انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 451)
جمعه 10/4/1390 - 19:37 -0 تشکر 324329
خاطره ای از رضایت و پشتیبانی امام از شهید لاجوردی؛


یکی از جریاناتی که در حوادث خونین ابتدای انقلاب موجب می شد جبهه یاران انقلاب ضربه بخورد و در برخی موارد هزینه هایی (بعضاً بسیار سنگین) پرداخت کند آن بود که علاوه بر آنکه در روبرو با منافقین و تجزیه طلبان و دشمن بعثی و دشمنان قسم خورده جهانی روبرو بود، از پشت سر هم با برخی خواص بی بصیرت مواجه بود که بهترین و صدیق ترین یاران انقلاب را در اوج درگیری و نبرد، مورد تهاجم قرار می دادند و سعی می کردند زیر پای آنان را خالی کنند.

یکی از این خواص بی بصیرت (که بی بصیرتی اش نهایتاً او را به سقوط کشاند) آقای منتظری بود. جلوه های این بی بصیرتی را می توان در برخوردهای او (و دار و دسته اش) با شهید بصیر سید اسدالله لاجوردی یافت که می خواستند تیغ او را در نبرد با منافقین کُند كنند.

همه مطلعین از تاریخ بر نقش بی بدیل شهید لاجوردی در ریشه کنی اقدامات منافقین اذعان دارند ولی با مروری بر خاطرات روشن می شود اگر حمایت های امام نبود، برخی افراد اجازه این دفاع از انقلاب را به او نمی دادند.

خاطره‌ی زیر که توسط دکتر حسین لاجوردی (فرزند شهید لاجوردی) نقل شده مبیّن همین موضوع است:

«در روز ششم تیر حضرت آیت الله خامنه ای ترور شدند، در هفتم تیر اتفاق 72 تن افتاد، هشتم تیر قرار بود آقای لاجوردی و آقای گیلانی و دیگران ترور شوند که آقای کچویی شهید شدند. در پی این وقایع، ماجراهایی توسط مجاهدین خلق در زندان ایجاد شدند که با تدبیر آقای لاجوردی مدیریت شد.

در تمام این مدت، امام از ایشان حمایت کردند، اما گزارش‌های متعددی در مورد آقای لاجوردی به امام داده بودند و امام خیلی ناراحت شده بودند. می گویند در جلسه ای که آقای لاجوردی رفته بودند تا درباره آن گزارش توضیح بدهند، در ابتدا ابروهای امام درهم بود و به شدت ناراحت بودند، ولی هرچه آقای لاجوردی توضیح بیشتری می دادند، چهره امام بازتر و بازتر می شد.

می دانید که شورای عالی قضایی با آقای لاجوردی مخالفت هایی داشتند و به خصوص از طرف آقای منتظری فشارهای سنگینی برای برداشتن ایشان وجود داشت. صحبت های آقای لاجوردی که تمام می شود امام صحبت هایی را می فرمایند و می گویند از اینها تا روز قیامت کسی خبردار نشود. بماند بین ما و شما و خدا. یک نفر اشاره می کند که ریشه منافقین کنده شده. امام لبخندی می زنند و می گویند: "تا اسلام هست، منافقین هم هستند. شما تصور می کنید ریشه شان کنده شده! باید همان مراقبت سابق صورت بگیرد".

امام در مورد توابین منافقین هم نظرات محکمی داشتند و می فرمودند: "آنهایی که دستگیر شده اند، تا توبه شان مسلّم و یقین نشود، محارب محسوب می شوند، مگر اینکه بیایند و بگویند که اسلام و جمهوری اسلامی را قبول داریم و مبارزه مسلحانه را کنار می گذاریم، ولی در مورد کسانی که اسلحه به دست گرفته بودند و همین طور در مورد کسانی که چه قلمی و چه زبانی، اینها را تشویق و به آنها کمک کرده بودند که اسلحه دستشان بگیرند، مثلاً نویسنده روزنامه مجاهد که دائماً اینها را به مبارزه مسلحانه تشویق می کرد، کمترین مماشاتی نباید صورت بگیرد."»

(ماهنامه شاهد یاران، شماره 28، صفحه 52)

جمعه 10/4/1390 - 23:42 - 0 تشکر 324359

عقده گشایی مجید انصاری علیه "دیده بان انقلاب" پس از 13 سالمجید انصاری امروز طی گفت و گویی با سایت جماران با انتقاد از شهید لاجوردی مدعی شده است كه وی توسط امام خمینی(ره) از سمت خود در دادستانی بركنار شد.به گزارش رجانیوز، وی در این باره می گوید:مرحوم لاجوردی خدمت حضرت امام رفته بودند و در آنجا از جنایتهای منافقین صحبت كردند و گزارش مفصلی خدمت امام دادند، امام فرمودند" آقای لاجوردی اگر جمهوری اسلامی به‌دست اینها(منافقین) ساقط شود بهتر از آبروی اسلام است كه با این كار‌ها(خودسری‌های داخل زندان) برود. شما بروید مسئولیت را تحویل دهید". چون آقای لاجوردی مسئولیت را تحویل نمی‌دادند.اظهارات بی اساس مجید انصاری در حال است که اسنادی وجود دارد كه نشان می دهد حضرت امام از بركناری شهید لاجوردی بی اطلاع بوده اند و پس از شنیدن خبر آن هم ناراحت می شوند.

از جمله آنها خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۶۳ است که خود در ۱۷بهمن ماه به این موضوع اشاره كرده و از قول مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج احمدآقا می نویسد كه امام از بركناری آقای لاجوردی بی اطلاع بوده اند و پس از شنیدن آن اظهار نارضایتی كرده اند.قطعا آقای انصاری معتقد نیستند كه آقای هاشمی یا مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج احمد آقا غیر واقع مطلبی را گفته اند پس چگونه است كه این اظهارات بی اساس پس از سالها شهادت آن عزیز عنوان می شود؟!این شهید بزرگوار سمت دادستانی را با اصرار شهید آیت الله بهشتی قبول می كند ولی بعدها از سوی مسوولان وقت قضایی وقت مورد هجمه های زیادی قرار می گیرد چرا كه در حوزه كاری خود اهل توصیه و سفارش نبود.اظهارات مجید انصاری در حالی است که بنا به اعتراف اعضای سازمان منافقین آن شهید بزرگوار علاوه بر جلسات دایمی با زندانیان بدون محافظ و اسلحه تاثیری بر آنها گذاشته بود كه باعث شد برخی از منافقین تواب بعدها در جبهه ها به شهادت برسند.این اظهارات بی پایه و اساس در حالی كه همه اسناد مربوطه موجود می باشد ظلم بسیار بزرگی به كسی است كه همه عمر خود را برای نظام اسلامی گذاشت و از سوی رهبر انقلاب مرد پولادین انقلاب نام گرفت.

جمعه 17/4/1390 - 10:52 - 0 تشکر 335698

نامه سرگشاده فرزند شهید لاجوردی در پاسخ به مجید انصاری
دوستان پدرم ریشه این برکناری را در بیت منتظری می‌دانستند

اظهار نظر تحریف‌گونه مجید انصاری پیرامون نحوه برکناری شهید بزرگوار لاجوردی از دادستانی انقلاب و انتساب این تصمیم به نظر حضرت امام (ره) و تلاش برای القای تقابل میان شهید بزرگوار لاجوری با یادگار امام مرحوم سیداحمد خمینی(ره) به قدری غیر واقعی و تعجب برانگیز بوده است که با وجود واکنش‌های قبلی، همچنان واکنش‌های جدیدتری را نیز به دنبال داشته است.

به گزارش رجانیوز، در حالیکه شهید لاجوردی به عنوان دیده‌بان انقلاب اولین اخطارها و اعلام هشدارها نسبت به خطر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را در سالیان انقلابی‌گری این جریان اعلام کرده و سپس در وصیتنامه خود به صراحت از آن پرده برداشت و بسیاری نفوذ باند مهدی هاشمی معدوم در دستگاه عالی قضایی وقت را علت برکناری شهید لاجوردی از مقام دادستانی انقلاب تهران با وجود نظر مخالف حضرت امام (ره) و از افتخارات زمان حیات وی می‌دانند، اظهار نظرهایی کاملا متفاوت با واقعیت ماجرا و با هدف تخریب چهره شهید بزرگوار لاجوردی از ادامه حیات بقایای باند مهدی هاشمی معدوم در لباس برخی جریانات سیاسی دیگر حکایت دارد.

با اینحال و پس از انتشار این اخبار در رسانه‌های جریان فتنه، فرزند شهید اسدالله لاجوردی، با ارسال نامه سرگشاده‌ای، به مدعیات انصاری پیرامون نحوه برکناری شهید لاجوردی پاسخ گفته است.

این نامه سرگشاده که نسخه‌ای از آن در اختیار رجانیوز قرار گرفته است را در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم


« یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و قولوا قولاً سدیداً »
سوره مبارکه احزاب – آیه70


جناب آقای مجید انصاری
سلام علیکم
مصاحبهای از شما در هفتم تیرماه منتشر شد که بر مبنای شنیده هایتان سخنانی را در رابطه با پدر شهیدم به امام نسبت داده بودید.


آقای انصاری شما خوب می دانید سخن باید بر سندی استوار باشد و اگر چنین نباشد، شما نیز از اتهام های ادعایی در امان نخواهد بود. آقای هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطراتشان ( 17 بهمن 63 ) به بی اطلاعی و ناخرسندی امام رحمه الله علیه از برکناری آن شهید از دادستانی انقلاب اشاره می کنند. دوستان پدرم نیز ریشه این برکناری را در بیت آیت الله منتظری ( باند مهدی هاشمی ) دانسته و از گله مندی امام رحمه الله علیه از این برکناری سخن میگویند و از این گونه نقل قول ها بسیار است. اگر از اعتبار راوی چشم بپوشانیم، این گفتارها و خاطرات از باب سند هم تراز شنیده‌های شما خواهد بود. آن امام سفر کرده خود سنگ محکی معرفی کردهاند که در مواجهه با این نقل قولهای متناقض، راهگشا است.


امام رحمه الله علیه در وصیت نامه خود می فرمایند : " اكنون كه من حاضرم ، بعض نسبتهای بی واقعیت به من داده می شود وممكن است پس از من در حجم آن افزوده شود؛ لهذا عرض می كنم آنچه به من نسبت داده شده یا می شود مورد تصدیق نیست ، مگر آنكه صدای من یا خط وامضای من باشد، با تصدیق كارشناسان ؛ یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم. "


در جستجوهایم با نامهای از حضرت امام ( صحیفه امام ، جلد هفدهم ، صفحه 90 ، تاریخ 23 / 8 / 61 ) در دفاع از مظلومیت مرحوم حاج سید احمد آقا مواجه شدم که اشارهای به این موضوع دارد. در بخشی از این نامه آمده است : " ... و در امور سیاسی مدتی تهمتها زده شد که احمد طرفدار منافقین است و من در طول مدت انقلاب مخالفتهایی از او می دیدم که دیگران بر آن شدت و قاطعیت نبودند و در این آخر که قضیه زندان اوین پیش آمد و شکایاتی از آقای لاجوردی می شد و مخالفتهائی می شد، از احمد کسی را ندیدم که بیشتر از آقای لاجوردی طرفداری کند و دفاع نماید و وجود او را برای زندان اوین لازم و برکناری او را تقریبا فاجعه می دانست. "


دیری نپایید که فاجعهای که یادگار امام پیش بینی مینمود به وقوع پیوست. این فاجعه زمانی محقق گردید که به گفته خودتان در زمان مسؤولیت شما چهار پنجم زندانیهای گروهکی آزاد گردیدند که اکثر آنها به پایگاههای سازمان منافقین در عراق بازگشتند و اگر چنین نمی شد چه بسا امروز مادرانی داغدار فرزندان شهید خود در عملیات مرصاد نبودند. جناب آقای انصاری ! نمیدانم رها سازی گرگهای درنده را با کدامین منطق توجیه کردهاید. امیدوارم اولین پاسخی که به ذهنم میرسد نادرست باشد
جناب آقای انصاری ! آیا امکان دارد امامی که در دفاع از فرزند مظلومش مرحوم حاج سید احمد آقا رحمه الله علیه و شهید لاجوردی چنین نامهای را مرقوم میفرمایند، گوینده جملاتی باشند که شما به ایشان منتسب مینمائید؟

نامه را با فرازی از وصیت نامه شهید لاجوردی به پایان میرسانم که مرور آن خالی از لطف نیست :
" ... خدایا با تمام وجودم به این انقلاب عشق می ورزم و به همان مقدار که دوستدار انقلابیونم، نسبت به حامیان ضد انقلاب نفرت دارم و با همه اینها، این مسئله را به خوبی یافته ام که هر کس به نفع دشمنان انقلاب و به خیال واهی و بی اساس رضایت به اصطلاح مردم و به خیال خام و پوچ پایگاه به اصطلاح ملی پیدا کردن موضع گیری کند، مصداق فرموده گرانقدر معصوم است که : « من طلب رضی الناس بسخط الله فجعل الله حامده من الناس ذاما » ..."فرزند شهید سید اسد الله لاجوردی
سید احسان لاجوردی

جمعه 17/4/1390 - 10:53 - 0 تشکر 335699

واکنش وزیر دادگستری به ادعای انصاری: امام از برکناری شهید لاجوردی ناراحت شدند

وزیر دادگستری که از همراهان شهید لاجوردی بوده، به سخنان مجید انصاری واکنش نشان داد.

مجید انصاری امروز طی گفت‌و‌گویی با سایت جماران با انتقاد از شهید لاجوردی مدعی شده است که وی توسط امام خمینی (ره) از سمت خود در دادستانی برکنار شد.

وی در این باره می‌گوید: مرحوم لاجوردی خدمت حضرت امام رفته بودند و در آنجا از جنایت‌های منافقین صحبت کردند و گزارش مفصلی خدمت امام دادند، امام فرمودند «آقای لاجوردی اگر جمهوری اسلامی به‌دست این‌ها (منافقین) ساقط شود بهتر از آبروی اسلام است که با این کار‌ها (خودسری‌های داخل زندان) برود. شما بروید مسئولیت را تحویل دهید». چون آقای لاجوردی مسئولیت را تحویل نمی‌دادند.

در پی این اظهارات، مرتضی بختیاری وزیر دادگستری و از همراهان شهید لاجوردی در گفت‌و‌گو با «سیاست نامه» با رد سخنان حجت‌الاسلام مجید انصاری، اظهارات وی را بی‌اساس خواند.

وی در این گفت‌و‌گو با بیان اینکه اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد حضرت امام از برکناری شهید لاجوردی بی‌اطلاع بوده‌اند و پس از شنیدن خبر آن هم ناراحت می‌شوند.

بختیاری با اشاره به یکی از این اسناد می‌گوید: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات سال ۶۳ خود در ۱۷بهمن ماه به این موضوع اشاره کرده و از قول مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمدآقا می‌نویسد که امام از برکناری آقای لاجوردی بی‌اطلاع بوده‌اند و پس از شنیدن آن اظهار نارضایتی کرده‌اند.

یار و همراه شهید لاجوردی در ادامه می‌افزاید: با این اوصاف قطعا آقای انصاری معتقد نیستند که آقای هاشمی یا مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا غیرواقع مطلبی را گفته‌اند پس چگونه است که این اظهارات بی‌اساس پس از سال‌ها شهادت آن عزیز عنوان می‌شود.

وزیر دادگستری در ادامه این گفت‌و‌گو به فشارهای وارده به شهید لاجوردی اشاره کرده و می‌گوید: این شهید بزرگوار سمت دادستانی را با اصرار شهید آیت‌الله بهشتی قبول می‌کند ولی بعد‌ها از سوی مسوولان وقت قضایی وقت مورد هجمه‌های زیادی قرار می‌گیرد چرا که در حوزه کاری خود اهل توصیه و سفارش نبود.

بختیاری به سعه صدر لاجوردی با منافقین در زندان اشاره کرده و می‌گوید: شهید بزرگوار علاوه بر جلسات دایمی با زندانیان بدون محافظ و اسلحه تاثیری بر آن‌ها گذاشته بود که باعث شد برخی از منافقین تواب بعد‌ها در جبهه‌ها به شهادت برسند.

وی در ادامه می‌افزاید: این اظهارات بی‌پایه و اساس در حالی که همه اسناد مربوطه موجود می‌باشد ظلم بسیار بزرگی به کسی است که همه عمر خود را برای نظام اسلامی گذاشت و از سوی رهبر انقلاب مرد پولادین انقلاب نام گرفت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی