• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 314)
دوشنبه 9/3/1390 - 12:18 -0 تشکر 324046
جزئیات برکناری در سنگال به روایت متکی


وزیر سابق وزارت امور خارجه ایران گفت: مسائل مختلفی در خصوص برکناری من مطرح است ولی مدتی است که تمرین نگفتن می کنم البته برخی دیگر از مسائل برای خود من نیز مکشوف است.

به گزارش مهر، منوچهر متکی یکشنبه شب در دیدار با جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طی چندین ماه گذشته خیلی ترغیب شدم که حرفی را بزنم ولی تمرین نگفتن کردم چرا که برای گفتن ونگفتن باید دلیل غیرشخصی داشت و ورود من به این بحث جنبه شخصی پیدا می کند.
 
وی درخصوص دلایل سفر به سنگال یادآور شد:علت اصلی سفر مشکلی بود که در یکی از معاملات ایران با کشور گامبا روی داد.
 
وزیر سابق وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه طی 24 ساعت بیشترین مذاکرات را با مسئولان کشور سنگال انجام دادیم افزود: پس از 28 روز قرار شد به کشور سنگال سفر کنیم که در این راستا پس از وارد شدن به این کشور طی 24 ساعت چندین مذاکره با مسئولان ارشد این کشور داشتم.
 
وزیر سابق امور خارجه ایران گفت:  زمانی که با رئیس جمهور سنگال در حال گفتگو بودم کاغذی را به او رساندن که پس از آن بود که رئیس جمهور دگرگون شد و از من تقاضای چند دقیقه استراحت کرد که پس از دقایقی به اتاق جلسه برگشت و به من قول داد که بدون مشورت با من هیچگونه اقدامی انجام ندهد.
 
وی با اشاره به اینکه در هنگام غذاخوردن از برکناری خود مطلع شدم افزود: پس از اینکه جواب درستی از رئیس جمهور سنگال دریافت کردم به همراه وزیر امور خارجه سنگال به محل غذاخوری رفتیم که پس از دقایقی وزیر امور خارجه سنگال خبر برکناری من را از طریق لب تاب مشاهده کرد و حال دچار دگرگونی شده بود که چگونه این خبر را به من بدهد و من که خبری از این اتفاق نداشتم از یکی از مدیرکل های همراه دلیل این دگرگونی را سئوال کردم که آن موقع متوجه این تغییر و تحول شدم.
 
متکی ادامه داد: پس از اینکه موضوع را متوجه شدم این من بودم که به وزیر امور خارجه سنگال دلداری دادم.
 
وزیر سابق امور خارجه در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه همزمانی حضور او و خانم کلینتون در یک جلسه باعث برکناری او نشده است گفت: از اینکه ما دو نفر در یک جلسه حضور داشته باشیم چیز عجیبی نیست و البته در چنین جلسه ای همه افراد با یکدیگر حال و احوال می کنند که در این راستا خانم کلینتون به من سلام کرد ولی جواب سلام من را نشنید که پس از خارج شدن از محل گفتند که متکی جواب سلام را نداده است.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوالی در خصوص مشکلات دولت در چندین ماه گذشته گفت: در ماههای پایانی دولت نهم و گذشت مدتی از دولت دهم دو مقوله در خصوص فضای سیاسی کشور اتفاق افتاد که شامل مباحث انحراف و التزام بود.
 
وزیر سابق امور خارجه ایران ادامه داد: دو ماه قبل از شروع به کار دولت دهم بحث معاون اول مطرح شد که رهبری پس از چهار سال که از دولت نهم گذشته بود یک مرتبه در این راستا حکم حکومتی صادر کردند که با وقفه ای یک هفته ای این دستور اجرایی شد و مرتبه دوم نیز بحث وزیر اطلاعات بود که پس از این هم برکناری و جایگزینی وزرا از جانب رئیس جمهور رهبری در این راستا نیز نظر خود را اعلام کردند.
 
متکی تاکید کرد: وزیر اطلاعات به طور مستقیم حکم خود را از جانب رهبری دریافت کرده بود و به دلیل اینکه این وزارتخانه به طور کامل به کشور تعلق دارد رهبر انقلاب صلاح دیدند که این تغییر انجام نشود که این دستور نیز با قهر کردن رئیس جمهور همراه شد که بعدها این قهر را دورکاری نامیدند.
 
سیاست خارجی ایران در خصوص مسلمانان تغییر نمی کند
 
وزیر سابق امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سیاست خارجی ایران در مقابل مسلمانان کشورهای مختلف تغییر نکرده و تفاوت ندارد افزود: تفاوت و تضاد در سیاست خارجی ایران وجود ندارد بلکه در برخی از مواقع نوع حمایتها متفاوت است.
 
متکی ادامه داد: بحث حمایت از مسلمانان و مستضعفین باید دارای یک رویکرد باشد ولی ممکن است که این حمایتها تفاوت داشته باشد.
 
وی با اشاره به وضعیت و نوع حمایت ایران از مردم سوریه تاکید کرد: حمایت ایران از مردم سوریه نیز انجام شد ولی باید توجه داشت که مطالبات مردم سوریه مشکل دولت و مردم است که دولت سوریه نیز باید به آنها توجه کند و در این راستا به روش مشت و درفش روی نیاورد.
 
وی در خصوص وضعیت خارجی ایران تصریح کرد: ما بدنبال تنش زایی در سیاست خارجی نیستیم بلکه نفی سلطه نخستین پایه دیپلماسی اصولگرایانه است.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

دوشنبه 9/3/1390 - 14:36 - 0 تشکر 324135

با نام خدا و سلام
ولی برکناری ایشون اون هم در سفر کاری که داشتن خیلی جالب نبود
نمی دونم آیا جای دیگه این اتفاقات می افته البته منظورم کشورهای پیشرفته ؟!!!!!!!!!!

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 10/4/1390 - 14:6 - 0 تشکر 324280

با نام خدا و سلام
ولی برکناری ایشون اون هم در سفر کاری که داشتن خیلی جالب نبود
نمی دونم آیا جای دیگه این اتفاقات می افته البته منظورم کشورهای پیشرفته ؟!!!!!!!!!!

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

جمعه 3/4/1390 - 18:0 - 0 تشکر 336865

teachman گفته است :
[quote=teachman;521731;324135]با نام خدا و سلام ولي برکناري ايشون اون هم در سفر کاري که داشتن خيلي جالب نبود نمي دونم آيا جاي ديگه اين اتفاقات مي افته البته منظورم کشورهاي پيشرفته ؟!!!!!!!!!!
با سلام منم نظر شما رو دارم واقعاً برکناري يک وزير ،آن هم در سفر خارجه!!!،کاري به دور از ادب است. در مورد پرسشتون هم فکر کنم اين اتّفاق براي اوّلين-و إن شاء الله آخرين بار-در کشور ما افتادهD

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی