انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 386)
پنج شنبه 3/6/1390 - 10:37 -0 تشکر 358026
نهضت بیداری

در مذهب ما رسم بر این است که به سوالات دینی که پاسخ محکمی  برای آن نمی یابیم نام "شبه" را اطلاق میکنیم . امیدوارم این سوال جز شبهات نباشد!

نهضت عاشورا بزرگترین اتفاق تاریخ پس از ظهور اسلام است . واقعه ای عظیم و عبرت آموز و تاسف بار و در عین حال زیبا (به تعبیر حضرت زینب(س) ) که پس از گذشت قرن ها همچنان زنده و پایدار خواهد ماند. ولیکن نکته اصلی پیام عاشوراست. حسین بن علی (ع) همه هستی اش را به میدان مبارزه ای بس ناجوانمردانه برد و در این راه حتی از خون طفل شش ماهه هم دریغ نکرد. برای اینکه این که پیام بزرگی به آیندگان بدهد.    اما برداشت ما از عاشورا؟!!

"گریه بر حسین!" و یا اگر خیلی روشنفکر باشیم "گریه به حال خودمان!"  اولین چیزی که امروز از شنیدن نام حسین(ع) به ذهن ما خطور میکند این است که عده ای را لب تشنه به شهادت رساندند. پس گریه کنید و بر سر و سینه بزنید تا شما هم آمرزیده شوید و رستگار!. این است پیام عاشورا؟! اگر از اکثر هیئتی ها ومذهبی های ما بپرسید که به نظر شما دردناکترین بخش واقعه عاشورا  شما کدام است چه پاسخی می شنوید؟ : بریدن سر حسین(ع) ، شهادت علی اکبر(ع) ، شهادت علی اصغر(ع) ....... . ولیکن یک نفر به عنوان نمونه به شما نخواهد گفت که: دردناکتر از این برای امام وجود نداشت که زمانی که با تمام وجود در حال مبارزه برای احیای دین بود ، عده ای از ترس جان و یا از ترس به خطر افتادن منافع شان به کنج خانه ها خزیدند با این توجیه که: این جنگ  ، دعوای بر سر حکومت! است . ما دخالت نمی کنیم !!. مردمی نادان که حسین(ع) و یزید  را به  یک چشم میدیدند.از این تهمت دردناکتر هم بود؟!. آری تا زمانی که از ظواهر این ضایعه عظیم عبور نکنیم، تا زمانی که هدف ما از بردن نام حسین (ع) گریه باشد ، به معرفت حقیقی نخواهیم رسید.فضیلت عزاداری تنها در این است که موجب بیداری و تغییر در منش وهدف زندگی ما  بشود. نه این که غافل از همه آرمان های عاشورا ، غرق در    روزمره گی و عادت ، و پر از تعصب های از روی جهالت،  به مجلس حسین (ع) پناه بیاوریم تا پاک شویم!! ، تا حسین دست ما را بگیرد ! غافل از اینکه دست هایمان را در آستین فرو برده ایم. اگر این است کارکرد حسین(ع) برای ما ،پس ما برای حسین (ع) چه کرده ایم!؟؟.    همه این گفته ها به منزله نفی عزاداری نیست بلکه به جهت اولویت دادن به شناخت و کسب معرفت است. و اما مهمترین پیام عاشورا از منظر شما.. ؟ 

جمعه 4/6/1390 - 19:13 - 0 تشکر 358588

به نام خدا
با سلام و ادب و احترام
ممنون از نوشته زیبای حضرتعالی
با خواندن این نوشته به یاد متون استاد شهید مطهری رحمة الله علیه افتادم
ولی سر فصل شروع شما نیاز به نقد دارد
اینکه گفته اید در مذهب ما چنین رسم است!!!
شبهه با سوال زمین تا آسمان فرق می کند

پرسش جستجوی بشر برای شناخت است و پرسشگر با بیان پرسش و سوال می کوشد تا موضوع و مطلبی را بشناسد و آن را درک و فهم کند. در حالی که هدف از شبهه، ایجاد تردید و شک در دل مخاطب است و شبهه گر می کوشد تا در بنیادهای اعتقادی و باوری شخص مقابل تردید افکند. در حقیقت تفاوت شبهه و پرسش را باید در کارکرد و اهداف آن دانست.
کارکرد پرسش فهم و شناخت است , در حالی که شبهه برای این طرح می شود تا مخاطبان خود را به چالش بکشاند. از سوی دیگر در شبهه ، باطل به طور عمدی و خواسته حضور دارد و شبهه گر با آمیختن حق و باطل می کوشد کلام باطل خود را با رنگ و لعابی از حق به دیگران منتقل کند ؛
از این روست که حضرت امیرمومنان (ع) فرمودند : "انما سمیت الشبهه شبهه لانها شبهت بالحق " ؛
از آن رو شبهه را شبهه نامیده اند که به حق شبیه و همانند است.

حال که این مطلب دانسته شد
می پردازیم به سوال و در حقیقت نگاه شما دوست عزیز
نگاه زیبایی همچون استاد دارید
اما جواب من:
مهمترین پیام عاشورا اطاعت بی چون و چرا ازولی حق ودر حقیقت بصیرت و فهم نسبت به این مطلب
موفق باشید

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی