انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 769)
سه شنبه 21/4/1390 - 20:38 -0 تشکر 338519
ملودی قدیم آذربایجان

ملودی‌های آذربایجانی
آلبوم موسیقی «كرد افشاری»، ملودی‌های قدیم آذربایجانی را در برمی‌گیرد كه توسط تقی نیازی و فكرت امیروف - كه تاكنون برنده‌ مدال‌ها و جایزه‌های زیادی در كشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی شده‌اند - آهنگسازی شده است.

این اثر علاوه بر دستیابی به بخشی از میراث انسانی و فرهنگی باقیمانده از نظامی كه روزی اتحاد شوروی خوانده می‌شد، بازتاب‌دهنده تلاش این آهنگسازان برای بنیان نهادن زبانی سمفونیك ویژه موسیقی بومی‌شان است.

این آلبوم كه توسط موسسه فرهنگی ـ هنری آوا ی خورشید در دسترس عموم قرار گرفته، در برگیرنده قطعاتی چون «راست» از نیازی و «كرد افشاری» و «نظامی» از فكرت امیروف است كه نوازندگان آذربایجان از جمله جهانگیر جهانگیر اف، توفیق قلی اف، آدر رضایوف، سعید رستم اف،‌ سلطان حاجی بیگ اف،‌ كارا كارایوف و تقی نیازی به اجرای آنها پرداخته‌اند.

فكرت امیروف كه علاوه بر آهنگسازی، خواننده و نوازنده تار نیز هست، در چند سال گذشته آثاری از جمله موقام‌های سمفونیك نظامی، شور و كرد افشاری و اپرا سیویل و بیات شیراز را ساخته است. تقی نیازی نیز بزرگ‌ترین رهبر زنده اركستر آذربایجانی است كه ابتدا در اركستر نظامی كادت‌های ترك ویلن می‌زد و سپس به آهنگسازی روی آورد. از جمله آثار او می‌توان به اپرای خسرو و شیرین و موقام سمفونیك راست اشاره كرد.

به گفته صداقت كیش، منتقد موسیقی كه سخنی در باب این دو هنرمند در بروشور آلبوم نوشته، نیازی ذوالفقار اوغلو تقی‌زاده حاجی بیگف و فكرت مشهدی جمیل اوغلو امیروف هر دو از شاگردان عزیز حاجی بیگف و پیرو مكتب موقام سمفونیك هستند كه آمیختگی عناصری از موسیقی موقام آذری با موسیقی سمفونیك، ویژگی اصلی این مكتب است. دامنه آمیختگی این دو نوع موسیقی كه از آثار پیروان این مكتب بر می‌آید، طیفی متفاوت را در بر می‌گیرد كه از استفاده‌ مستقیم سازهایی مانند تار در اركستر تا روابط ملودیك و ساختار فواصل موسیقی آذربایجانی در آهنگسازی را در برمی‌گیرد.

نیازی مشهورترین رهبر اركستر آذربایجانی قرن بیستم است. او به مدت 46 سال رهبر اركستر سمفونیك آذربایجان بود و اكثر قطعات آهنگسازان معروف در عرصه موقام سمفونیك، اولین بار توسط او اجرا شده‌اند. به عنوان آهنگساز نیازی هم مانند امیروف سعی در آفریدن برداشتی سمفونیك از موقام آذربایجان را داشته است كه در آن آلبوم هم این ویژگی دیده می‌شود.

آلبوم كرد افشاری توسط انتشارات آوای خورشید برای علاقه‌مندان به موسیقی اصیل آذربایجانی منتشر شده است. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی