انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 420)
پنج شنبه 30/4/1390 - 21:52 - 0 تشکر 342171

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

و تشکر از بحث خوبتان

فکر می کنم سئوال اصلی شما این باشد که آیا پیروان ادیان دیگر با وجود دین اسلام آیا در جهنم خالد و جاودانه باقی می مانند یا خیر؟

برای پاسخ به این پرسش باید دانست که اولا جهنم برای دو دسته از امور است یکی جهنم برای اعمال و دیگری اعتقادات. در این تقسیم جهنم خلقیات یا همان اخلاق های فاسد نیز جزء اعمال ذکر شده است.

طبق این دسته بندی و با توجه به قسم اول هر کسی از هر دینی می توان وارد جهنم شود بستهبه اعمالی که دارد زیرا حتی مسلمانان هم مبرا از گناه نیستند

در مورد دسته دوم باز عذاب و قهر الهی فراگیر است زیرا اعتقادات فراتر از چیزیست که باور بسیاری از ما بر آن است

اما در مورد خلود و جاودانگی در جهنم این بحث فقط شامل کفاری است که با علم بر حقانیت اسلام با آن به ستیزه و عناد برخاسته اند و سر دشمنی با اسلام دارند اینگونه افراد در جهنم جاودانه باقی می مانند و هیچ گاه از آن منتقل نخواهند شد.

امادر مورد سایر افراد اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و دیگر ادیان ایننگونه نیست که در جهنم خالد و جاودانه باقی بمانند بلکه بعد از عذابی متناسب با خود از آن رها می یابند.

در این زمینه باید توجه داشت که نباید بحق حقانیت را با بحث عذاب خلط کرد زیرا طبق عقل و نقل دین اسلام و مذهب شیعه حقی است مبین و آشکار که هیچ چیزی قادر به برابری با آن نیست.

قال امام علی ابن موسی الرضا سلام الله علیهما

«لیس العبادة کثرة الصلاة والصوم انما العبادة التفکر فی امر الله عزوجل»

جمعه 31/4/1390 - 0:33 - 0 تشکر 342194

بســـــــــــم رب المــهــدی

سلام علیکم .

در تکمیل صحبت صدرای عزیز ، لینک زیر رو به دوستان خوبم معرفی میکنم که از مباحث همین انجمن هست...
کی به بهشت میره ؟


یا ع ل ی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
جمعه 31/4/1390 - 1:55 - 0 تشکر 342209

سلام

ممنون بحث خوبی بود

آی که این اسم مسلمونی و فقط ماها میریم بهشت و اینا... بعضیا رو از راه بدر کرده...

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 31/4/1390 - 10:7 - 0 تشکر 342247

به نام خدا
با تشکر از حضرتعالی
«ان الدین عندالله الاسلام ؛
همانا دین در نزد خداوند فقط اسلام است»
و
«و من یبتغ غیرالاسلام دینا فلن یقبل منه ؛
هر كس غیر از اسلام دینى را برگزیند از او پذیرفته نیست».
توضیحات بیشتر:

» حقیقت همه ادیان توحیدى - كه پیامبران الهى مروج و مبلغ آن بوده‏اند - یكى است و بر اصول اعتقادى یگانه - كه از جانب خداوند متعال بیان شده - استوار است. اساسا در منطق قرآن كریم «ادیان» نداریم؛ بلكه «دین» داریم و تمام پیامبران، منادى «دین واحد» بوده‏اند كه از آن به «اسلام» (تسلیم در برابر خداوند واحد) تعبیر شده است: «ان الدین عندالله الاسلام ؛ همانا دین در نزد خداوند فقط اسلام است» و «و من یبتغ غیرالاسلام دینا فلن یقبل منه ؛ هر كس غیر از اسلام دینى را برگزیند از او پذیرفته نیست».
قرآن كریم دین را فقط «اسلام» و همه پیامبران را «مسلمان» مى‏خواند: A{«ما كان ابراهیم یهودیا و لا نصرانیا ولكن كان حنیفا مسلما ؛ }A ابراهیم نه یهودى بود و نه مسیحى؛ بلكه یكتاپرستى مسلمان بود».
بنابراین از دیدگاه قرآن مجید، همه پیامبران، مردم را به دین واحد؛ یعنى، اسلام، تسلیم و عبودیت در برابر خداى یگانه دعوت كرده‏اند و اصول و اركان اعتقادى واحدى را تبلیغ كرده‏اند. بر این اساس، همه پیامبران از یك سلسله اصول مشترك و سنتهاى ثابت و واحدى پیروى مى‏كردند، اصولى چون دعوت به تقوا، نفى شخصیت‏پرستى، دعوت به وحدت، تبشیر و انذار، تحمل دشمنى و استهزاى جاهلان، دعوت به تعالى و...
(در این خصوص نگا: تفسیر موضوعى قرآن كریم، حضرت آیة‏الله جوادى آملى، قم، مركز نشر اسراء، چاپ اوّل، 1376ش، ج 6، صص 41 ـ 123).
منبع:سایت جواب

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی