• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
کتاب و کتابخوانی (بازدید: 953)
چهارشنبه 9/6/1390 - 0:11 -0 تشکر 360619
*سری ششم دهگانه* گزینه د

سلام خدمت همه ی دوستان... طاعات همگی قبول. شب های قدر برا همه قدر باشه انشاءالله.

 

با سری ششم دهگانه در خدمتتون هستیم.

 

پاسخ ها رو به ایمیل انجمن به نشانی anjoman.ketab@tebyan.com ارسال کنید لطفا، و در قسمت عنوانش حتما نام مسابقه و شماره مسابقه رو ذکر کنید (سری ششم دهگانه) و در ابتدا یا پایان متن ایمیل ارسالی هم نام کاربری خود رو ذکر کنید.

و یا از طریق شبکه پاسخها رو ارسال کنید فقط در اینجا ذکر کنید که من گیج نشم:) 

 

تا پایان روز چهارشنبه مهلت دارید برا ارسال پاسخ. هر مرحله 36 تا 48 ساعت مهلت برا پاسخ گویی داره.

تا ساعت 24 روز چهار شنبه مهلت دارید.

در این تاپیک هم ذکر کنید که پاسخ ها ارسال شده.

لطفا اینجا پاسخ ندید. هرکس پاسخ رو در این تاپیک قرار بده از کل مسابقه حذف میشه.

 

میتونید در ایــــــــــــــــــــــــن تاپیک وضعیت نتایج رو پیگیری کنید. 


بسم الله الرحمن الرحیم

وَإِن كُنتُمْ فِی رَیْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِینَ {البقرة/23}

فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ وَلَن تَفْعَلُواْ فَاتَّقُواْ النَّارَ الَّتِی وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِینَ {البقرة/24}

وَبَشِّرِ الَّذِین آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنْهَا مِن ثَمَرَةٍ رِّزْقاً قَالُواْ هَذَا الَّذِی رُزِقْنَا مِن قَبْلُ وَأُتُواْ بِهِ مُتَشَابِهاً وَلَهُمْ فِیهَا أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِیهَا خَالِدُونَ {البقرة/25}

 

اگرشک دارید نمونه بیاورید

اگر درباره ی آنچه بر بنده ی خود (پیامبر) نازل کردیم، شک دارید لااقل سوره ای همانند آن بیاورید و شاهدان خود را، غیر خدا، بر این کار دعوت کنید. اگر راست می گویید.(23)

 

مبارزه طلبی قرآن

تحدی(مبارزه طلبی) قرآن به علم: خداوند به انسان می گوید، دست به دست هم دهید و کتابی که از نظر علم و معرفت مانند قرآن باشد، درست کنید. (سوره نحل 89)

تحدی به کسی (پیامبر) که قرآن بر وی نازل شده: آوردن کتابی توسط شخصی امی درس نخوانده و مربی ندیده. (سوره یونس آیه 16)

 

تحدی قرآن کریم نسبت به خبرهایی که از غیب داده است.

تحدی قرآن به بلاغت

ما نمی توانیم و عاجزیم

پس اگر این کار را نکردید، که هرگز نخواهید کرد، از آتشی بترسید که هیزم آن، بدن های مردم گنه کار و سنگ هاست و برای کافران آماده شده است.(24)

 

انتظار قرآن از من و تو!

ما هم می توانیم شک کنیم و ببینیم که آیا می توانیم ، سوره ای همانند یکی از سوره های قرآن بیاوریم یا خیر. در صدر اسلام افرادی چنین کردند، ولی نتوانستند حتی یک آیه که دارای معنای مناسب یا آهنگین و .. باشد، مانند قرآن بیاورند.

 

بهشت مومنان

به کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، بشارت ده که بهشت ها، پیش روی دارند که جوی ها در آن روان است و چون میوه ای از آن، روزی آن ها شود، گویند: این همان است که پیش تر روزی ما شده بود و مانند آن (میوه ها) به آن ها بدهند و در آن جا همسران پاکیزه دارند و ود در آن جاودانند.(25)

 

بهشت از آن کیست

در حقیقت عاقبت بهشت از آن کسانی  خواهد بود که به تک تک فرامین الهی گوش جان سپرده و به آن عمل کرده اند، بی شک انجام اعمال به صورت یکی در میان و بدون توجه به اینکه فلسفه ی این عمل چه بوده است نمی تواند ما را به سر منزل مقصود هدایت کند اگر در انجام هر عمل که قرآن کریم فرموده است عشق باشد یعنی همیشه به یاد خدا بودن است.

 

نكته‏ها :1 -ایمان و عمل

در بسیارى از آیات قرآن ، ایمان و عمل صالح در كنار هم واقع شده‏اند به گونه‏اى كه نشان مى‏دهد این دو جدائى‏ناپذیرند ، و راستى هم چنین است زیرا ایمان و عمل مكمل یكدیگرند.

 

ایمان اگر در اعماق جان نفوذ كند حتما شعاع آن ، در اعمال انسان خواهد تابید ، و عمل او را عمل صالح مى‏كند ، همچون چراغ پرنورى كه در درون اطاقى برافروزند ، اشعه آن از تمام پنجره‏ها و دریچه‏ها به بیرون مى‏تابد ، و چنین است چراغ پرفروغ ایمان كه در قلب انسان روشن مى‏شود ، شعاعش از چشم و گوش و زبان و دست و پاكى او آشكار مى‏گردد ! در سوره طلاق آیه 11 مى‏خوانیم :: و من یؤمن بالله و یعمل صالحا یدخله جنات تجرى من تحتها الانهار خالدین فیها ابدا  آنكس كه به خدا ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد ، او را وارد باغهائى از بهشت خواهد ساخت كه از زیر درختانش نهرها جارى است ، همیشه در آن خواهند ماند .

 

و در سوره نور آیه 55 مى‏خوانیم وعد الله الذین آمنوا منكم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فى الارض : خداوند وعده داده است به افرادى كه ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند آنها را خلفاى روى زمین قرار دهد ! اصولا ایمان همچون ریشه است و عمل صالح ، میوه آن ، وجود میوه شیرین دلیل بر سلامت ریشه است ، و وجود ریشه سالم سبب پرورش میوه‏هاى مفید.

 

ممكن است افراد بى‏ایمان گهگاه عمل صالحى انجام دهند ، ولى مسلما همیشگى نخواهد بود آنچه عمل صالح را تضمین مى‏كند ایمانى است كه در اعماق وجود انسان ریشه دوانده باشد و با آن احساس مسئولیت كند .

 

2 -همسران پاك

جالب اینكه تنها وصفى كه براى همسران بهشتى در این آیه بیان شده وصف مطهرة ( پاك و پاكیزه ) است و این اشاره‏اى است به اینكه : اولین و مهمترین شرط همسر ، پاكى و پاكیزگى است ، و غیر از آن همه تحت الشعاع آن قرار دارد ،

حدیث معروفى كه از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) نقل شده نیز این حقیقت را روشن مى‏كند ایاكم و خضراء الدمن قیل یا رسول الله ! و ما خضراء الدمن ؟ قال المرئة الحسناء فى منبت السوء ! : از گیاهان سرسبزى كه بر مزبله‏ها مى‏روید بپرهیزید ! عرض كردند : اى پیامبر ! منظور شما از این گیاهان چیست ؟ فرمود : زن زیبائى است كه در خانواده آلوده‏اى پرورش یافته .

 

3 -نعمتهاى مادى و معنوى در بهشتگر چه در بسیارى از آیات قرآن ، سخن از نعمتهاى مادى بهشت است : باغهائى كه نهرهاى آب جارى از زیر درختان آن در حركت است ، قصرها ، همسران پاكیزه ، میوه‏هاى رنگارنگ ، یاران همرنگ و مانند آن. 

ولى در كنار این نعمتها اشاره به نعمتهاى معنوى مهمترى نیز شده است كه ارزیابى عظمت آنها با مقیاسهاى ما امكان‏پذیر نیست ، مثلا در آیه 72 توبه مى‏خوانیم : وعد الله المؤمنین و المؤمنات جنات تجرى من تحتها الانهار خالدین فیها و مساكن طیبة فى جنات عدن و رضوان من الله اكبر ذلك هو الفوز العظیم : خداوند به مردان و زنان با ایمان ، باغهائى از بهشت وعده داده كه از زیر درختانش نهرها جارى است ، جاودانه در آن خواهند بود ، و مسكن‏هاى پاكیزه در این بهشت جاودان دارند ، همچنین خشنودى پروردگار كه از همه اینها بالاتر است و این است رستگارى بزرگ .

 

و در آیه 8 سوره بینة بعد از ذكر نعمتهاى مادى بهشت مى‏خوانیم : رضى الله عنهم و رضوا عنه : خداوند از آنها خشنود است و آنها نیز ازخدا خشنودند.

 

و به راستى اگر كسى به آن مقام برسد كه احساس كند خدا از او راضى است و او هم از خدا راضى ، همه لذات دیگر را از یاد خواهد برد ، تنها به او دل مى‏بندد ، و به غیر او نمى‏اندیشد ، و این لذتى است روحانى كه با هیچ زبان و بیانى قابل توصیف نیست.

 

كوتاه سخن اینكه چون معاد هم جنبه روحانى دارد و هم جسمانى نعمتهاى بهشتى نیز هر دو جنبه را دارند ، تا جامعیت آنها حاصل شود ، و هر كس به اندازه استعداد و شایستگیش بتواند از آنها بهره گیرد.


سوال ششم

طبق مطالب بالا، بهشت، عاقبت از آن کیست؟ و  چرا نعمت های بشهتی به صورت معنوی هم می باشد؟!

الف) کسانی که به تک تک فرامین الهی گوش جان سپرده و به آن عمل کرده اند - چون معاد هم جنبه روحانى دارد و هم جسمانى

ب) مومنین -  روح و معنویت اصل است

ج)  کسانی که ایمان و عمل صالح دارند - علاوه بر لذت جسم، این لذت روحانى با هیچ زبان و بیانى قابل توصیف نیست.

د) گزینه ی های الف و ج درست است

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/6/1390 - 1:7 - 0 تشکر 360657

سلام
به شبکه ارسال شد
:دی

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
چهارشنبه 9/6/1390 - 1:18 - 0 تشکر 360671

سلام
به ایمیل ارسال کردم.
من جواب سوال قبلی رو هم به ایمیل ارسال کردم و تو همون پست نوشتم که به ایمیل ارسال کردم.
با تشکر

                                                               ایران-ایران

تبلاگ پایتخت معنوی ایران: mashhad0511.tebyan.net

چهارشنبه 9/6/1390 - 1:55 - 0 تشکر 360688

سلااااااااااااااااااااام
عید سعید !! فطر بر همگی مبارک
به شبکه اجتماعی ارسال کردم.
موفق باشید
:-)

 

جاده دوستی پایانی ندارد، اگر بیایی و همسفرم باشی

 

http://img1.tebyan.net/Big/1391/09/fbc019f9a0b44c799f5f3ee58ba495e3.jpg 

 

چهارشنبه 9/6/1390 - 2:10 - 0 تشکر 360693

zamen123 گفته است :
[quote=zamen123;452289;360671]سلام
به ایمیل ارسال کردم.
من جواب سوال قبلی رو هم به ایمیل ارسال کردم و تو همون پست نوشتم که به ایمیل ارسال کردم.
با تشکر

سلام

ولی من ایملی دریافت نکردم:(.. نمیدونم چرا برا شما اینطور میشه.. اگه هر ایمیل رو دوبار بفرستید ممنون میشم.. این روزا سرم شلوغ بود.. بهتون نگفتم که نرسیده... ولی قبول میکنیم ازتون.... حالا جوابتون چی بوده؟!!!!

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 9/6/1390 - 8:49 - 0 تشکر 360725

سلام
با شبکه ارسال کردم

چهارشنبه 9/6/1390 - 9:52 - 0 تشکر 360731

جوابو ایمیل کردم

چهارشنبه 9/6/1390 - 11:9 - 0 تشکر 360758

جوابو فرستادم

چهارشنبه 9/6/1390 - 11:11 - 0 تشکر 360759

سری ششم رو فرستادم نمیدنم رسید یا نه

چهارشنبه 9/6/1390 - 14:0 - 0 تشکر 360820

با نام خدا و سلام
عیدتون مبارک
به میل فرستادم

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 9/6/1390 - 16:21 - 0 تشکر 360854

سلام به شبکه فرستادم

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی