• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
زن ریحانه آفرینش (بازدید: 1249)
پنج شنبه 5/3/1390 - 8:54 -0 تشکر 321672
زنان بحرینی...

تریبون مستضعفین – آمنه موسوی

 

حقوق بشر در جهان معاصر، صرفنظر از مباحث نظری و مکاتب فکری مختلف موجود، متاسفانه دستاویزی در منازعات سیاسی بین دولت‌ها نیز شده است و مخصوصا قدرت‌های بزرگ غربی ازجمله ایالات متحده آمریکا سعی می‌کنند خود را الگو و پیشگام حقوق بشر در جهان معرفی کنند و از همین رو در خصوص کشورهای دیگر غالبا اظهارنظر و امر و نهی دارند. به علاوه دولت‌های مزبور گاه با ادعای حمایت از حقوق بشر از مجاری مختلف فشارهایی را بر کشورهای هدف وارد می‌کنند تا تحولات مورد نظرشان تامین شود. اضافه شدن موضوع «حقوق بشر» در دستور کار غربی‌ها یک برخورد سیاسی‌کارانه است که از همان معیارهای دوگانه تبعیت می‌کند و در واقع ادامه جنگ نرم دشمن علیه زنان خاورمیانه است. افکار عمومی دنیا و داخل کشور این‌جا نیز هدف قرار خواهند گرفت. غرب در تلاش است تا فهرستی از اتهامات را به نگاه اسلام به زن نسبت دهد، آن‌ها را نهادینه کند و در مجموع چهره‌ای خشن، غیرمنطقی، ناکارآمد و تهدیدآمیز از آن به تصویر بکشد و افکار عمومی را علیه آن برانگیزد و رفتار خصومت‌آمیز خود را نیز توجیه کند. حقیقتاً مدعیان دفاع از حقوق زن هرگز مدافع زن نبوده بلکه حامی اصلی سیاست‌های اسلام‌ستیز و ضدانسانی آمریکا و دولت‌های غربی هستند.

 

سوال این‌جاست که این مجموعه‌ها با چه مقدمه‌ای خود را صاحب امتیاز انحصاری مطالبات زنان می‌دانند؟! کشورها و سازمان‌های به اصطلاح مدافع حقوق زن که همه ساله جمهوری اسلامی ایران را محکوم به تضییع حقوق زن می‌نمایند، در جریان تضییع حقوق زنان در کشورها و دولت های متحد غرب چگونه عمل می نمایند؟ آیا از وضعیت اسفبار، ظلم‌های بیشمار به زنان و کشتار و شکنجه آنان در میان کشورهای عربی در جریان انقلاب‌های اخیر منطقه خاورمیانه در مصر، ‌لیبی،‌ تونس، بحرین، یمن،‌ عمان، عربستان، ‌اردن و … مطلع هستند؟! به راستی دلیل این سکوت خفت بار در قبال این همه ظلم چیست؟

 

از ساعات پایانی روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه خبری روی خروجی رسانه های غربی جای گرفت که دو فاکتور اهمیت و نگران کننده بودن را با هم یدک می‌کشید. خبر آن بود که نظامیان عربستانی برای سرکوب تظاهرات مردم بحرین که بیش از ۷۰ درصد آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند وارد این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس شده‌اند و از صبح روز دوشنبه بود که تصاویر پخش شده از رسانه‌های تصویری حکایت از هجوم وحشیانه این نظامیان به مردم معترض حاضر در خیایان‌های منامه داشت.

 

رژیم حاکم بحرین با مشاهده نقش فعال زنان در تظاهرات به سرکوب و بازداشت آنان پرداخت، به گونه‌ای که از روز ۱۵ مارس تاکنون بیش از یک صد زن بازداشت شده‌اند. حملات وحشیانه و بی‌سابقه نیروهای امنیتی به زنان، بحرین را در صدر کشورهای منطقه از لحاظ بازداشت و قتل زنان به خاطر اعلام دیدگاه‌های سیاسی خود قرار داده است. رژیم بحرین با سرکوب زنان همه توافق‌نامه‌های بین‌المللی را که برای حمایت از زنان امضاء کرده بود، نقض کرد.

 

موضع‌گیری دولت‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق زنان و حامیان «سکینه آشتیانی» که مقابل حکم اعدام او بیانیه‌های مختلفی صادر و اعتراض می‌کردند، سکوت است.

 

شیرین عبادی که جایزه نوبل را به دلیل فعالیت‌ در زمینه حقوق بشر و ترویج مردم‌سالاری در ایران به ویژه در مورد حقوق زنان و کودکان، دریافت کرده است و پیش از این در قبال زیر گرفته شدن سگان توسط اتومبیل هم بیانه صادر می‌کرده است، نسبت به کشتار مردم و زنان مسلمان بحرینی چون «جواهر عبدالامیر کویتیان»، دختر دانشجو و «بهیه العرادی» و «آیات القرمزی» و … واکنشی نشان نداده است و سکوت اختیار کرده است.

 

آمریکا و اروپا اگر حقوق زنان در کشورهای دیگر نقض شود، سیل محکومیت‌ها و درخواست «توقف نقض حقوق زنان» در آن کشورها را به راه می‌اندازند ولی در خصوص بحرین از چنین واکنش‌هایی خبری نیست و در سایه سکوت مطلق سازمان‌های بین المللی‌، انواع بدرفتاری با آن‌ها می‌شود.

 

کشتار زنان مسلمان بحرینی بیانگر این است که ادعای حقوق بشر و آزادی زنان در غرب سرابی بیش نبوده و اساساً آزادی زن از نگاه دولتمردان غربی چیزی جز ولنگاری، بی‌بندوباری، در دسترس مردان بودن و تسلط بر جنس زن نیست و نه به خاطر زنان و برای آنان، بلکه در راستای اعمال فشار سیاسی به کشورهای مستقل و ناهماهنگ با سیاست های نظام سلطه است.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

پنج شنبه 5/3/1390 - 9:3 - 0 تشکر 321673

معاون امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد:
نامه درخواست كمك یك پزشك زن بحرینی به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران

خبرگزاری فارس: معاون اداره كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: نامه‌ای را از یك پزشك زن بحرینی مبنی بر در‌خواست كمك دریافت كرده‌ایم.


معصومه محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: یكی از مخاطبان زن ما در كشور بحرین با ارسال ایمیلی درخواست كمك خود را برای ما ارسال كرد.

وی با اشاره به جنایاتی كه در حال حاضر از سوی رژیم‌های فاسد آل خلیفه و آل سعود علیه زنان بحرینی در حال وقوع است، گفت: پیام‌هایی را در خصوص درخواست كمك از مخاطبان بحرینی خود دریافت كرده‌‌ایم و تلاش می‌كنیم فریاد مظلومیت آنها را به گوش جهانیان برسانیم زیرا رسانه‌های غربی به اصطلاح مدافع حقوق زنان و برخی رسانه‌های وابسته عربی با سكوت خود در برابر این جنایات، مهر تأییدی بر آنها می‌زنند.

متن نامه این زن بحرینی به شرح زیر است: 

من می دانم ارسال این ایمیل در آن زمان است كه بسیاری از همكاران دكتر من بازداشت و شكنجه، برخی از آنها باردار و به شدت شكنجه می‌شوند علاوه براین ده‌ها تن از پرستاران زن و تعداد زیادی از معلمان شكنجه می‌شوند.

قلب و روح من گریه می كند اما من قوی هستم اگر چه برای این انقلاب ما شاهد تحمل سختی‌های بسیار هستیم اما این بار شاهد یك فرایند‌های كشتار جمعی و تحقیر، فقر و ‌بیكاری هستیم نتیجه نهایی این خواهد بود كه با یاری خداوند ما پیروز نهایی این مبارزه هستیم.
خواهر عزیز، ما نیاز واقعی به رسانه‌های جمعی آگاه از آنچه كه در بحرین رخ می‌دهد، داریم.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

پنج شنبه 5/3/1390 - 9:7 - 0 تشکر 321675

دردنامه خواندنی یک پزشک زن بحرینی

به گزارش مهر، این زن پزشک بحرینی با ارسال نامه ای الکترونیکی ( ایمیل ) به روزنامه ایندیپندنت می نویسد : روزی از همین روزها نیروهای امنیتی من و همکارانم را در بیمارستان بازداشت کردند و به نحوی با من سخن گفتند که تاکنون نظیر آن را تجربه نکرده بودم.

آنها ابتدا به صورت من سیلی زدند و سپس مرا به باد کتک گرفتند و بعد با متهم کردن من به هرزگی، پولهایی که همراهم بود را به من نشان داده و گفتند این پولها را از راه نادرست به دست آورده ای. در خیابان چه می خواهی؟ "ش ی ع ه ک ث ی ف" دولت برای شما آرامش و امکانات تحصیلی آماده کرده و حتی به شما کمک هزینه تحصیل هم می دهد آنوقت شما به خیابان می آئید و علیه دولت شعار می دهید؟

این زن در ادامه می نویسد : شکنجه واقعی زمانی شروع شد که آنها چشمهای من و همکارانم را بستند و سپس مرا مجبور کردند تا با چشمهای بسته در اتاق بازجویی بدوم. من به سرعت می دویدم و بارها به دیوارمی خوردم که نتیجه آن شکستگی سر و زخمهای بزرگ بر روی پیشانیم بود.

آنها سپس به من گفتند : این همان چیزی است که تو لایقش هستی . زیرا تو یک شیعه بی ارزش هستی. تو علیه پادشاه و ولیعهد ما اقدام کرده ای .

این زن در ادامه نامه خود می نویسد : بعد از این سخنان آنها روپوش سفید پزشکی مرا به زور از من گرفتند چون معتقد بودند که من لیاقت این لباس را ندارم و سپس مرا مجبور کردند تا برای آنها برقصم و آواز "همه پادشاه خلیفه بن سلطان را می خواهند" بخوانم و در این حالت شروع به عکس گرفتن از من کردند.

به علاوه به این اقدامات، در حالی که هنوز چشمانم بسته بود بطور ناگهانی مرا کتک می زدند و فریاد می کشیدند: نمی خواهیم صدایت را بشنویم تو همانند یک زن بد کاره فریاد میکشی.

این زن بحرینی به گوشه هایی از شکنجه های نیروهای آل خلیفه اشاره می کند که چون بسیار دردناک و وحشتناک می باشد قابل بیان نیست.

این زن در ادامه نامه خود می نویسد: پس از این شنکنجه ها در حالی که هنوز چشمان بسته بود آنها مرا به داخل اتاقی بردند که افسران مرد و زن در آن حضور داشتند و همگی آنها سوالات مشابهی را پشت سرهم از من مطرح می کردند زیرا خواهان شنیدن پاسخ های مورد دلخواه خود بودند و نتیجه این پرسش و پاسخ آن بود که من مرتبا سیلی و کتک می خوردم.

آنها از من می خواستند بگویم که قصد رفتن به میدان لولو و شرکت در تظاهرات ضد رژیم خلیفه را داشتم اما با وجود تمام این شکنجه ها من فقط علیه وزرات بهداشت و نحوه رسیدگی به مجروحان حوادث اخیر شعار می دادم.

به نوشته این زن بحرینی، ماموران آل خلیفه او را تهدید می کردند که با اشیاء نوک تیز مجروح کرده و سپس در جلوی سگها خواهند انداخت تا این حیوانات نیز به آنها حمله کنند و سپس وی را به دادگاه نظامی برده، اورا محکوم به تحمل چهار سال زندان کرده و تابعیت بحرینی را نیز از او می گیرند.

این زن در پایان می نویسد: در پایان زمانی که آنها به خواست خود نرسیدند از من خواستند تا برگه ای را که در آن عنوان شده بود علیه وزارت بهداشت بحرین تظاهرات کرده ام را امضا کنم. سپس مرا به دخل راهرویی برده و چشمانم را باز کردند و در آنجا دیدم که تمامی همکارانم نیز حاضر هستند. در آن هنگام به دلیل آنکه هیچ یک از همکارانم را از دست نداده ام از خدا تشکر کردم.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

پنج شنبه 5/3/1390 - 9:11 - 0 تشکر 321677

سلام

دارم به این فكر میكنم كه در اون لحظات سخت چه میشه كرد؟ اون بیچاره ها چی كشیدند؟ چطوری می خواستند از خودشون حفاظت كنند؟ از عفتشون... از دینشون....

یه فكریه كه چندوقتیه تو ذهنمه... یه سواله... كه آیا اون موقع در اون لحظات سخت و حساس خودكشی حلال میشه؟ بهم اونطوری نگاه نكنین.. خیلی برام مهمه كه چطوی باید دفاع كرد از خود....

منتظر نظرات شما هستم
یاحق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 8/3/1390 - 9:49 - 0 تشکر 323171

سلام دهكده عزیز. ممنون از ایجاد این بحث. اما مطمئنا خودكشی راه حل نیست.

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

پنج شنبه 2/4/1390 - 22:0 - 0 تشکر 324158

کشتار زنان مسلمان بحرینی بیانگر این است که ادعای حقوق بشر و آزادی زنان در غرب سرابی بیش نبوده و اساساً آزادی زن از نگاه دولتمردان غربی چیزی جز ولنگاری، بی‌بندوباری، در دسترس مردان بودن و تسلط بر جنس زن نیست و نه به خاطر زنان و برای آنان، بلکه در راستای اعمال فشار سیاسی به کشورهای مستقل و ناهماهنگ با سیاست های نظام سلطه است.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

سه شنبه 10/3/1390 - 11:58 - 0 تشکر 325970

سلام/دردناکه ولي مقصر اصلي مردان شيعه بحرين هستن که همچين قيامي رو شروع کردن ....شيعه هستي هيچ کدوم از ائمه نفرمودن قيام کنين گفتن صبر تا ظهور حضرت ولي عصر عج

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

سه شنبه 10/3/1390 - 14:10 - 0 تشکر 326026

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;324636]سلام/دردناکه ولي مقصر اصلي مردان شيعه بحرين هستن که همچين قيامي رو شروع کردن ....شيعه هستي هيچ کدوم از ائمه نفرمودن قيام کنين گفتن صبر تا ظهور حضرت ولي عصر عج
سلام   جناب ميلادي از شما اين حرف بعيد بود... اگر در اسلام توصيه به قيام نشده بود كه امام حسين قيام نميكرد... اگه توصيه نشده بود كه ملت ما انقلاب 57 رو ايجاد نميكردن... توي كجاي دين گفته شده كه اگه حقت رو خوردن و زدن تو سرت وايسا و بخور و و بگو العجل العجل؟ نخير.. انتظار يعني ايستادگي كردن روي اعتقادات و آرمانها... و ايجاد زمينه براي ظهور آقا(عج)... همه بايد در برابر ظلم بيايستيم و آماده كنيم جهان رو كه آقامون مياد دست تنها نباشه....

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 10/3/1390 - 14:56 - 0 تشکر 326062

dehkade2010 گفته است :
سلام   جناب ميلادي از شما اين حرف بعيد بود... اگر در اسلام توصيه به قيام نشده بود كه امام حسين قيام نميكرد... اگه توصيه نشده بود كه ملت ما انقلاب 57 رو ايجاد نميكردن... توي كجاي دين گفته شده كه اگه حقت رو خوردن و زدن تو سرت وايسا و بخور و و بگو العجل العجل؟ نخير.. انتظار يعني ايستادگي كردن روي اعتقادات و آرمانها... و ايجاد زمينه براي ظهور آقا(عج)... همه بايد در برابر ظلم بيايستيم و آماده كنيم جهان رو كه آقامون مياد دست تنها نباشه....
vahidmiladi گفته است :
[quote=dehkade2010;591792;324695] [quote=vahidmiladi;415987;324636]سلام/دردناکه ولي مقصر اصلي مردان شيعه بحرين هستن که همچين قيامي رو شروع کردن ....شيعه هستي هيچ کدوم از ائمه نفرمودن قيام کنين گفتن صبر تا ظهور حضرت ولي عصر عج
دوست عزيز امام حسين ع قيام نکرد از خودش دفاع کرد ميخواستن حضرت رو خار و ذليل کنن وگرنه کسي با اهل بيتش قيام مسلحانه نميکنه ميشه يه حديث از امام معصوم برام بگين که فرموده باشن قيام کنين؟ امام صادق ع امام سجاد ع مکرر فرمودن تا قبل از قيام حضرت ولي عصر عج قيام نکنين در خانه هاتون بمونين آدرس حديث بخواين ميدم برين بخونين وسائل الشيعه بحارالنوار کتب معتبر شيعه  

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

سه شنبه 10/3/1390 - 15:20 - 0 تشکر 326072

vahidmiladi گفته است :
دوست عزيز امام حسين ع قيام نکرد از خودش دفاع کرد ميخواستن حضرت رو خار و ذليل کنن وگرنه کسي با اهل بيتش قيام مسلحانه نميکنه ميشه يه حديث از امام معصوم برام بگين که فرموده باشن قيام کنين؟ امام صادق ع امام سجاد ع مکرر فرمودن تا قبل از قيام حضرت ولي عصر عج قيام نکنين در خانه هاتون بمونين آدرس حديث بخواين ميدم برين بخونين وسائل الشيعه بحارالنوار کتب معتبر شيعه
dehkade2010 گفته است :
سلام جناب ميلادي از شما اين حرف بعيد بود... اگر در اسلام توصيه به قيام نشده بود كه امام حسين قيام نميكرد... اگه توصيه نشده بود كه ملت ما انقلاب 57 رو ايجاد نميكردن... توي كجاي دين گفته شده كه اگه حقت رو خوردن و زدن تو سرت وايسا و بخور و و بگو العجل العجل؟ نخير.. انتظار يعني ايستادگي كردن روي اعتقادات و آرمانها... و ايجاد زمينه براي ظهور آقا(عج)... همه بايد در برابر ظلم بيايستيم و آماده كنيم جهان رو كه آقامون مياد دست تنها نباشه....
vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;324733][quote=dehkade2010;591792;324695] [quote=vahidmiladi;415987;324636]سلام/دردناکه ولي مقصر اصلي مردان شيعه بحرين هستن که همچين قيامي رو شروع کردن ....شيعه هستي هيچ کدوم از ائمه نفرمودن قيام کنين گفتن صبر تا ظهور حضرت ولي عصر عج
خود امام حسين در احاديث هست كه گفتن من براي يك چيز قيام كردم و. اون هم "امر به معروف و نهي از منكر" هست... يعني چي در خونه هاتون بمونيد؟.. پس ايستادگي در برابر ظلم چي؟... شما حاضري وايسي و ببيني يكي داره حقت رو ميخوره؟... نه برادر من، بايد جلوي ظلم رو گرفت.. اينكه نميشه مهدوي بودن اينكه نميشه منتظر بودن يكي از اشتباهات همينه كه منتظر بودن رو با سكون و بي تحركي يكي ميدونن... وقتي حضرت مهدي بياد ميگه فلاني تو در نبود من چي كردي واسه دين؟ چي كردي براي قرآن؟ چي جواب بديم؟... اين پاييني رو ببين... http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=283227&forumID=969 راستي.. شما خيلي وقته كه نبودي... خوشحال شدم كه دوباره برگشتيد به انجمنا.... در مورد اين لينكي كه دادم هم فكر كنين...

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 10/3/1390 - 15:37 - 0 تشکر 326086

عن علي بن الحسين ع قال:والله لا يخرج احد منا قبل خروج القائم الا کان مثله کمثل فرخ طارمن و کره قبل ان يستوي جناحاه فاخذه الصبيان فعبثوا به حديث 19965/وسائل الشيعه جلد 15 امام سجاد ع فرمود:به خدا قسم کسي قبل از قيام حضرت ولي عصر عج قيام نميکنه مگر اينکه مثال او مثال يه جوجه کبوتر باشه که هنوز پر درنياورده از اشيانش مياد بيرون بچه ها ميگيرن باهاش بازي ميکنن و کار عبثي هست قال ابو عبدالله ع :يا سدير الزم بيتک و کن جلسا من احلاسه واسکن ما سکن الليل و نهار فاذا بلغک ان سفياني قد خرج فارحل الينا ولو علي رجلک امام صادق ع فرمود:اي سدير به خانه ات بجسپ گليم خانه ات شو تا زماني که شب وروز خاموش هستن تو خاموش باش تا زماني که سفياني خروج کنه اون وقت به سوي ما بيا 19966حديث/وسائل الشيعه جلد 15

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی