ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 351)
چهارشنبه 4/3/1390 - 13:1 -0 تشکر 321243
اپراتور سوم سیم کارت خود را هنوز عرضه عمومی نکرده

اپراتور سوم تلفن همراه كشور در حالی واگذاری‌ سیم‌كارت‌هایش را به‌صورت محدود از روز اول خردادماه آغاز كرده و براساس شنیده‌ها این سیم‌كارت‌ها در نخستین سری به یكسری افرادی كه از سوی خود اپراتور انتخاب شدند، به‌صورت VIP واگذار می‌شود و به مرور تعداد واگذاری‌ها افزایش یافته و به‌صورت عمومی عرضه خواهد شد؛ در هر حال این اپراتور در حال برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم است و قرار است جزییات در این مورد در نشست خبری كه زمان آن مشخص نیست عنوان شود.


به گزارش ایسنا به گفته معاون وزیر ارتباطات هیچ محدودیتی برای تعداد این سیم‌كارت‌ها وجود ندارد و این اپراتور در حال انجام اقدامات مورد نیاز برای ارائه این سیم‌كارت‌هاست.


محمد كرم‌پور - رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و ارتباطات رادیویی - در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره جزییات و نحوه واگذاری سیم‌كارت‌های این اپراتور اظهار كرد كه اگر سوالی دارید از مسوولان اپراتور سوم تلفن همراه بپرسید.


خبر آغاز واگذاری محدود سیم‌كارت‌های نسل سوم تلفن همراه در حالی اعلام شد كه تاكنون مسوولان این اپراتور - تامین تله کام - اطلاعاتی در این باره اعلام نكرده‌اند.


در حال حاضر تمام سرمایه اپراتور سوم متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است و هیچ شریک داخلی و خارجی ندارد. حق لایسنس این پروژه را سازمان تامین اجتماعی با دولت تهاتر کرده اما تامین تله کام میزان حق لایسنس را به تامین اجتماعی پرداخت کرده است.


اما طبق اظهارات مسوولان، این سیم‌کارت ها از ابتدا نیز امکاناتی چون تلفن تصویری و اینترنت پرسرعت را به همراه خواهد داشت و واگذاری آن كه از تهران شروع شده، در سایر استان‌هایی كه در پروانه ذكر شده به مرور توسعه خواهد یافت.


به گفته فیض‌آبادی - مدیر عامل تامین تلكام - سیم‌کارت‌های اپراتور سوم در فاز اول در تهران و کرج، قم، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان و اهواز عرضه می‌شود؛ ارایه سیم‌کارت‌ها با سرویس‌های پایه آغاز می‌شود اما طبق برنامه‌ریزی برای سال‌های مختلف سرویس‌های مبتنی بر نسل سوم موبایل ارایه می‌شود.


پوشش این شبکه در شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود، به‌طوری که در تهران 80 درصد شبکه با پوشش تری جی و 20 درصد شبکه با پوشش 2G خواهد بود اما در استان‌های دیگر با توجه به مطالعات بازار این درصدها تغییر خواهد کرد.


همچنین این سیمکارت‌ها دارای پیش شماره 0920 خواهند بود كه بر اساس موافقتنامه پروانه فعالیت، اپراتور سوم تلفن همراه مشابه سایر اپراتورها می‌تواند برای واگذاری سیم‌كارت‌های دائمی حداكثر مبلغ 120 هزار تومان و سیم‌كارت‌های اعتباری حداكثر 20 هزار تومان دریافت كند كه اپراتور سوم می‌تواند با توجه به شرایط رقابت در بازار تا سقف این مبالغ نسبت به واگذاری سیم‌كارت و دریافت وجه اقدام كند.


معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم درباره ارایه خدمات نسل 2 از سوی اپراتور سوم گفته بود: در حال حاضر خدمات نسل 2 از سوی سایر اپراتورها ارایه می‌شود كه اپراتور سوم نیز می‌تواند حداكثر 20 درصد بالاتر از تعرفه‌های پایه را بابت ارائه این خدمات دریافت كند.


سبوحی درباره میزان تعرفه‌های پایه تصریح كرد: این تعرفه‌ها، همان تعرفه خدماتی است كه از سوی اپراتور اول ارایه می‌شود و در سیم‌كارت‌های پیش پرداختی نیز می‌تواند 50 درصد بیش‌تر از سیم‌كارت‌های دائمی باشد.


اما مدیر عامل اپراتور سوم تلفن همراه كشور درباره تعداد مشترکان این اپراتور برای سال اول فعالیت گفته بود: عرضه پنج میلیون سیم‌کارت را برای سال اول پیش‌بینی کرده‌ایم.


فیض‌آبادی با بیان این‌كه سرعت تحولات فن‌آوری اطلاعات در حوزه ارتباطات سیار امروزه امكاناتی ایجاد كرده كه می‌توان براساس این فن‌آوری سرویس‌های متنوع مبتنی بر دیتا با پهنای باند بالا در شبكه‌های موبایل ارایه داد گفته بود: مهم‌ترین روندی كه در چند سال اخیر در كشور اتفاق افتاده، حركت از سمت صوت به دیتا است و در اروپا طی شش سال گذشته متوسط درآمد اپراتورها از صوت 40 درصد كاهش یافته و در همین مدت متوسط درآمد اپراتورها از بخش دیتا 900 درصد افزایش یافته است.


وی با بیان این كه در ایران بازار با پتانسیلی برای ارایه خدمات ارزش افزوده وجود دارد گفت: به نظر می‌رسد جهان وارد موج سوم فن‌آوری شده و باید در این زمینه بررسی‌های لازم صورت بگیرد و سعی كنیم كه كشورمان در این زمینه ارتقاء دهیم و پیش‌بینی می‌شود در سال 2015 حدود 77 درصد ترافیك دیتا به ویدئو اختصاص یابد و 21 درصد به M2M اختصاص یابد.


وی افزود: در چشم‌اندازی كه دیدیم اگر این شبكه راه بیفتد، فضایی ایجاد می‌كند كه كسب و كار كشور دچار تحول می‌شود؛ ما در چشم اندازمان دیده‌ایم كه خدمات نسل سوم بتواند توانمندساز اقتصاد دیجیتالی كشور باشد.


فیض‌آبادی گفت‌: معمولا در ورود فن‌آوری‌های جدید به كشور زیاد مشكل تقاضا نداریم و فن‌آوری‌های جدید به سرعت محبوبیت خود را در بازار پیدا می‌كنند ولی آنچه كه وجود دارد به دلیل ملاحظات خاص نهادهای حاكمیتی است كه كمی تاخیر نسبت به پذیرش فن‌آوری‌های جدید دارند و قدری نگرانیم كه مراحل اخذ مجوز سرویس‌های جدید از نهادهای حاكمیتی طولانی باشد؛ بنابراین از همین جا طلب مساعدت را از نهادهای حاكمیتی و رگولاتوری داریم و می‌خواهیم كه مساعدت لازم را با ما داشته باشند كه بتوانیم فعالیت‌هایمان را به خوبی انجام دهیم.


به گزارش ایسنا، اما مزیت اصلی سیم‌كارت‌های اپراتور سوم تلفن همراه نسبت به نسل‌های قدیمی‌تر این است كه علاوه بر سرویس مكالمه (Voice) كه كیفیت آن به مراتب بهتر از نسل دوم است؛ امكان ارائه سرویس دیتا و تبادل دیتا برروی این سیم‌كارت‌ها وجود دارد.


اپراتور سوم تلفن همراه برای ایجاد فضای رقابتی در حوزه ارتباطات سیار در كشور و تقویت آن یك نیاز و ضرورت محسوب می‌شد و پس از چالش‌هایی كه در زمینه برگزاری مزایده و اتفاقات پس از آن، سرانجام پروانه این اپراتور در تاریخ 29 اردیبهشت‌ماه سال گذشته و در مراسم روز جهانی ارتباطات به شركت ارتباطات تامین شمس نوین یا همان تامین تلكام اعطا شد؛ پیش‌بینی درآمدی كه برای اپراتور سوم تلفن همراه برای 15 سال در نظر گرفته شده، رقم 676 هزار میلیارد ریال است و حداقل باید خدمات نسل دوم را در جاده‌ها ارائه دهد و در شهرها نیز حداقل باید خدمات نسل سوم را ارائه دهد.


قیمت سیم‌كارت‌های این اپراتور با توجه به رعایت شرایط رقابتی مشابه اپراتور اول و دوم است؛ تعرفه‌های خدمات این اپراتور نیز كاملا مشخص است و اگر بخواهند سرویس‌های جدید مربوط به نسل سوم را ارائه دهند، طبیعتا شرایط و ضوابطش به گفته مسوولان مربوطه پیش‌بینی شده و باید در مدت زمان قبل از ارائه سرویس، پیشنهاد تعرفه‌هایشان را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه دهند تا سازمان نیز بررسی كرده و با تصویب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتور تعرفه‌های مربوطه را دریافت كند.

ايران سرزمين من پيشرفت ميکني اگر ايراني آريايي باشد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی