• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
فرهنگ پایداری (بازدید: 3299)
شنبه 21/3/1390 - 23:49 -0 تشکر 330111
آشنایی با انواع سلاح و مهمات نظامی

 

با عرض سلام خدمت همه بزرگواران كاربر انجمن فرهنگ پایداری. در این انجمن و این بحث قصد آن داریم تا با انواع سلاح و مهمات نظامی آشنا بشیم.

 

 از همه دوستانی كه در این زمینه می تونن به ما یاری برسونند تقاضا دارم تا در این بحث شركت كنن.    

 

 با تشكر فراوان از همه شما سروران  یا علی(ع) مدد

 

 

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

يکشنبه 22/3/1390 - 0:9 - 0 تشکر 330121

انواع سلاح کمري در زبان فارسي نام‌هاي ديگري نيز براي اشاره به انواع سلاح کمري بکار برده مي‌شود. اين نام‌ها گاه از نوع خاص سلاح گرفته شده و گاه از نام کارخانه سازنده يا حتي نام شهري که کارخانه در آن واقع است. در مواردي هم نام مدل سلاح بجاي سلاح کمري بکار مي‌رود. برخي از اين نام‌ها با توضيحاتي در زير آورده شده : اتوماتيک نامي براي اشاره به سلاح‌هاي کمري نيمه خودکار مانند کلت و براونينگ . اسپرينگ‌فيلد براي اشاره به رولور   کاليبر   ‎ ?/?? اسميت و وسون . از نام شهري که کارخانه اسميت و وسون در آن قرار دارد. اسلحه کمري جمع عربي اصطلاح «سلاح کمري» که بسيار رايج است. براونينگ نام کارخانه سازنده براي اشاره به سلاح کمري نيمه خودکار کاليبر ?ميليمتر اين کارخانه. پارابلوم نام سلاح کمري آلماني لوگر که در ارتش آلمان نازي رايج بود. پيشتو همريشه با واژه پيستول در زبان‌هاي اروپايي، به معناي سلاح کمري. پيشتاب تلفظ ديگري از نام قبلي. تپانچه احتمالاً از «ته پنجه»، در اصل به معني سيلي و ضربه با دست و لي يعدها براي اشاره به هر نوع سلاح کمري. طپانچه هم نوشته شده است. ده‌تير  سلاح کمري ماوزر آلماني که خزانه آن ده ف شنگ گنجايش دارد. رولور                                                          نوعي اسلحه کمري که فشنگ‌هاي آن در يک گردونه قرار دارند. از Revolver نام فرانسوي اين گونه. ششلول نام ديگر رولور کلت اصلاً براي اشاره به سلاح کمري کلت کاليبر ‎ ?/?? از کارخانه کلت آمريکا و بعدها به هر سلاح نيمه خودکار که کمابش شبيه آن باشد گفته شده است. کمري کوتاه شده اصطلاح «سلاح کمري». نوغان نام رولور ساخت کارخانه موزين-ناگان   روسيه . ناغان هم گفته شده است. هفت‌تير منشا اين نام روشن نيست، احتمالاً از سلاح کمري که هفت فشنگ گنجايش داشته گرفته شده است. والتر نام کارخانه اسلحه‌سازي آلماني، براي اشاره به سلاح کمري نيمه خودکار ساخت اين کارخانه که در جنگ جهاني دوم رايج بود. موزر همان ده تير آلماني.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

چهارشنبه 25/3/1390 - 20:57 - 0 تشکر 331952

[quote=عاشق ترين مرد زمين;116285;329045]   انواع سلاح کمري در زبان فارسي نام‌هاي ديگري نيز براي اشاره به انواع سلاح کمري بکار برده مي‌شود. اين نام‌ها گاه از نوع خاص سلاح گرفته شده و گاه از نام کارخانه سازنده يا حتي نام شهري که کارخانه در آن واقع است. در مواردي هم نام مدل سلاح بجاي سلاح کمري بکار مي‌رود. برخي از اين نام‌ها با توضيحاتي در زير آورده شده : اتوماتيک نامي براي اشاره به سلاح‌هاي کمري نيمه خودکار مانند کلت و براونينگ . اسپرينگ‌فيلد براي اشاره به رولور   کاليبر   ‎ ?/?? اسميت و وسون . از نام شهري که کارخانه اسميت و وسون در آن قرار دارد. اسلحه کمري جمع عربي اصطلاح «سلاح کمري» که بسيار رايج است. براونينگ   نام کارخانه سازنده براي اشاره به سلاح کمري نيمه خودکار کاليبر ?ميليمتر اين کارخانه. پارابلوم نام سلاح کمري آلماني لوگر که در ارتش آلمان نازي رايج بود. پيشتو همريشه با واژه پيستول در زبان‌هاي اروپايي، به معناي سلاح کمري. پيشتاب تلفظ ديگري از نام قبلي.  تپانچه احتمالاً از «ته پنجه»، در اصل به معني سيلي و ضربه با دست و لي يعدها براي اشاره به هر نوع سلاح کمري. طپانچه هم نوشته شده است. ده‌تير  سلاح کمري ماوزر آلماني که خزانه آن ده ف شنگ گنجايش دارد.     رولور                                                          نوعي اسلحه کمري که فشنگ‌هاي آن در يک گردونه قرار دارند. از Revolver نام فرانسوي اين گونه. ششلول نام ديگر رولور کلت اصلاً براي اشاره به سلاح کمري کلت کاليبر ‎ ?/?? از کارخانه کلت آمريکا و بعدها به هر سلاح نيمه خودکار که کمابش شبيه آن باشد گفته شده است.  کمري   کوتاه شده اصطلاح «سلاح کمري». نوغان نام رولور ساخت کارخانه موزين-ناگان   روسيه . ناغان هم گفته شده است. هفت‌تير منشا اين نام روشن نيست، احتمالاً از سلاح کمري که هفت فشنگ گنجايش داشته گرفته شده است. والتر نام کارخانه اسلحه‌سازي آلماني، براي اشاره به سلاح کمري نيمه خودکار ساخت اين کارخانه که در جنگ جهاني دوم رايج بود.  موزر همان ده تير آلماني.      تفنگچه را يادت رفت: تفنگ + چه نمي دانم در ايران استفاده ميشه يا نه ولي ما افغاني ها به سلاح كمري تفنگچه هم ميگوييم    

پنج شنبه 26/3/1390 - 0:48 - 0 تشکر 332028

چه جالب.نشنيده بودم. اما خودت که گفتي به همون سلاح کمري ميگيد نفنگچه. همون سلاحه کمريه که تو گويش شما نفنگچه ميگند.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 28/3/1390 - 12:3 - 0 تشکر 332760

ممنون از مطلب زيباتون موفق باشيد

سه شنبه 31/3/1390 - 14:42 - 0 تشکر 334392

جالب بود من نمي دونستم اين همه کلاش داريم من فقط 3 نوع ديده بودم راستي همه ي اينا توي ايران هست؟

چهارشنبه 1/4/1390 - 10:53 - 0 تشکر 334827

هر چند عکسها داراس لوگوي منبع عکس ميباشد ولي خيلي خوب مي بود که در پايان هر مطلب ، منبع آن را هم ذکر ميکرديد . ذکر منبع نشانه احترام به نويسنده است .

 همین الان خدا رو شکر کن ، به خاطر همه چی ! 
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی