انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 564)
شنبه 4/4/1390 - 12:39 -0 تشکر 336977
جوان‌های عزیز! خدا این ایّام، چشم‎انتظار شماست.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا بقیة الله الاعظم

سلام

 

 

درس اخلاق آیت‌الله قرهی؛
اگر در ماه رجب گناه نكنیم، گنا‌هان قبلی هم آمرزیده می‌شود.

 

خبرگزاری فارس: آیت‌الله روح‌الله قرهی در جدیدترین درس اخلاق خود گفت: اولیای خدا فرمودند: اگر در ماه رجب سعی كنیم گناهی مرتكب نشویم، خودش توبه است. اگر گناه نكردیم، گناه‌های قبلی‌مان را هم می‌آمرزند. آن وقت در «أصب» هستیم یعنی رحمت خداوند را می‌چشیم.

 

اللهم عجل لولیك الفرج

 

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 4/4/1390 - 12:50 - 0 تشکر 336979

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا بقیة الله الاعظم

سلام

به گزارش خبرگزاری فارس، آخرین جلسه درس اخلاق آیت‌الله روح‌الله قرهی كه در مسجد و حوزه علمیه امام مهدی(عج) برگزار شد به فضیلت ماه رجب اختصاص داشت.* «توبه» بازگشت به مقام طهارت انسانی استقرهی در ابتدای صحبت خود گفت: ذوالجلال والاكرام، روح بندگانش را از نفخه خود خلق كرد و اعتلای مقام انسانیت در طهارت محض را به او مرحمت كرد. بشر فی ذاته طاهر است، آن‌چه این طهارت را از بین می‌برد؛ مخالفت با امر ذوالجلال و الاكرام، یعنی گناه است. ذوالجلال و الاكرام آن‎قدر به بشر اهمیت داده است كه وقتی از این طهارت روحی به گناه سوق پیدا می‌كند و به آنچه غیر اوست مبتلا می‌شود، چیزی را به نام توبه یعنی بازگشت قرار می‌دهد.


وی افزود: امشب جمله بسیار مهمی عرض كنم. معنای توبه نه فقط به معنای بازگشت از گناه است، بلكه عند العرفا و عند الاولیاء، معنای توبه بازگشت به مقام طهارت انسانی است و این هم لطف خدا است. وقتی روحی مبتلا به گناه شد، طبیعی است طهارت خودش را از دست می‌دهد و ذوالجلال و الاكرام به واسطه توبه و ایام خاص با الفاظ خاصی مثل «اَستَغُفرُ اللّه رَبّی وَ اَتوبُ اِلَیه» یا «اَستَغفِرُ الله مِن كُلِّ ذَنبٍ وَ مِن كُلِّ اِثمٍ وَ مِن كُلِّ خَطیئَه» و امثالهم روح مبتلا شده به گناه را مجدّداً به حالت اولیه باز می‌گرداند، صیقل می‌دهد و حالش را عوض می‌كند. او را مجدّد به مقام انسانیت انسان؛ یعنی حالت طهارت برمی‌گرداند؛ چون ذوالجلال و الاكرام بشر را از نفخه روح خودش قرار داد. لذا به او علقه و حبّ دارد.


مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) در ادامه یادآور شد: درست است در قرآن فرموده است: ما با كسی عقد اخوّت نخوانده‌ایم و كسی فرزند خدا نیست. امّا یك علاقه عجیبی به انسان، اشرف مخلوقات خودش دارد؛ به قدری كه دوری بنده از روح طیب، یعنی دوری بنده از خدا و عند اهل المعنا و عندالعرفا این دوری برای خدا سخت‌تر است. بشر نمی‌فهمد امّا پروردگار عالم وقتی می‌بیند یك بنده‌اش از حال طهارت دور شد، دچار مصیبت گناه شد و راه را هم برای بازگشت نمی‌داند و خودش هم دیگر به‏واسطه گناه سعی برای برگشت نمی‌كند، دلش برای بنده‌اش می‌سوزد. چون ذوالجلال و الاكرام علاقه عجیبی به بندگانش دارد؛ برای همین چون بندگان تصمیم به بازگشت نمی‌گیرند، ذوالجلال و الاكرام خود دست به كار می‌شود. ایام مخصوصی را برای بندگانش قرار می‌دهد. شبهای جمعه شب رحمت خدا است. از غروب پنج‎شنبه همه ملائكه را بسیج می‎كند، مابین زمین و آسمان صدا می‎زند؛ كیست توبه‎كننده؟ كه امشب همه درهای رحمت ذوالجلال و الاكرام به روی بندگانش باز است. كیست استغفاركننده؟ كه امشب پروردگار عالم درهای رحمتش را به روی همه طالبان غفران باز كرده است. همین گونه تا غروب جمعه به انواع مختلف صدا می‌زند. چرا؟ چون خدا بندگانش را دوست دارد. عشق خدا به بندگانش بیش از عشق بندگان به خدا است.


وی در ادامه بیان داشت: در كتاب احادیث القدسیه شیخ حرّ عاملی (اعلی اللّه مقامه الشّریف) آمده است: موسی‌بن عمران (علی نبیّنا و آله و علیه الصّلوة و السّلام) با ذوالجلال والاكرام مناجات می‌كرد، عرضه داشت: خدایا چه شد كلیم شدم؟ خصوصیاتی فرمود بعد صحبت به حبّ كشیده شد. ذوالجلال والاكرام فرمود: موسی! من عشق و محبتّم به بندگانم بیش از عشق و محبّت بهترین بندگانم به من است. طرف مقابل ما حبّ و عشقش به بندگان بیشتر است. قرار دادن شب جمعه، حبّ محض ذوالجلال والاكرام به بندگان است.

اللهم عجل لولیك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 4/4/1390 - 13:58 - 0 تشکر 336991

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیك یا بقیة الله الاعظم

سلام

* در ماه رجب گناه را دو برابر حساب می‌كنند.

وی اضافه كرد: می‌دانید در ماه رجب المرجّب كه ماه حرام است گناه را دو برابر حساب می‌كنند. دلیل چیست؟ خدا می‌گوید: من این ماه را ماه غفران قرار دادم، آن وقت تو گناه می‌كنی؟ می‎دانید اگر قتلی انجام شود، اگر ضرب و جرحی باشد، دیه‌اش دو برابر است. همین طور رحمت هم دو برابر است. اگر كار ثوابی انجام دهی ذوالجلال و الاكرام لطف می‌كند و آن را دو برابر می‌كند، گرچه همیشه رحمت ذوالجلال و الاكرام شامل حال بندگان است امّا خدا دوست دارد بندگانش در این ماه جلو بیایند.


حضرت حق یك شبی مثل شب لیلة الرغائب را قرار داد. چه شبی است كه یك عدّه از اولیا در این شب به جایی رسیده‌اند، به آرزوهایشان رسیده‌اند. چه شبی است كه خدا همین طور نقل و نبات بر سر بندگانش می‌ریزد و رحمتش را نازل می‌كند، چه شبی است كه انسان از این همه لطف خدا، خجل می‌شود. شب عجیبی است.


ذوالجلال و الاكرام چون دید خود بندگان نمی‌آیند؛ بهانه درست كرد، ماه رجب را درست كرد و این ماه را، ماه غفران و ماه بازگشت بندگان به طهارت روح قرار داد. ما باید به سمت آشتی كردن با خدا بیاییم. طوری كه پاك شویم، ماه شعبان لباس تقوا بپوشیم و بعد خدا بگوید: عزیز دلم! بنده‌ام! حالا به مهمانی خصوصی بیا. اوّل پاكمان می‌كند؛ بعد لباس تقوا به تنمان می‌كند، بعد ما را در مهمانی خصوصی می‌برد.


برای همین است دعای اولیا فقط این بود: «خدایا! ماه مبارك رمضان را دوباره دریابیم.» طول عمر می‌خواستند برای درك آن ضیافت الله كه عجب ضیافتی برای اولیا است. عزیزان بوی ماه مبارك رمضان به مشام می‌رسد. فقط مع الاسف این بو هنوز به مشام ما گناهكاران نمی‌رسد. خدا این ماه رجب را قرار داد كه خودمان را پاك كنیم.

اللهم عجل لولیك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 4/4/1390 - 13:0 - 0 تشکر 340473

بسم الله الرحمن الرحيم السلام عليك يا بقية الله الاعظم * «رجب» ماه شست‌وشوي گناهان است آيت‌الله قرهي ادامه داد: خدا باز هم براي برگشتن، بهانه قرار مي‌دهد. شب جمعه يك شب بود امّا بعد ايامي را قرار مي‌دهد، شب و روز ماه رجب المرجّب، ماهي كه اگر انسان يك عمر گناه كرده باشد با گفتن «اَستَغفِرُ اللّه رَبّي وَ اَتوبُ اِلَيه» ذوالجلال والاكرام مي‌فرمايد: به عزّت و جلالم گناهانش را مي‌آمرزم. ماهي كه پروردگار عالم به عنوان أصب؛ يعني ريختن رحمت ذوالجلال والاكرام بر بندگانش قرار داد. ذوالجلال والاكرام بندگانش را دوست دارد و به آنها عشق مي‌ورزد. لذا ماه رجب ماه خدا مي‌شود، كه هر كسي در اين ماه رجب المرجّب بيشتر از همه ايام استغفار كند، ذوالجلال والاكرام به او علاقه دارد. استغفار يعني برگشت به سوي خدا، آشتي‌كنان بين انسان و خدا. لذا ماه رجب، ماه شست‌وشوي گناهان است و ماه شعبان، ماه پوشيدن لباس تقواست، براي اينكه مي‎خواهيم در ماه مبارك رمضان، به ضيافت الله، به مهماني خدا برويم. اگر شما را در مهماني خصوصي و مهم دعوت كردند، رسمش اين است انسان بهترين لباسش را بر تن مي‌كند، طبيعي است قبلش آن لباس‌هاي كثيف را مي‎كَنَد و استحمام مي‎كند، لباس نو مي‌پوشد، بهترين لباس‌هايش را در بهترين مجالس مي‎پوشد و وارد آن مجلس مي‌شود. ماه ضيافت الله در پيش است، ماه مهماني خدا. ماهي كه يك عدّه از اوليا مثل مقدّس اردبيلي (اعلي اللّه مقامه الشّريف) كه بالحقّ مقدّس بود، دعوتنامه كتبي را به دست مي‌گرفت. «كُتِبَ عَلَيكُمُ الصّيام كَما كُتِبَ عَلَي الَذينَ مِن قَبلِكُم» [1] منتها قبلش در ماه رجب بايد شست‎وشو كنيم. ماه رجب بايد روحمان را پاك كنيم. چرك‌هاي روح و اين گناهان را با استغفار، روزه و مراقبه بشوييم. [1] بقره/ 183 اللهم عجل لوليك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

شنبه 4/4/1390 - 21:53 - 0 تشکر 340494

مطالبي که ثبت کرديد خيلي جالب بود و خيلي زيبا با رنگهاي مختلف مزين کرديد. ممنون. من نميدونستم در ماههاي حرام گناهها دو برابر حساب ميشه. من الان به اين نتيجه رسيدم که بايد لحظه لحظه از خدا براي گناه نکردن کمک خواست. يعني واقعا الان دوران سختيه. آدم با بديها احاطه شده يعني خيلي راحت آدم در معرض بدي و گناه قرار ميگيره و اين کار رو سخت ميکنه. من فکر ميکنم اصلا نبايد روي خودمون حساب کنيم . بايد دائم از خدا مدد بگيريم تا ما رو کمک کنه.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 5/4/1390 - 2:1 - 0 تشکر 340527

ممنون از مطالب مفيدتون خداوند به شما جزاي خير بده و همه مارو به راه راست هدايت کنه. (آمين فراموش نشه)

خوبي کن و خوش باش به آرامش وجدان ... بگذار بگويند فلاني بد دنياست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی