فرهنگ پایداری (بازدید: 366)
يکشنبه 23/5/1390 - 11:12 -0 تشکر 352382
تجلیل از سربازان آمریکایی و درس‌هایی برای ما

  


سرویس بین الملل جهان ـ کشور آمریکا به محض تصویب طرح خروج تدریجی نظامیان خود از عراق، به وسیله رسانه هایش شروع به اجرای طرحی تبلیغی کرد.

طرحی تبلیغی که اگرچه پوشاننده سیاست های تجاوزکارانه و ددمنشانه ایالات متحده آمریکاست و هدفی غیر از به انحراف کشاندن افکار عمومی آمریکا و در ادامه مردم جهان ندارد اما باید دانست که نگاهی به بایسته های تبلیغی این کار و دانستن زوایای آن برای دست اندرکاران فرهنگی و در ادامه فعالان جبهه جنگ نرم کشورمان یک ضرورت است.

آمریکایی ها بلافاصله پس از کلید خوردن طرح خروج، اقدام به انتشار مطالب، کلیپ ها و تصاویر مختلفی از سربازان آمریکایی پس از جنگ کردند.

آنها در این تولیدات، با نشان دادن زندگی پس از جنگ سربازان متجاوز آمریکایی، شروع به پر رنگ سازی مفاهیمی مثل علاقه شدید جامعه آمریکا به این سربازان، ادای احترام همیشگی به سربازان کشته شده و نیز احترام خاص مردم آمریکا برای سربازان قطع عضو شده در جنگ عراق کردند.

ضمن اینکه سبک و پیام تولیدات ذکر شده به این صورت است که مفاهیم دیگری مثل احترام به آرمان کشور، از خود گذشتگی، احترام به مقامات بالادست کشور و از این قبیل را نیز به ذهن مخاطبان خطور می دهد.

این تولیدات به محض آغاز طرح خروج، در عموم رسانه های صهیونیستی از جمله نیوزویک، رویترز، یواس ای تودی و غیره به کرّات در منصه دید عمومی قرار گرفتند و به صورت نرم شروع به محو کردن آثار جنایت هایی نظیر اتفاقات زندان ابوغریب و نسل کشی بیش از یک و نیم میلیون عراقی توسط سربازان ایالات متحده آمریکا کردند.

این اقدام مزوّرانه اگرچه در راستای سیاست های استکبار جهانی انجام شده است اما برای ما نیز می تواند حاوی درس های مهمی باشد.

ما تا چه میزان بحث تکریم و تجلیل منطقی از ایثارگران و رزمندگان دوران دفاع مقدس را در رسانه های کشورمان شاهد هستیم؟

آیا انتشار تصویر شهدا آنهم توسط برخی رسانه ها با ترویج فرهنگ شهادت معنایی یکسان دارد؟

 

آیا با دیدن اقدام رسانه های استکباری در تکریم از سربازان مجروح جنگ عراق، این سوال در ذهن ما رنگ نمی گیرد که جانبازان عزیز دفاع مقدس ما غیر از لحظه های سخت زندگی هایشان، (آن هم به ندرت!) چه جایگاهی در منصه عمومی رسانه های ما دارند؟

ما اساساً در رسانه و در جاهایی مثل آموزش و پرورش چقدر از آزادگان کشور و ایثارگران یاد کرده ایم و به دانش آموزان و نسل جدید کشور آموخته ایم که این افراد و خانواده آنها در نزد ما از جایگاهی رفیع برخوردارند؟

باشد که ان شاء الله در روندهای تربیتی و فرهنگی کشور ما نیز شاهد پاسخ هایی بسیار مطلوب به این سوالات باشیم.

سوال هایی که اگرچه ظرف چند سال اخیر تلاش هایی برای پاسخ هرچند کمرنگ به آنها داده شده اما صد البته نیاز به جواب هایی مدلل تر و صریح تر دارد.

 


کن سارجنت، از سربازان جنگ عراق است. او مشغول مسواک زدن در خانه خود در کالیفرنیا است. او به دلیل مجروحیت دچار ضایعه مغزی شده و بخشی از حافظه خود را از دست داده است.


جو بیمفور. او در جنگ عراق مجروح شده و هم اکنون در یک کنفرانس خبری در کنار دوستان خود نشسته است.


تمی داک ورث. او از سربازان جنگ عراق و نامزد سابق کنگره است که دو پایش را از دست داده است.


بدون شرح


درک مک گینس. او در جنگ عراق پای خود را از دست داده است. او پسرش رایان را در آغوش گرفته و به همراه همسرش آندریاس در یک پیک نیک گروهی شرکت کرده است.


گورستان آرلینگتون. روز ملی سرباز!

 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی