انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 443)
پنج شنبه 26/3/1390 - 11:6 -0 تشکر 332112
دو فضاپيماي ناسا که در حال حاضر در فاصله 1

دو فضاپيماي ناسا که در حال حاضر در فاصله 14 ميليارد و 400 ميليون کيلومتري از زمين قرار گرفته اند، موفق به کشف پديده اي شگفت انگيز شده اند، سامانه خورشيدي توسط حبابي مغناطيسي احاطه شده است. به گزارش خبرگزاري مهر، فضاپيماهاي ويه جر 1 و 2 که 34 سال پيش سفر خود را به دورترين نقاط فضا آغاز کرده اند، اکنون به دورافتاده ترين دست ساز بشر تبديل شده اند که در حال خروج از سامانه خورشيدي به سر مي برند. اين دو فضاپيما هم اکنون با سرعتي برابر 61 هزار و 155 کيلومتر بر ساعت در حال عبور از ميان لايه هليوسفير هستند، مرز ميان سامانه خورشيدي و فضاي بين ستاره اي. هر دو فضاپيما به صورت مداوم در حال ارسال اطلاعات از ناشناخته هاي سامانه خورشيدي به زمين هستند، اما اطلاعاتي که اين دو فضاپيما به تازگي به زمين ارسال کرده اند موجب شگفتي دانشمندان شده است، به گفته اين دو ويه جر، آنسوتر حباب بزرگي ما را احاطه کرده است.     تصوير شبيه سازي شده حبابهاي مغناطيسي که در کنار هم حبابي بزرگ را تشکيل داده اند بر اساس مدلهاي رايانه اي اين حباب وسعتي برابر 160 ميليون کيلومتر دارد و از اين رو هر يک از ويه جرها براي عبور از ميان آن به هفته ها زمان نياز دارند. در  سال 2007 ويه جر 1 وارد اين منطقه از سامانه خورشيدي شد و ويه جر 2 مانند هميشه با تاخير يک سال قدم به اين منطقه گذاشت، محققان در ابتدا درک درستي از مکاني که دو فضاپيما در آن قرار داشتند، به دست نياوردند اما اکنون موفق به کشف هويت آن شده اند.   تصوير شبيه سازي شده ويه جر در حال خروج از سامانه خورشيدي به گفته محققان ميدان مغناطيسي خورشيد تا خارجي ترين مرز سامانه خورشيدي گسترش يافته است، به دليل اينکه خورشيد در چرخش است، ميدان مغناطيسي آن دچار پيچش و چين خوردگي مي شود و در فاصله اي بسيار دورتر از خورشيد، جايي که اکنون ويه جرها قرار دارند، اين چين خوردگي ها روي هم تلنبار مي شوند. زماني که يک ميدان مغناطيسي دچار تابيدگي و چين خوردگي شديدي مانند اين مي شود، رويدادهاي جالبي رخ مي دهند. خطوط ميدان مغناطيسي يکديگر را قطع کرده و دوباره به هم وصل مي شوند. انباشته شدن چين خوردگي هاي اين دامن مغناطيسي يکديگر را شناسايي کرده و به حبابهاي مغناطيسي تبديل مي شوند. محققان دانشگاه مريلند مي گويند هرگز انتظار کشف چنين حبابي را در خارجي ترين مرز سامانه خورشيدي نداشته اند. به نظر مي آيد حبابهاي ايجاد شده کاملا از ميدان مغناطيسي مرزي خورشيد مستقل هستند. بر اساس گزارش بي بي سي، به گفته محققان اين حبابهاي مغناطيسي اولين صف تدافعي سامانه خورشيدي در برابر پرتوهاي کيهاني است، اما هنوز نحوه عملکرد دقيق آن آشکار نيست زيرا از يک سو خلل و فرج ميان حبابها مي تواند منجر به عبور کردن پرتوهاي کيهاني از ميان لايه شود و از سويي ديگر ممکن است پرتوهاي کيهاني در ميان حبابها به دام بيافتند و هرگز مجال عبور از اين لايه را به دست نياورند.     منبع: خبرگزاري مهر

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی