انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 191)
سه شنبه 4/5/1390 - 12:15 -0 تشکر 343947
موسیقی پاپ به روشی ایرانی

برنامه وزارت ارشاد برای ایرانی شدن موسیقی پاپ
محمد میرزمانی كه بیش از 2 ماه پیش بر صندلی مدیركلی دفتر موسیقی وزارت ارشاد تكیه زد، دیروز در نخستین نشست خبری خود، بر ضرورت ایجاد تحول در موسیقی پاپ كشور و ایرانی و بومی شدن آن تاكید كرد.

در حالی كه چندی است زمزمه‌هایی مبنی بر تاخیر در صدور مجوز انتشار آلبوم‌های موسیقی پاپ به گوش می‌رسد، موضع‌گیری میرزمانی در نشست رسانه‌ای دیروز نشان داد كه به احتمال زیاد در آینده حساسیت‌ها و نظارت بر این شاخه از موسیقی بیشتر خواهد شد.

صحبت‌های میرزمانی درباره موسیقی پاپ گرچه با توجه به جایگاه حقوقی اش بسیار مهم است، اما چندان تازه نیست، چرا كه او سال گذشته پیش از آن كه حتی حرفی از مدیریتش بر دفتر موسیقی برزبان‌ها باشد، در گفت‌وگو با «جام‌جم» گفته بود: متاسفانه در حال حاضر به جای آن كه از موسیقی محلی كه هویت ملی ما را تشكیل می‌دهد حمایت كنیم، به موسیقی وارداتی پر و بال داده و در اشاعه موسیقی پاپ غربی خدمت كرده‌ایم.

آشتی با فرهنگ خودی

محمد میرزمانی دیروز در واكنش به پرسشی درباره موضعش در برابر موسیقی پاپ كه خواستاران و طرفداران زیادی بویژه در میان نسل جوان كشور دارد، پاسخ داد: شعار من در این ارتباط، آشتی با فرهنگ و هویت خودی است كه در صورت تحقق آن از موسیقی پاپ حمایت خواهیم كرد.

مدیر كل دفتر موسیقی در این باره توضیح داد: به اعتقاد من موسیقی پاپ اكنون بیش از آن كه به یك فرصت تبدیل شود، با تحدید و محصور شدن در تنگناهای محتوایی و هنری معنا پیدا كرده است به عنوان مثال در حال حاضر همه موضوعاتی كه برای ترانه‌های موسیقی پاپ انتخاب می‌شود، عاشقانه است و در آن كمتر ملودی‌های حماسی وملی‌گرایانه دیده می‌شود.

او خبر داد كه پس از این دفتر موسیقی در صدور مجوز انتشار آلبوم موسیقی پاپ، به این نكته كه همه قطعات آلبوم عاشقانه نباشد، توجه ویژه خواهد كرد. البته میرزمانی با توجه به جایگاه هنری خود در عرصه آهنگسازی، پیشنهادی را هم به فعالان موسیقی پاپ ارائه كرد و با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از داشته‌های موسیقی نواحی كشور، افزود: ملودی در آثار موسیقایی جایگاه خاصی دارد و هنرمند پاپ باید كمی هم سراغ ملودی‌های محلی برود، نه این‌كه تنها به دنبال ریتم باشد. این ملودی است كه یك اثر را جاودانه می‌كند كه متاسفانه در موسیقی پاپ امروز جایی ندارد.

ریشه‌های فرهنگی

توصیه‌های هنری محمد میرزمانی به آهنگسازان و خوانندگان موسیقی پاپ، ما را بر آن داشت تا سراغ چند آهنگساز و هنرمند موفق این عرصه برویم و نظر آنان را در باره چگونه ایرانی و بومی شدن موسیقی پاپ جویا شویم.

محمد سریر كه علاوه بر تسلط بر موسیقی ردیف و دستگاهی و ساخت تعداد زیادی قطعه اركسترال و سنتی، آثاری نیز در عرصه پاپ پدید آورده است، دراین‌باره گفت: اگر جوانان فعال در موسیقی پاپ با سابقه ادبی، فرهنگی و موسیقایی كشور آشنا شوند و از آنها الهام بگیرند، بی‌شك كارشان رنگ و طعم بومی پیدا خواهد كرد. وی در گفت‌وگو با «جام‌جم» ضمن اشاره به این كه متاسفانه در حال حاضر برخی چهره‌های موسیقی پاپ با افتخار می‌گویند هیچ‌شناختی از موسیقی سنتی ندارند و خوشحال می‌شوند تا كسی مثلا ردیف‌های دستگاهی را به آنان آموزش دهد، تاكید كرد: این حرف اشتباهی است، چرا كه در جهان نیز بهترین آثار شاخه‌های گوناگون موسیقی مردم پسند با تكیه بر سنت‌های گذشته و موسیقی محلی پدید آمده است و هر هنرمندی خودش وظیفه دارد كه با میراث هنری كشور خوش آشنا شود.

محمد نوری، معیار موسیقی پاپ ایرانی

اما وقتی سراغ فریبرز لاچینی رفتیم، او به جای توضیح و شرح و بسط موضوع بر نمونه بودن محمد نوری در این عرصه تاكید كرد و گفت: وقتی ما كسی مثل محمد نوری را داریم كه علاوه بر تسلط بر موسیقی سنتی و نغمه‌های محلی، با علم روز این هنر نیز آشنا بود، شاید خیلی لازم نباشد به بحث بپردازیم.

این آهنگساز با سابقه موسیقی پاپ، ادامه داد: كارهای نوری هم ریشه در فرهنگ كشور داشت، هم مردم پسند بود، هم با وسواس و دقت تهیه می‌شد و از همه مهم‌تر عشق به میهن و ملت در آنها موج می‌زد. اینها چیزهایی است كه اگر جوان‌تر‌ها دنبال كنند، بی‌شك در كارشان ماندگار خواهند شد.

دیگر صحبت‌های میرزمانی

كمبود نقدینگی و اندك بودن بودجه موسیقی در كشور، صدور مجوز آلبوم موسیقی «مرغ خوشخوان» با آواز محمدرضا شجریان و تلاش برای برگزاری كنسرت این هنرمند، حمایت همه‌جانبه از موسیقی ایرانی، سنتی و محلی و تجدیدنظر در تركیب شورای سیاستگذاری دفتر موسیقی و افزودن اعضای جوان‌تر به این شورا از دیگر فرازهای سخنان مدیركل جدید دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد در نشست خبری دیروز بود. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی