انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 226)
يکشنبه 16/5/1390 - 11:5 -0 تشکر 348969
تعجب نکنید رادیو کتاب

پیشنهاد راه‌اندازی رادیو كتاب
محمد حمزه‌زاده، مدیرعامل انجمن ناشران انقلاب اسلامی روز گذشته از پیشنهاد راه‌اندازی رادیو كتاب و برگزاری جلسه‌ای مشترك با محمد صوفی، معاون صدای رسانه ملی در این رابطه خبر داد.

رادیویی كه به گفته حمزه‌زاده طرح آن از مدت‌ها قبل در دست بررسی بوده است، اما تاكید رهبر معظم انقلاب بر تبلیغ و ترویج كتاب و كتابخوانی بویژه در رسانه‌ها كه در دیدار اخیرشان با كتابداران بیان شد، باعث گردید تا راه‌اندازی این رادیو به صورت جدی‌تر دنبال شود.

پنجره‌ای تازه

او با بیان این كه برای اجرایی كردن منویات رهبر معظم انقلاب در مجمع ناشران انقلاب (منا) كارهای متعددی در دستور كار قرار گرفته است، ادامه داد: ما به عنوان پیشنهاددهنده برای راه‌اندازی این رادیو از نظر نرم‌افزار و تولید محتوا اعلام آمادگی كرده‌ایم و مسوولان رسانه ملی باید ظرفیت‌های اجرایی آن را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند.

حمزه‌زاده معتقد است: رادیو كتاب پنجره‌ای تازه به فرهنگ است كه می‌تواند بازوی رسانه‌‌ای برای فعالان تولید، توزیع و نشر كتاب باشد.

تاسیس شبكه یا گسترش برنامه‌ها

اما كارشناسان درباره راه‌اندازی این رادیو نظرات مختلفی دارند؛ مسعود ترقی‌جاه دبیر شورای كتاب رادیو با بیان این كه طرح راه‌اندازی رادیو كتاب از سوی كارشناسان و اعضای شورا در دست بررسی است، می‌گوید: پرداختن به كتاب و كتابخوانی به 2 شكل میسر می‌شود، نخست آن كه همه شبكه‌ها در برابر مقوله كتاب خود را موظف بدانند و با افزایش كمی و كیفی برنامه‌ها به موضوع كتاب و كتابخوانی بپردازند.

او ادامه می‌دهد: حالت دوم این كه ما براساس پیشنهادی كه دوستان در مجمع ناشران انقلاب اسلامی داشته‌اند و نگاه رسانه، اقدام به تاسیس شبكه‌ای اختصاصی برای كتاب كنیم.

تصمیم رسانه ملی؟

سعید یوسف‌نیا، مدیر گروه كتاب و ادبیات رادیو فرهنگ هم با راه‌اندازی رادیو كتاب موافق است و می‌گوید: ماهیت راه‌اندازی این رادیو اقدامی خجسته است، اما باید ضرورت‌های برنامه‌سازی و رسانه در نظر گرفته شود.

او تاكید می‌كند: طراحی این شبكه بسیار مهم است به هر حال همه شبكه‌ها از جمله خود ما در رادیو فرهنگ به‌كتاب می‌پردازیم، اما وقتی می‌گوییم رادیو كتاب، باید تنوع برنامه‌سازی را در یك شبكه اختصاصی فراموش نكنیم.

یوسف‌نیا می‌گوید: اگر غیر از این باشد رادیو كتاب تبدیل به شبكه‌ای یكنواخت و تك‌صدایی می‌شود كه نمی‌تواند شنوندگان دائمی و ثابت داشته باشد.

با وجود این باید منتظر نشست تا نتیجه مذاكرات مجمع ناشران انقلاب اسلامی و مدیران رسانه ملی مشخص شود. بالاخره به قول حمزه‌زاده اجرایی شدن همه این برنامه‌ها به تصمیم دست‌اندركاران رسانه ملی بستگی دارد. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی