انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 966)
جمعه 13/3/1390 - 17:58 -0 تشکر 327045
دعای هر روز رجب

بسم الله الرحمن الرحیم  

 

یا من ارجوه لكل خیر. و آمن سخطه عند كل شر. یا من یعطی الكثیر بالقلیل، یا من یعطی من سئله. یا من یعطی من لم یسئله و من لم یعرفه تحننا منه و رحمه. اعطنی بمسئلتی ایاك جمیع خیرالدنیا و جمیع خیرالاخره واصرف عنی بمسئلتی ایاك جمیع شرالدنیا و شرالاخرة. فانه غیر منقوص ما اعطیت. و زدنی من فضلك یا كریم، یا ذالجلال و الاكرام یا ذالنعماء والجود یا ذا المن و الطول، حرم شیبتی علی النار

 

  شخصی به نام سجاد، خدمت پیشوای ششم، حضرت امام صادق علیه السلام رسیدو عرض كرد: برای ماه رجب به من دعایی یاد بدهید كه خداوند متعال مرا به آن نفع ببخشد. امام صادق علیه السلام فرمودند: این دعا را هر روز از ماه رجب بعد از نمازهای یومیه بخوان .  

 

 

جمعه 13/3/1390 - 18:3 - 0 تشکر 327046

يا من ارجوه لكل خير: اي كسي كه در هر امر خيري به تو اميد دارم. انسان موجودي است كه با اميد و انگيزه و هدف زنده است و انسان آگاه سعي مي كند امور خود را به خدا متصل نمايد. بالاخص آن كه امور آدمي؛ خيرات و خوبي ها هم باشند. مانند اين كه اگر چيز خيري در دنيا نصيب ما مي شود، آن را از خدا بدانيم و بگوييم (هذا من فضل ربي) و اگر مصيبت و گرفتاري هم پيش مي آيد، صبر و مقاومت داشته و از خدا طلب ياري و رفع مشكل نماييم " الذين اذا اصابتهم مصيبة قالوا انا لله و انا اليه راجعون." ( بقره/ 156) اگر دقت كنيم مي بينيم كه بسياري از آيات قرآن كريم نيز محتواي اميد دهنده، انگيزشي و تشويق كننده دارند . به طور نمونه در آيات گوناگون در قبال انجام عمل نيك و پرهيز از گناهان، بهشت و نعمت هاي جاويد و فرح بخش به ما عطا مي كنند (ان الذين آمنوا و عملواالصالحات … اولئك لهم جنات عدن تجري من تحتهم الانهار … (كهف / 30- 31) بنابراين گره زدن تمامي امور خير و نيك  به لطف و مشيت خداوند (توكل) و درخواست مساعدت و كمك از او، ويژگي بزرگي است كه بزرگان به آن توجه و عنايت دارند. در دعا آمده ( لكل خير) و نگفته يك خير يا دو خيرات بلكه تمام امور خير ، و اين مطلب قابل تأملي است. در واقع دل سپرده كسي است كه نگذارد نقطه اتصال به منبع فيض  دچار انفصال شود. به عبارت ديگر دل سپرده به درگاه ذات اقدس الهي همواره اينگونه بر لب دارد كه: "حياتي و مماتي لله رب العالمين؛ تمامي زندگي و مرگ من براي خداي هر دو جهان است."

جمعه 13/3/1390 - 19:40 - 0 تشکر 327059

بسم الله الرحمن الرحيم السلام عليك يا ابا صالح المهدي سلام اين دعا بسيار زيباست و من آن را خيلي دوست دارم.موقع خواندنش احساس مي كني به خدا نزديك شدي چون أدبيات آن صميمي و دلنشين است. در پايگاه حوزه مقاله اي در باره خوف و رجا خواندم.قسمت هايي از آن را برايتان مي نويسم. التماس دعا اللهم عجل لوليك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

جمعه 13/3/1390 - 19:52 - 0 تشکر 327062

بسم الله الرحمن الرحيم السلام عليك يا ابا صالح المهدي رجا رجا در لغت به معناي اميد داشتن است(25) و در اصطلاح، دل بستن به چيزي دلخواه که در آينده حاصل خواهد شد(26). گفته اند رجا ايمني دل است به جود کريم و رؤيت جلال است به چشم جمال و شادي دل است به وعده هاي نيکو(27). خوف و رجا به سان دو قدم اند براي سالکان که بدان قطع منازل و مراحل کنند، گاهي به قدم خوف از مهلکه سستي و سکون مي گذرند و گاهي به قدم رجا از ورطه يأس و قنوط عبور مي کنند(28). حضرت علي عليه السلام شخصي را ديد که از بسياريِ گناهانش از آمرزش نااميد بود. به او فرمود: «نوميد مشو که رحمت او از گناه تو عظيم تر است»(29). آري رجا انسان را به طاعت مي کشاند، همان گونه که خوف از معصيت باز مي دارد. گويند: عبادت خداي تعالي به اميد فضل و کرم، نيکوتر از عبادت اوست با هراس از عقوبت؛ چرا که از اميد محبّت خيزد و از خوف بيم نفرت(30). امام صادق عليه السلام فرمود: پدرم مي فرمود: هيچ بنده مؤمني نيست، جز آنکه در دلش دو نور است: نور ترس و نور اميد. اگر وزن شوند، هيچ يک بر ديگري افزون نباشد(31). رجا سه گونه است: انساني که نيکي کند و اميدوار است که مورد قبول حق واقع شود.انساني که کار ناپسند کند و سپس به درگاه حق تعالي توبه کند و اميدوار باشد که خدا او را بيامرزد. انساني که رجاء کاذب دارد؛ يعني پيوسته مرتکب گناه مي شود و اميد دارد که خداي تعالي او را بيامرزد. اللهم عجل لوليك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

جمعه 13/3/1390 - 19:58 - 0 تشکر 327064

بسم الله الرحمن الرحيم السلام عليك يا ابا صالح المهدي در اين باب سخن حضرت صادق عليه السلام نقل کردني است. يکي از اصحاب گويد: به امام صادق عليه السلام عرض کردم: مردمي هستند که گناه مي کنند و مي گويند ما اميدواريم و همواره چنين هستند تا مرگشان فرا رسد. حضرت فرمود: ايشان مردمي هستند که آرزوهايشان آنان را به اين سو و آن سو مي برد و دروغ مي گويند، اميدوار نيستند، هرگاه کسي به چيزي اميدوار باشد آن را طلب کند، و هرگاه از چيزي بترسد از آن بگريزد. اللهم عجل لوليك الفرج

 

الهی به حق فاطمه ،عجل لفرج مولانا صاحب الزمان

جمعه 13/3/1390 - 20:41 - 0 تشکر 327077

سلام منم اين دعارو خيلي دوست دارم... منو ميبره به فضاي خوب نوجواني... هم صدا شدن با بچه هايي که از ته قلب مي خواندند... يا من ارجوه لكل خير... (مطالب هردوي شما بسيار عالي بود...)

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 13/3/1390 - 20:52 - 0 تشکر 327078

سلام آياتي در باب اميد  بسم الله الرحمن الرحيم الَّذِينَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلآئِكَةُ طَيِّبِينَ يَقُولُونَ سَلامٌ عَلَيْكُمُ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ ???نحل? همان كسانى كه فرشتگان جانشان را در حالى كه پاكند مى‏ستانند [و به آنان] مى ‏گويند درود بر شما باد به [پاداش] آنچه انجام مى‏داديد به بهشت درآييد (??) ** أَصْحَابُ الْجَنَّةِ يَوْمَئِذٍ خَيْرٌ مُّسْتَقَرًّا وَأَحْسَنُ مَقِيلًا ???فرقان? آن روز جايگاه اهل بهشت بهتر و استراحتگاهشان نيكوتر است (??) ** أَهَؤُلاء الَّذِينَ أَقْسَمْتُمْ لاَ يَنَالُهُمُ اللّهُ بِرَحْمَةٍ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ لاَ خَوْفٌ عَلَيْكُمْ وَلاَ أَنتُمْ تَحْزَنُونَ ?اعراف/??? آيا اينان همان كسان نبودند كه سوگند ياد مى‏ كرديد كه خدا آنان را به رحمتى نخواهد رسانيد [اينك] به بهشت درآييد نه بيمى بر شماست و نه اندوهگين مى‏شويد (??) ** إِلَّا مَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَأُوْلَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلَا يُظْلَمُونَ شَيْئًا ?مريم/??? مگر آنان كه توبه كرده و ايمان آورده و كار شايسته انجام دادند كه آنان به بهشت درمى ‏آيند و ستمى بر ايشان نخواهد رفت (??) ** وَجَزَاهُم بِمَا صَبَرُوا جَنَّةً وَحَرِيرًا ???/انسان? و به [پاس] آنكه صبر كردند بهشت و پرنيان پاداششان داد (??)

شنبه 14/3/1390 - 3:49 - 0 تشکر 327133

سلام منم اين دعا رو دوست دارم ... مخصوصا با صوت خود مداحي كه تو تلويزيون ميذاره.. يادمه هميشه بعد رجب هم هرازگاهي ميخونمش... دلم خيلي تنگ شده واسش... ولي الان بعد نماز صبح ميخونم:)) ممنون از همه دعا فراموش نشه دوستان درپناه حق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 14/3/1390 - 11:51 - 0 تشکر 327202

با نام خدا و سلام منم اين دعا خيلي به دلم مي چسبه آخه خيلي ساده و روون مطالبي رو که از خدا مي خواهيم بيان مي کنه دل آدم راحت ميتونه با اين دعا به اون بالايي وصل بشه. دوستان التماس دعا تو اين ماه هاي عزيز و پربرکت.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

شنبه 14/3/1390 - 19:58 - 0 تشکر 327321

سلام و آمن سخطه عند كل شر: و در امان هستم از هر نوع شر و بدي ناشي از خشم و غضب او. ما انسان ها در دنيا ممكن است در طول زندگي خود اغلب دچار شر و بدي ديگران شويم. يعني از شر افراد در امان نيستيم. مثل دعواها، سرقت ها، مردم آزاري ها، و اذيت ها و … از سوي ديگر به قول معروف مي گويند كه جواب هاي، هوي است. يعني اگر به كسي بي احترامي كنيم، تهمت بزنيم، ناسزا بگوييم و تعرض كنيم، در مقابل، جوابي شبيه به آن و يا بدتر از آن را دريافت خواهيم كرد. اما رابطه شر و بدي ما با خداوند اين گونه نيست. چون اگر ما فرد بد و شرور و گناهكاري باشيم، خداوند از در بدي و شر بر ما وارد نمي شود و بر مقدار و شدت آن نمي افزايد. بلكه حساب اعمال زشت و سيئات ما به همان اندازه اي كه بايد عقوبت شود ثبت و ضبط مي گردد. در حالي كه اگر اعمال نيك و خوب انجام دهيم، ده برابر آن را جزا و پاداش مي دهد ( من جاء بالحسنة فله عشر امثالها... ." ( انعام / 160) و حتي بالاتر از اين، گاهي لطف و كرم و سخاوت خداوند در مقابل عمل خير و نيكوي ما طوري است و به اندازه اي است كه جزاي آن خارج از حساب و شمارش است. "… و من عمل صالحاً...  فاولئك يدخلون الجنة يرزقون فيها بغير حساب." ( مؤمن / 40) واي بر ما كه چقدر غافل و ناسپاسيم. بنابراين، ما از ناحيه خداوند در امنيت و پناه هستيم و او شر و بدي به ما نمي رساند.

يکشنبه 15/3/1390 - 18:59 - 0 تشکر 327655

بسم الله الرحمن الرحيم إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوَءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ فَأُوْلَئِكَ يَتُوبُ اللّهُ عَلَيْهِمْ وَكَانَ اللّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا ???? توبه نزد خداوند تنها براى كسانى است كه از روى نادانى مرتكب گناه مى‏شوند سپس به زودى توبه مى‏ كنند اينانند كه خدا توبه‏شان را مى‏پذيرد و خداوند داناى حكيم است (??) ----- فَمَن تَابَ مِن بَعْدِ ظُلْمِهِ وَأَصْلَحَ فَإِنَّ اللّهَ يَتُوبُ عَلَيْهِ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ???? پس هر كه بعد از ستم‏كردنش توبه كند و به صلاح آيد خدا توبه او را مى‏ پذيرد كه خدا آمرزنده مهربان است (??)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی