معتقد است تنها با برگزاری جشنواره نمی‌توان به شكوفایی هنر جوانان امیدوار بود. به گفته او ما باید آثار هنری جوانان را بخریم، آنان را به جشنواره‌های خارجی اعزام كنیم تا هم نیاز مادیشان رفع شود و هم با هنر معاصر جهان همگام شوند.

شالویی اعزام هنرمندان جوان به دوسالانه ونیز را یكی از همین موارد می‌داند و خبری را اعلام می‌كند كه در جای خود قابل تامل است. او به «جام‌جم» می‌گوید: در دوره بعدی دوسالانه ونیز مطمئنا یك یا 2 هنرمند جوان به‌عنوان نمایندگان هنر ایرانی به ایتالیا اعزام خواهند شد تا هنر جوانان بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد.

او برگزاری رویدادی مانند جشنواره هنرهای تجسمی جوانان را از یك رو دستاوردی در حوزه تمركززدایی از فعالیت‌های هنری از پایتخت می‌داند و از سوی دیگر زمینه‌ساز كشف استعداد‌های جوانان معرفی می‌كند و می‌افزاید: ما در وزارت ارشاد حمایت از جوانان هنری را وظیفه‌ای می‌دانیم كه در دستورالعمل‌های اجرایی ما نیز جای پررنگی دارند. شالویی همچنین انتخاب داوران جشنواره‌های مختلف داخلی از نفرات برگزیده این رویداد را یكی دیگر از دستاورد‌های این بخش می‌داند و ادامه می‌دهد: در این رویداد جوانانی هنرمند از دور افتاده‌ترین روستاهای كشور با كمترین امكانات در كنار جوانانی از شهرهای بزرگ با امكانات زیاد به‌طور یكسان به رقابت می‌پردازند و این رقابت یكسان باعث كشف استعداد‌های تازه‌ای شده است كه اكنون به عنوان سرآمدان شهرهای مختلف به فعالیت هنری مشغولند.

هجدهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با هدف‌گذاری قشر سنی 15 تا 25 سال، از 19 تا 23 شهریور در گرگان برگزار می‌شود. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی