بهداشت و سلامت (بازدید: 245)
يکشنبه 29/3/1390 - 11:30 -0 تشکر 333373
همشهري آنلاين: از ابتداي سال ???? بر سر در رستور

همشهري آنلاين: از ابتداي سال ???? بر سر در رستوران‌ها، مغازه‌هاي نانوايي و فروشگاه‌هاي مواد غذايي آلمان چراغ راهنمايي بهداشتي نصب مي شود. به گزارش اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از ابتداي سال ???? بر سر در رستوران‌ها، مغازه‌هاي نانوايي و فروشگاه‌هاي مواد غذايي آلمان بر‌چسبي با سه رنگ "چراغ راهنمايي رانندگي" چسبانده مي‌شود. اين رنگ‌ها، نشان دهنده‌ي ميزان رعايت موازين بهداشتي در اين محل‌ها ست. آلمان براي مجازات رستوران‌هايي که نکات بهداشتي را رعايت نمي‌کنند، برنامه‌ي جديدي طرح ريزي کرده است. در اين طرح از سه رنگ ‌سبز و زرد و قرمز، مثل چراغ‌هاي راهنمايي رانندگي استفاده شده است: رنگ قرمز نشانه‌ي آن است که وضعيت رستوران مربوطه از نظر بهداشتي نامطلوب است. رنگ زرد، احتياط يا اجتناب را توصيه مي‌کند و رنگ سبز، گوياي آنست که ورود به رستوران، سلامتي مصرف‌کننده را به خطر نمي‌اندازد. ‌بنا به تصميم وزيران "حمايت از مصرف‌‌کننده" ايالت‌هاي مختلف آلمان، اين طرح قرار است از اول ژانويه‌ سال ???? به اجرا درآيد. از اين تاريخ، رستوران‌هايي که از مواد غذايي‌ نامطلوب و تاريخ مصرف گذشته استفاده ‌کنند، ديگر نمي‌توانند در خفا به کار خود ادامه ‌دهند. اين امر شامل حال آشپزها و خدمه رستورانها که در آشپزخانه‌ کثيف کار مي‌کنند و موازين بهداشتي را ناديده مي‌گيرند، نيز مي‌شود. مغازه‌هاي نانوايي، قصابي، فروشگاه‌هاي مواد غذايي، بازارهاي هفتگي نيز در چارچوب اين برنامه‌‌ي کنترل قرار مي‌گيرند. رستوران‌هايي که از راه تلفن سفارش‌‌هاي خود را دريافت مي‌کنند، به صورت درج نام و آدرس و درجه‌ي پاکيزگي آشپزخانه‌هاي آن‌ها در اينترنت، کنترل مي‌شوند. دولت آلمان اکنون در حال تنظيم آئين‌نامه‌ي اين "چراغ راهنمايي بهداشتي" است. جزييات اين طرح هنوز تنظيم نشده است، از جمله اين که چه مجازاتي در صورت تخطي از اين برنامه در انتظار صاحب رستوران يا مغازه است. کارشناسان مواد غذايي در آلمان اتخاذ اين تصميم را گامي بزرگ در جهت حمايت از مصرف‌کننده ارزيابي مي‌کنند. در همين حال اتحاديه‌هاي "هتلداران ‌و رستوران ها" و "توليدکنندگان و پخش مواد غذايي" نگران آن هستند که با پياده‌کردن اين طرح، برخي از رستوران‌ها مورد تبعيض قرار بگيرند. اين اتحاديه‌ها دليل اعمال تبعيض را کمبود دستگاه‌ها و افراد کنترل‌کننده مي‌دانند. با اين حال دولت آلمان با وجودي که جزئيات اجراي طرح "چراغ راهنمايي بهداشتي" هنوز معلوم نيست، در صدد است اين طرح را به مرحله‌ي اجرا در آورد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی