انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 324)
دوشنبه 17/5/1390 - 18:12 -0 تشکر 349769
وضعـیـت درسـی فرزند مـن قـرمـز اسـت!

شاید بحث برانگیزترین مساله در آموزش و پرورش، افت تحصیلی باشد؛ مساله ای که از همان سال اول دبستان گریبان دانش آموزان، خانواده ها و معلمان را می گیرد و بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی را به نظام آموزشی کشورها تحمیل می کند... با این حال، افت تحصیلی موضوع غیرقابل حلی نیست. کارشناسان برای حل این مشکل، راهکارهای متعددی ارائه کرده اند. آموزش کودکان قبل از ورود به مدرسه موجب می شود آنها تجربه اندکی از خواندن و نوشتن داشته باشند و این فرآیند در یادگیری آنها موثر خواهد بود و باعث خواهد شد مهارت های شان ارتقا یابد. ولی این مساله به معنای تحت فشار قرار دادن کودکان توسط والدین نیست. در این میان، کودکانی هستند که در یادگیری با مشکل مواجه می شوند. آموزش روش های یادگیری سریع به این دانش آموزان کمک می کند که روان تر، درست تر و دقیق تر درس بخوانند. روش هایی وجود دارد که با به کار بستن آنها می توان از تاخیر در یادگیری جلوگیری کرد. معلمان و والدین باید آگاه باشند که در صورت مشاهده چنین دانش آموزانی باید با مداخله ای جدی و مداوم به پیشرفت هرچه سریع تر آنها کمک کنند.

دوشنبه 17/5/1390 - 18:14 - 0 تشکر 349773

*توصیه هایی به والدین اگر فرزندی دارید که ناتوانی گفتاری دارد، بهتر است با یک معلم، روان شناس یا کارشناس گفتاردرمانی برای حل مشکل او مشاوره کنید. گفتاردرمانی می تواند به حل مشکل این کودکان (که دچار نقص یا اشکالاتی روی زبان، گفتار، صدا و آهنگ کلامشان هستند) کمک کند. اما اختلالات گفتاری انواع مختلفی دارد؛ تاخیر در تکلم، خوانش پریشی، گرفتگی صدا، لکنت و...و گروهی نیز هستند که در یادگیری و خواندن و نوشتن با مشکل روبه رو هستند. این اختلالات با روش های مختلف گفتاردرمانی قابل اصلاح خواهند بود. برخی از کودکان برای تلفظ لغات تلاش بسیاری می کنند و این موجب تداخل در خواندن و نوشتن می شود. در صورتی که کودک شما با چنین مشکلی مواجه است، از او زیاد کار نکشید؛ چون ممکن است هر آنچه را که آموخته، فراموش کند. شما می توانید با تشویق کودک به خواندن مکرر، دقیق و درست، کمک کنید که روان تر بخواند و در حال خواندن به معانی کلمات نیز فکر کند. البته چنین کودکانی آمادگی کمتری نسبت به همکلاسی هایشان برای کسب مهارت های آموزشی دارند. کودکانی که دایره لغات محدودتری دارند، هنگام ورود به مدرسه با اختلال یادگیری مواجه می شوند. دایره لغات محدود، باعث بروز اشکال در توانایی و فهم می شود. شما می توانید با استفاده از لغات تازه و جذاب و بحث های جالب به یادگیری بیشتر کودک تان کمک کنید. برای چند دقیقه در روز هم که شده، وقتتان را به فرزندتان اختصاص دهید و همگام با او کتاب بخوانید. همراهی والدین با کودک باعث تقویت روحیه، کاهش اضطراب و افزایش یادگیری او می شود.

دوشنبه 17/5/1390 - 18:16 - 0 تشکر 349776

● توصیه هایی به معلمان
معلمان باید دانش آموزان را با تکنولوژی های پیشرفته آموزشی به شکلی کاربردی آشنا کنند. تکنولوژی آموزشی، نقش موثری در سهولت و ماندگاری یادگیری دارد و باعث باز شدن ذهن و آمادگی دانش آموز برای تحلیل آموخته هایش می شود. استفاده از روش های سمعی بصری و افزایش دامنه لغات مورد استفاده می تواند کودکان را به تفکر، تجربه و بحث و استدلال وادار کند. سطح علمی معلمان و معرفی برخی از کتب و جزوات مفید به والدین نیز می تواند به نحوی موثر و کارآمد موجب پیشرفت و ترقی کودک شود. معلمان باید با زمینه های تربیتی، روان شناسی، برنامه ریزی و شیوه های آموزشی آشنا باشند و نقش مشاور و راهنما را ایفا کنند. آنها باید دانش آموزانی را که از نظر یادگیری، توان کمتری دارند، در گروه بندی های کوچکی قرار دهند و با برنامه های کوتاه مدت و فراهم آوردن امکانات آموزشی بهتر، برای ارتقای سطح آموزشی آنها تلاش کنند.

دوشنبه 17/5/1390 - 18:17 - 0 تشکر 349777

توجه والدین به کودکان از همان دوران طفولیت در مهدکودک، آمادگی و پیش دبستانی می تواند در جلوگیری از افت تحصیلی موثر باشد. مربیان و معلمان باید ارتباط نزدیکی با والدین کودکان داشته باشند و کوچک ترین مشکلات کودکان را به پدران و مادران آنها اطلاع دهند. عمده ترین دلایل افت تحصیلی عبارتند از: سطح پایین هوش کودک، مشکلات خانوادگی و نحوه آموزش در مدرسه. اما برخی از اختلالات نظیر ضعف شنوایی، ضعف بینایی و بیماری های زمینه ای کودک مانند صرع، لکنت زبان و بیش فعالی نیز می توانند باعث تشدید این نقص شوند.

دوشنبه 17/5/1390 - 18:17 - 0 تشکر 349778

توجه والدین به کودکان از همان دوران طفولیت در مهدکودک، آمادگی و پیش دبستانی می تواند در جلوگیری از افت تحصیلی موثر باشد. مربیان و معلمان باید ارتباط نزدیکی با والدین کودکان داشته باشند و کوچک ترین مشکلات کودکان را به پدران و مادران آنها اطلاع دهند. عمده ترین دلایل افت تحصیلی عبارتند از: سطح پایین هوش کودک، مشکلات خانوادگی و نحوه آموزش در مدرسه. اما برخی از اختلالات نظیر ضعف شنوایی، ضعف بینایی و بیماری های زمینه ای کودک مانند صرع، لکنت زبان و بیش فعالی نیز می توانند باعث تشدید این نقص شوند.

دوشنبه 17/5/1390 - 19:4 - 0 تشکر 349829

با نام خدا و سلام
مطلب درست و جالبی بود
آموزش و تربیت امری است که با همکاری همه دست اندرکاران و متولیان تعلیم و تربیت تحقق می یابد همکاری بین مدرسه و خانه و اجتماع یعنی همفکری و مساعدت معلم مدیر و دانش آموزان و والدین و گروه همسالان و نیز رسانه ها و اجتماع و جامعه می تواند به پیشرفت تحصیلی کمک کند یا ان را کند نماید

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی