• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 465)
چهارشنبه 5/5/1390 - 13:12 -0 تشکر 344348
بحران مشروعیت رژیم صهیونیستی این بار از درون + تصاویر

رژیم صهیونیستی که در طول چند سال گذشته با شکست های متعدد در عرصه بین الملل مواجه شده است امروز با بحران جدیدی این بار از درون طرف است و پایه های سست آن روز به روز متزلزل تر از قبل می شود.

ده ها هزار نفر در اعتراض به افزایش قیمت مسکن در روز یکشنبه ۲۴ جولای در تل آویو به خیابانها ریختند. این تجمع بزرگترین تجمع چند سال گذشته در داخل سرزمین های اشغالی محسوب می شود. پس از ساعاتی از شروع تجمع و  در ساعات نیمه شب صد ها نفر از معترضان خیابان های اصلی تل آویو را مسدود کردند. در نتیجه پلیس وارد عمل شد و در نهایت ۴۳ نفر را بازداشت کرد و ۱۱ فعال سیاسی را به علت ساماندهی تجمع غیرقانونی بازداشت کرد.

 

 تریبون مستضعفین سه شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۰


 

 افزایش قیمت برق و نگرانی اسراییل از موج اعتراضات جدید

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از منابع خبری، درحالیکه شرکت برق رژیم صهیونیستی از احتمال افزایش دوباره قیمت برق به علت انفجارهای پیاپی خطوط انتقال گاز مصر به اراضی اشغالی خبر داده است، برخی مقامات این رژیم ابراز نگرانی کرده اند که به دنبال اعتراضات هزاران نفری اسراییلی ها در اعتراض به افزایش قیمت مسکن، جامعه صهیونیستی در چند روز آینده شاهد برگزاری تظاهرات گسترده در اعتراض به افزایش قیمت برق و انرژی باشد.
بر اساس این گزارش قرار است قیمت برق ۲۰ درصد افزایش جدید داشته باشد.
افزایش قیمت برق به علت کمبود شدید گازی است که از مصر به نیروگاه‌های این منطقه صادر می‌شود و با ۴ انفجار صورت گرفته در خط انتقال گاز پس از انقلاب اخیر در مصر صادرات گاز مختل شده است. گفتنی است که ۴۰ درصد از تولید برق رژیم صهیونیستی وابسته به گاز وارداتی مصر است.
اعتراض نسبت به افزایش قیمت مسکن تقریبا از یک ماه قبل آغاز شده و اکنون به سطح گسترده تری رسیده است و صدها نفر از فعالان سیاسی به نمایندگی از قشرهای مختلف جامعه صهیونیستی در اعتراض به افزایش بی رویه قیمت مسکن در اسراییل اقدام به برپایی خیمه هایی اعتراضی در برابر ساختمانهای حکومتی از جمله وزارت مسکن این رژیم زدند.
معترضین با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار کاهش هرچه سریعتر قیمت مسکن خصوصا آپارتمان شده و اعلام کردند چنانجه حکومت صهیونیستی به مطالبات آنان پاسخ ندهد این تحصن ها را در مقیاسی وسیعتر و طولانی مدت تر ادامه خواهند داد. بیش از پانزده هزار اسراییلی شب گذشته در میدان تل اویو تجمع کردند.
قیمت مسکن و بنزین و سایر انرژیها خصوصا گاز این روزها در اسراییل به حدی افزایش یافته که دسته جات مختلف اعتراضی نسبت به این رویه ها را به راه انداخته است اما با توجه به شرایط منطقه و درون رژیم اسراییل مقامات این رژیم رو به سانسور این گونه خبرها آورده اند. این تظاهرات در حالی است که پزشکان اسراییلی نیز از سه ماه گذشته تاکنون در اعتراض به کاهش حقوق و  شرایط نامناسب کاری دست به اعتراض و اعتصاب زده اند. اختصاص کم بودجه در بخش آموزشی و رفاهی اسراییل منجر به این اعتصابات شده است و این درحالی است که رژیم صهیونیستی از بودجه سایر بخشها می کاهد به بخش نظامی و تقویت تجهیزات جنگی اختصاص می دهد.
1390/05/02


 

 حقیقت بحران مسکن در "اسراییل" از زبان نتانیاهو

نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که این رژیم با بحران کمبود شدید مسکن برای دانشجویان و زوجهای جوان روبرو است.

به خبرگزاری قدس (قدسنا) شبکه ندای قدس به نقل از روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت: بنیامین نتانیاهو همچنین از قیمت بالای مسکن و امکانات کم این رژیم برای اسکان صهیونیستها در شهرکهای صهیونیست نشین خبر داد.

وی در نشست هفتگی کابینه گفت: ما در حال حاضر شاهد بحران در بخش مسکن هستیم که به معضلی عمومی تبدیل شده است.

 نتانیاهو دلیل اعتراضات گسترده صهیونیستها علیه قیمت بالای مسکن و کمبود واحدهای مسکونی در سرزمینهای اشغالی را نیز مواجهه این رژیم با چنین مشکلی از سالهای گذشته دانست.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با بیان اینکه این مشکل از سالها پیش وجود داشته است ، اضافه کرد:  تهیه یک واحد آپارتمان در سرزمینهای اشغالی هزینه نجومی دارد ولی پیش از این در کنیست پیگیر حل این معضل بوده است. این در حالی است که صدها تن از معترضان به وضع بحران مسکن روز گذشته دست به راهپیمایی در خیابانهای تل آویو زده و با نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی درگیر شدند.

گفتنی است شهرک سازی صهیونیستها در مناطق فلسطینی نه تنها نتوانسته گره بحران شدید مسکن را برای نتانیاهو بگشاید، بلکه منتقدان بین المللی را نیز به جمع مخالفان داخلی دولت وی افزوده است 1390/05/04

 


 

 حمایت اکثریت اسراییلی ها از تظاهرات افزایش قیمت مسکن

بر اساس نظرسنجی انجام شده در جامعه صهیونیستی، حدود هشتاد و هفت درصد از اسراییلی ها از برگزاری و ادامه تظاهرات ها و اعتصاب ها در اعتراض به افزایش قیمت مسکن حمایت کرده اند.
به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) در نظرسنجی که در روزنامه صهیونیستی هاآرتض انجام شد، 87 درصد از اسراییلی ها از تظاهرات علیه افزایش قیمت مسکن و ادامه آن تا تحقق خواسته هایشان حمایت کردند.
بر اساس این نظرسنجی، اکثریت اسراییلی ها معتقدند که این اعتصابها و تظاهرات ها مقامات رژیم صهیونیستی را مجبور به کاهش قیمتها خواهد کرد.
نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که 54 درصد اسراییلی ها از عمکرد و شیوه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنترل بحران اقتصادی راضی نیستند.
جامعه صهیونیستی روزهای اخیر با بحرانهای عدیده ای مواجه شده و موجی از اعتصابها سرزمینهای اشغالی را فراگرفته است.
پزشکان اسراییلی از شانزده هفته قبل اعتصاب خود را آغاز کرده اند و این اعتصابات همچنان ادامه دارد.
دهها هزار نفر نیز در اعتراض به افزایش قیمت مسکن اعتصاب و تحصن کرده اند. منابع خبری همچنین از احتمال اعتصاب هزاران نفری در روزهای آینده در صورت تصویب افزایش قیمت سوخت خبر داده اند.
1390/05/04


 

 جراحان اسراییلی دست از کار کشیدند

به دنبال عدم نتیجه مذاکرات با وزارت دارایی رژیم صهیونیستی، پزشکان جراح اسراییلی امروز اعتصاب کردند و دست از کار کشیدند.
به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نوشته روزنامه صهیونیستی هاآرتض، به دنبال مخالفت دادگاه اتحاد ملی اسراییل با درخواست اتحادیه پزشکان برای مذاکره برای پایان دادن به اعتصابات در صورت بهبود شرایط کاری و افزایش دستمزد حقوق، پزشکان جراح و کادر پزشکی بیمارستانهای عمومی و خصوص اسراییل امروز (سه شنبه) نیز دست به اعتصاب گسترده زدند و دست از کار کشیدند.
اعتصاب پزشکان اسراییلی که از شانزده هفته قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد درحالی است که جامعه صهیونیستی در چند روز اخیر نیز با تظاهرات هزاران نفری معترضان به افزایش قیمت مسکن و سوخت مواجه شده است.


  1390/05/04

پنج شنبه 6/5/1390 - 0:22 - 0 تشکر 344586

"این" اعتراضات به علت افزایش قیمت مسکن و قیمت برق بوده و فکر نکنم ربطی به مشروعیت رژیم اشغالی داشته باشه.

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

پنج شنبه 6/5/1390 - 18:36 - 0 تشکر 344877

سلام.
بحران مشروعیت از دو واژۀ بحران و مشروعیت تشكیل یافته است. از لحاظ لغوی واژۀ مشروعیت (Legitimacy) با نمایندگی و رضایت در امور سیاسی ارتباط دارد.

مسألۀ مشروعیت عبارت از این است كه چه اشخاصی،به عنوان نمایندگان قدرت سیاسی عمل كنند، چه چیزی حكومت یا اعمال قدرت یك حكومت را مشروع و بر حق می‌سازد، چه چیزی مردم را به مشروعیت یك حكومت معتقد می‌سازد و چه چیزی تعیین كنندۀ قانونی قدرت مشروع یا جانشینی مشروع و بر حق قدرت است.

به طور كلی قدرتی كه اعمال می‌شود، اگر حقی برای اعمال آن وجود نداشته باشد، نامشروع و اگر برای اعمال آن حقی وجود داشته باشد، مشروع و بر حق است.

در واقع، قدرت و حق را می‌توان از مفاهیم اساسی در درك مشروعیت (حقانیت، قانونیت) دانست.

هرگاه پدیده‌ای به طور منظم جریان نیابد یا حالتی از نابسامانی ایجاد شود یا نظمی مختل گردد و یا حالتی غیرطبیعی پدید آید، بحران (crisis) به وجود می‌آید.

***بحران مشروعیت (Legitimacy crisis)در نظام سیاسی، هنگامی بروز می‌كند كه دلایل و توجیهات فرمانروایان سیاسی برای جلب اطلاعت مردم قانع‌كننده نباشد و مبنای فكری و فلسفی اقتدار، مورد سؤال قرار گیرد.

***برخی از عوامل بروز بحران مشروعیت در نظام‌های سیاسی عبارتند از:
1) عدم توجه به قوانین اساسی؛ ***
2) جلوگیری و ایجاد مانع در راه مشاركت سیاسی و اجتماعی؛
3) ضعف حكومت‌كنندگان در انجام وعده‌ها و برنامه‌های دردست اجرا؛***
4) بالا رفتن توقعات و انتظارات مردم از حكومت‌كنندگان و عدم تطابق توانایی حكومت‌كنندگان با توقعات مردم؛***
5) بروز شكاف بین حكومت موجود وحكومت دلخواه مردم؛
6) عدم جلب و جذب اقشار روشن و آگاه.

شنبه 8/5/1390 - 13:8 - 0 تشکر 345522

ممنون .موارد بسیار جالبی را در بحران مشروعیت نام بردید.
----
ولی به نظر من این بحران مشروعیت نیست.اعتراض و راهپیمایی حق مردم است و مردم اسرائیل هم از این حقشون استفاده می کنند .(منظور در همان چارچوب متصوره برای اسرائیل نه این که مردم اسرائیل محق هستند) بارها تظاهرات در کشورهای اوروپایی نسبت به گرانی یا مسائل اقتصادی انجام می شود و یکی از راه های تعامل دولت و ملت محسوب می شود. که مردم خواسته هایشان را بی واسطه مطرح می کنند.
به نظر من بحران مشروعیت بیشتر معطوف به جنبه های سیاسی و ایدئولوژیک حکومت است.مثلا کشوری که بر پایه ی نظریه کمونیستی و چپ بر سر کار است .بعد از یک مدتی تمام مسئولان ارشد اون حکومت دارای سرمایه و ثروت باشند.انگاه این تضاد و تناقض باعث بحران مشروعیت می شود.( قصد این نوشته حمایت از رژیم اشغالی نبود!! )
خلاصه به نظر من وقتی جکومتی از محتوای خودش خالی می شود آنگاه تناقضات باعث بحران مشروعیت می شود.

یکی از کتاب های زیبا در مورد این تناقضات و تبدیل شدن برخی حکومت ها به ضد آرمان های اولیه خود کتاب" قلعه حیوانات " است.
در مورد همین مشروعیت می شود بسیار بحث کرد و بنده بحث های بنیادین تری هم دارم که اگه شرایط و بستر باشد مایلم بیان کنم.(خارج از بحث های سیاسی و جناهی اصولگرا و سبز و اصلاح طلب و انحرافی و....)

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

يکشنبه 9/5/1390 - 7:59 - 0 تشکر 345902

سلام.
ولی انگار خود دولت اسراییل با این جمله ی شما موافق نیست
«اعتراض و راهپیمایی حق مردم است و مردم اسرائیل هم از این حقشون استفاده می کنند »
چون با مردم برخورد کرده ...

برادرم اگر اعتراض و اعتصاب راهی برای درخواست بی واسطه مردم از دولت ها بود ... و دولت ها همین قدر با احساس بودند بعد از هر اعتراض مثلا مشابهش در فرانسه و یا حتی در انگلیس و امریکا باهاش برخورد پلیسی نمیشد.
واقعیت جای دیگه است.

اما یه نکته ی دیگه هست. اگر همین اعتراض ها داخل ایران بود ... اعتراض ها بحران مشروعیت بود و اصلا نیاز نداشت که به مصداق هاش پرداخته بشه!!!

راجع به کتابی که فرمودید.
بله شما یه تاپیک جداگانه بزنید منم مطالعه می کنم مطالبتون رو. مطمئن باشین من نه اصولگرا هستم نه انحرافی نه اصلاح طلب نه سبز.

سه شنبه 11/5/1390 - 12:16 - 0 تشکر 346817

SOHA_1990 گفته است :
[quote=SOHA_1990;373781;345902]سلام.
ولی انگار خود دولت اسراییل با این جمله ی شما موافق نیست
«اعتراض و راهپیمایی حق مردم است و مردم اسرائیل هم از این حقشون استفاده می کنند »
چون با مردم برخورد کرده ...

برادرم اگر اعتراض و اعتصاب راهی برای درخواست بی واسطه مردم از دولت ها بود ... و دولت ها همین قدر با احساس بودند بعد از هر اعتراض مثلا مشابهش در فرانسه و یا حتی در انگلیس و امریکا باهاش برخورد پلیسی نمیشد.
واقعیت جای دیگه است.

اما یه نکته ی دیگه هست. اگر همین اعتراض ها داخل ایران بود ... اعتراض ها بحران مشروعیت بود و اصلا نیاز نداشت که به مصداق هاش پرداخته بشه!!!

راجع به کتابی که فرمودید.
بله شما یه تاپیک جداگانه بزنید منم مطالعه می کنم مطالبتون رو. مطمئن باشین من نه اصولگرا هستم نه انحرافی نه اصلاح طلب نه سبز.

 کجا برخورد پلیسی شده؟؟؟

شما با استناد چند تا عکس این حرف رو می زنید.

من خودم این تظاهرات رو تو بی بی سی دیدم. مردم داشتند تظاهرات می کردند.

قطعا در حاشیه ی هر تظاهراتی هم مسائلی پیش می یاد و درگیری هایی هم هست. در این مواقع ما باید به اصل نگاه کنیم .

مثلا شما تظاهرات دانشجویان در انگلیس در اعتراض به گرانی شهریه ها را دیده اید حتما. که تصایر از درگیری بین پلیس و دانشجوها هم منتشر شد .ولی شما اگر فقط به چند تا عکس و فیلم از درگیری و برخورد فیزکی نگاه کنید دچار اشتباه می شوید. چون اصل تظاهرات و راهپیمایی انجام شد با همکاری پلیس.

به هر حال اگر هم  حکومتی این حق رو از مردمش بگیره اشتباه کرده و قابل دفاع نیست.

اتفاق دیروز اعتصاب بود در بی بی سی.بخش قابل توجهی از کارمندان بی بی سی اعتصاب کردند.آیا کارمندان بعد از اعتصاب زندانی شدند؟ از کار اخراج شدند؟بازجویی شدند؟؟ خود شبکه ی بی بی سی هم این اعتصاب رو پوشش داد.

حالا اگه چند نفر بخوان در صداوسیما اعتصاب کنن. چه می شود؟؟؟؟

در مملکتی هم که با "آب بازی" هم  برخورد می شود.(احتمالا خبرش را شنیده اید)

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

چهارشنبه 12/5/1390 - 2:1 - 0 تشکر 347081

4siamak گفته است :

برادر گرامم. من از دوتا عکس خبری و سه چهارتا فیلم یوتیوب استنباط نمی کنم. مثلا وقتی خبرگزاری داخلی به نقل از خبرگزاری های غربی می نویسه که : 

«خبرگزاری رویترز اعلام كرد كه شماری از دانشجویان انگلیسی دیروز در اعتراض به افزایش هزینه‌های تحصیلی و دانشگاهی در مقابل مقر اصلی حزب‌ حاكم انگلیس تظاهرات كردند.

خبرنگار رویترز از محل برگزاری تظاهرات گزارش كرد ... تا اخر خبر ....»

یا

«... به گزارش فایننشال تایمز، دانشجویان خشمگین .... تا اخر خبر ...»

یا 

«... نقل از روزنامه انگلیسی "ایندیپندنت "، ائتلافی با عنوان "از حق تظاهرات دفاع كنید " كه برای حمایت از گروه‌های بسیاری كه در پشت صحنه تظاهرات علیه برنامه‌های اقتصادی دولت كامرون نقش داشتند، ایجاد شد در نظر دارد تا تظاهراتی را خارج از دادگاه عالی انگلیس در لندن علیه "تاكتیك‌های گسترده ارعاب " علیه تظاهرات كنندگان برگزار كند.... الی اخر ...»

یعنی استناد به همین ها نبوده ... خبرگزاریهایی مثل این که دیگه از یوتیوب ننوشتن. بالاخره باید یه چیزی فهمید از خبر!
البته ایرادی نداره که از یوتیوب یا عکسهای عکاسها نتیجه گرفت چون ما هم روزی داشتیم این ماجراها رو و شاهد این جور نتیجه گیریها بودیم و اون وقت کسی دچار اشتباه نمی شد گویا!
[quote=4siamak;423165;346817]

اتفاق دیروز اعتصاب بود در بی بی سی.بخش قابل توجهی از کارمندان بی بی سی اعتصاب کردند.آیا کارمندان بعد از اعتصاب زندانی شدند؟ از کار اخراج شدند؟بازجویی شدند؟؟ خود شبکه ی بی بی سی هم این اعتصاب رو پوشش داد.

حالا اگه چند نفر بخوان در صداوسیما اعتصاب کنن. چه می شود؟؟؟؟

در مملکتی هم که با "آب بازی" هم  برخورد می شود.(احتمالا خبرش را شنیده اید)

4siamak گفته است :

سلام. باشه به اصل موضوع نگاه می کنیم.

ولی بی بی سی عینک خوبی نیست ... چیزی که عوض داره گله نداره ... من اگر از پرس تی وی خبر بیارم که اعتراضات برخورد هم بوده ... شما مطمئنا صحت خبرش رو زیر سوال می بری ... منم می گم بی بی سی اعتبار نداره ...برخورد باشه شبکه ی خبری اسراییل پوشش نمیده ...

بی بی سی و بقیه ی شبکه های خبری هم که نمی تونن راجع به اسراییل جوری خبر رسانی کنن تا وجهه ی امنیت اسراییل خراب بشه چون اسراییل مشکلش از بُعد جمعیت همینجوری هم خرابه ... منظورم مهاجرت معکوسه ... اگر این خبرها در سطحی مثل نوع پوششی که برای سوریه میدن باشه ... دیگه هیچ جهودی اسراییل رو واسه اینده زندگیش انتخاب نمی کنه و این خودش کافیه تا ماشین تبلیغی غرب اصلا به این حاشیه ها نپردازه ... ولی به سوریه که دشمن منطقه ای اسراییله ... بگذریم.

[quote=4siamak;423165;346817]

مثلا شما تظاهرات دانشجویان در انگلیس در اعتراض به گرانی شهریه ها را دیده اید حتما. که تصایر از درگیری بین پلیس و دانشجوها هم منتشر شد .ولی شما اگر فقط به چند تا عکس و فیلم از درگیری و برخورد فیزکی نگاه کنید دچار اشتباه می شوید. چون اصل تظاهرات و راهپیمایی انجام شد با همکاری پلیس.

به هر حال اگر هم  حکومتی این حق رو از مردمش بگیره اشتباه کرده و قابل دفاع نیست.

4siamak گفته است :
[quote=4siamak;423165;346817]

کجا برخورد پلیسی شده؟؟؟

شما با استناد چند تا عکس این حرف رو می زنید.

من خودم این تظاهرات رو تو بی بی سی دیدم. مردم داشتند تظاهرات می کردند.

قطعا در حاشیه ی هر تظاهراتی هم مسائلی پیش می یاد و درگیری هایی هم هست. در این مواقع ما باید به اصل نگاه کنیم .

من به اعتصاب بی بی سی کاری ندارم.یا اب بازی مردم توی پارک. به نظرم انحراف از موضع هست. صدا و سیما هم هروقت اعتراض و اعتصاب کردن یه تاپیک بزنید منم باهاتون بحث می کنم که چه می شه.

موفق باشی انشالله

دوشنبه 17/5/1390 - 10:38 - 0 تشکر 349584

اعتراضات مردمی در اسرائیل؛ آغازی بر یک پایان؟

فرشته صادقی: بیشتر از سه هفته است که اعتراضات مردمی به اوضاع اقتصادی آغاز شده و شب گذشته شهر تل آویو پایتخت این رژیم جعلی شاهد بزرگترین تظاهرات در تاریخ ۶۷ ساله اسرائیل بود.

اعتراضات اسراییل را زن ویراستار ۲۵ ساله‌ای به نام «دافنه لیف»، وقتی آغاز کرد که آپارتمان اجاره‌ای‌اش را فروختند و او که قدرت مالی اجاره آپارتمان دیگری را نداشت در فیس‌بوک اعلام کرد قصد دارد در اعتراض به وضع موجود در بلوار «راثچایلد» تل آویو که محل زندگی ثروتمندان این شهر است چادری بر پا کند.

بلافاصله افراد دیگری درموقعیت مشابه‌، به او پیوستند و اعتراضات و خیمه زدن‌ها نه تنها در تل آویو بلکه در حیفا و ۱۲ شهر دیگر هم آغاز شد و به تدریج کارگران ،پزشکان ، زنان ، اعراب یهودی و سایر اقلیت‌ها را نیز به سمت خود کشاند. به طوری که در دو هفته‌ی گذشته کارگردان شهرداری‌ها و پزشکان بیمارستان‌ها چندین بار دست به اعتصابات یک روزه علیه شرایط کاری و حقوق خود زده‌اند. معترضان سپس با الهام‌گیری از مردم کشورهای همسایه در خاورمیانه در تغییر حکومت‌های‌شان، راه‌پیمایی‌های خود را شکل دادند.

بر خلاف ادعاهای رژیم اسراییل مبنی بر آزاد بودن این جامعه و نمونه‌ی برتر دموکراسی در خاورمیانه‌، اطلاعات رسانه‌ها از درون جامعه اسراییل اطلاعاتی پراکنده و به شدت انتخاب شده و عمدتا تحت تاثیر اختلافات با فلسطینی‌هاست. رسانه‌های دنیا یا در قدس و یا در تل آویو خبرنگاران دارند و اغلب اوقات از سایر شهرها و مناطق این کشور یا مسائل اجتماعی آن چیزی به دنیا مخابره نمی‌کنند.

ظاهر و باطن اقتصاد اسراییل

اسراییل کشوری است که در ظاهر تحت بازار لیبرال و نئو-لیبرال اوضاع اقتصادی مناسبی داشته و شاهد رشد اقتصادی ۴-۶ درصد و نرخ بیکاری ۶ درصد است.

علاوه برآن سالی ۲-۳ میلیارد دلار کمک‌های مالی و نظامی از امریکا و سالی چند میلیارد دلار متفرقه از کشورهای دیگری مانند آلمان –به بهانه خسارات جنگ جهانی دوم- یا ازیهودیان مقیم امریکا می‌گیرد‌، اما در باطن شکاف بین ثروتمندان و فقرا در آن روز به روز بیشتر شده و نرخ فقر در این جامعه ۲۴ درصد است و چیزی معادل ۱٫۶ میلیون جمعیت این ملت ۷ میلیونی زیر خط فقر زندگی می‌کنند؛ به طوری که اسراییل پس از امریکا و مکزیک سومین کشور دارنده شکاف ناعادلانه ثروت قلمداد می‌شود.

از طرف دیگر طبقه متوسط در حال آب رفتن و پیوستن به طبقه‌ی فقیر هستند و مالیات‌های سنگین‌، عدم تناسب حقوق‌ها با رشد اقتصادی و افزایش هزینه‌ها خصوصا در بخش مسکن که شاهد رشد ۶۰ درصدی درعرض چهارسال بوده‌، بار سنگینی را بر دوش مردم گذاشته است. سرانه مخارج نظامی اسراییل سالی ۱۶ میلیارد دلار یا ۲,۳۰۰ دلار برای هر شهروند اسراییلی است که سرانه بالایی در نوع خود به شمار می‌رود‌، همچنین دولت اسراییل در سال‌های اخیر بودجه‌های فراوانی را به شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی‌ها – با هدف ایجاد جوامع یهودی‌نشین در سرزمین‌های فلسطینی – و بزرگ کردن جمعیت یهودی‌های افراطی موسوم به اولترا-ارتودوکس، اختصاص داده که منجر به بی‌توجهی‌اش به سایر طبقات و مسائل اجتماعی دیگر شده است.

این یهودیان افراطی که حداکثر ۷۰۰ هزار نفر یعنی معادل یک دهم جمعیت اسراییل هستند کمترین سود اقتصادی را به جامعه اسراییل می‌رسانند ولی در عوض بیشترین سهم از بودجه‌، خدمات اجتماعی و درمانی رایگان در اسراییل متعلق به آن هاست و همین باعث اعتراض مردم و تقاضای برای اجرای «عدالت اجتماعی» شده است. فعال‌ترین بخش اقتصادی در اسرائیل مسکن سازی- وشهرک سازی- است‌؛ اما حباب رشد مسکن‌سازی به نفع مردمی که خواستار خرید خانه‌ها هستند نیست چون عده‌ای از ثروتمندان به خاطر تزلزل بازارهای جهانی ترجیح می‌دهند ثروت خود را در بخش مسکن و خرید خانه سرمایه گذاری کنند و در این میان عده‌ای از این سرمایه‌گذاران، یهودیان ساکن امریکای شمالی هستند. ازسوی دیگر شهرک‌سازی‌ها در مناطق دورافتاده‌ای مثل صحرای نقب یا جلیله که فقط با هدف دزدی زمین صورت گرفته باعث شده تا افرادی که در این شهرک‌ها زندگی می‌کنند با دیدن امکانات نامناسب و بیکاری‌، فقر و روند روبه گسترش جرایم در آن‌ها، دوباره به شهرهای بزرگی مثل تل آویو یا قدس – اورشلیم- مهاجرت کنند تا از امکانات رفاهی‌، آموزشی و زندگی بهتری برخوردار شوند و همین بازار مسکن را دچار افزایش قیمت کرده؛ به طوری‌که دیگر کسی با در آمد کم یا حتی متوسط از عهده‌ی پرداخت اجاره‌ها بر نیاید.

در این شهرها یک آپارتمان کوچک ۵۰۰ هزار دلار قیمت دارد‌، آن هم وقتی که درآمد متوسط یک فرد ۲،۵۰۰ دلار و قیمت بنزین ۲ دلار بر هر لیتر است.

واکنش دولت اسراییل

ادامه اعتراضات اخیر باعث شد نتانیاهو نخست وزیر اسراییل همراه با کابینه‌اش دست به تهیه یک سری قوانین اصلاحات زده و آن‌ها را به اطلاع مردم برساند که عبارتند از‌: بنای ۵۰ هزار واحد مسکونی کوچک در عرض دو سال آینده با اولویت واگذاری به زوج‌های جوان‌، مادران بدون شوهر‌، خانواده‌های پرجمعیت و سربازان سابق و ۱۰ هزار اتاق خوابگاه برای دانشجویان.

دولت همچنین در میانه‌ی این بحران اعلام کرد قصد دارد ۹۳۰ خانه در شهرک‌های جدید بنا کند – که اعتراض جهانی را برانگیخت- اما این لوایح تا به حال قادر نبوده‌اند مردم را راضی کنند چون آن‌ها خواهان اصلاحات اساسی در تمام جامعه اسراییل هستند.

جامعه‌ای که علاوه بر مشکل اقتصادی و شکاف طبقاتی از تبعیض گسترده رنج می‌برد که از سوی طبقه حاکم یهودیان اشکنازی غربی بر فلسطینی‌ها، زنان‌، یهودیان شرقی یا سفاردیک‌، اقلیت‌های دیگر و تازه مهاجران اعمال می‌شود. بنا بر نظر سنجی روزنامه هاآرتص بیشتر از ۸۷% مردم اسراییل با اعتراضات که فعلا اقتصادی است و هنوز جنبه سیاسی‌، قومی و مذهبی نگرفته موافقند و از خواسته‌های معترضین دفاع می‌کنند. با این حال کارشناسان احتمال می‌دهند با ادامه این روند اعتراضات به تدریج رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و به قسمت‌های فلسطینی‌نشین هم سرایت کنند. کما این‌که هم اکنون فلسطینی‌های شهر حیفا و شهر بقاع غربی در شمال اسراییل هم ستون‌های چادرهای خود در را خیابان‌ها برپا کرده‌اند و فلسطینی‌های بدوی که تنها در سال گذشته فقط ۳۰ بار خانه‌های موقت آن‌ها را بولدوزرهای اسراییلی خراب کردند به چادرنشین‌های خیابان‌های بئر سبع (بئر شبعا) پیوسته‌اند.

و نهایت امر؟

اگر اعتراضات در اسراییل ادامه پیدا کند ، دولت اسراییل به تدریج با فشار مردمی روبه رو خواهد شد که فعلا می‌گویند قصد ساقط کردن یا تغییر حکومت را ندارند و خواستار اصلاحات از طریق راهپیمایی هستند اما تل آویو ممکن است در ادامه مجبور به استفاده از زور -هرچند محدود- علیه معترضینش شود که چهره‌اش رامخدوش‌تر از قبل به نمایش خواهد گذاشت.

جامعه‌ی اسراییل مدت‌هاست از اختلافات با فلسطینی‌ها خسته شده‌، فشار جامعه جهانی را بر خود احساس می‌کند و با تهدید بایکوت دست کم مردمی و اقتصادی روبروست. در یکی دو سال اخیر نیز گروه‌هایی از میان خود اسراییلی‌ها به نفع صلح و فلسطینیان برخاسته و شروع به روشنگری کرده‌اند‌؛ پس ادامه‌ی این روند و تلاش فلسطینی‌ها برای اعلام تشکیل کشور فلسطینی در ماه سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل و در صورت وتوی امریکا در شورای امنیت‌، بروز انتفاضه سوم فلسطینی‌ها در کرانه غربی و تلاش برای سرکوب آن‌ها‌، همه می‌توانند دست به هم دست داده و اسراییل را در موقعیتی قرار بدهند که تا چند ماه پیش هرگز تصورش را نیز نمی‌کرد.

چهارشنبه 19/5/1390 - 23:38 - 0 تشکر 350872

معترضین به سمت خانه نتانیاهو می‌روند

معترضین صهیونیست این بار برای بیان اعتراضات خود به سمت منزل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی می روند.
به گزارش خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه خبری پرس تی وی، اعتراضات در سرزمین های اشغالی نسبت به سیاست های اقتصادی و اجتماعی رژیم تل آویو ادامه دارد.

معترضین صهیونیست این بار در قدس غربی (اورشلیم) اقدام به برپایی تظاهرات می کنند.

صهیونیست های معترض تصمیم دارند در اعتراض به افزایش قیمت برق با حمل مشعل در خاموشی اقدام به این تظاهرات کنند و به نشانه اعتراض 5 دقیقه تمامی برق ها را خاموش کنند.

اعتراضات در هفته های اخیر در سرزمین های اشغالی نسبت به افزایش قیمت سرسام آور مسکن ادامه داشته است.

معترضین در تظاهرات های خود شعار می داده اند که خواهان برقراری عدالت اجتماعی هستند.

گفتنی است، در تظاهرات اخیر در سرزمین های اشغالی بیش از 300 هزار تن حضور داشته اند که رقم بی سابقه ای در طول تاریخ رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی