فرهنگ پایداری (بازدید: 357)
جمعه 6/3/1390 - 15:1 -0 تشکر 322233
ابتكارت رزمندگان اسلام در باز پسگیری خرمشهر

ارتش متجاوز دشمن در آغاز جنگ تحمیلی با بهره گیری از کمک های نجومی ابرقدرتها ودنیای مرتجع عرب وبا به کار گیری نیرویی چند هزار نفره ،در حالی که از سوی صدها هواپیمای جنگی و توپخانه اش حمایت می شد، 34روز در مقابل اراده الهی تعداد اندکی از نیروهای ایرانی در پشت دروازه های خرمشهر زمین گیر شد و مهاجمان زمانی موفق به ورود به این شهر شدند که دشمنان داخلی نیز به یاری آنها شتافتند. در آن روزها از رساندن سلاحهای ابتدایی نیز به مدافعان مرزهای شرف وعزت خود داری شد، تا خرمشهر سقوط کند. اما سنت الهی همیشه بر پیروزی حق است.عملیات 25 روزه بیت المقدس، طی چهار مرحله، یکی از طولانی ترین نبردها در طول جنگ تحمیلی به شمار می رود. یکی از نتایج این عملیات فتح خرمشهر درسوم خرداد 1361 بود. طرح ریزی عملیات بیت المقدس، از پیچیدگی و دشواری های فراوانی برخوردار بود؛ چرا که ناهمواری و وسعت منطقه، ضرورت افزایش نیروهای خودی را ایجاد می کرد. در نتیجه، برای انجام این عملیات می بایست ترکیب و.... از نیروهای مردمی و نظامی به وجود می آمد و در کمترین زمان ممکن، قرارگاه های مشترک عملیاتی ایجاد می شد. این کار بزرگ، مستلزم برخورداری از توانایی و ابتکار عمل ویژه ای برای طرح ریزی و هدایت نیروها بود. عبور از رودخانه کارون در این عملیات، از دیگر نوآوری های رزمندگان به شمار می آید. عملیات عبور از رودخانه برای نخستین بار در جنگ انجام می گرفت و یکی از علل انتخاب آن، احتمال زیاد غافل گیری دشمن بود و البته به علت عدم استقرار نیروهای دشمن در آن موضع، احتمال پیروزی در کل عملیات بالا می رفت. در نهایت با وجود همه موانع موجود که عبور از رودخانه را ناممکن و شاید بعید نشان می داد، رزمندگان جان بر کف اسلام این عملیات را با موفقیت به پایان رساندند. در حین عملیات، سرلشگر شهید منصور ستاری فرمانده نیروهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با نوآوری و ابتکار عمل خود در نحوه کنترل آتشبار موشک هاک، باعث سرنگونی بسیاری از هواپیماهای دشمن و فراهم شدن زمینه پیروزی نیروهای جمهوری اسلامی ایران شد. مقام معظم رهبری درباره عملیات بیت المقدس چنین فرمودند: «تاکتیک هایی که جوانان مؤمن در عملیات بیت المقدس که منتهی شد به آزادی خرمشهر به کار بستند، و طراحی ای که آن ها کردند، تا امروز هم بر آن کسانی که در مقوله های نظامی صاحب فکر و نظرند، درس آموز است. تاکتیک های پیچیده، پرتحرک، دشوار و به حسب ظاهر نشدنی، اما به دست معجزه گر جهانِ مؤمنِ ایرانی، جوانِ مبتکر متکی به خدا، عملی و شدنی شد که بی سابقه بود».

                                                                                                   ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم / در ره عشق جگر دار تر از صد مردیم
هر زمان عطر خمینی به سر افتد ما را / دور سید علی خامنه ای میگردیم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی