انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 206)
جمعه 3/4/1390 - 13:13 -0 تشکر 336781
محبوبیت اتفاقی نیست!(2)

 

محبوبیت اتفاقی نیست!(2)
محبوبیت اتفاقی نیست!(2)


 

نویسنده: زینب قائم پناه
 
محبوب شدن و مورد علاقه واقع شدن از خصوصیات هر انسانی است و می توان به جرأت گفت که پاره ای از فعالیت های هر فرد در زندگی با هدف دسترسی به این وجه از شخصیت خود است.
بنابراین افراد سعی می کنند به کارهایی دست بزنند که مورد تشویق و توجه قرار گیرند.

 

در امور دیگران دخالت نکنید
 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که با شخصی دیگر یا تلفن همراه صحبت کنید و پس از پایان صحبت، یک نفر دیگر بیاید و بپرسد« چی شده؟» اگر این طور بوده، حتماً این قضیه کمی باعث دلخوری شما شده است. امور دیگران به ما ربطی ندارد؛ زیرا اگر ربط داشت، با ما در میان گذاشته می شد. دخالت در امور دیگران موجب دلخوری شده و آنها از آن شخص دلزده و دور می شوند؛ زیرا هیچ کس با افراد فضول معاشرت کند و حتی در حضور آنها حرف بزند.

 

شوخ طبع باشید، ولی بسیار کم شوخی کنید
 

شوخی هر قدر هم کوچک می تواند باعث رنجش شود؛ مگر اینکه با فکر قبلی و بررسی بیان شده و یا انجام شود. مثلاً شوخی هایی که به شخصیت افراد مربوط است، باعث قتل شخصیت می شود. شوخی اگر در حد یک لبخند کوچک و ملیح باشد، بسیار شیرین است و نه بیشتر. شوخی زیاد انرژی ذهنی را کاسته و جذابیت را از بین می برد؛ چرا که پرده های حرمت را پاره کرده و موجب بی احترامی می شود. بی احترامی به خود، به دیگران و بی احترامی و بی ادبی در کلام و رفتار همگی از جذابیت شما می کاهد. شما باید هم در ظاهر آراسته باشید و هم در باطن وارسته. در عین حال، تبسم جذابیتی عمیق به چهره می بخشد. در تبسم سنگینی و متانت موج می زند، ولی در خنده و شوخی بیش از حد، سبکی و کاهش جذابیت نهفته است.

 

ظاهری آراسته داشته باشید
 

تمیز و مرتب باشید. هماهنگی و پاکیزگی، ناخودآگاه شما را جذاب می کند. البته بعضی از افراد برای جذاب شدن به زحمت زیادی می افتند و خود را به شکل های عجیب و غریبی درست می کنند؛ در حالی که مهم ترین مساله این است که مرتب و هماهنگ و در عین حال ساده باشید. نامرتب بودن حتی حرف های قشنگ، مثبت و تأثیرگذار شما را ضایع می کند. فرزندی که همیشه پدر و مادر خود را آراسته و با ظاهری مرتب می بیند، ظاهر آراسته افراد غریبه او را نمی فریبد؛ چون ممکن است آنها جذب ظاهر آراسته کسی شوند که تأثیر منفی او از اثرات مثبتش به مراتب بیشتر باشد.

 

قاطعیت داشته باشید
 

کسانی که شخصیت قاطع و اهداف و ارزش های معینی دارند، بی استثنا افراد جذابی هستند؛ زیرا بسیار مصمم بوده و اعتماد به نفس دارند. داشتن اهداف مشخص، اعتماد به نفس به ارمغان می آورد و جذابیت در وجود چنین شخصی موج می زند.

 

مراقب امیال و غرایز شخصی خود باشید
 

افرادی که بر غرایز و امیال خود تسلط بیشتری دارند وبر میل غذا خوردن یا عواطف و هیجانات خود مسلط هستند، جذابیت معنوی و به طور کلی تاثیر روانی مثبتی دارند و انرژی مثبت از وجودشان فوران می کند. اما کسانی که به دنبال غرایز و هوی و هوس و مدام در پی پاسخ به امیال خود هستند و نمی توانند خود را کنترل کنند و خصوصاً به زبان و نگاه خود مسلط نیستند، هیچ جذابیتی ندارند.

 

همانی باشید که هستید
 

از بیان حرف های بیهوده و دروغ و بزرگ کردن خود بپرهیزید. همانی باشید که هستید؛ به این معنا که خود را بزرگ تر از آنچه هستید جلوه ندهید و سعی نکنید خود را به زور در دل مردم جای دهید.

 

ثابت قدم باشید
 

کلید اصلی برای دستیابی به شخصیتی والا، صبور بودن است. مطمئناً با گذشت زمان و کشف حقایق، به هدف خود می رسید. شاید در ابتدا با تمسخر و تحقیر اطرافیان خود که افرادی معمولی هستند، روبه رو شوید، اما مهم خود شما هستید که به عمق خواسته خود پی ببرید. هر چقدر در رسیدن به هدف خود مصمم تر باشید، موفق ترید. بر اعصاب خود مسلط باشید و با سیاستی زیرکانه، تحقیرهای آنها را تحمل کرده و تنها به هدف خود فکر کنید. اگر تحت تاثیر افراد کوته فکر قرار گیرید، ناخودآگاه هدفتان برای خودتان هم بی معنا می شود.

 

در پی درک و همدلی باشید
 

بعضی مواقع، مشکلاتی در زندگی ما پدید می آید که فشارهای روحی و حتی جسمی فراوانی بر ما تحمیل می کند. بعضی از این مشکلات، به قدری طاقت فرسا هستند که حل آنها برای فرد دشوار است؛ در حالی که همین مشکل، برای فرد دیگر، شاید آسان باشد. گشایش این گره ها از زندگی دوستان، آشنایان و به عبارتی مردم، باعث محبوبیت می شود. فهم و درک دیگران در ارتباطات، قابلیتی است که تابع قضاوت های فردی می باشد. به عبارت دیگر، درک دیگران از نظر عمقی و نفوذ، یکسان نیست؛ بلکه تابع شرایطی است که برخی افراد، استعداد بکارگیری آن را دارند و برای شکل دهی ارتباطات یاری بخش از آن بهره می گیرند و برخی نیازمند آموزش و توجه بیشتری در این زمینه هستند. مراد از این مولفه، حساسیت نشان دادن برای فهم دقیق افکار و احساساتی است که در لحظه لحظه ارتباط در فرد مقابل ظاهر می شود. درک و همدلی، تلاش برای حس کردن تجارب فرد مقابل است. در این حالت سعی کنید دنیا را از چشم فرد مقابل ببینید و از گوش او بشنوید و خود را جای او حس کنید. خودتان را جای فرد مقابل بگذارید و هر جا متوجه شدید مشکلی دارد، به او کمک کنید. در این صورت بسیار دوست داشتنی خواهید بود. البته شما سعی کنید این کار را با قصد و نیت پاک انجام دهید.

 

در پی سلطه گری نباشید
 

در برخورد با دیگران باید به این نکته توجه کرد که صداقت و نیت خیر و هماهنگی رفتار با نیات، یکی از اصول مهم محبوبیت است. اگر کسی پی ببرد که شما فقط در ظاهر به دیگران کمک می کنید و احترام می گذارید، از شما متنفر می شود. سعی کنید رفتار دروغین نداشته باشید. مسئله مهم دیگر این است که با محبوبیت خود در پی سلطه بر دیگران نباشید. استفن کاوی می گوید:« اشخاص خودمحور، احساس می کنند همه چیز در اختیار آنهاست و می توانند هر کاری که می خواهند با دیگران بکنند. این طرز برخورد، تنها در کوتاه مدت و به طور موقت، کارساز است.» سلطه گری باعث از بین رفتن اعتماد و ایجاد تنفر می شود. از محبوبیت خود استفاده نامطلوب نکنید؛ این کار ( سلطه جویی) باعث می شود که محبوبیت قبلی تان هم از بین برود. اریک فرم نیز در مفهوم سازی های خود درباره جهت گیری های خلق و خوی، با طرح جهت گیری استثماری تا حدودی الگوی ارتباط سلطه گری را تحلیل و تبیین کرده است. او اعتقاد دارد که جهت گیری استثماری، منبع تمام خوبی ها را خارج از خود می داند و با زرنگی سعی می کند آنها را به مرزهای خود منتقل کند. چنین افرادی محبت و عاطفه را نیز متاعی خارج از خود در نظر می گیرند که باید آن را با زیرکی به دست آورند و یا از دست دیگران بربایند. خلاصه اینکه زندگی برای یک فرد سلطه طلب، دریای پر تلاطم و نا ایمنی است که باید با نیرنگ به آن ادامه داد و انسان های دیگر را در جهت اهداف قبلی به صورت پنهانی مهار و هدایت نمود.

 

سایر ویژگی ها
 

صفات و ویژگی های دیگری هم باید مورد توجه قرار گیرند تا محبوبیت شما کامل شود. هر موقع از خانه خارج می شوید، چانه و سر را بالا نگاه دارید، نفس عمیق بکشید و پرتوهای خورشید را به خود جذب کنید و با تبسم، دوستان و آشنایان را ملاقات نمایید. از اینکه مورد سوء تفاهم قرار می گیرید، وحشت نکنید و حتی یک دقیقه به دشمنی نیندیشید. هیچ گاه از دیگران بدگویی نکنید و همیشه نسبت به کسانی که در جمع نیستند، وفادار باشید و اگر حقوقی از آنها نادیده گرفته شده، در حد توان، آن را ادا کنید یا تذکردهید. با قول دادن به دیگران و انجام آن، روی آنها تاثیر می گذاریم. قول دادن، متعهد شدن و بر سر قول و قرار خود ایستادن، احساس خوبی نسبت به ما در دیگران ایجاد می کند؛ اما اگر نمی توانید بر سر قول خود بایستید، اصلاً قول ندهید و متعهد نشوید.!!
منبع: دنیای سلامت( شماره 61)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی