انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 522)
چهارشنبه 25/3/1390 - 14:37 -0 تشکر 331761
دانشمندان ناسا با استفاده از رصدخانه ه

  دانشمندان ناسا با استفاده از رصدخانه هاي فضايي سوئيفت و چاندار کهکشاني با يک جفت سياه چاله دوقلوي مرکزي را کشف کردند که به نظر مي رسد لبخند مي زند. به گزارش خبرگزاري مهر، چرا به نظر مي رسد که اين کهکشان با دو چشم درخشان همانند علامت smile لبخند مي زند؟ جواب اين سئوال را دانشمندان ناسا با استفاده از اطلاعات رصدخانه پرتوهاي "ايکس" چاندار و ماهواره سوئيفت کشف کردند. برپايه اين اطلاعات، قلب اين کهکشان که "مارکارين 739" يا NGC 3758 نام دارد به جاي اينکه يک سياه چاله عظيم مرکزي داشته باشد داراي دو سياه چاله دوقلو است. هر دوي اين سياه چاله ها بسيار فعال هستند. اين درحالي است که وقتي دو سياه چاله عظيم در مرکز يک کهکشان وجود دارند تنها در يک درصد از موارد، هر دوي آنها همزمان فعال و پر قدرت هستند و هر دوي آنها "هسته هاي کهکشاني فعال" (AGN ) گفته مي شود. "مارکارين 739" دومين کهکشان از اين گروه است که تاکنون در محدوده نيم ميليارد سال نوري از زمين شناسايي شده اند. در مدت چندين دهه، ستاره شناسان مي دانستند که هسته خارجي "مارکارين 739" محتوي سياه چاله اي است که ماده آن به طور فعال درحال رشد است و ميزان بسيار بالايي انرژي توليد مي کند. اکنون تازه ترين اطلاعات چاندار و سوئيفت نشان مي دهند که در نيمه غربي اين سياه چاله، سياه چاله ديگري نيز وجود دارد. اين کهکشان که تنها در فاصله 425 ميليون سال نوري از زمين قرار دارد يکي از نزديکترين کهکشانهاي AGN دوقلو به زمين است. دانشمندان ناسا در خصوص اينکه چرا سياه چاله دوم تاکنون پنهان بود توضيح دادند: "غرب مارکارين 739 در رصدهاي انجام شده در طيفهاي نور مرئي، ماوراء بنفش و امواج راديويي تاکنون هيچ شاهدي دال بر وجود يک AGN ديگر را نشان نداده بود. بنابراين ما موفق شديم اين سياه چاله دوم را با کمک رصدهاي وضوح تصوير بالا برپايه انرژيهاي زياد پرتوهاي ايکس که در منطقه AGN دوتايي وجود دارند کشف کنيم." از سال 2004، تلسکوپ BAT که بر روي ماهواره سوئيفت نصب شده است از منابع انرژيهاي بالاي پرتوهاي ايکس سراسر آسمان نقشه برداري کرده است. در اين نقشه برداري، AGN هاي در محدوده بالاتر از 650 ميليون سال نوري ارزيابي شدند و به اين ترتيب، سوئيفت 12 منظومه پيش بيني نشده را شناسايي کرد. در سال 2010 دانشمندان ناسا با پيگيري اطلاعات جمع آوري شده در نقشه برداري BAT دريافتند که حداقل 60 درصد از اين کهکشانها در فاصله چند ميليارد سال نوري از زمين قرار دارند. اين دانشمندان اظهار داشتند: "اگر دو کهکشان به هم برخورد کنند و هر يک از آنها داراي يک سياه چاله بسيار عظيم باشند اين امکان وجود دارد که هر دوي آنها در کنار هم يک AGN دوتايي را به وجود آورند." براساس گزارش يونيورس تودي، فاصله ميان اين دو سياه چاله حدود 11 هزار سال نوري و يا در حدود يک سوم فاصله ميان منظومه شمسي از مرکز کهکشان راه شيري است. منبع: مهر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی