انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 268)
شنبه 4/4/1390 - 9:40 -0 تشکر 336948
امام خميني(ره) در پايان يکي از دروس خود

    امام خميني(ره) در پايان يکي از دروس خود خطاب به طلاب گفتند: اهانت به بزرگان، عصمت ميان طلبه با خدا را قطع مي‌کند و اين طلبه در عمرش خيري نمي‌بيند.   آيت الله سيد محمد جواد علم الهدي، از اساتيد برجسته حوزه علميه تهران با اشاره به ضرورت تکريم اساتيد و بزرگان در حوزه با بيان خاطرهاي از امام راحل اظهارداشت: به ياد دارم، امام خميني(ره) درس فقه مبحث « لاضرر» را تازه به پايان رسانده بودند، آن موقع تقريباً اواسط خرداد و هواي قم بسيار گرم بود، امام خطاب به طلاب گفتند: من خسته شدم و هوا هم بسيار گرم شده، اجازه دهيد هوا که خنک‌تر شد بحث « استصحاب» را شروع کنم، در هيمن حين مرحوم آيت الله شهيد سعيدي که هم بحثي من بود و کنارم نشسته بود، با صداي لطيف و بلند عرض کرد: « آقا ما را نصيحت کنيد» ، امام لبخند شيريني زدند و خطاب به حاضران در درس گفتند: دو مطلب مهم را توجه کنيد، اول اينکه اگر مي‌خواهيد عمرتان با برکت باشد، احترام اساتيدي که از آن‌ها استفاده علمي کرده‌ايد، را حفظ کنيد، اين موجب برکات و زيادت عمرتان مي‌شود، مطلب دوم اينکه؛ نسبت به عقايد علما و بزرگان گذشته در اصول، فقه، فلسفه، عرفان و يا در تفسير، اگر اشکالي به بزرگان داريد به صورت طعنه و لطيفه نباشد، البته بحث و مباحثه اقتضائش اين است که با تامل و دقت نظر تعليقه بزنيد و حاشيه نگاري کنيد، ولي هرگز مسخره نکنيد، همچنان که بزرگان ما همين سيره را داشتند به عنوان مثال بعد از شيخ، ابن ادريس تعليقههايي به ايشان زده که همه خواندني است، ولي هرگز کسي را مسخره و مورد اهانت قرار نداده است، شما هم همين گونه رفتار کنيد به گفتار و نوشتار علماي گذشته تعليقه بنويسيد، ولي اهانت نکنيد. البته نظرات خود را بگوييد، ولي حرمت مراجع عظام و بزرگان را حفظ کنيد، در حوزه علميه طلاب خوش استعداد و دست به قلم بايد نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند، ولي اهانت به بزرگان، عصمت ميان طلبه و خدا را قطع مي‌کند و اين طلبه در عمرش خيري نمي‌بيند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 4/4/1390 - 17:4 - 0 تشکر 337033

با سلام پند امام رو اگه سياست مدارها هم گوش کنند، خيلي بهتر ميشه.

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی