• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
دانش و فن آوری (بازدید: 355)
چهارشنبه 18/3/1390 - 13:54 -0 تشکر 328768
...DNA...

                                                 DNA چیست؟            

  اسید دزوکسی ریبونوکلئیک (DNA) یک اسید نوکلئیک است که حاوی دستوران ژنتیکی مورد استفاده برای رشد و نمو و کارکرد همه جانداران است. نقش اصلی مولکول DNA ذخیره درازمدت اطلاعات ژنتیکی است. DNA را اغلب با مجموعه ای از نقشه ها مقایسه می کنند، چرا که حاوی دستورات مورد نیاز برای ساخته شدن تمام اجزای دیگر سلول ها مانند مولکول های پروتئین و RNA (اسید ریبونوکلئیک) است. قطعاتی از DNA که اطلاعات ژنتیکی را حمل می کنند، ژن نامیده می شوند، اما سایر بخش ها در زنجیره DNA نیز اهداف ساختمانی دارند یا در تنظیم استفاده از این اطلاعات ژنتیکی نقش دارند. DNA از لحاظ شیمیایی یک پلیمر طولانی از واحدهای ساختمانی ساده ای به نام نوکلئوتیدها است که چارچوب آنها از قند و گروه های فسفات تشکیل شده است که با پیوندهای استری به هم متصل هستند. به هریک از بخش های قندی یکی از چهار نوع مولکول بازی آدنین، تیمین، گوانین یا سیتوزین متصل است. توالی این چهار باز است که توالی اسیدهای آمینه سازنده پروتئین ها را تعیین می کند. برای رمزبندی موجود در DNA یا همان ژن ها خوانده شود، از روی توالی های DNA ، نسخه های مکملی از RNA، یک اسید نوکلئیک مربوط، در فرآیندی به نام" نسخه برداری" ساخته می شود. سپس این RNA نسخه برداری شده در فرآیندی به نام "ترجمه"، مبنای ردیف شدن اسید های آمینه به صورت یک توالی خاص و ساخته شدن مولکول های پروتئین قرار می گیرد که دارای نقش های ساختمانی یا کارکردی در بدن هستند. DNA درون ساختارهایی به نام کروموزوم سازماندهی شده است. این کروموزوم ها پیش از تقسیم سلولی در فرآیندی به نام تکثیر DNA مضاعف سازی می شوند. در جاندران "یوکاریوتی" مانند حیوانات، گیاهان و قارچ ها DNA درون هسته سلول قرار دارد، در حالی که در جاندران ساده تر "پروکاریوتی" مانند باکتری، DNA درون سیتوپلاسم سلول قرار دارد. درون کروموزوم ها، پروتئین های کروماتینی مانند "هیستون ها" باعث متراکم شدن و سازماندهی DNA می شوند. این ساختار متراکم تعامل بین DNA و سایر پروتئین ها را هدایت می کند و به کنترل اینکه کدام بخش های DNA نسخه برداری شوند، کمک می کند.         همشهری آنلاین

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

سه شنبه 21/4/1390 - 1:27 - 0 تشکر 338196

به به خیلی ممنون از مطلب خوبتون. خوشحال که برای مطالب زیستی می تونیم روی شماهم حساب کنیم.
ممنون

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

سه شنبه 21/4/1390 - 6:43 - 0 تشکر 338205

[quote=ملك الشعرا;119644;338196]به به خیلی ممنون از مطلب خوبتون. خوشحال که برای مطالب زیستی می تونیم روی شماهم حساب کنیم.
ممنون[/quot

ممنون.حالا شما حساب وا بکنین منم سعی میکنم پرش کنم!!

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

شنبه 29/5/1390 - 23:46 - 0 تشکر 356188

مطالبتون خیلی عالیه ممنون

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی