انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 560)
چهارشنبه 4/3/1390 - 12:14 -0 تشکر 321223
چگونه به كودكان انگیزه بدهیم؟


جام جم آنلاین: انگیزه همان چیزی است كه اكثر ما احساس می‌كنیم به اندازه كافی دارای آن نیستیم، اما می‌دانیم كه وجود آن مهم است چرا كه به ما كمك می‌كند تا احساس رضایت خاطر كنیم، درباره خودمان احساس مسوولیت كنیم و بر زندگی خود مسلط باشیم. انگیزه یعنی تلاش برای رسیدن به هدف و شرط اساسی رشد شخصیت، رضایت‌ خاطر و موفقیت است.

ما انسان‌ها برای پرورش رفتارهای جدید باید یاد بگیریم، اما برای عمل به آنچه یاد گرفته‌ایم نیازمند انگیزه هستیم. می‌توان گفت اهمیت انگیزه اگر بیشتر از یادگیری نباشد،‌ كمتر هم نیست. معمولا افراد بی‌انگیزه وقتی دچار مشكل می‌شوند هیچ‌كاری نمی‌كنند چرا كه معتقدند نمی‌توانند كاری كنند یا شوقی به كار ندارند چون فكر می‌كنند نتیجه، ربطی به تلاش ندارد.

برخی از آنان نیز از كارهای سخت گریزانند زیرا به توانایی خود شك دارند یا موفقیت را شانسی می‌‌دانند. در آموختن انگیزه، خودتوانا‌پنداری عامل مهم و موثری است. البته منظور از خود توانا پنداری، توانایی بالای یك فرد نیست بلكه پنداره‌ای است كه فرد در مورد دست یافتن به موقعیت مورد نظر دارد. وقتی فرد بتواند بر موقعیت غلبه یابد و مهارت‌های لازم برای دستیابی به هدف را در خود بیابد، به این باور می‌رسد كه توانمندی لازم برای انجام كارها را دارد.

معمولا افرادی كه خودتواناپنداری ضعیفی دارند، افرادی هستند تسلیم‌شونده كه دچار بی‌حسی و بی‌عاطفی می‌شوند. این افراد گوشه‌گیرند و نمی‌توانند در موقعیت‌ها تاثیرگذاری خوبی داشته باشند، برای مثال آموزندگانی كه دارای خود تواناپنداری پایین هستند و از موقعیت‌هایی كه باید كار آموزشی را در آن به انجام رسانند اجتناب می‌ورزند یا وقتی از آنها پرسیده می‌شود كه در كلاس چه چیزی شما را مضطرب و متنفر می‌كند و چگونه بر آن مسلط می‌شوید بیان می‌‌دارند كه خواندن مطلب جلوی كلاس درس آنان را دچار احساس عصبانیت می‌كند و امیدوارند كه از آنها درسی پرسیده نشود.

برعكس افرادی كه توانمندی‌هایشان را باور دارند به‌خوبی در انجام فعالیت‌ها مشاركت می‌‌كنند به‌خصوص وقتی كه با مشكلی روبه‌رو می‌شـوند. برخلاف افـرادی كـه دارای خـودتواناپنــداری پایینی هستند و در برخورد با موقعیت‌های سخت و موانع، دچاراضطراب، تردد و گیجی می‌شوند افرادی با خود توانا‌پنداری بالا، این افكار و احساس‌های منفی را كنترل می‌كنند و می‌توانند بر وظیفه خود تمركز داشته باشند.

در واقع در تفسیر ارتباط میان خودتوانا‌پنداری و انگیزه، نبدورا بیان می‌‌كند كه وقتی خود تواناپنداری در فرد بالاست، وی برای انجام كارهای آموزشی متعهد است و برای پرورش توانایی‌ها و مهارت‌ها تلاش می‌كند، اما افرادی كه دارای خودتواناپنداری پایینی هستند، دچار اضطراب می‌شوند و به خود شك می‌كنند و در روبه‌رو شدن با مشكلات، عقب‌نشینی می‌كنند.

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی