انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 112)
پنج شنبه 19/3/1390 - 18:23 -0 تشکر 329212
ايجاد 10 موزه فرش در سراسر ايران مديرك

  ايجاد 10 موزه فرش در سراسر ايران مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران گفت: با توجه به تعداد فرش‌هاي موجود در مخازن موزه فرش تهران، امكان تجهيز 10 موزه ديگر را در كشور داريم. محمدابراهيم لاريجاني با اعلام اين خبر افزود: به‌دليل وجود تعداد زيادي فرش در مخازن موزه فرش تهران، برخي فرش‌هاي اين موزه به صورت اماني در اختيار موزه‌هاي ديگر استان‌هاي كشور قرار مي‌گيرد. به گزارش ايسنا، وي با اشاره به وضعيت مناسب موزه فرش از لحاظ استاندارد انبارها و بازسازي تاسيسات، ادامه داد: انتقال برخي قطعه فرش‌هاي موزه فرش به ديگر موزه‌ها به شرايط استاندارد اين موزه ربطي ندارد. در مخازن اين موزه چند برابر آنچه در فضاي نمايشگاهي موزه فرش به نمايش درآمده است، فرش وجود دارد. به همين دليل، تصميم گرفتيم برخي فرش‌هاي مخازن موزه را به اداره كل استان‌هايي كه به نمايش فرش در موزه‌هاي خود تمايل دارند يا مي‌خواهند موزه فرش منطقه‌اي يا محلي را در استان خود ايجاد كنند، امانت دهيم. وي مخزن موزه فرش تهران را به‌عنوان يك مخزن اصلي براي حمايت از موزه‌ها دانست و با اشاره به وجود موزه فرش تهران به‌عنوان تنها موزه فرش كشور و منطقه، اظهاركرد: براساس رايزني‌هاي انجام‌شده تاكنون مذاكره‌هايي با استان‌هاي خراسان شمالي، خراسان رضوي، مركزي و اصفهان انجام شده است، حتي 20 قطعه فرش نيز كه بافت، طرح و نقش آنها مرتبط با خراسان شمالي بود، براي نمايش در موزه اين استان انتخاب شده‌ است. لاريجاني افزود: اين فرش‌ها به‌صورت موقت به موزه استان‌ها داده مي‌شود و پس از مدتي آنها مي‌توانند با برگرداندن فرش‌هاي امانت داده‌شده يك‌سري فرش ديگر امانت بگيرند. وي با اشاره به نمايش چرخشي آثار موجود در موزه‌هاي استان تهران هر سه‌ماه يك‌بار، گفت: هر چند اين قضيه در اولويت نيست ولي در صورت تمايل استان‌ها، امكان جابه‌جايي و نمايش چرخشي فرش‌هاي اين موزه در موزه استان‌هاي كشور وجود دارد. مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران بيان كرد: در گام نخست، موزه فرش به ديگر موزه‌هاي كشور اعلام آمادگي كرده است كه مي‌تواند فرش‌هاي اين موزه را به‌صورت اماني به استان‌ها بدهد، اولويت كنوني براي ما تكثير موزه فرش در سطح استان‌هاي كشور است. وي اصفهان و خراسان رضوي را از جمله استان‌هايي دانست كه قابليت ايجاد موزه‌اي مستقل را با محوريت فرش دارند و ادامه داد: اكنون گردشگران داخلي و خارجي زيادي از اصفهان يا شيراز ديدن مي‌كنند. با توجه به موضوع فرش و بافت‌هاي داري آن‌، يك‌سري از فرش‌هاي موزه را مي‌توان به آنها داد. منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی