انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 423)
شنبه 7/3/1390 - 12:16 -0 تشکر 322596
شخصیت سالم

شخصیت سالم

اعتدال در خرج کردن

یکی از ویژگی های شخصیت سالم، اعتدال و میانه روی است و یکی از مصادیق رعایت اعتدال، میانه روی در خرج کردن است. شخصیت سالم، نه بخل و خست دارد و نه به اسراف و ولخرجی مبتلاست. او به جا، به اندازه و به موقع خرج می کند. ملاک او در خرج کردن، ضرورت، مصلحت و وظیفه است.

در یک شخصیت سالم، نه ترس ها و نگرانی هایش مانع خرج کردن های اوست و نه هیجانات و هوس ها، عاملی برای ریخت و پاش ها و هزینه کردن هاست.از طرفی برخی بسیار سخت، دست به جیب می شوند و دچار بخل و خستند.این افراد نه تنها اهل بذل و بخشش و بارش نیستند و با هدیه و میهمانی دادن ها میانه خوبی ندارند بلکه برای مخارج ضروری زندگی هم، تعلل و اکراه دارند.این افراد هرگز محبوبیتی ندارند و حتی مورد تنفر اطرافیان خویش هستند.

اگر چه ممکن است خسیس بودن، علت های متفاوتی داشته باشد اما مهم ترین دلیل آن، توکل نداشتن و ضعف باور است. اگر ما جدا باور داشته باشیم روزی رسان خداست و هر چه از سر وظیفه و مصلحت بیشتر ببخشیم و بباریم، خداوند بیشتر در ظرف ما می ریزد، راحت تر خرج می کنیم.

از طرف دیگر برخی، به بیماری اسراف و ولخرجی مبتلا هستند. خرج کردن این افراد، عمدتا از روی میل و هوس است و پشت این رفتار افراطی و غلط، هیچ تعقل و تاملی نیست. آن ها خرج می کنند چرا که لذت می برند و البته از سوی برخی دوستان، مورد تشویق و ستایش قرار می گیرند. اگر به این افراد هشدار دهید که این رفتار غیرمشروح و نامعقول، می تواند شما را در آینده دچار سختی و گرفتاری های مالی کند، کمتر توجه می کنند.

ریشه این رفتار غلط هم معمولا لذت محوری به جای عقل محوری و همچنین تمایل به جلب رضایت و گرفتن تایید از دیگران است.دقت داشته باشیم که رعایت اعتدال و میانه روی در خرج کردن بسیار مشکل است. چرا که ممکن است گاهی به اشتباه، بخل و خست خود را نشانه تعقل و تدبیر بدانیم و اسراف و ولخرجی خود را دست و دلبازی و سخاوت معنا کنیم.

برای مهارت در این جهت، لازم است ضمن افزایش آگاهی خود در بایدها و نبایدهای خرج کردن، رفتارهای مالی خود را مدتی کنترل کنیم و با فردی آگاه، عاقل و دارای شخصیت سالم و معتدل درمیان بگذاریم تا کم کم دستمان بیاید کجا باید هزینه کنیم و کجا باید دست نگاه داریم. این هفته را برای کسب این مهارت، تمرین کنیم.تا شنبه هفته آینده موفق باشید.

جهانی فکر کن    با استفاده از امکانات محلی تولید کن    جهانی توزیع کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی