انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 233)
شنبه 5/6/1390 - 10:3 -0 تشکر 358858
مفاهیم قرآنی با زبان هنر

در بازدید مدیران هنری وزارت ارشاد از بخش تجسمی نمایشگاه قرآن كریم، اعلام شد كه آثار ارائه شده در این نمایشگاه خریداری می‌شود.

حمید شاه‌آبادی، معاون امور هنری وزیر ارشاد در حاشیه این بازدید با تاكید بر حمایت از هنرهای قرآنی و آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه گفت: ظرفیت‌های فراوانی برای بیان مفاهیم و مضامین قرآنی وجود دارد كه هنرمندان تجسمی نیز از ظرفیت‌های این هنر در بیان مضامین معنوی استفاده می‌كنند.

وی ادامه داد: بخش تجسمی نمایشگاه قرآن با آثار ارزشمندی از هنرمندان پیشكسوت و جوان، نمونه‌ای از ظرفیت‌های هنرهای تجسمی در این زمینه است.

به گفته این مقام مسوول، بخش تجسمی نمایشگاه قرآن امسال با تنوع و گستردگی بیشتری برگزار شده است و نمایشگاه آثار هنرمندان و كارگاه‌های هنری و نشست‌های تخصصی هنری قرآنی فرصتی را برای بیان مفاهیم قرآنی با زبان هنر و بحث و گفت و گو درباره ارتباط هنر و قرآن فراهم كرده است. معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بر حمایت از هنرهای قرآنی و معنوی و آثار این نمایشگاه تاكید كرد.

همچنین محمود شالویی، مدیركل دفتر هنرهای تجسمی نیز در این دیدار با اشاره به برنامه‌های حرفه‌ای و گسترده بخش تجسمی نمایشگاه قرآن گفت: بخش تجسمی نمایشگاه قرآن در این دوره برای اولین بار با نگاه حرفه‌ای برنامه‌ریزی و اجرا شد و هنرمندان و استادان پیشكسوت و هنرمندان جوان آثار ارزشمندی را در این بخش ارائه كردند و آثار با ارزیابی حرفه‌ای و هنری برای نمایشگاه انتخاب شد.

وی با اشاره به تنوع و گستردگی برنامه‌های بخش تجسمی نمایشگاه قرآن گفت: برنامه‌های مختلفی مانند كارگاه‌های هنری در رشته‌های مختلف با حضور هنرمندان جوان و استادان در كنار نمایشگاه آثار در طول یك ماه برگزار شد كه به تنوع و جذابیت بیشتر این بخش برای مخاطبان افزود. مدیركل هنرهای تجسمی ادامه داد: بخش تجسمی نمایشگاه قرآن در سطح كیفی و كمی بهتری برگزار شد و مورد استقبال و توجه مخاطبان و بازدیدكنندگان قرار گرفت.

مدیركل دفتر هنرهای تجسمی با تاكید بر گفته‌های معاون امور هنری مبنی بر حمایت و خرید از آثار بخش تجسمی نمایشگاه قرآن، گفت: در راستای حمایت از هنرمندان، برای خرید تعدادی از آثار ارائه شده در این نمایشگاه اقدام خواهد شد.

معرفی آثار برتر قرآن‌پژوهی

هیات داوران، آثار برتر قرآن‌پژوهی نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم را انتخاب كرد.

در حوزه مطالعات علوم قرآنی، كتاب‌های «معناشناسی شناختی قرآن» اثر علیرضا قائمی‌نیا، «آسیب‌شناسی جریان‌های تفسیری» از محمد اسعدی، «تاثیر قرآن در پیدایش علوم ادبی» اثر علی‌محمد میرجلیلی و «منطق قرآن، روش تحقیق در تفسیر و علوم قرآنی» نوشته محمدعلی رضایی‌اصفهانی عناوین برتر را از آن خود كردند.

در حوزه مطالعات معارف قرآنی، كتاب‌های «فرهنگ كاربردی واژگان قرآن» اثر زهره شاهسوندی و «تفسیر آموزشی قرآن» از سیدمحمدرضا صفوی به عنوان آثار برتر معرفی شدند.

منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی