• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 446)
يکشنبه 13/6/1390 - 3:30 -0 تشکر 362389
گاف‌ها و تازه‌های رمضانی سیما

برنامه‌ها و سریال‌های ماه رمضان امسال در حالی به پایان رسید كه حاشیه‌های زیادی بر رقابت رمضانی شبكه‌های سیما سایه انداخته بود. انتقاد به نمایش ضعیف سریال‌های ماورایی و گاف‌های برخی برنامه‌ها از مهم‌ترین حاشیه‌های تلویزیون در ماه رمضان امسال بود.

سرویس تلویزیون ایسنا مروری دارد بر آن چه كه رمضان امسال در سیما گذشت.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، سریال‌های ماه رمضان كه از یك روز قبل از شروع این ماه روی آنتن رفتند از همان ابتدای پخشف حاشیه‌ساز شدند و سریال «پنج كیلومتر تا بهشت» كه نخستین سریال پخش شده در ماه رمضان بود، بدون تیتراژ ابتدایی روی آنتن رفت. سریال طنز «سه دونگ سه دونگ» هم كه در آخرین روزهای منتهی به ماه رمضان جایگزین «تكیه بر باد» شده بود در قست‌های اول خواننده تیتراژ پایانی نداشت كه بعد از سه قسمت به تیتراژ اضافه شد.

 

*** گاف‌ها

 

- سریال «پنج كیلوتر تا بهشت» از پرحاشیه‌ترین سریال ماه رمضان بود؛ از ابتدای پخش سریال علیرضا افخمی انتقادات به رفتارها و واكنش‌هایی كه دو روح نمایش‌داده شده در آن انجام می‌دادند آغاز شد. گاف‌های سریال تازه افخمی بیشتر حول و حوش دو روح جوان سریال بود. قوانین رفتاری روح‌ها و تناقضاتی كه در رفتارشان نشان داده می‌شد از همان ابتدای پخش سریال، مخاطبان سریال را متوجه خود كرد به عنوان مثال روح «پنج كیلومتر تا بهشت»‌ می‌توانست از اشیا عبور كند، اما در موارد بسیاری آن ها را می‌دیدیم كه سوار وسایل نقلیه می‌شدند یا روی صندلی می‌نشستند؛ روح‌های «پنج كیلومتر تا بهشت»‌، سایه داشتند، از راه رفتن خسته می‌شدند، گم می‌شدند، حواسشان پرت می‌شد، حوصله‌شان سر می‌رفت و حتی به دانشگاه می‌رفتند تا درس بخوانند. رابطه دو روح جوان دختر و پسر این سریال نیز حاشیه‌ساز بود. به علاوه روح مینا كه 20 سال پیش خودكشی كرده بود، مثل یك دختر امروزی رفتار و صحبت می‌كرد.

 

-«سقوط یك فرشته» در یكی از قسمت‌های میانی، به بهانه‌ی مرور اتفاقات و این‌كه مشخص شود چه كسی مقصر است، دقایق زیادی را به تكرار قسمت‌های قبل پرداخت و تنها چند دقیقه از سریال برای مخاطبان جدید بود. «سقوط یك فرشته» چند دقیقه ابتدایی هر قسمت را نیز با تكرار قسمت‌های گذشته شروع می‌كرد كه جمع بخش‌های تكرار شده سریال نسبت به كل زمان پخش، زمان زیادی است.

 

-موسیقی تیتراژ پایانی «سه دونگ سه دونگ» برگرفته از كار یك آهنگساز خارجی بود. این موسیقی شباهت زیادی به موسیقی شعری از الكساندر ریبك داشت. اما آهنگساز «سه دونگ سه دونگ» در گفت‌و گو با ایسنا كپی‌برداری از این موسیقی را تكذیب كرد و گفت كه تنها از آن الهام گرفته شده است.

 

- در هنگام پخش مسابقه رئال مادرید و بارسلونا از شبكه سوم سیما در شامگاه 24 مردادماه، زیرنویسی به زبان انگلیسی روی گیرنده‌ها ظاهر شد كه بلافاصله شبكه سه آن را با شماره‌های روابط‌عمومی سازمان جایگزین كرد.

 

- در قسمت پانزدهم سریال «سی‌امین روز»، ناگهان آرم پخش زنده در كنار آرم شبكه دوم سیما به نمایش درآمد كه به سرعت حذف شد.

 

***اتفاقات

 

- سریال‌های ماه رمضان طبق رول هر سال با مضامین ماوایی و طنز، ساخته شدند كه تولید آنها تا روزهای پایانی ماه رمضان نیز ادامه داشت.

 

-برنامه افطار شبكه دوم سیما هر شب به صورت زنده از نجف روی آنتن می‌رفت و اذان مغرب روی تصاویری از گنبد مقبره امام علی(ع) در نجف پخش می‌شد. هر چند در یكی از برنامه‌ها به دلیلی صدای زیاد محیط حرم امام علی(ع)،صدای كارشناس مذهبی واضح نبود.

 

- سریال طنز «سه دونگ سه دونگ» كه یكی از بانك‌ها را به عنوان اسپانسر داشت، در طول سریال چندین بار با نشان دادن كاراكترهای اصلی سریال در بانك، برای این بانك تبلیغ كرد.

 

- محمد كاسبی بازیگر «سه دونگ سه دونگ» در میانه‌های پخش این سریال با بیماری مواجه و برای مدتی راهی بیمارستان شد.

 

-در ماه رمضان امسال، پخش زنده رقابت‌های فوتبال با ساعت پخش سریال شبكه اول تداخل داشت. «پارك ملت» نیز كه در ساعات پایانی شب پخش می‌شد در هنگام پخش فوتبال، در دقایق پایانی مسابقات روی آنتن می‌رفت كه محمدرضا شهیدی‌فر مجری و تهیه‌كننده این برنامه نتیجه نهانی مسابقات و گل‌های رد و بدل شده را اعلام می‌كرد.

 

- امسال سومین ماه رمضانی بود كه ربنای شجریان در هنگام افطار از تلویزیون و رادیو پخش نشد. امسال هم مركز آواها نواهای سازمان صداوسیما 15 ربنای جدید تولید كرد كه جایگزین ربنای شجریان شد. با این وجود، در هنگام پخش یكی از قسمت‌های سریال «او یك فرشته بود» از شبكه دو سیما، بخشی از ربنای شجریان روی آنتن رفت.

 

- قسمت آخر «پنج كیلومتر تا بهشت» كه هر شب از ساعت 20 و 30 دقیقه روی آنتن می‌رفت، با 45 دقیقه تاخیر، حوالی ساعت 21 و 15 دقیقه پخش شد و قبل از آن طنز «خنده‌بازار» پخش شد.

 

- در یكی از قسمت‌های ابتدایی «پنج كیلومتر تا بهشت» گرانی قیمت آب و برق مورد انتقاد قرار گرفت و یكی از كاراكترهای سریال با نشان دادن قبض برق از قیمت زیاد آن انتقاد كرد.

 

- امسال، دكور برنامه «ماه عسل» كه هر سال در ماه رمضان روی آنتن می‌رود با برنامه «نود» همسایه شده بود تا دكور «نود» هم نصف شود و فضای كمتری به این برنامه پرمخاطب ورزشی اختصاص پیدا كند.

 

- تلویزیون مطابق معمول همه مناسبت‌های ویژه و برنامه‌های پربیننده، تبلیغات زیادی را در بین سریال‌ها به مخاطبان عرضه كرد.

 

- برنامه‌ شب قدر «این شب‌ها» با حضور مهمانی همراه بود كه ذكری را به این مناسبت برای مخاطبان خواند. بیان این ذكر با انتقاد برخی مراجع مواجه شد. اما علی درستكار، مجری «این شب‌ها» برخوردهای صورت گرفته با این اتفاق را نادرست خواند.

 

***تازه‌ها

 

-امسال برای اولین بار در طول پخش سریال‌های مناسبتی ماه رمضان، یك سریال هفتگی نیز روی آنتن رفت. «ستایش» كه در ابتدا قرار بود پخش آن تا پایان ماه رمضان متوقف شد، با تغییر تصمیم ناگهانی شبكه سوم، جمعه‌شب‌های ماه رمضان نیز پخش شد تا با توقف «پنج كیلومتر تا بهشت» در شب‌های قدر، این سریال هرشبی ماه رمضان در 24 قسمت روی آنتن برود. آخرین قسمت «پنج كیلومتر تا بهشت» نیز یك روز مانده به پایان ماه رمضان روی آنتن رفت.

 

- تولیدكنندگان «سقوط یك فرشته» برای مخاطبان خود مسابقه پیام كوتاه برگزار كردند. این سوالات كه از محتوای سریال طرح شده بود به صورت زیرنویس بود در طول پخش سریال، زیرنویس می‌شد.

 

-این سریال همچنین در قسمت‌هایی با تیتراژ متفاوتی روی آنتن می‌رفت.

 

- برای اولین در طول پخش سریال‌های مناسبتی ماه رمضان، یك سریال پیش از اذان مغرب روی آنتن می‌رفت. «سی‌امین روز» كه ساعت 19 و 30 دقیقه و یك ساعت قبل از اذان از شبكه دوم سیما پخش می‌داشت، دو بار هم بازپخش می‌شد و در مجموع، هر روز سه بار روی آنتن می‌رفت.

 

- سریال «سقوط یك فرشته» برای روایت داستان خود از راوی استفاده كرده بود كه در ادامه مشخص شد راوی این سریال، شیطان است.

 

-كنداكتور شبكه‌های سیما طوری طراحی شده بود كه فاصله‌ای حدودا یك ساعت و نیمه بین دو سریال شبكه اول و شبكه سوم سیما وجود داشت و مثل سال‌های قبل كه بلافاصله بعد از سریال یك شبكه، شبكه‌های دیگر، سریال پخش می‌كردند نبود.

 

- برخی قسمت‌های «سقوط یك فرشته» و «سه دونگ سه دونگ» به دلیل پخش سخنرانی‌ها و دیدارهای رسمی كشوری و تاخیر در پخش «سقوط یك فرشته» برای مخاطبانی كه هر دو سریال را دنبال می كردند تداخل پیدا می‌كرد.

 

***انتقادات

 

ـ طنز «خنده بازار»‌ از جمله برنامه‌های ماه رمضان بود كه با اتقادات شدیدی مواجه شد. «خنده‌ بازار» كه با برنامه‌های «نود» و «هفت» شوخی می‌كند با پخش برخی آیتم‌ها باعث شد رضا صادقی و علی دایی از آن انتقاد كنند.

 

-سریال‌های ماورایی امسال نیز درحالی روی آنتن رفت كه هیچ‌گونه رده‌بندی سنی برای مخاطبان صورت نگرفته بود. به خصوص سریال‌های «پنج كیلومتر تا بهشت» و «سقوط یك فرشته» كه با حضور شیطان و روح همراه بودند برای گروه های سنی كودك و نوجوان مناسب نبودند كه تلویزیون در این خصوص به خانواده‌ها هشدار نداد.

 

-بسیاری از منتقدان و كارشناسان سریال‌های ماه رمضان امسال را بهتر از سال‌های قبل ارزیابی نكردند. از لحاظ پرداخت‌های ماورایی نیز انتقادات زیادی به سریال‌های امسال وارد شد.

ایسنا

 

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

يکشنبه 13/6/1390 - 10:24 - 0 تشکر 362440

مرسی سید جان

 

thank you for attention

يکشنبه 13/6/1390 - 15:31 - 0 تشکر 362528

اشکال بزرگ سریالهای «پنج كیلومتر تا بهشت» و «سقوط یك فرشته»

مقاله از استاد رائفی پور

********

متاسفانه چند سالی است که رسانه ملی به جولانگاه قائلین به نظریه غیر اسلامی "جسمانیت شیطان" آن هم در مبارک ترین ماه خدا شده است.

دقیقا همان ماهی که دست شیاطین بسته است و حتی در حوزه وسوسه و وحی شیطانی نیز چندان کاری از دستشان بر نمی آید.

درد آنجاست که امروز ظهر(5 شنبه 10 شهریور) در برنامه وزین این شبها به وضوح این نظریه مطرح و از آن دفاع شد.(!!!)

در حالی که بنده به شخصه حاضرهستم با هر شخصی در هر جایی که او بگوید مناظره نمایم و اثبات کنم بر مبنای آیات الهی و روایات مستند (نه روایات ضعیف که برخی آقایان به آن متوسل) می شوند.شیطان قدرت انجام کار جسمانی را نداشته و واضح ترین دلیل بر آن را خود قرآن عزیز طرح می نماید:

سوره ابراهیم آیه 22:

وَ قالَ الشَّیْطانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَ وَعَدْتُكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ وَ ما كانَ لِیَ عَلَیْكُمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ أَنْ دَعَوْتُكُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لی‏ فَلا تَلُومُونی‏ وَ لُومُوا أَنْفُسَكُمْ ما أَنَا بِمُصْرِخِكُمْ وَ ما أَنْتُمْ بِمُصْرِخِیَّ إِنِّی كَفَرْتُ بِما أَشْرَكْتُمُونِ مِنْ قَبْلُ إِنَّ الظَّالِمینَ لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ .

ترجمه:

و همین كه كار خاتمه پذیرد(روز قیامت)، شیطان مى‏گوید: خدا به شما وعده درست داد. و من نیز به شما وعده (باطل و نادرست) دادم و تخلف كردم، من بر شما تسلطى نداشتم جز اینكه دعوتتان كردم و شما اجابتم كردید، مرا ملامت نكنید، خودتان را ملامت كنید، من فریادرس شما نیستم، و شما نیز فریادرس من نیستید من آن شركتى كه پیش از این (در كار خدا) برایم قائل بودید انكار دارم. به درستى ستمگران، عذابى دردناك دارند.

برادران و خواهرانم همانطور که دیدید شیطان قدرت انجام کار جسمانی نداشته و تنها وعده می دهد و وسوسه می نماید و می بینید که خود را نیز از گناه گناه کاران مبرا می داند.(برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص رجوع فرمایید به دو جلسه سخنرانی بنده در نمایشگاه قرآن و همچنین سخنرانی جن شناسی مدرن)

در واقع او فقط ایده می دهد و از طریق وسوسه ، وحی شیطانی ، تسویل، امنیه،نزغ، استزلال، استحواذ، نسیان و همز، انسان را به بیراهه می کشاند.

دوستان آنچه سریالهای سیما نشان می دهند ترکیبی از عقاید اسلامی و اسرائلیات است و با نگاه صحیح قرآنی مطابقت ندارد.

اما تمثل جنیان و شیاطین تنها بر یاران و اولیاء ایشان ممکن است و آن هم به این معنی که تنها فرد مذکور آن موجود را می بیند و دیگران قادر به دیدن وی نیستند.

تمام اینها در حالی است که باید میزان نفوذ شیاطین جنی در زندگی انسان را به دو دوره قبل از بعثت (یا تولد) پیامبر و یا بعد از آن تقسیم نمود که پر واضح است بعد از بعثت پیامبر حوزه نفوذ آنها محدودیت بیشتری یافت.

در هر حال نه آنچه در باره افراد به کما رفته می گویند صحیح است و نه شیاطینی که با کاراکتر "الیاس" ایده آن وارد سریالهای ماه مبارک شد.

خیالات و وهمیات نویسندگان و کارشناسان مذهبی برخی از این سریالها تا جایی است که برای ماست مال کردن و به قولی خوراندن مطالب کذبشان دست به داستان پردازی های هالیوودی نیز بزنند.

برای نمونه در سریال پنج کیلومتر تا بهشت ، کاراکتر امیر حسین از همراه و راهنمایش می پرسد :

چرا ما از دیوار می توانیم عبور کنیم ولی در عین حال می شود بر روی مبل نشست؟

کاراکتر مینا در پاسخ می گوید:

"چون در زندگی عادی عادت کرده ایم و اگر حواست را جمع کنی از این اشیا هم عبور خواهی کرد"

با این فرمول امیر حسین بر صندلی می نشیند و ناگهان از آن عبور کرده و به زمین می افتد.

بنده نیز سوالی از خانم مینا دارم:

"مگر ما در زندگی عادی خودمان از دیوار رد می شده ایم که ارواح مذکور می توانند عبور کنند و گویا عادت دارند، و دیگر اینکه لابد اگر فرد حواسش را به زمین هم جمع کند از کره زمین عبور خواهد کرد ".

در یکی از افطاری هایی که جایی دعوت بودم یکی از عزیزان همزمان با پخش سریال مذکور و متاثر از آن گفت: بیایید تا زنده هستیم همه جا را بچرخیم چون هنگام مردن و یا کما روحمان فقط اماکنی را می تواند برود که قبلا رفته باشد.

متاسفانه این تفکر در ماه خدا ، سال به سال در حال گسترش است و ارواح افراد به کما رفته وظایف عجیبی را نیز به عهده می گیرند.

از پیغام رسانی برای افراد زنده گرفته تا حلالیت طلبی و اخیرا هم رفتن به خواب مردم.

البته آنچه خواندید فقط نمونه کوچکی از این نابسامانی های فکری در تولیدات این سازمان است.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 13/6/1390 - 22:31 - 0 تشکر 362616

otagh_amal گفته است :
[quote=otagh_amal;314283;362440]مرسی سید جان

خواهش میکنم مدیر عزیز

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

يکشنبه 13/6/1390 - 22:54 - 0 تشکر 362619

سلام
اگر ربنای شجریان پخش نشد به خاطر این بود كه خودش اعلام كرده بود كه دوست ندارد صدایش در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شود این گفته ی خود شجریان است

دوشنبه 14/6/1390 - 13:25 - 0 تشکر 362767

سلام
اگه واقعا شیطان نمیتونه به صورت آدم در بیاد پس حضرت ابراهیم به کی سنگ میزد؟!
من که شنیدم این که دجال یک چشم داره به خاطر همون سنگ حضرت ابراهیمه.

سه شنبه 15/6/1390 - 23:44 - 0 تشکر 363288

happy_go_lucky گفته است :
[quote=happy_go_lucky;452234;362767]سلام
اگه واقعا شیطان نمیتونه به صورت آدم در بیاد پس حضرت ابراهیم به کی سنگ میزد؟!
من که شنیدم این که دجال یک چشم داره به خاطر همون سنگ حضرت ابراهیمه.

با سلام. اولا شیاطین دقیقا به شکل انسان مجسم نمی شوند. ظاهرشان با ظاهر انسان تفاوت داشته و این تفاوت قابل تشخیصه.ثانیا دیدن شیاطین فقط و فقط برای اشخاص خاصی امکانپذیر است.

میتوانید برای رفع این شبهه به انجمن پاسخ به شبهات یا انجمن معارف مراجعه کرده و سوال خود را مطرح کنید.

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی