بهداشت و سلامت (بازدید: 389)
شنبه 25/4/1390 - 9:46 -0 تشکر 340022
عوارض چاقی

عوارض چاقی

عوارض چاقی

چاقی سبب ضرر و زیانهای زیادی میشود كه هم اكنون به توضیح برخی از آنها می پردازیم:
1-آرتروز: هر كه وزنش بیش، دردش بیشتر (این نوشته را اولین بار روی یك تابلو در مطب همكاری ارجمند و اورتوپد و جراحی معروف در تهران مشاهده كردم. هر بیمار چاقی كه برای درمان آرتروز به او مراجعه میكرد، او قبل از هر اقدام دستور میداد كه اول وزن خود را كاهش دهد و بعد مراجعه كند. چون وزن زیاد سبب وارد آمدن فشار زیاد روی مفاصل میشود و آرتروز زودرس ایجاد می كند).

2- نقرس: بالا رفتن مقدار اسید اوره خون، باعث رسوب این ماده در مفاصل، مخصوصاً مفصل شست پا می شود و این رسوبات منجر به درد شدید در مفاصل درگیر با این ماده می گردد. درصد مبتلایان به این بیماری در چاقها بیشتر است.


3-دیسك كمر: وقتی وزن انسان بالا باشد،روی دیسكهائی كه بین مهره ها قرار گرفته، فشار می آورد كه این فشار، باعث دردهای سیاتیكی یا دیسك كمر می شود.


4- نارسائی تنفسی: مسلماً حركت انسانهای چاق و فعالیت بدنی آنها باعث نارسائی تنفسی و نفس نفس زدن آنها می شود، زیرا در فعالیت این افراد به دلیل زیادی وزن، قلب مجبور است با سرعت بیشتری كار كند (درست مثل زمانی كه فرد ورزش می كند یا می دود). ولی افراد لاغر این مشكل را ندارند. چون بر خلاف افراد چاق، ریه آنها توانائی رساندن اكسیژن به مقدرا وزن آنها را دارد.


5- عفونتهای ریوی: برونشیتهای مزمن، ذالت الریه، ذات الجنب و عفونتهای ریوی دیگر بیشتر چاقها را مبتلا می كند تا لاغرها.


6- حمله های آسمی: لاغرهائی كه مبتلا به آسم می شوند، كمتر از افراد چاق گرفتار حمله های آسمی می گردند.


7- سنگ كیسه صفرا: چون درصد آن در خانمها بیشتر است، شاید بتوان گفت سنگ كیسه صفرا تقریباً منحصر به خانمهای چاق است.


8- مرض قند: همه می دانند مرض قند، باید زمینه ارثی داشته باشد. اگر عمه، دائی یا عمومی یك خانواده هفت نفری (پدر و مادر و پنج فرزند) مبتلا به دیابت باشد و قرار باشد كه طبق قوانین وراثت ژنتیكی به یكی از آنها مرض قند برسد، از این افراد فردی به مرض قند مبتلا می شود كه چاقترین آنهاست.


9- مشكلات بعد از عمل جراحی: عمل جراحی گاه منجر به عفونت می شود. یكی از مهمترین علل عفونت، وجود بافتهای چربی زیاد در مسیر زخم جراحی است.


10- واریس: واریس در اشخاص لاغر و چاق دیده می شود، ولی درصد آن در چاقها بیشتر است.


 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

شنبه 25/4/1390 - 9:47 - 0 تشکر 340023


11- سرطان سینه: شایعترین سرطان در خانمها، سرطان سینه است وبیشترین درصد مبتلایان به آن هم خانمهای چاق هستند.

12- نازائی: یكی از علتهای نازائی، چاقی است. خوب است بدانید چند تن از خانمهای چاق كه به عنوان نازا ثبت نام كرده بودند، با كاهش وزن به آرزوی باورنكردنی خود رسیدند.


13- سرطان پروستات: یكی از سرطانهای شایع در میان آقایان، سرطان پروستات است كه درصد آن در چاقها بیشتر است.


14- بالا رفتن چربی خون: همه می دانند چربی خون مختص چاقها نیست، ولی درصد آن در افراد چاق بیشتر است. چربی خون از دو نوع چربی تشكیل می شود: كلسترول و تری گلیسرید. معمولا هر دو نوع چربی دست به دست هم می دهند و به انسان ضرر می رسانند، ولی نقش مخرب كلسترول بیشتر است.


15- تصلب شرائین یا آرتروسیكلروز: این بیماری در اصل ناشی از رسوب كلسترول در داخل رگهاست كه باعث از بین رفتن حالت لاستیكی رگها می شود و مشكلات فراوان دیگری نیز به همراه دارد.


16- افزایش فشار خون: درصد مبتلایان به فشار خون معمولا در افراد چاق خیلی بیشتر از لاغرهاست (دکتر کرمانی، خود یكی از مبتلایان به فشار خون بود و هر روز قرص كنترل فشار خون استفاده می كرد. ولی پس از كاهش وزن، فشار خون ایشان پائین آمد.)


17- بزرگ شدن قلب: قلب انسان به فرمان خداوند، روزی صد هزار بار می زند. در هر نوبت نیز 80 سی سی خون به بدن می رسد. حجم كل خون رسیده به بدن در هر روز حدود 8 میلیون سی سی است (یعنی هر روز چهارصد بشكه بیست لیتری خون به بدن می رسد) این مقدار خون برای افرادی با وزن هفتاد كیلوگرم، طبیعی است. حال اگر این شخص وزن خود را به 120 كیلو برساند، این مقدار خون برای بدن او كافی نیست، از این رو قلب محكمتر و بیشتر می زند و در نتیجه، دیواره قلب ضخمیتر و خود قلب بزرگتر می شود. بنابر این، یكی از مشكلات انسانهای چاق، بزرگ شدن قلب است اگر جلوی آن گرفته نشود، قلب تبدیل به عضله ای بزرگ، شل و ضعیف می شود.


18- نارسائی قلبی: توان كار قلب در افراد چاق كمتر است. بعضی از خانمها و آقایان چاق وقتی اصطلاحا پا به سن می گذارند، حتی كار آسانی مثل نماز خواندن ( به دلیل نارسائی قلبی) برایشان مشكل می شود. با فشار دادن به ساق پای این افراد متوجه می شویم كه بدن متورم می گردد و خونی كه توسط قلب بزرگ فرستاده می شود، توانائی برگشت ندارد. این حالت باعث تجمع مایعات در بافتهای بدن، مخصوصاً در پا و ریه و شكم می شود.


19- سكته قلبی: همه می دانند سكته قلبی یكی از عوارض بالا بودن وزن است. گفته می شود كه سكته قلبی در لاغرها به ندرت دیده می شود و هر چه وزن كمتر باشد، احتمال سكته قلبی نیز كمتر می شود.


20- مشكلات روانی: این مشكل در خانمها بیشتر نمایان است. دختری كه دم بخت است، به خاطر وزن بالائی كه دارد، اندام نامتناسبی دارد واز همین رو با خواستگاران كمتری مواجه می شود. خانمهائی كه دلشان می خواهد در هر مناسبتی لباس جدیدی بپوشند، اگر چاق باشند برایشان ممكن نیست و مجبورند همان دامن و پیراهن قبلی را بپوشند همچنین گاه اختلافات زیاد بین زن و شوهر به سبب چاقی یا لاغری یكی از زوجین، متاسفانه باعث تهدید به طلاق در تعداد زیادی از آنها می شود. این امر در خانمها افسردگی را هم به دنبال می آورد.


21-فتق شكم: همان گونه كه می دانید دیواره شكم از چند لایه ساخته شده است. این لایه ها مانع بیرون امدن روده ها می شود، ولی وقتی وزن بالا برود، یكی از این لایه ها شكاف پیدا می كند و روده ها به زیر پوست شكم می آید. این پدیده را «فتق» می نامند.


22- كاهش متوسط سن: آمار پزشكی نشان می دهد كه متوسط سن افراد چاق خیلی كمتر از افراد لاغر است. هر چهار كیلو اضافه وزن یك سال از عمر انسان كم می كند. این هشدار مهمی برای افراد چاق است.


23- خروپف در خواب: از مشكلاتی است كه معمولا افراد چاق به آن مبتلا می شوند.


24- ضعف جنسی: ناتوانائی جنسی مخصوصاً در آقایان چاق بیشتر است.


شاید چند سال عمر زیاد یا كم در نظر برخی مهم نباشد، ولی مهم این است كه از این همه ضرر فراوان بپرهیزیم و چند سالی كه زنده هستیم، سالم و شاداب و فعال زندگی كنیم.

بیست و چهار ضرری كه برشمردیم، قسمتی از ضررهای متعددی است كه در نتیجه چاقی ایجاد می شود. از این رو میتوانیم بفهمیم بیشتر بودجه وزارت بهداشت را كسانی مصرف می كنند كه بیشترین مقدار غذا را می خورند! توجه داشته باشید كه این ضررها مختص افراد چاق نیست، بلكه احتمال بروز آن در چاقها بیشتر است.

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

شنبه 25/4/1390 - 13:11 - 0 تشکر 340088

سلام : من قبول که چاقی خیلی مشکلات ایجاد می کنه حتی 90 درصد تخت های icu رو هم افراد چاق تشکیل میدن ولی افراد لاغر هم حمایت اجتماعی کمتری دریافت می کنند و دچار افسردگی و... به مرور زمان خواهند شد که اثرات جدی دربر خواهد گذاشت .

سلامت باشید .

 

thank you for attention

شنبه 25/4/1390 - 17:51 - 0 تشکر 340670

مطلب بسیار جامع و کاملی در باره چاقی بود. تشکر می کنم.
باشد که انگیزه ای برای کاهش وزن ایجاد کند!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 25/4/1390 - 18:32 - 0 تشکر 340677


سلام . بله معمولا افرادی که دچار چاقی هستند بیشتر مورد حمایت اجتماعی قرار میگیرن که اون هم فکر کنم به خاطر اینه که افراد بیشتری باهاش درگیر هستن ولی به قول شما نسبت به افرادی که لاغر بودن برای اونا معضلی شده باید بیشتر توجه بشه.موفق باشید

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی