سينما و تلویزیون (بازدید: 299)
يکشنبه 9/5/1390 - 20:16 -0 تشکر 346120
گفت‌وگو با اهالی ساختمان پزشكان

طنز «ساختمان پزشكان» دومین سریال سروش صحت در مقام كارگردان است. صحت كه پیشتر اغلب به عنوان بازیگر و نویسنده‌ی سریال‌های طنز شناخته می‌شد، با ساخت این سریال توانست تعدادی بازیگر جدید را هم به عرصه‌ی طنز تلویزیون معرفی كند. اتفاقی كه سال‌هاست از سوی مدیران تلویزیون و حتی فعالان این عرصه، مورد تاكید قرار گرفته است.

 

سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در طول پخش سریال «ساختمان پزشكان» گفت‌وگوهایی را با عوامل این سریال به تهیه‌كنندگی محسن چگینی انجام داد و حال به مناسبت پخش آخرین قسمت از این سریال كه هشتم مرداد ماه به روی آنتن شبكه سه رفت، مروری خواهیم داشت بر آنچه عوامل «ساختمان پزشكان» در این مدت به ایسنا گفتند.

 

سروش صحت ـ كارگردان ساختمان پزشكان ـ در گفت‌وگویی كه با ایسنا داشت، ‌درباره‌ی شوخی‌های سریالش با روانشناسان گفت: جامعه پزشكی با سعه‌ی صدر برخورد كرد و متوجه شدند كه این كار یك اثر نمایشی است و اگر هم شوخی شده، فقط شوخی بوده است.

 

همچنین وی توضیح كوتاهی درباره‌ی بازیگران این مجموعه ارائه داد و اظهار كرد: بازیگران ما تركیبی از چهره‌های قدیمی و شناخته شده هستند. در این سریال از بازیگران تئاتری كه كمتر كار كرده‌اند، استفاده كرده‌ایم.

 

سروش صحت در ادامه تصریح كرد: بخش‌های كمی از سریال نیز كمی تعدیل شد تا بتوانیم حریم‌ها را بیشتر حفظ كنیم.

 

كارگردان سریال «ساختمان پزشكان» همچنین اظهار امیدواری كرد كه مردم این سریال را دوست داشته باشند.

 

***

 

بهنام تشكر ـ بازیگر نقش دكتر نیما افشار ـ هم در گفت‌وگویی كه با ایسنا داشت، با تایید این كه اولین كار طنز روتین شبانه‌اش را تجربه می‌كند، گفت: این برای من مثل یك ماراتون بازیگری است كه خیلی سخت است؛ وقتی وارد این مسؤولیت می‌شوی باید ادامه دهی و راه دیگری نداری. به نظر من یك كلاس بازیگری جدید است كه فقط می‌توان در كارهای نود شبی تجربه كرد، البته نه در هر كار 90 شبی.

 

بهنام تشكر درباره‌ی «ساختمان پزشكان» خاطرنشان كرد: ما در این كار نباید به سمت لودگی می‌رفتیم. در این كار به هیچ وجه نمی‌توان دید كه كار به سمت لودگی رفته باشد. بازی در این كارها‌ نوعی ماراتون است.

 

بازیگر نقش «نیما» با اشاره به این كه خیلی از مواقع «طنز» بازی نكرده است، گفت: ممكن است این حرف تكراری باشد ولی من در خیلی از موقعیت‌های طنز، بازی نكردم بلكه به اندازه كافی در خود نوشته طنز وجود داشت و لازم نیست ما چیزی به آن اضافه كنیم و مردم را به زور بخندانیم.

 

وی افزود: موقعیت طنز است اما جنس بازی من خیلی كمدی نیست؛ ارتباط بین آدم‌ها كمدی است منتهی این دلیل نمی‌شود كه همه‌ی آدم‌ها بخواهند كمدی باشند. این مساله برای خود من هم عجیب بود كه آیا می‌توانم با چهره جدی‌ام طنز بازی كنم؟ و این كه آیا جواب می‌دهد یا نه؛ من در 20 تئاتری كه كار كرده‌ام، 19 نقش كاملا جدی و تنها یك نقش طنز بازی كرده‌ام.

 

بهنام تشكر كه بازیگری را از تئاتر آغاز كرده در پاسخ به این پرسش كه آیا حاضر است بازی در سریال‌های روتین را بار دیگر تجربه كند؟ گفت: این مساله بستگی به این دارد كه آیا تیم تولید، كارگردانی و نویسندگی همین باشد كه الان هست یا نه؛ بخش دیگری از این مساله نیز به خود من برمی‌گردد كه آیا دوباره بخواهم در یك سریال نود شبی كه طنز در آن غالب است بازی كنم یا مایل باشم كارهای جدی انجام دهم. با این وجود من هیچ گاه تئاتر را رها نخواهم كرد.

 

***

 

همچنین هومن برق نورد ـ بازیگر نقش ناصر در این سریال ـ در گفت‌وگویی با ایسنا داشت، درباره‌ی حضور در یك كار روتین طنز، یادآور شد: در دو مجموعه با آقای رحمانیان كار روتین انجام دادیم كه طنز مطلق نبود، اما رگه‌هایی از طنز داشت. «توی گوش سالمم زمزمه كن» و «مسافرخانه سعادت»، این دو كار بودند. در «باغ شیشه‌ای» مهدی مظلومی هم حضور داشتم كه فكر می‌كنم این كار یك شب درمیان پخش می‌شد.

 

برق‌نورد گفت: حضور در كارهای روتین خیلی سخت است. ما خوشبختانه فشار آنتن را هم نداریم. ولی به هرحال كار سختی است كه فكر نمی‌كنم دوباره بتوانیم آن را انجام دهم. چون برایم خیلی سخت گذشت. اما تیم ما تیم خیلی‌خوب و منسجمی بود كه همه به هم احترام می‌گذاشتند و هوای هم را داشتند؛ همه با هم دوست بودیم.

 

این بازیگر كه به هنگام تصویربرداری سریال «ساختمان پزشكان» با خبرنگار ایسنا گفت‌وگو می‌كرد، بار دیگر تأكید كرد: كار سختی بود و فكر نمی‌كنم، بتوانم دوباره تجربه طنز روتین شبانه را در آینده داشته باشم. شاید به دلیل این‌كه درحال حاضر فشار زیادی را تحمل می‌كنم؛ شاید اگر چند روز دیگر این سوال را جواب دهم نظرم عوض شود ولی امسال ترجیح می‌دهم به سینما نزدیك شوم؛ مگر این‌كه یك كار خوب و وسوسه‌برانگیز در تلویزیون به من پیشنهاد شود كه نتوانم نه بگویم.

 

برق‌نورد در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره حضور بازیگران تكراری در طنزهای روتین شبانه، عنوان كرد: متأسفانه این مسأله، بیماری تولیدات سیمای ماست كه وقتی یك گزینه جواب می‌دهد دیگر دست از سرش بر نمی‌دارند؛ در صورتی ‌كه اگر كمی ریسك‌پذیر باشند اتفاقات خوبی می‌افتد. ما درحال حاضر، بازیگران خیلی‌خوبی داریم كه كار نمی‌كنند یا كسی دنبالشان نمی‌رود.

 

این بازیگر با بیان اینكه در «ساختمان پزشكان» بازیگران جدید خوبی ظاهر شده‌اند، افزود: مدیران از اتفاق تازه نترسند؛ تا زمانی‌كه نبازی نمی‌توانی برنده شوی. چه اشكالی دارد اگر در مواقعی هم بازنده باشیم و فروش فیلم یا تعداد بیننده كم باشد؟ این یك تجربه است كه به دست می‌آید.

 

***

 

مونا فرجاد كه نقش «كتی» را در سریال «ساختمان پزشكان» ایفا می‌كرد، در گفت‌وگویی كه هنگام پخش سریال با ایسنا داشت، گفت: خودم را بازیگر طنز نمی‌دانم چرا كه دارای ویژگی و شرایطی است كه در خودم آنها را كشف نكرده‌ام، ‌در این سریال در همه پلان‌ها و سكانس‌هایی كه حضور داشتم كاملا جدی بوده ولی موقعیت كار یك موقعیت طنز است.

 

وی افزود: ساختمان پزشكان جزو كارهایی است كه طنز به معنای واقعی در آن به چشم می‌خورد، در این سریال لودگی نمی‌بینیم و همه آد‌م‌ها جدی بازی می‌كنند. به عقیده من «ساختمان پزشكان» به عنوان یك كار طنز كار خیلی مقبولی است و خیلی شسته و رفته و بدون لودگی مسائل را بیان می‌كند.

 

مونا فرجاد همچنین گفت: من ساختمان پزشكان را با هیچ سریال دیگری مقایسه نمی‌كنم؛ چون هر كاری در جایگاه خودش سنجیده می‌شود و من خودم را كارشناس نمی‌بینم.

***

 

مهراب قاسم‌خانی ـ یكی از نویسندگان سریال «ساختمان پزشكان» ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا درباره‌ی اصلاحات صورت گرفته در این سریال گفت: صحبت‌هایی كه بود بیشتر به شكل سوء تفاهم بود ولی تغییری به شكل عمده نداشتیم یعنی شخصیت‌ها تغییر نكرد بلكه همه چیز با اضافه كردن همان یك شخصیت حل شد.

 

او درباره شوخی با جامعه پزشكان اظهار كرد: به هر حال به سراغ هر جامعه‌ای كه برویم یك سری نگرانی‌ها وجود دارد، جامعه وكلا یا هر صنف دیگری هم بود به همین صورت بود و به همین دلیل نگرانی‌های اولیه وجود داشت. ما هر بار تلاش كردیم تا بگوییم مشكلی با این صنف نداریم.

 

وی افزود: مساله توهین از جانب ما كاملا منتفی است؛ منتهی باید این نگرانی‌ها را داشته باشیم چون همیشه شكایت‌هایی هست و همیشه در این اصناف افرادی وجود دارند كه به آنها بر می‌خورد یا احساس می‌كنند در اقلیت قرار گرفته اند.

 

***

 

تهیه‌كننده سریال «ساختمان پزشكان» هم درباره‌ی انتقاداتی كه برخی روانشناسان درباره‌ی این سریال مطرح كردند، گفت: طبیعی است كه آنها اعتراض كنند.

 

محسن چگینی به ایسنا گفت: «ساختمان پزشكان» هم شخصیت منفی و هم شخصیت مثبت داشت؛ روانشناس مثبت هم در این سریال به نمایش گذاشته شد.

 

چگینی خاطرنشان كرد: كسانی كه به سریال اعتراض می‌كنند، یك یا دو قسمت از «ساختمان پزشكان» را دیده‌اند و بر مبنای آن قضاوت می‌كنند. اگر بنا بر اعتراض باشد هر كسی می‌تواند اعتراض كند؛ حتی تهیه‌كننده‌ای در این سریال نشان داده شد كه به واسطه‌ی روابط، افراد را به تلویزیون ‌می‌برد.

 

***

 

لیدا نوبخت طراح لباس ساختمان پزشكان هم به ایسنا گفت: در این سریال لباس‌ها به گونه‌ای طراحی شده بود كه قابل استفاده بود و بازیگران لباس‌ها را برای استفاده با خودشان بردند؛ در صورتی كه معمولا در سریال‌ها این اتفاق نمی‌افتد.

 

نوبخت در ادامه گفت: در ایران طراحان لباس و صحنه عموما یكسان هستند و چون طراحان عموما مرد هستند و ذوق و سلیقه زیادی به خرج نمی‌دهند، نتیجه‌اش این می شود كه لباس‌ها قابل استفاده نیستند. بهتر است طراح لباس و صحنه از هم جدا باشند و هركس جداگانه كار كند تا دقت بیشتری صرف ‌شود.

 

وی تاكید كرد:‌ ذوق و سلیقه باید در طراحی لباس وجود داشته باشد؛ یك طراح لباس باید توجه باشد كه برای سریال طنز یا درام لباس طراحی می‌كند. در سریال‌های طنز رنگ لباس‌ها باید شاد باشد؛ باید به این مسائل توجه كرد.

 

ایسنا


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی