انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1186)
سه شنبه 28/4/1390 - 20:22 -0 تشکر 341586
چطور از کودک خود نابغه بسازیم؟


 

 

چطور از کودک خود نابغه بسازیم؟

چطور از کودک خود نابغه بسازیم؟

 
 
کودک شما باهوش است یا کند ذهن؟
آیا می دانید این رفتار شماست که تعیین کننده است وهوش، تنها به ژن ها وابسته نیست؟
روان شناسان کودک و کارشناسان آموزشی عقیده دارند که یکی از مهم ترین عوامل برتری یک کودک نسبت به هم سن و سال های خود، مراقبت والدینی است که می دانند چگونه به پیشرفت قدرت ذهنی کودکان خود کمک کنند. لازم نیست شما حتماً اینشتین باشید تا کودکان باهوشی تربیت کنید. فقط دقیقه های اضافی کمی در هر روز می تواند ضریب هوشی فرزندتان را بالا ببرد. مهم ترین زمینه برای رشد کودکان مکالمه است. روان شناسان می گویند آسان ترین مسیر برای افزایش ضریب هوشی کودکان صحبت کردن است. در واقع باهوش ترین کودکان آنهایی هستند که مرتباً با والدین خود حرف می زنند. در حال حاضر فقط دو درصد از کودکان به عنوان کودک خوش ذوق شناخته می شوند اما روان شناسان می گویند اگر خانواده های بیشتری به این راهنمایی ساده او عمل کنند و مرتباً با کودک خود صحبت کنند، این رقم افزایش پیدا می کند.
در واقع تعداد کودکان خلاق می تواند خیلی بیشتر از این باشد و چیزی که این کودکان را نسبت به دیگران برجسته می کند کمکی است که آنها در خانه دارند. اگر والدین می خواهند کودکان خلاق و باهوشی داشته باشند باید فرصت هایی را برای بروز خلاقیت آنان فراهم کنند. این به معنای یک عمل متقابل است؛ مثلاًبا کودکان خود صحبت کرده، با آنها بازی کنند و به آنها غذا درست کردن یاد بدهند. کلمات تمام ایده های شما را در متن پیاده می کنند و به شما یاری می رسانند تا ایده های بیشتری را در ذهنتان بسازید و هرچقدرکه بیشتر صحبت می کنید بیشتر ذهنتان برانگیخته می شود.
در پنج سال اول زندگی، کودکان کلمات را برای فرهنگ لغت یاد نمی گیرند بلکه می آموزند چگونه کلمات را به کار ببرند. به همین دلیل است که تعامل کودکان با والدین، بسیار حیاتی و مهم است. اما والدین نباید دراین دام بیفتند که فقط با کودکان خود حرف بزنند بلکه بیشتر باید گوش کنند. وقتی کودکان با عجله و هیجان به خانه می آیند تا اتفاقاتی را که برایشان رخ داده تعریف کنند نباید به آنها بی توجهی کرد. صحبت کردن درباره علایق کودکان و تشویق کردنشان برای بیشتر حرف زدن، لذت و شوق آنها را افزایش می دهد و باعث می شود بیشتر تشنه یاد گرفتن باشند.
اگر شما مادری هستید که زمان زیادی را صرف کارکردن می کنید باید زمانی را هم برای بودن کنار کودک خود در نظر بگیرید. طبق نظر متخصصان، حداقل یک کودک از هر ده کودک، به قدری زرنگ متولد می شود که از طریق بعضی روش ها می تواند ممتاز و نابغه باشد. بچه هایی که باهوش متولد می شوند به دلیل ذهن شادابی که دارند آسان تر مسائل را کشف می کنند. کودکان پر حرف حتی در سه سالگی به سرعت به جریان مکالمه ای که می تواند کاملاً جدی باشد توجه نشان می دهند. اما اگر هیچ نشانه مثبت بالقوه ای هم در کودک شما وجود ندارد، گام های کوچک می توانند سرنوشت هرکودکی را برای بهتر شدن تغییر دهند.
در تمام کودکان، بسته های بدون شکلی از استعدادهای بالقوه وجود دارند که شما با پیدا کردن آن بسته می توانید آن را به بهترین وجه شکل دهید. هر کودکی می خواهد در زمینه ای موفق باشد و هر کودکی هم توانایی موفق شدن را دارد. البته محدودیت هایی برای کارهایی که والدین می توانند انجام دهند وجود دارد که باید از آنها آگاه باشند اما نباید تلاش خود را متوقف کنند. حقیقت این است که شما باید کودکان را در پنج سال اول زندگی شان همیشه پیش خودتان نگه دارید چون این سال ها مهم ترین دوران رشد کودک محسوب می شوند.
روش های ساده مثل نشستن کودکان دور میز هنگام وعده های غذایی می توانند تاثیر زیادی داشته باشند. کودکانی که هنگام ناهار یا شام با خانواده خود دور میز می نشینند و در مورد کارهایی که طی روز انجام داده اند صحبت می کنند، در شرایط بهتری نسبت به کودکانی که به تنهایی غذا می خورند و هیچ وقت با پدر ومادرشان حرف نمی زنند، قرار دارند. در محیط خانواده است که کودک یاد می گیرد زبان را برای بیان ایده های خود به کار ببرد و به کار بردن زبان، شیوه فعالیت فکری را توسعه می دهد. ممکن است این پیشنهاد مثل مناظر قدیمی از مدافتاده به نظر برسند که توصیه می شده افراد خانواده وعده های غذایی را باهم بخورند اما این یک راه ساده برای کمک به کودکان است. به علاوه اگر شما از ابتدا کودکان خود را به این شیوه عادت دهید آنها با این روش خو می گیرند و تمایل دارند که با شما درباره چگونگی روزی که گذرانده اند صحبت کنند. این یکی از ده ها راهی است که شما می توانید برای کمک به کودکان انجام دهید. والدین نیاز به راهنمایی و تمرین برای توسعه مهارت های کودکان خود دارند. اما اگر تلاش کنند نتایج آن می تواند شگفت آور باشد.
شما باید کودکان خود را تحسین کرده و محیط صادقانه و مورد پذیرشی را در خانه ایجاد کنید. این موضوع به کودکان آزادی می دهد تا ایده های جدیدی را کشف کنند؛ بدون اینکه مورد تمسخر والدین و طعنه و غلط گیری آنان واقع شوند.
پدر و مادر بودن یک علم دقیق با قوانین مشخص نیست بلکه یک هنر است. تنها یک روش برای تربیت کردن یک کودک باهوش وجود ندارد و بهترین راه ممکن است از یک کودک به کودک دیگر که حتی دریک خانواده رشد یافته اند. تفاوت داشته باشد. شما برای موفق شدن باید گام های اساسی ای بردارید و اگر هم اشتباه کردید به این معنا نیست که دیگر نباید تلاش کنید.

منبع:نشریه همشهری مثبت، شماره مسلسل 182.راسخون

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی