سينما و تلویزیون (بازدید: 502)
چهارشنبه 19/5/1390 - 19:16 -0 تشکر 350802
نگاه منتقدان به سریال های رمضان

 

«در پنج كیلومتر تا بهشت بیش از اندازه خیال‌پردازی شده است»

 

یك منتقد سینما و تلویزیون ارزیابی خود از سریال‌های ماه رمضان امسال را اینگونه خواند: در مجموع سریال‌های امسال ماه رمضان را نمی‌توان خوب ارزیابی كرد ولی فكر می‌كنم «سقوط یك فرشته» نسبت به دیگر سریال‌ها موفق‌تر است.

 

كیوان كثیریان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: سریال‌های ماه رمضان امسال به نسبت سال‌های گذشته ضعیف‌تر شده‌اند و نمی‌توان آنها را خوب ارزیابی كرد. سریال‌هایی كه سال‌های گذشته پخش می‌شد، مانند «میوه ممنوعه»، «صاحب دلان» و ... بهتر بودند.

وی افزود:‌ هنوز چند قسمت از پخش سریال‌ها نگذشته است و نمی‌توان دقیق قضاوت كرد ولی احساس می‌كنم «سقوط یك فرشته» نسبت به دیگر سریال‌ها بهتر است و می‌تواند موفق‌تر باشد؛ چراكه مفاهیمی كه مطرح می‌شود خیالات نیست و خالی از افراط و تفریط است.

 

همچنین او ارزیابی‌اش درباره سریال «پنج كیلومتر تا بهشت» را اینگونه عنوان كرد: «پنج كیلومتر تا بهشت» سریالی است كه بیش از اندازه در آن خیال‌پردازی شده است‌؛ بازیگران خوبی در این سریال بازی كرده‌اند اما به خاطر رویاپردازی‌های بیش از حد نمی‌تواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. زمانی كه قرار است یك سریال مناسبتی تهیه كنیم به ویژه برای ماه رمضان، باید به گونه‌ای باشد كه در آن زیاده‌روی نشود و به دور از خیالات باشد‌؛ باید واقعیات را بیان كرد تا ذهن مخاطب درگیر شود و تحت تاثیر قرار بگیرد.

 

كثیریان در ادامه درباره‌ی سریال شبكه تهران با عنوان «سه‌دونگ، سه‌دونگ»، گفت: «سه‌دونگ، سه‌دونگ» به عنوان یك سریال طنز چیزی به مخاطب نمی‌آموزد بلكه فقط سرگرم‌كننده است؛ به عنوان یك سریال طنز می‌توان آن را یك كار متوسط دانست كه البته مخاطبان خودش را دارد.

 

وی درباره‌ی زمان پخش سریال «سی‌امین روز» كه از شبكه دو سیما پخش می‌شود، خاطرنشان كرد:‌ این سریال كه پیش از افطار به روی آنتن می‌رود، زمان پخش مناسبتی ندارد؛ من شخصا فرصت نمی‌كنم آن را تماشا كنم و تاكنون حتی یك قسمت از این سریال را ندیدم.

 

این منتقد درباره‌ی هدف از ساخت سریال‌های مناسبتی ماه رمضان تلویزیون، یادآور شد: هدف تلویزیون از ساخت سریال‌های ماه رمضان مشخص نیست؛ یعنی اصلا مشخص نیست كه می‌خواهد بینندگان را سرگرم كند و یا آنها تحت تاثیر قرار دهد. تا زمانی كه این هدف مشخص نشود فكر نمی‌كنم سریال‌ها بتوانند كیفیت خوبی داشته باشند.

 

كیثریان در پایان درباره سریال‌های ماورایی و تاثیر آنها بر مخاطبان به ایسنا گفت:‌ در این باره نمی‌توانم نظر دهم چراكه به هر حال هر سریالی با هر موضوع خاصی مخاطبان خود را دارد چه ماورایی و چه غیرماورایی و اگر مخاطب بخواهد تحت تاثیر قرار بگیرد می‌گیرد.

 


 

«سقوط یك فرشته» از نگاه یك منتقد
«مضامین سفارشی كیفیت سریال‌های رمضان را پایین می‌آورد»

 

 

یك منتقد تلویزیون درباره‌ی‌ سریال «سقوط یك فرشته» كه از شبكه اول سیما به روی آنتن می‌رود، گفت:‌ بازیگران خوبی همچون مسعود رایگان‌ و داریوش كاردان در این سریال بازی كرده‌اند، اما به طور كلی این سریال جذابیت و كشش لازم را ندارد.

 

سعید قطبی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود:‌ من به عنوان یك منتقد و بیننده‌ی تلویزیون، توقع بالاتری از سریال‌های ماه رمضان داشتم‌؛ البته سریال‌های شبكه‌های دیگر را تماشا نكردم، اما با تماشای چند قسمت از «سقوط یك فرشته» به كارگردانی بهرام بهرامیان، به این نتیجه رسیدم كه جذابیت زیادی ندارد؛ اما امیدوارم در ادامه بهتر شود و نظرم نسبت به آن تغییر كند.

وی ادامه داد: اگر بخواهم درباره‌ی كلیت داستان «سقوط یك فرشته» صحبت كنم، باید بگویم كه به عقیده من یك قصه كهنه دهه‌ی 60 است كه شخصا برای من تا به حال كششی نداشته است.

 

این منتقد همچنین درباره‌ی شتاب و عجله‌ای كه با ساخت سریال‌های مناسبتی به ویژه‌ سریال‌های ماه رمضان همراه است، خاطرنشان كرد: به نظرم اینكه كیفیت سریال‌های مناسبتی پایین آمده، اول به خاطر شتاب و عجله‌ای است كه به واسطه‌ی رساندن به پخش ایجاد می‌شود؛ دوم به خاطر انتخاب كارگردانان نامناسب و غیرحرفه‌یی است و دلیل سوم به مضامین سفارشی سریال‌ها برمی‌گردد كه كارآمدی لازم را ندارند.

وی در توضیح دلیل سوم برای عدم موفقیت سریال‌های ماه رمضان، اظهار كرد: تعدادی از كارگردانان همچون علیرضا افخمی، بهرام بهرامیان و ... سال‌هاست كه در تلویزیون كار می‌كنند و سریال‌های خوبی هم تهیه كردند، اما اثرشان ناكارآمد است؛ این به دلیل فشاری است كه برای گنجاندن یكسری مضامین كه شاید چندان مرتبط با قصه هم نباشند به آنها وارد می‌شود و در نهایت اثر تهیه‌ شده كشش لازم را ندارد.

 

این منتقد تلویزیون در ادامه درباره سریال‌های ماورایی و تاثیرات آنها بر بینندگان‌، یادآور شد: من شخصا این نوع تفكیك‌ها و تقسیم‌بندی‌ها را قبول ندارم؛ چراكه ما اصلا سریال یا فیلم‌های ماورایی نداریم‌. ما یك درام داریم كه گاهی ممكن است در ارتباط با زندگی روزمره یك خانواده باشد و گاهی اوقات هم ممكن است در اتباط با عوالم روحی یك شخصیتی خاص باشد كه نسبت به دیگر شخصیت‌ها متمایز است؛ در كل ما چیزی با عنوان ‌ماورایی نداریم.

 

سعید قطبی‌زاده در پایان به خبرنگار ایسنا گفت:‌ زمانی كه یك فیلم یا سریال را با درون مایه‌ی مذهبی ارزیابی می‌كنیم، همین درون مایه‌ مذهبی فیلم و سریال‌ها، یكسری مقوله‌های مشخص دارند كه باید رعایت شود؛ ولی اینكه به یكباره بخواهیم در یك شتاب كاری و امكانات ناكافی به سراغ این مفاهیم و مضامین برای روشنگری و القای حس مذهبی برویم، صحیح نیست. 

ایسنا


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 22/5/1390 - 13:22 - 0 تشکر 351988

در مورد رودخانه ماه بگیم.اسم اصلی ایلجیما لی جونکی هست!میدونستید؟اسمش ایل ووجان نیست...

دوشنبه 24/5/1390 - 2:2 - 0 تشکر 352894

توی هیچ کدوم از فیلم های امسال ماه رمضان و روزه گرفتن هم نیست اینم یه فرق امسال با سالهای پیشه

به سایت وبلاگ سیتی بیاید و تجربیات وبلاگ نویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

www.weblogcity.ir

 

دوشنبه 24/5/1390 - 9:39 - 0 تشکر 352948

با نام خدا و سلام
بنظر من هم برنامههای امسال خیلی چنگی به دل نمی زنن سال به سال کیفیت کارها میاد پایین

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 26/5/1390 - 22:35 - 0 تشکر 354514

سلام.
منم زیاد از فیلم ها راضی نیستم.
به نظرم میاد یه جور از سر باز کردن مخاطب هست.
مثلا توضیحات دوست دختر اون روح سرگردان رو در نظر بگیرید!
اگر فیلم اینسپشن رو دیده باشین اون هم افراد به لایه های خواب مردم هدف می رفتند و بعد زمانشون برای هر عمق خواب فرق میکرد ... و حالا کلی توضیح دیگه
اون فیلم داشت یه ایده ی الحادی رو راجع به جهان های موازی ترویج می کرد ولی اینقدر باور پذیر ساخته شده بود که سوالاتی در ذهن مخاطب و حتی الهاماتی در ذهن بیننده ایجاد می کنه که اگر مخاطبش نتونه این سوالات رو جواب مطابق دینش بده به اون ها ایمان میاره.
بعضی فیلم های غربی اینطورند، یک نگرش قوی فلسفی پشتش هست که شاید اگر مطرح بشن و ازما به عنوان مسلمان جواب بخوان نتونیم پاسخ بدیم.

ولی شما مشاهده می کنید که فیلم های سینمایی و سریال ها، از مخاطب خودشون عقب تر هستند، وقتی عقب تر باشند؛ هیچ ایده و هیچ پیامی در ذهن مخاطب شکل نمی گیره که بتونه تاثیر تربیتی داشته باشه تاثیر اگاه سازی داشته باشه.
اگر فیلم ساخته شد که یک قدم از نظر فکری از بیننده جلوتر باشه و اون هنرمند بتونه اون یک قدم فاصله رو با هنر جبران و قابل فهم کنه برای مخاطب به نظرم می شه گفت که یه سریالی داریم یه فیلمی داریم که فکرساز و اندیشه ساز هست، البته اگر کسی به دنبال اندیشه سازی باشه.

از این سریالهای امسال که من چیزی نفهمیدم ... شبکه ی تهران هست اون 3دونگ 3 دونگ؛ که گل سرسبد بقیه است.

یا حق

يکشنبه 30/5/1390 - 2:7 - 0 تشکر 356251

دوستان درست میگن سالای قبل بهتر بود امسال نه از ماه رمضان خبریه نه شبهای احیاء

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی