انجمن ها > انجمن انگليسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
انگليسي (بازدید: 1047)
شنبه 31/2/1390 - 21:31 -0 تشکر 319582
Everything about TOEFL & IELTS

همه چیز درباره آزمون یا امتحان تافل

تافل چیست؟

تافل مخفف عبارت زیر می‏باشد

Test Of English as a Foreign Language

«آزمون انگلیسی به عنوان یك زبان خارجی»

هر سال در سطح جهان و از بین 180 كشور مختلف حدود یك میلیون نفر در امتحان تافل ثبت نام می‏كنند.

از بین این تعداد، ممكن است بسیاری از آنها نتوانند در این امتحان موفق شوند و دلیل این امر آشنایی ناكافی آنها در خصوص مطالب كلیدی زبان انگلیسی و سیستم آزمون تافل است. 
 


سؤالات زیر معمولاً درباره تافل مطرح می‏باشد:

هدف تافل چیست؟

از سال 1963 امتحان تافل به عنوان ابزاری برای آزمون اطلاعات انگلیسی از سوی اكثر دانشگاه‏ها و مراكز آموزش عالی و كمیته‏ها و انجمن‏های علمی و مراكز كاریابی برای تحصیلكردگان دانشگاهی مورد استفاده قرار گرفته است.

در كشورهای انگلیس زبان برای پذیرش دانشجویان، گذراندن دوره تافل و موفقیت در این امتحان به عنوان یك پیش‏شرط اصلی می‏باشد.

هم اكنون در كشور ما هم این امتحان و مشابه آن (MCHE) به عنوان پیش‏شرط شركت در امتحاات دورة دكتری (Ph. D) مطرح شده است و برای شركت در امتحانات ورودی دكتری، ارایه مدرك قبولی زبان امری الزامی است.

* در حال حاضر چند نوع آزمون تافل در سطح جهان برگزار می‏شود؟

ـ در حال حاضر آزمون تافل به سه روش زیر برگزار می‏شود.

1- روش كاغذ و قلم

2- روش كامپیوتری

3- روش آزمون كلی كه در مؤسسات برگزار می‏شود.

اطلاعات مربوط به آزمون تافل به روش (1) در سایت اینترنتی زیر موجود است:

( www.tofel.org )

آزمون تافل به روش (2) هم اكنون در ایالات متحده، كانادا، امریكای لاتین، اروپا، افریقا و خاورمیانه و تعداد معدودی از سایر كشورهای آسیایی برگزار می‏شود. این روش در سال 1998 ابداع شده است.

روش سوم (آزمون تافل در مؤسسات) در بیشتر از 1200 دانشگاه، كالج و مؤسسات خصوصی آموزش عالی در سطح جهان كاربرد دارد،

در امتحان تافل بخش‏های زیر به صورت تست ارایه می‏شوند:

بخش اول = آزمون مهارت شنیداری (listening)

بخش دوم = آزمون مهارت گرامر و مهارت نوشتاری (Strueture/writing)

بخش سوم = آزمون مهارت خواندن

آیا در آزمون تافل بخش انشا نویسی وجود دارد؟
در آزمون كامپیوتری بخشی به عنوان مهارت نوشتاری وجود دارد كه تست مهارت نوشتاری به صورت انشانویسی ارایه می‏شود. متن نوشتاری شما باید حاوی 300 لغت باشد و معمولاً به 30 دقیقه وقت نیاز دارد. ما در دوره آموزشی تافل مفصلاً در این مورد صحبت خواهیم كرد.

در آزمون تافل (از نوع كاغذ و قلم) معمولاً این نوع انشانویسی مطرح نمی‏باشد ولی اگر امتحانات تافل در ماه‏های آگوست، اكتبر، دسامبر، فوریه و یا ماه مه برگزار شوند ممكن است آزمون انشانویسی هم برگزار شود.

آیا تعداد تست‏های تافل در همه دوره مشابه هستند؟
در آزمون تافل كامپیوتری در هر نوبت تعداد متفاوتی تست ارایه می‏شوند و روش نمره‏گذاری به نوع سخن و آرمانی تست بستگی دارد.

معمولاً برای تست‏های سخت‏تر نمرات بیشتری در نظر گرفته می‏شود. ولی در آزمون تافل (نوع كاغذ و قلم) همیشه تعداد تست‏ها مشابه است.

تست‏های آزمون كامپیوتری با هم مشابه نیستند. در آزمون كامپیوتری اگر شما به یك سؤال پاسخ درستی بدهید، یك پاسخ سخت‏تر برای شما ارایه می‏شود. ولی اگر پاسخ شما درست نباشد، رایانه به صورت اتوماتیك پاسخ آسان‏تری را مطرح می‏كند ولی نمرات بیشتر را به سؤالات سخت‏تر می‏دهد و نهایتاً آزمون را تمام می‏كند.

افرادی كه می‏خواهند در آزمون كامپیوتری تافل شركت كنند می‏توانند روز قبل از امتحان به مركز آزمون مراجعه كرده و CD آموزشی روش تست‏زنی تافل را تهیه نمایند. با مراجعه به آدرس وب سایت مؤسسه تافل نیز می‏توانید این CD را مشاهده نمایید.

http:// www. toefl. org

هزینه ثبت نام:

هزینه ثبت نام برای تافل كامپیوتری 110 دلار و برای تافل (كاغذ و قلم) 75 دلار است.

شب قبل از امتحان چكار باید بكنم؟
به مهمانی نروید ولی سعی نكنید كه همه مطالب كتاب تافل را مرور كنید .فقط مطالبی را كه قبلاً علامت زدید را مرور كنید.

اگر بخواهید تمام مطالب را مرور كنید، ممكن است دچار گیجی و كمبود وقت شده و مضطرب شوید و این امر سبب بی‏خوابی شما خواهد شد. نباید انتظار داشته باشید كه به 100% سؤالات پاسخ صحیح بدهید.

این امر امكان‏پذیر نیست. در تافل نمره قبولی مهم است و اگر بتوانید به 75% سؤالات پاسخ صحیح بدهید، نمره عالی خواهید گرفت.

سر جلسه امتحان چه چیزی را باید همراه داشته باشم؟
سه مداد همراه با پاك‏كن، همراه با كارت ورود به جلسه همراه با یك كارت شناسایی معتبر (شناسنامه، پاسپورت). آوردن كتاب، لغت‏نامه، ضبط‏ صوت، تلفن همراه، خودكار و دفترچه یادداشت در جلسه امتحان ممنوع است.

زمان امتحان تافل چقدر است؟
برای امتحان (كاغذ و قلم)، دو ساعت (120 دقیقه) تعیین شده است. از آنجا كه زمان دستورالعمل‏ها در آزمون تافل منظور نمی‏شود. با احتساب زمان دستورالعمل كل آزمون تافل حدوداً سه و نیم ساعت به طول می‏انجامد.

برای هر بخش چقدر زمان دارم:

راه عاقلانه این است كه با سرعت هر چه بیشتر تست‏ها را بزنید. جدول زمانی در صفحه (ix) امتحان تافل آمده است.در امتحان كامپیوتری تافل (ده دقیقه وقت استراحت) منظور شده است ولی برای امتحان از نوع قلم و كاغذ وقت استراحت تعیین نشده است.

نوع سؤالات امتحان تافل (در امتحان كاغذ و قلم) به صورت سؤالات چندجوابی است.

اگر سؤالی را بلد نباشم می‏توانم حدس بزنم؟
بله می‏توانید، چون در امتحان تافل نمره منفی وجود ندارد.در ابتدا سه پاسخی را كه حدس می‏زنید نادرستند را حذف كنید ودرنهایت پاسخ صحیح را حدس بزنید.

اگر نتوانستید به این روش پاسخ صحیح را حدس بزنید. یك (حرف)، (A, B, C, D) را انتخاب كنید و برای همه پاسخ‏های حدسی خود همان (حرف) را انتخاب كنید.

موقعی كه مراقب امتحان به شما می‏گوید وقت شما تمام است می‏توانید با سرعت تمام سؤالات خالی را با حرف مورد نظر خودتان پر كنید.برای آنكه اشتباهی پاسخ‏ها را انتخاب نكنید، پرسشنامه را روی پاسخ‏نامه بگذارید و سپس به ترتیب یكی پس از دیگری پایین بیایید و تست‏ها را بزنید.

روش نمره‏دهی به امتحان تافل (از نوع كاغذ و قلم) چگونه است؟
نمرات تافل در این نوع امتحان بین 310 تا 677 هستند.

در ابتدا نمره امتحانات هر بخش محاسبه می‏شود. سپس این نمرات با هم جمع شده و حاصل جمع ضربدر ده و تقسیم بر 3 خواهد شد.

مثلاً

نمره 52 Listening

نمره 48 Structure/Writing

نمره 50 Reading-Vocab

جمع 150

150 × 10 = 1500 ÷ 3 = 500 كل نمره تافل

نمرات تافل بالای 650-600 عنوان نمره‏های قطعی قبولی تلقی می‏شوند ولی برخی از دانشگاه‏ها نمرات 500 تا 600 را نیز بر اساس شرایط خاص خو به عنوان نمره قبولی تلقی می‏كنند.

اگر در یك بخش نمره ضعیفی بگیرم آیا امید است كه نمره كل من خوب شود؟
البته ممكن است، نباید در امتحان بخش اول (مهارت شنیداری) ناامید شود این امتحان برای همه افراد غیرانگلیسی مشكل است و خیلی‏ها ممكن است حتی سؤال مطرح شده از بلندگو را متوجه نشوند. ولی در بخش دوم (امتحان گرامر) شما می‏توانید عقب‏ماندگی خود را جبران نمایید. خوشبختانه ایرانیان در امتحانات گرامر و درك مطالب سرآمد دیگران هستند و معمولاً در امتحان تافل موفق می‏شوند.

اعتبار امتحان تافل چقدر است:

اعتبار زمانی امتحان تافل دو سال است.

شنبه 31/2/1390 - 21:39 - 0 تشکر 319586


TOEFL (تافل) یا Test Of English as a Foreign Language یك امتحان زبان انگلیسی است و از اعتباری بین المللی برخوردار میباشد. این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی كه میخواهند از یك دانشگاه انگلیسی زبان پذیرش بگیرند. بیش از 4400 دانشگاه وكالج در سر تا سر دنیا، این امتحان را به رسمیت میشناسند.

امتحان تافل توسط موسسه Educational Testing Service) ETS) واقع در نیوجرسی آمریكا برگزار میگردد. این امتحان به دو صورت computer-based و paper-based برگزار میشود، اما در بیشتر نقاط دنیا به شكل computer-based میباشد و توضیحات ارائه شده در این وب سایت نیز كلا در مورد این نوع از امتحان است. در این امتحان، تمام سوالات باید از طریق كامپیوتر پاسخ داده شوند.

هزینه ثبت نام امتحان تافل، 130 دلار آمریكا میباشد. این مبلغ از اول July سال 2003 تا سی ام June سال 2004 معتبر است و معمولا هر سال مقداری افزایش می یابد. جهت ثبت نام در این امتحان، باید زود اقدام نمائید چرا كه ممكن است مراكز امتحانی ظرفیتشان تكمیل شود. طوری تاریخ امتحان خود را تنظیم كنید كه نتیجه امتحان به موقع و قبل از Dead Line به دانشگاههای مورد نظرتان برسد. برای ثبت نام در امتحان، به چند طریق میتوانید عمل نمائید:

1. ثبت نام تلفنی: پس از تماس با مركز ثبت نام، باید مشخصات خود را بطور شفاهی بگوئید. سپس به شما تاریخ، ساعت، آدرس محل امتحان و Appointment Confirmation Number (كه یك عدد 16 رقمی است) گفته میشود. جهت پرداخت هزینه ثبت نام، احتیاج به یكی از كارتهای اعتباری Visa ،Master Card و یا American Express دارید.

2. ثبت نام از طریق فاكس: پس از تكمیل نمودن فرم ثبت نام، آنرا به مركز ثبت نام مورد نظرتان فاكس نمائید. برای پرداخت هزینه ثبت نام، نیاز به یكی از كارتهای اعتباری گفته شده در فوق دارید.

3. ثبت نام از طریق پست: پس از تكمیل نمودن فرم ثبت نام، آنرا به مركز ثبت نام مورد نظرتان باید پست نمائید. برای پرداخت هزینه ثبت نام، میتوانید یكی از كارتهای اعتباری گفته شده در فوق را بكار ببرید و یا از چكی كه قابل وصول شدن در یكی از بانكهای آمریكا باشد استفاده كنید. چك باید در وجه ETS-TOEFL نوشته شود.

پس از انجام ثبت نام به یكی از روشهای 2 یا 3، شما نامه تائیدیه ای (Confirmation Letter) دریافت خواهید نمود كه در آن تاریخ، ساعت، آدرس محل امتحان و Appointment Confirmation Number نوشته شده است.

داوطلبان مقیم ایران بعلت نداشتن كارت اعتباری و یا چك قابل وصول در یكی از بانكهای آمریكا، معمولا برای ثبت نام در امتحان تافل با مشكل روبرو میشوند. برای رفع این مشكل، میتوانید از دوستان و آشنایان خود كه دارای كارت اعتباری و یا چك قابل وصول در بانكهای آمریكا هستند، كمك بگیرید.

امتحان تافل در ایران برگزار نمیگردد و باید به كشور دیگری سفر نمائید. داوطلبان مقیم ایران، معمولا تركیه یا دبی را برای شركت در امتحان انتخاب مینمایند. حداقل نیم ساعت قبل از امتحان در محل حاضر باشید و اگر امكان پذیر بود، روز قبل به محل امتحان بروید تا با آدرس آنجا بیشتر آشنا شوید. در روز امتحان حتما باید پاسپورت و Appointment Confirmation Number خود را به همراه داشته باشید. نامی كه در فرم ثبت نام قید نموده اید باید با نام درج شده در پاسپورتتان یكسان باشد. همچنین باید دفتری را امضاء نمائید. این امضاء نیز باید با امضاء شما در پاسپورتتان یكی باشد. قبل از امتحان از شما عكس گرفته میشود. این عكس در بالای كارنامه تافل نیز چاپ میشود. در تمام طول امتحان از شما فیلم برداری میگردد.

این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی میكند و چهار توانائی Reading ،Structure ،Listening و Writing را مورد ارزیابی قرار میدهد. در بخش Listening، توانائی داوطلب در درك مكالمات انگلیسی مورد ارزیابی قرار میگیرد. این مكالمات به لهجه American میباشند. در بخش Structure، دانش داوطلب در تشخیص ساختار درست جملات انگلیسی مورد سنجش قرار میگیرد. برای پاسخگوئی به این بخش، دانستن گرامر ضروری است. در بخش Reading، توانائی داوطلب در درك متون انگلیسی مورد سوال واقع میشود. این متون دارای موضوعات آكادمیك میباشند. در بخش Writing، داوطلب باید در مورد موضوعی انشاء بنویسد. بغیر از قسمت Writing، پرسشهای سه قسمت دیگر بصورت تستی چند گزینه ای میباشند.

در روز امتحان، به ترتیب به بخشهای Reading ،Structure ،Listening و Writing باید پاسخ دهید. زمان كل امتحان حدودا چهار ساعت است كه چهل دقیقه از آن مربوط به آموزش كار با كامپیوتر و نحوه پاسخگوئی به سوالات میباشد. تعداد سوالات و زمان هر بخش مطابق جدول زیر است:

Test Section
Number of Questions
Time to Complete

Listening
30-49 questions
15-25 minutes to answer questions. 40-60 minutes to complete entire section. Clock runs while you are answering questions, but not while you are listening to conversations and talks.

Structure
20-25 questions
15-20 minutes to complete questions.

Reading
44-55 questions
70-90 minutes to complete section (includes time spent reading passages and answering questions).

Writing
one assigned topic
30 minutes to write an essay.

قسمتهای Listening و Structure اصطلاحا Computer-Adaptive میباشند. بدین معنا كه هر سوالی كه مطرح میشود بر اساس عملكرد شما در پاسخگوئی به سوالات قبلی میباشد. اگر سوالهای نخستین را درست پاسخ دهید، سوالهای بعدی مشكلتر میشوند و البته امتیازی كه برای پاسخگوئی به سوالات مشكل در نظر گرفته میشود، بیشتر از امتیازی است كه برای پاسخگوئی به سوالات آسان در نظر میگیرند و این یك حسن میباشد. امتیاز این قسمتها بر مبنای تعداد و درجه دشواری سوالات پاسخ داده شده، تعیین میگردد. در این دو قسمت، شما نمیتوانید به سوالات قبلی باز گردید و برای پاسخگوئی به سوال بعدی، باید سوالی را كه پیش رو دارید ابتدا پاسخ دهید.

به غیر از قسمت Writing، نمرات بخشهای دیگر امتحان تافل، بین صفر تا 30 میباشد. نمره قسمت Writing بین صفر تا 6 میباشد كه با نمره قسمت Structure تركیب میگردد و نمره كلی Structure/Writing را میسازد. نمره كل امتحان تافل بین صفر تا 300 میباشد و برای محاسبه آن، معدل نمرات Reading ،Listening و Structure/Writing محاسبه میگردد و سپس عدد حاصل در ده ضرب میشود.

در قسمت Writing، شما میتوانید یا انشاء خود را توسط كامپیوتر تایپ نمایید و یا اینكه آنرا بر روی كاغذ بنویسید. اگر انشاء را در كامپیوتر تایپ كنید، پس از حدودا دو هفته نمره انشاء و نمره كل امتحانتان توسط موسسه ETS پست میشود اما اگر انشاء را بر روی كاغذ بنویسد، این زمان به پنج هفته افزایش می یابد.

پس از پایان یافتن امتحان، نمرات شما بلافاصله بر روی مونیتور كامپیوتر ظاهر میگردند. بعنوان مثال، نمرات یك داوطلب پس از امتحان به شكل زیر میباشد:

Listening 22

Structure/Writing 3-23

Reading 22

TOTAL 157-223

همانطور كه ملاحظه مینمائید، نمرات Listening و Reading نهائی هستند اما بعلت معلوم نبودن نمره انشاء بلافاصله پس از امتحان، نمره كل و نمره قسمت Structure/Writing بصورت حداقل و حداكثر نشان داده شده اند.

پس از اینكه نمرات خود را بر روی مونیتور كامپیوتر ملاحظه نمودید، باید تصمیم بگیرید كه آیا میخواهید این نمرات برای دانشگاههای مورد نظرتان فرستاده شود یا خیر. بهتر است قبل از امتحان، كد دانشگاهها و دانشكده های مورد نظرتان را از دفترچه راهنمای تافل پیدا نمائید تا در روز امتحان با مشكل خاصی روبرو نگردید. تا چهار دانشگاه را میتوانید انتخاب كنید تا كارنامه امتحان تافل برای آنها مستقیما توسط موسسه ETS بطور رایگان ارسال گردد. اگر بیشتر از چهار كارنامه بخواهید برایتان ارسال بشود، به ازای هر كارنامه باید 15 دلار آمریكا بپردازید (این مبلغ از اول July سال 2003 تا سی ام June سال 2004 معتبر است و معمولا هر سال مقداری افزایش می یابد). بهمراه چهار كارنامه ای كه بصورت رایگان برای دانشگاههای مورد درخواستتان فرستاده میشود، یك نسخه هم برای شما ارسال خواهد شد. در كارنامه ارسالی از طرف ETS، علاوه بر نمره كل، نمرات بخشهای Reading ،Listening و Structure/Writing بطور جداگانه درج میشوند. نمره انشاء (Writing) نیز تحت عنوان essay rating مشخص میشود.

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ای را مشخص میكند و اكثر آنها حداقل نمره كلی 210 را می خواهند بطوریكه نمره انشاء هم از 4 كمتر نباشد (البته این قاعده كلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). اعتبار كارنامه تافل دو سال میباشد و اگر از تاریخ امتحان، دو سال یا بیشتر گذشته باشد، موسسه ETS كارنامه تافل را برای دانشگاههای مورد درخواست شما ارسال نمی نماید. بخاطر داشته باشید كه در هر ماه میلادی فقط یكبار میتوانید در امتحان تافل شركت نمائید.

یكی از مهمترین عوامل كسب موفقیت و نمره خوب در امتحان تافل، نحوه مطالعه شما برای چنین امتحانی است. بارها دیده شده است كه داوطلبان شركت در آزمون، با اتخاذ روشهای ناكارآمد، در كسب نمره مورد نظرشان ناكام مانده اند. با اتخاذ روشهای مطالعه درست و هدفمند، علاوه بر اینكه در وقت خود صرفه جوئی قابل ملاحظه ای میكنید، در دستیابی به نمره مورد نظرتان نیز موفق خواهید بود. برای نیل به این مقصود، به چند نكته زیر توجه نمائید:

1. بر اساس یك برنامه ریزی منظم به مطالعه بپردازید. بعنوان مثال خود را مقید سازید كه بمدت چهارماه برای امتحان تافل مطالعه نمائید و هر روز 6 ساعت را به این امر اختصاص دهید (این مدت فقط جهت مثال ذكر شده است و بنا به اینكه پیشینه دانش زبان شما چگونه است، زمان آماده سازی جهت شركت در آزمون تغییر خواهد نمود).

2. تمامی چهار مهارت Reading ،Structure ،Listening و Writing را همزمان با هم تمرین كنید. بعنوان مثال، یك ماه تمام فقط روی Listening تمرین نكنید و به سه مهارت دیگر كاری نداشته باشید. البته اگر روی قسمتی ضعیفتر هستید، باید وقت بیشتری برای آن صرف نمائید.

3. مطالبی كه مطالعه مینمائید باید به امتحان تافل مربوط باشند. بهترین حالت این است كه از كتابهائی كه در رابطه با تافل نوشته شده اند، استفاده كنید. مثلا اگر میخواهید كه در بخش Reading امتحان تمرین نمائید، خواندن متون مشكل ادبی به زبان انگلیسی فایده ای ندارد. برعكس، كتابهائی كه در رابطه با بخش Reading امتحان تافل نوشته شده اند، علاوه بر اینكه به بالا بردن مهارت شما كمك مینمایند، شما را با سبك امتحان نیز بیشتر آشنا میكنند. این یك نمونه از مطالعه هدفمند است. زبان انگلیسی و كتابهائی كه در رابطه با آن نوشته شده اند نامحدود میباشند، اما وقت شما محدود است. هدف شما گرفتن نمره مورد نظرتان در امتحان تافل میباشد. بنابراین، كتابهائی كه جهت مطالعه انتخاب مینمائید باید بصورت هدفمند و مخصوص امتحان تافل نوشته شده باشند.

4. قبل از امتحان، حتما باید چندین تست استاندارد را جواب بدهید تا هم از سطح آمادگی خودتان مطلع شوید و هم با نوع و سبك امتحان آشنا شوید. پاسخگوئی به سوالات باید در مدت زمان مشخصی كه در امتحان اصلی تافل با آن مواجه خواهید شد، صورت پذیرد.

شنبه 31/2/1390 - 21:41 - 0 تشکر 319588

استراتژیهای كلی در پاسخگوئی به سوالات تافل
1. از نگرانی و اضطراب در هنگام امتحان بشدت پرهیز نمائید. اضطراب فقط از قابلیتها و توانائیهای شما میكاهد.

2. در امتحان تافل، نمره منفی وجود ندارد لذا هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید. اگر جواب سوالی را نمی دانستید، همواره گزینه شماره 3 ( یا C ) را انتخاب نمائید.

3. هیچگاه برای یك سوال، بیش از اندازه وقت صرف نكنید، چرا كه سوالهای ساده تر را كه میتوانید پاسخ دهید، از دست خواهید داد.

4. قبل از امتحان، از نرم افزارهائی كه امتحان تافل را شبیه سازی میكنند استفاده نمائید تا با شكل وسبك امتحان بیشتر آشنا شوید.

شنبه 31/2/1390 - 21:44 - 0 تشکر 319595

استراتژیهای پاسخگوئی به سوالاتListening در تافل
بخش Listening امتحان تافل، توانائی شما در درك مكالمات انگلیسی را مورد ارزیابی قرار میدهد. این مكالمات به لهجه American میباشند و برای گوش دادن به آنها از هدفون استفاده میشود. قبل از اینكه پاسخگوئی به سوالات این بخش را شروع نمائید، شدت صدای هدفون خود را تنظیم كنید. در هنگام پخش مكالمات، عكسهائی نمایش داده میشود كه یا تصویر گویندگان هستند و یا مربوط به موضوع مكالمات میباشند.

در روز امتحان، زمان كل مربوط به این بخش روی مونیتور كامپیوتر نمایش داده میشود. زمان مربوط به پخش مكالمات كسر نمیشود و فقط زمانیكه صرف پاسخگوئی به سوالات مینمائید، محاسبه و كسر میگردد. مكالمات فقط یكبار پخش میشوند و شما حق هیچگونه یادداشت برداری ندارید. پس از اینكه سوالی را پاسخ دادید، باید آنرا تائید (Confirm) نمائید تا بتوانید به سوال بعدی بروید. پس از تائید نمودن پاسختان، دیگر نمیتوانید آنرا تغییر دهید.

بخش Listening اصطلاحا Computer-Adaptive میباشد. بدین معنا كه هر سوالی كه مطرح میشود بر اساس عملكرد شما در پاسخگوئی به سوالات قبلی میباشد. اگر سوالهای نخستین را درست پاسخ دهید، سوالهای بعدی مشكلتر میشوند و البته امتیازی كه برای پاسخگوئی به سوالات مشكل در نظر گرفته میشود، بیشتر از امتیازی است كه برای پاسخگوئی به سوالات آسان در نظر میگیرند و این یك حسن میباشد. امتیاز این قسمت بر مبنای تعداد و درجه دشواری سوالات پاسخ داده شده، تعیین میگردد. در این قسمت، شما نمیتوانید به سوالات قبلی باز گردید و برای پاسخگوئی به سوال بعدی، باید سوالی را كه پیش رو دارید ابتدا پاسخ دهید.

بخش Listening امتحان تافل از دو قسمت A و B تشكیل شده است. قسمت A شامل 11 تا 17 مكالمه كوتاه بین دو نفر میباشد. پس از شنیدن هر مكالمه، به یك سوال چهار گزینه ای در مورد آن باید پاسخ دهید. در این قسمت تصویری كه نمایش داده میشود حاوی اطلاعات مفیدی نیست و از تمركز كردن روی آن پرهیز نمائید. در قسمت B، باید به 5 تا 7 مكالمه طولانی و كنفرانس گوش دهید. پس از هر مكالمه یا كنفرانس، باید به چندین سوال پاسخ دهید. تعداد كل سوالهای قسمت B، بین 20 تا 33 عدد میباشد. بر خلاف قسمت A، تصاویری كه در قسمت B نمایش داده میشوند، در درك مكالمه و پاسخگوئی به سوالات از اهمیت زیادی برخوردار میباشند.

استراتژیهای زیر جهت پاسخگوئی به سوالهای قسمت A مفید خواهند بود.

استراتژی اول : تمركز بر روی گوینده دوم

در مكالمات قسمت A، معمولا آنچه كه گوینده دوم میگوید مورد سوال واقع میشود. بنابراین بیشتر روی گوینده دوم تمركز نمائید. البته توجه به آنچه كه گوینده اول میگوید، در درك بهتر مكالمه مفید است. به مثال زیر توجه نمائید:

Woman: How do you like your literature class?

Man: I love it; the professor is terrific.

Question: What does the man mean?

(A) The teacher is excellent.

(B) The professor thinks the new literature book is great.

(C) He likes the subject, but he is afraid of the professor.

(D) He thinks the class would be better with another teacher.


همانطور كه ملاحظه مینمائید، جواب گوینده دوم مورد سوال قرار گرفته است. پاسخ صحیح گزینه A میباشد.

استراتژی دوم : عوض شدن تن صدا

در امتحان تافل، شما باید بتوانید تغییر تن صدای گویندگان را بفهمید و معنی آنرا تعبیر كنید. بنابراین، همواره مراقب تغییر تن صدای گویندگان باشید. افزایش تن صدا نشان دهنده تعجب، پرسش و یا مخالفت میباشد و كاهش آن، نشان دهنده موافقت است. به مثال زیر توجه نمائید:

Woman: They don"t know the news yet.

Man: They don"t?

Question: What does the man imply?

(A) They don"t want to hear the news yet.

(B) He already told them the news.

(C) He is surprised that they don"t know the news.

(D) They don"t have any way to hear the news

.

تن صدای گوینده مرد هنگامیكه میخواهد عبارت don"t را تلفظ نماید، افزایش می یابد. این امر نشان دهنده تعجب وی است و پاسخ صحیح گزینه C میباشد. اگر تن صدای وی هنگام تلفظ عبارت don"t كاهش یابد، نشان دهنده هم عقیده بودن وی با گوینده زن میباشد.

استراتژی سوم : توجه به لغات كلیدی و مترادف

توجه نمودن به لغات كلیدی یك مكالمه، فهم آنرا آسانتر مینماید. این لغات كلیدی معمولا بصورتی دیگر (مترادف) در گزینه ها بكار میروند. یافتن لغات كلیدی و مترادف كمك موثری جهت پیدا نمودن گزینه صحیح میباشد. به مثال زیر توجه نمائید:

Woman: What"s this?

Man: It"s a composition Peter wrote for his business class.

Question: What does the woman mean?

(A) This class was for peter.

(B) This is an essay Peter composed for a course.

(C) Peter"s taking this composition to class.

(D) Peter is not interested in his composition course

.

همانطور كه ملاحظه مینمائید، لغت كلیدی استفاده شده در گفته مرد، composition بمعنای انشاء میباشد كه مترادف آن، لغت essay است. پس گزینه B صحیح میباشد.

استراتژی چهارم : توجه به افعال تركیبی

افعال تركیبی در برخی از سوالات Listening مورد پرسش قرار میگیرند. این افعال از تركیب یك فعل با یك حرف اضافه (مانند on ،in ،at ،off و ...) بوجود می آیند و معنی آنها كاملا متفاوت با معنی فعل اصلی است. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: What time does the meeting start?

Woman: Didn"t you hear that it was called off by the director?

Question: What does the woman say about the meeting?

(A) The director called a meeting.

(B) The director phoned her about the meeting.

(C) The director called the meeting to order.

(D) The director canceled the meeting.

call off یك فعل تركیبی است و معنای آن لغو نمودن است. مترادف آن لغت cancel میباشد و بنابراین گزینه D صحیح است. فعل call بمعنای صدا زدن و تلفن زدن میباشد، اما با اضافه شدن حرف اضافه off به آن، معنی عبارت حاصل بكلی تغییر نموده است.

استراتژی پنجم : توجه به اصطلاحات

اصطلاحات در برخی از سوالات Listening مورد پرسش قرار میگیرند. جهت پاسخگوئی به این دسته از سوالات، باید اصطلاحات رایج در زبان انگلیسی را بلد باشید. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: Tom is a full-time student and is holding down a full-time job.

Woman: He"s really burning the candle at both ends.

Question: What does the woman say about Tom?

(A) He"s lighting a candle.

(B) He"s holding the candle at the top and the bottom.

(C) He"s doing too much.

(D) He"s working as a firefighter

.

عبارت burn the candle at both ends یك اصطلاح است و بمعنای سخت تلاش نمودن میباشد و هیچ ربطی به شمع روشن كردن ندارد (شمع = candle). لذا گزینه C صحیح میباشد.


استراتژی ششم : توجه به معانی متعدد یك لغت

در زبان انگلیسی، اكثر لغات بیش از یك معنی دارند و این موضوع در برخی از سوالات قسمت Listening مورد پرسش قرار میگیرد. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: Jack"s been very busy lately, hasn"t he?

Woman: Yes, He"s running his father"s office.

Question: What does the woman mean?

(A) Jack runs to his father"s office.

(B) Jack"s father is running for a public office.

(C) Jack manages his father"s office.

(D) Jack is running away from his father"s office

.

در این سوال، معنی لغت run مورد نظر میباشد. این لغت معانی متعددی دارد كه مشهورترین آنها، دویدن میباشد. اما در این سوال این معنی مورد نظر نیست. در اینجا run بمعنای مدیریت كردن بكار رفته است و بنابراین گزینه C صحیح میباشد.

استراتژی هفتم : توجه به تلفظ لغات

در زبان انگلیسی، برخی لغات از لحاظ تلفظ با هم شبیه هستند اما از لحاظ معنی بسیار متفاوت میباشند مانند: Living و Leaving، یا tall و ball، یا apartment و department و .... در هنگام گوش دادن به مكالمات، باید به اینگونه لغات توجه نمائید. مثال زیر را در نظر بگیرید:

Man: Why couldn"t Mark come with us?

Woman: He was searching for a new apartment.

Question: What those the woman say about Mark?

(A) He was in the department office.

(B) He was looking for a place to live.

(C) He was working on his research project.

(D) He had an appointment at church

.

لغات research و church از لحاظ تلفظ به لغت search، و لغت department از لحاظ تلفظ به لغت apartment شبیه هستند. اما هیچكدام از گزینه هائی كه این لغات در آنها بكار رفته اند پاسخ سوال نمیباشند. پاسخ صحیح گزینه B [B
]میباشد.

استراتژی هشتم : توجه به جزئیات

به اطلاعات و جزئیاتی كه در یك مكالمه داده میشود به دقت گوش دهید. معمولا در بخش Listening، صفتها مورد سوال واقع میشوند. سعی كنید صفتهائی را كه در طول مكالمه در مورد آنها صحبت میشود، به خاطر بسپارید. صفتهائی همچون تعداد، رنگ، اندازه و ... معمولا مورد سوال واقع میشوند. به مثال زیر توجه كنید:

Man: Let’s go to the store and get some apples to make the pie.

Woman: How many do we need?

Man: We’ll need five apples to make the pie.

سوالی كه ممكن است در رابطه با این گفتگو مطرح شود اینستكه چه تعداد سیب مورد نیاز میباشد.
[B]
استراتژی نهم : تعبیر و تفسیر

همچنان كه به مكالمه گوش میدهید، خود را به جای گوینده قرار دهید و سپس سعی كنید تا جمله ای را كه گوینده میگوید تعبیر و تفسیر نمائید. یك نوع از سوالاتی كه در بخش Listening امتحان تافل مطرح میشوند مربوط به همین نكته است. به مثال زیر توجه نمائید:

Woman: I think I’m sick with the flu.

Man: Why don’t you go see the campus doctor?

Sample Question: Why did the man mention the campus doctor?

Answer: The campus doctor would be able to determine if the woman had the flu

.

استراتژی دهم : پیدا كردن معنی پنهان

به دنبال معنی پنهان یك عبارت بگردید. اگر گوینده در پاسخ به سوالی، عبارتی را بیان نمود كه در نگاه اول بنظر نمیرسید ربطی به سوال داشته باشد، بدانید كه پاسخ اصلی در معنای عبارت گفته شده، نهفته است. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: Are you going to be ready for your presentation?

Woman: I’ve only got half of it finished and it’s taken me five hours just to do this much. There’s only an hour left before the presentation is due

.

در نگاه اول بنظر نمیرسد كه زن، جواب مرد را داده باشد. او جوابی داده است كه ربط كمی به سوال دارد. اما اگر عمیقتر به جواب وی نگاه كنید، متوجه میشوید كه جواب اصلی در معنی عبارت بیان شده نهفته است. از آنجا كه زن برای آماده سازی نیمه اول سخنرانی خود پنج ساعت وقت صرف كرده است، پس بطور منطقی باید پنج ساعت دیگر وقت صرف كند تا نیمه دوم را هم آماده نماید. از طرفی، یكساعت به زمان برگزاری سخنرانی وی بیشتر نمانده است، پس او نمیتواند سخنرانی خود را برگزار نماید. بنابراین هر چند كه جواب داده شده از طرف وی در نگاه اول ربطی به سوال مرد ندارد، اما با كمی استدلال متوجه میشوید كه جواب در معنای عبارت بیان شده از طرف وی نهفته است.

همانطور كه گفته شد، مطالب فوق در پاسخگوئی به سوالات بخش A كارائی دارند. در بخش B، شما باید ایده اصلی یك گفتگو یا سخنرانی را متوجه شوید و به جزئیاتی مانند مكان و زمان وقوع مكالمه، نامها، تصاویر، نمودارها و ... دقت نمائید.

در قسمت B، به چند جمله ای كه در اول مكالمه یا سخنرانی گفته میشود به دقت گوش دهید. این جملات حاوی اطلاعات ارزشمندی از قبیل زمان، مكان و موضوع گفتگو میباشند و درك آنها كمك موثری به فهمیدن كل مكالمه است. به مثال زیر توجه نمائید:

Man: May I help you?

Woman: Well, I hope so. I"m thinking about buying a new car and I saw one that I liked in your showroom

.

دو سطر فوق، جملات اولیه از یك گفتگوی طولانی میباشند. با دقت نمودن به همین چند جمله، شما متوجه میشوید كه گویندگان فروشنده و خریدار اتومبیل میباشند، مكان گفتگو نمایشگاه اتومبیل است و موضوع گفتگو، خریدن (فروختن) اتومبیل میباشد. فهمیدن این مطالب، به درك بقیه مكالمه كمك شایانی مینماید.

لغات مهم و ایده های اصلی یك مكالمه در طول گفتگو بارها تكرار میشوند و شما باید به دقت به آنها گوش دهید. این لغات به احتمال قوی، بیانگر ایده اصلی آن گفتگو میباشند. بعنوان مثال، در مكالمه ای كه در مورد تجارت میباشد، لغتهای commerce و trade بارها تكرار میشوند.

مكالمات و گفتگوهای قسمت B بیشتر در مورد موضوعات دانشجوئی و آكادمیك میباشند. بنابراین مكان این گفتگوها اغلب محوطه دانشگاه و یا كلاس درس است. عناوین موضوعاتی كه بیشتر در مورد آنها صحبت میشود، عبارتند از:

Campus life: clothing, shopping, dining, phone call, health, housing, money, haircut, car, reading, mail, social & ...

Banking: customer, teller, cashier, deposit or withdraw money, pay bills, credit card, open an account, bank branch & ...

Entertainment: sports, movie, leisure & ...

Academic activities: administration activities, study activities & ...

Academic topics: economics, astronomy, optics, botany, zoology, sociology, meteorology, ecology, archaeology, anthropology & ...

Working experience: occupations, job hunting , job topic & ...

Feelings: in good or bad mood, tense, embarrassed, furious & ...

استراتژیهای فوق هنگامی بیشترین كارائی را خواهند داشت كه شما به تعداد كافی لغت و اصطلاح بلد باشید. كتاب Essential Words for TOEFL & IELTS حاوی لغات ضروری میباشد كه شما در امتحان تافل به آنها نیاز دارید.

يکشنبه 1/3/1390 - 22:0 - 0 تشکر 319953

استراتژیهای پاسخگوئی به سوالات Structure در تافل

در بخش Structure امتحان تافل، دانش شما در تشخیص ساختار درست جملات انگلیسی مورد سنجش قرار میگیرد. تعداد سوالهای این بخش بین 20 تا 25 عدد میباشد و زمان پاسخگوئی بین 15 تا 20 دقیقه است. نمره قسمت Structure با نمره انشاء تركیب میگردد و نمره كلی Structure/Writing را كه عددی بین صفر تا 30 است، میسازد.

قسمت Structure اصطلاحا Computer-Adaptive میباشد. بدین معنا كه هر سوالی كه مطرح میگردد بر اساس عملكرد شما در پاسخگوئی به سوالات قبلی است. اگر سوالهای نخستین را درست پاسخ دهید، سوالهای بعدی مشكلتر میشوند و البته امتیازی كه برای پاسخگوئی به سوالات مشكل در نظر گرفته میشود، بیشتر از امتیازی است كه برای پاسخگوئی به سوالات آسان در نظر میگیرند و این یك حسن میباشد. امتیاز این بخش بر مبنای تعداد و درجه دشواری سوالات پاسخ داده شده، تعیین میگردد. در این قسمت، شما نمیتوانید به سوالات قبلی باز گردید و برای پاسخگوئی به سوال بعدی، باید سوالی را كه پیش رو دارید ابتدا پاسخ دهید.

در این بخش دو دسته سوال مطرح میشود. در دسته اول، باید جای خالی را با گزینه صحیح پر كنید. به مثال زیر توجه نمائید:

The columbine flower, ___________ to nearly all of the United States, can be raised from seed in almost any garden.

(A) native

(B) how native is

(C) how native is it

(D) is nativeپاسخ صحیح گزینه A میباشد.

در دسته دوم، جمله ای داده میشود كه زیر چهار كلمه آن خط كشیده شده است. یكی از این كلمات از لحاظ گرامری اشتباه بكار رفته است و باید آنرا بیابید. به مثال زیر توجه نمائید:

One of the most difficult problems in understanding sleep is determining what the functions of sleep is.شما باید بر روی كلمه is كلیك نمائید چرا كه از لحاظ گرامری اشتباه به كار رفته است.

برای پاسخگوئی به سوالات این بخش، دانستن گرامر ضروری است. به علت گستردگی مطالب، بیان استراتژیهای پاسخگوئی به سوالات Structure در این وب سایت ممكن نیست. لذا كتابهای زیر را معرفی نموده ایم تا با رجوع به آنها بتوانید به دانش مورد نیاز برای پاسخگوئی به سوالات Structure دست یابید:

1. جلد دوم كتاب English Grammar in Use، نویسنده Raymond Murphy

این كتاب، گرامر زبان انگلیسی را بطور كامل توضیح میدهد و شامل تمرینهای متعددی به همراه جواب میباشد.

2. Longman Preparation Course For the TOEFL Test، نویسنده Deborah Phillips، جلد A

مطالب بیان شده در این كتاب برای پاسخگوئی به سوالات Structure بسیار موثر و مفید میباشند.

يکشنبه 1/3/1390 - 22:2 - 0 تشکر 319956

استراتژیهای پاسخگوئی به سوالاتReading در تافل
در بخش Reading امتحان تافل، توانائی شما در درك متون انگلیسی مورد سنجش قرار میگیرد. این متون دارای موضوعات آكادمیك میباشند. تعداد متون تقریبا 5 عدد، تعداد سوالها بین 44 تا 55 عدد و زمان پاسخگوئی بین 70 تا 90 دقیقه میباشند. در این بخش، بر خلاف قسمتهای Listening و Structure، شما میتوانید بین سوالها و متون رفت و برگشت نمائید و یا بدون اینكه به سوالی پاسخ دهید، به سراغ سوال بعدی بروید. این بخش از امتحان Computer Adaptive نمیباشد.

جهت پاسخگوئی به سوالات Reading، بكارگیری استراتژیهای زیر مفید خواهند بود.

استراتژی اول : مرور سریع و سطحی كل متن (Scan & Skim)

اولین كاری كه شما باید انجام دهید اینستكه بفهمید كه یك متن در رابطه با چه موضوعی است. برای اینكار نیازی نیست كه كل متن را بدقت بخوانید. جهت درك موضوع كلی یك متن، بهترین و سریعترین روش آنستكه جمله اول هر پاراگراف را بخوانید. جمله اول هر پاراگراف معمولا خلاصه ای از كل آن پاراگراف است. با مطالعه جملات اول هر پاراگراف، موضوع كلی متن دستتان میاید و از طرفی میدانید كه هر پاراگراف در رابطه با چه مطلبی است. به مثال زیر توجه نمائید:

مثال : پاراگراف اول یك متن در مورد Poet (شاعر) و پاراگراف دوم در مورد Poetry (شعر) میباشد. اگر سوالی در مورد Poetry مطرح شود، بدیهی است كه در پاراگراف دوم باید بدنبال جواب آن بگردید.

به این روش اصطلاحا Scan & Skim نیز میگویند. این استراتژی، كاربرد بسیار زیادی دارد و در قسمتهای بعد، از آن استفاده خواهد شد.

استراتژی دوم : یافتن لغات كلیدی (Key Words)

هنگامیكه می خواهید به یك سوال Reading پاسخ دهید، بصورت تصادفی به جستجوی جواب آن در كل متن نگردید. هر سوال در بخش Reading، سرنخهائی دارد كه به كمك آنها میتوان فهمید كه در كجای متن به دنبال پاسخ باید گشت. یكی از این سر نخها، لغات كلیدی میباشند كه در پرسش استفاده شده اند. این لغات كلیدی در متن هم موجود میباشند. با مرور سریع متن، سعی كنید كه این لغات كلیدی را پیدا كنید. پاسخ سوال، در محدوده همین لغات كلیدی است. به مثال زیر توجه نمائید :

What caused Martin to suddenly return to Paris?

لغت كلیدی در این پرسش، كلمه Paris است. شما باید با مرور سریع متن، این كلمه را پیدا كنید. پاسخ به این پرسش در همان محدوده ای است كه كلمه Paris آمده است.

گاهی اوقات لغات كلیدی یك سوال عینا در متن وجود ندارند. در اینگونه موارد بدنبال لغات مشابهی بگردید كه همان مفهوم را میرسانند. به مثال زیر توجه نمائید:

Which of the following was the psychological impact of the author’s childhood upon the remainder of his life?

لغات كلیدی این سوال childhood و psychology میباشند. در حالیكه بدنبال این لغات در متن میگردید، حواستان به لغات یا عباراتی مانند mentally یا emotional effect كه معنی مشابه psychology دارند نیز باشد.

اعداد یا سالها معمولا لغات كلیدی خوبی هستند چرا كه پیدا كردن آنها در متن كار ساده ای میباشد. به مثال زیر توجه نمائید :

Which of the following best describes the influence of Monet’s work in the 20th century?

عدد 20th لغت كلیدی مناسبی است و در هنگام مرور سریع متن بدنبال آن بگردید.

در برخی از موارد، پیدا كردن لغات كلیدی در یك پرسش دشوار است. به مثال زیر توجه نمائید:

Which of the following would the author of this passage likely agree with?

همانطور كه ملاحظه میگردد، این سوال حاوی هیچگونه لغت كلیدی نیست تا بدنبال آن در متن بگردید. در اینحالت لغات كلیدی را در گزینه ها بیابید و سپس سعی در پیدا كردن آنها در متن نمائید. معمولا لغات كلیدی گزینه ها همگی در یك پاراگراف هستند كه این كمك خوبی برای كاهش زمان جستجو میباشد.

پس از اینكه به كمك لغات كلیدی و مرور سریع متن، مكان تقریبی پاسخ را یافتید، بر روی گزینه های سوال تمركز نمائید. گاهی اوقات قسمتی از متن، كلمه به كلمه در گزینه تكرار میشود. در چنین مواردی بسیار هوشیار باشید چرا كه اغلب این گزینه ها یك دام هستند! معمولا گزینه صحیح قسمتی از متن را كه پاسخ سوال میباشد با كلمات دیگری بیان مینماید.

استراتژی سوم : حذف گزینه ها

برخی از گزینه ها را بسرعت میتوان حذف نمود. مثلا فرض نمائید كه گزینه ای شامل عبارت زیر باشد:

"Andy Warhol lived there."

اگر Andy Warhol اصلا در كل متن وجود نداشته باشد، گزینه فوق قطعا جواب درست نیست.

اگر سوالی بصورت زیر مطرح شود:

"the passage indicates all of the following EXCEPT"

در اینصورت برای هرگزینه باید پاراگرافها را مرور نمائید. اگر گزینه ای اشاره به پاراگرافی خاص میكرد، آن گزینه جواب نیست و رد میشود. این عمل را تكرار میكنید تا فقط یك گزینه باقی بماند.

اگر سوالاتی بصورت زیر مطرح شوند:

"which answer choice does NOT describe ...?"

or

"all of the following answer choices are identifiable characteristics, EXCEPT which

?"

ابتدا بدنبال گزینه هائی بگردید كه یك مفهوم را بیان میكنند. از آنجا كه فقط یك گزینه صحیح میباشد، گزینه های مشابه قطعا رد میشوند. توجه داشته باشید كه در اینگونه پرسشها، شما با متن كارزیادی ندارید و همین امر باعث صرفه جوئی در وقت شما خواهد شد.

استراتژی چهارم : یافتن گزینه های متضاد

معمولا یكی از دو گزینه ای كه از لحاظ معنی و مفهوم متضاد هم هستند، درست میباشد. فرض نمائید كه دو تا از گزینه های یك پرسش به صورت زیر میباشند:

A.) if other factors are held constant, then increasing the interest rate will lead to a decrease in housing starts.

B.) if other factors are held constant, then increasing the interest rate will lead to an increase in housing starts

.

همچنان كه ملاحظه مینمائید، این دو گزینه بسیار شبیه هم میباشند و فقط وجود یك كلمه باعث شده است تا معنی آنها با یكدیگر متضاد باشد. در صورتیكه چنین مواردی را مشاهده نمودید احتمال اینكه یكی از این دو گزینه جواب باشد زیاد است و برای یافتن جواب صحیح باید متن را به كمك روش Scan & Skim مرور نمائید.

بر خلاف مثال فوق، گاهی اوقات گزینه ها شباهت ظاهری با یكدیگر ندارند اما با كمی دقت متوجه خواهید شد كه متضاد هم میباشند. مثال زیر دو گزینه فوق را بصورتی دیگر بیان مینماید:

A.) if other factors are held constant, then increasing the interest rate will lead to a decrease in housing starts.

B.) when there is an increase in housing starts, and other things remaining equal, it is often the result of an increase in interest rates

.

همچنان كه واضح است، این دو گزینه باز هم متضاد یكدیگر میباشند.

سخن آخر:

1. قبل از اینكه شروع به خواندن متن نمائید، سوالهای مربوط به آن را بخوانید. این كار باعث میشود تا هنگام خواندن متن بدانید كه به دنبال چه اطلاعاتی باید بگردید. توجه نمائید كه در این مرحله، خواندن گزینه ها اتلاف وقت است و فقط صورت سوال را باید بخوانید.

2. برخی از گزینه ها ممكن است كه بیان یك واقعیت باشند و به ظاهر درست بنظر برسند اما در حقیقت جواب صحیح نمیباشند. گزینه درست همواره باید پاسخی باشد به سوال مطرح شده.

3. اگر با كلمه یا عبارتی تكنیكی، فنی و یا علمی برخورد كردید كه معنی آنرا نمیدانستید، وقت زیادی را صرف آن نكنید. هدف شما این است كه مفهوم كلی متن را بفهمید.

4. اگر با سوالی مواجه شدید كه معنی یك لغت را كه در متن بكار رفته است از شما پرسیده بود، باید حتما به پاراگرافی كه لغت در آن بكار رفته است رجوع نمائید. هرگز از معنی كه خودتان میدانید استفاده نكنید چرا كه معمولا در این قبیل سوالات معانی مشهور یك لغت مد نظر نمیباشند.

يکشنبه 1/3/1390 - 22:7 - 0 تشکر 319960

 استراتژیهای پاسخگوئی به بخش Writing در تافل 
موسسه برگزار كننده امتحان تافل یا Educational Testing Service) ETS) هر سال دفترچه راهنمایی منتشر میكند و در آن در مورد نحوه برگزاری امتحان تافل و قسمتهای مختلف آن توضیح میدهد. در بخش Writing این دفترچه، 185 موضوع انشاء ذكر شده است و در روز امتحان، یكی از این 185 موضوع بطور تصادفی برای شما انتخاب میشود و باید در مدت 30 دقیقه در مورد آن انشاء بنویسید. در تافل، كمترین امتیازی كه برای انشاء در نظر گرفته میشود صفر و بیشترین امتیاز 6 میباشد كه با نمره قسمت Structure تركیب میگردد و نمره كلی Structure/Writing را میسازد. در قسمت Writing، شما میتوانید یا انشاء خود را توسط كامپیوتر تایپ نمایید و یا اینكه آنرا بر روی كاغذ بنویسید و انتخاب آن با شماست. اگر انشاء را در كامپیوتر تایپ كنید، پس از حدودا دو هفته نمره انشاء و نمره كل امتحانتان توسط موسسه ETS پست میشود اما اگر انشاء را بر روی كاغذ بنویسید، این زمان به پنج هفته افزایش می یابد. اگر تصمیم به تایپ نمودن انشاء خود توسط كامپیوتر گرفتید، هرگز تا قبل از تكمیل شدن انشاء، بر روی Next و Answer Confirm كلیك نكنید چرا كه دیگر امكان بازگشت وجود نخواهد داشت.

مطالب زیر به شما می آموزد كه چگونه در رابطه با یك موضوع ، انشائی را در مدت 30 دقیقه بنویسید بگونه ای كه حداكثر امتیاز را كسب نمائید. بهمراه توضیحات ارائه شده، برای موضوع زیر بصورت قدم به قدم انشاء نوشته شده است.

Topic:

A company is going to give some money either to support the arts or to protect the environment. Which do you think the company should choose? Use specific reasons and examples to support your answer

.

قدم اول : هر آنچه كه به ذهنتان میرسد را بنویسید (brainstorming)

سه تا پنج دقیقه اول را به این امر اختصاص دهید كه هر آنچه در رابطه با موضوع انشاء به ذهنتان میرسد را بر روی كاغذ بنویسید. به موضوع انشاء از زوایای مختلف نگاه كنید تا مطالب بیشتری به ذهنتان خطور نماید. توجه داشته باشید كه شما باید از دید خودتان به قضیه نگاه كنید نه اینكه دیگران چه نظری ممكن است داشته باشند. برای هر ایده ای كه به ذهنتان میرسد، دلیل و مثال هم پیدا كنید. بهترین انشاء ها آنهائی هستند كه ایده ها را با دلیل و مثال بیان می كنند. هر آنچه كه خود شخصا تجربه كرده اید یا در یك جامعه دیده اید و فكر میكنید كه به موضوع ربط دارد را به عنوان دلیل و مثال ذكر كنید. برای موضوع فوق، موارد زیر به ذهن میرسند:

Summary of brainstorming

Protect the environment
Pay money to environment because:
1. No environment then no art, no life.
2. Art is an inspiration from our environment. Better environment, better life and art
3. Situation of environment is very dangerous
4. Art has made a lot of progress
5. Good artists a hundred years ago
6. Environment on decline


پس از این مرحله، آنچه را كه بر روی كاغذ نوشته اید به ترتیب درجه اهمیت مرتب نمائید. ایده هائی كه برجسته هستند و برای آنها میتوانید دلایل و مثالهای كافی ذكر نمائید را در اولویت قرار دهید و آنهائی كه ربطی به موضوع ندارند را حذف كنید. همچنین ایده هائی كه مشابه هستند را در یكدیگر ادغام نمائید. یكی از مشخصه های ایده برجسته و خوب آن است كه به موضوع انشاء ربط داشته باشد و شما بتوانید در مورد آن حداقل یك پاراگراف بنویسید. این ایده باید توسط دلایل و مثال هائی كه می آورید پشتیبانی شود. حالت استاندارد این است كه شما در مورد هر ایده یك پاراگراف بنویسید. بعنوان مثال، اگر می خواهید بدنه انشاء شما از سه پاراگراف تشكیل شود، سه ایده اصلی باید داشته باشید. با اجرای این نكات در مورد مرحله قبل، به نتایج زیر میرسیم:

The organization of brainstorming

Protect the environment
Pay money to environment because:
1. Situation of environment is very dangerous. Art has made a lot of progress but environment on decline
2. No environment then no art, no life.
3. Art is an inspiration from our environment. Better environment, better life and art. Good artists a hundred years agoهمانطور كه ملاحظه میگردد، پس از خلاصه سازی، سه ایده اصلی باقی مانده است. پس در قسمت بدنه انشاء، سه پاراگراف خواهیم داشت.

قدم دوم : نوشتن انشاء

پس از اینكه ایده های مربوط به یك انشاء را مرتب و دسته بندی نمودید، نوبت به نوشتن انشاء میرسد. یك انشاء استاندارد از سه قسمت تشكیل شده است:

1. مقدمه یا Introduction

2. بدنه یا Body

3. نتیجه گیری یا Conclusion
در قسمت مقدمه، موضوع انشاء را باید مجددا بیان نمائید. از تكرار كلمه به كلمه موضوع انشاء در مقدمه پرهیز نمائید. شما باید موضوع انشاء را با كلماتی كه مربوط به خودتان است بیان نمائید. این امر نشان میدهد كه شما چقدر در استفاده از لغات انگلیسی مهارت دارید. پس از آن باید نظر خود را در رابطه با موضوع بگوئید. سپس باید بطور خیلی خلاصه دلایلی را كه از نظر شما پشتیبانی میكنند، بیان نمائید. این دلایل همان ایده هائی هستند كه در قسمت قبل (قدم اول) به ذهنتان رسیده و دسته بندی كرده اید. قسمت مقدمه نباید از یك پاراگراف بیشتر باشد. بر طبق آنچه كه گفته شد، مقدمه موضوع فوق را به شكل زیر میتوان نوشت:

Introduction

The environment in our time is in such a bad situation that everybody must think and do something to protect it. One of the best sources for doing so is big and rich companies especially those who make pollution to the world. Although they can support other things such as art but I think that our environment is much more important than our art because the environment is in very bad conditions now that there would be no life and art without it

.

همانطور كه ملاحظه میگردد، نویسنده علاوه بر اینكه موضوع انشاء را با كلمات خودش بیان نموده است، نظرش را اعلام كرده و بطور خلاصه دلایل خود را بیان نموده است.

پس از نوشتن مقدمه، نوبت به بدنه (body) انشاء میرسد. در قسمت بدنه انشاء باید حرف و نظر خود را به كرسی بنشانید. معمولا این قسمت از سه یا چهار پاراگراف تشكیل میشود. هر پاراگراف یك موضوع اصلی دارد كه در جمله اول آن باید بیان شود. این جمله یكی از همان ایده هائی است كه در قسمت قبل (قدم اول) به ذهنتان رسیده و در مقدمه هم خلاصه ای از آنرا بیان كرده اید. پس از اینكه ایده اصلی هر پاراگراف را در جمله اول آن پاراگراف ذكر نمودید، باید توسط دلایل و مثال هائی كه ذكر میكنید، آن ایده را پشتیبانی نمائید و برای خواننده مطلب را باز و روشن كنید. معمولا هر پاراگراف در قسمت بدنه یك انشاء استاندارد، از چهار یا پنج جمله تشكیل میشود. بر طبق آنچه كه گفته شد، بدنه موضوع فوق را به شكل زیر میتوان نوشت:

Body

First of all, the environment is now in a dangerous condition in comparison with art. During the centuries, art has made a lot of progress but the environment, especially the nature, has fallen into decline. So, progress in art and environment has certainly been in contrast to each other. One is on the top and the other is on the bottom. It is time that we must stop and pay more attention to our environment.

Secondly, who can imagine a life without environment? It is very clear that with no environment there would not be any art. At least, for having satisfactory art results we must have suitable conditions. Suitable conditions are those that make us feel better such as a nice weather, a quiet place or a beautiful nature. If these conditions exist, then we can expect to have professional artists in every field.

Thirdly, in my point of view, art is nothing more than an inspiration from our environment. In a bad environment, such as our current environment, we cannot expect very strong inspiration from the nature, so our art products are not very good. I think that art quality was better a hundred years ago than our current art. In those days, artists had the opportunity to learn from a good atmosphere but now this is not the case

.

همانطور كه ملاحظه میگردد، سه ایده اصلی داشتیم كه برای هر كدام یك پاراگراف نوشتیم.

پاراگراف آخر یك انشاء به نتیجه گیری (Conclusion) اختصاص دارد. جمله اول پاراگراف نتیجه گیری، باید نظر شما در مورد موضوع انشاء باشد. شما نظر خود را قبلا در قسمت مقدمه بیان نمودید ولی اینبار با كلمات دیگر باید آنرا بیان كنید. هرگز آنچه را كه در مقدمه گفته اید بصورت كلمه به كلمه در این قسمت تكرار نكنید. شما باید نشان دهید كه توانائی استفاده از لغات مختلف را دارید. جملات بعدی خلاصه ای از ایده هائی هستند كه در پاراگرافهای قسمت بدنه انشاء به آنها پرداخته اید و در حقیقت جملات اول پاراگرافهای بدنه انشاء هستند. در این قسمت هم باید سعی كنید جملات اول پاراگرافهای بدنه انشاء را با كلمات دیگری بیان كنید و از تكرار كلمه به كلمه آنها جدا خوداری نمائید. هر گز در قسمت نتیجه گیری ایده جدیدی مطرح نكنید چون جایش اینجا نیست. یك نتیجه گیری استاندارد، از چهار یا پنج جمله تشكیل میشود. بر طبق آنچه كه گفته شد، نتیجه گیری موضوع فوق را به شكل زیر میتوان نوشت:

Conclusion

All in all, paying attention to our environment is much more important than considering art any more. This is because our current environment is now in a very dangerous condition in comparison with art. Humans have made a lot of progress in art with the cost of destroying the nature and being careless about it. It is clear that without a good environment, there would be no inspiration and art

.

بطور خلاصه، یك انشاء استاندارد از یك پاراگراف مقدمه، سه یا چهار پاراگراف بدنه و یك پاراگراف نتیجه گیری تشكیل میشود.

قدم سوم : بازخوانی انشاء

سه تا پنج دقیقه آخر را به بازخوانی انشاء اختصاص دهید. در این قسمت ایرادهای املائی، نشانه گذاری و گرامری را بر طرف نمائید. اگر جمله ای خیلی كوتاه است آنرا اصلاح كنید و اگر جمله ای خیلی بلند است آنرا به دو جمله تقسیم نمائید. اگر مطالب اضافه ای در بالا یا پائین صفحه انشاء نوشته اید (مانند ایده هائی كه در قسمت قدم اول به ذهنتان رسیده است)، آنها را پاك كنید.

سخن آخر

1. قبل از اینكه شروع به نوشتن نمائید، مطمئن شوید كه موضوع انشاء را بدرستی متوجه شده اید. این امكان هست كه شما انشائی بنویسید كه هیچ ربطی به موضوع نداشته باشد.

2. سعی كنید از لغاتی استفاده نمائید كه از معنی درست آنها اطلاع دارید. از لغات مشكلی كه در مورد معنی آنها تردید دارید پرهیز كنید. هدف مهم در یك انشاء این است كه شما نظر خود را در رابطه با موضوع انشاء، بطور كاملا واضح و قابل فهم برای خواننده بیان نمائید. هدف این نیست كه با استفاده از لغات مشكل او را تحت تاثیر قرار دهید.

3. سعی كنید كه طول پاراگرافهای انشاء شما، یكسان باشد. معمولا در یك انشاء استاندارد، هر پاراگراف بین 4 تا 5 جمله دارد.

4. فصاحت و شیوائی متن را در انشاء خود رعایت نمایید. برای تحقق یافتن این امر، پاراگرافها باید به هم ربط داشته باشند و متنی روان و یكدست به خواننده ارائه كنند. برای مرتبط نمودن پاراگرافها به یكدیگر از كلماتی نظیر

on the other hand, however, in addition, also, secondly, firstly و ... استفاده نمائید.

5. از تكرار كردن یك مطلب با جملات مختلف پرهیز نمائید.

6. اگر انشاء خود را بر روی كاغذ مینویسید، سعی نمائید كه تمیز و خوانا باشد. بهتر است بین پاراگرافها یك خط خالی باشد.

در زیر، موضوع و متن انشاء بطور كامل درج شده اند. 376 لغت در این انشاء بكار رفته است.

Topic:

A company is going to give some money either to support the arts or to protect the environment. Which do you think the company should choose? Use specific reasons and examples to support your answer.

The environment in our time is in such a bad situation that everybody must think and do something to protect it. One of the best sources for doing so is big and rich companies especially those who make pollution to the world. Although they can support other things such as art but I think that our environment is much more important than our art because the environment is in very bad conditions now that there would be no life and art without it.

First of all, the environment is now in a dangerous condition in comparison with art. During the centuries, art has made a lot of progress but the environment, especially the nature, has fallen into decline. So, progress in art and environment has certainly been in contrast to each other. One is on the top and the other is on the bottom. It is time that we must stop and pay more attention to our environment.

Secondly, who can imagine a life without environment? It is very clear that with no environment there would not be any art. At least, for having satisfactory art results we must have suitable conditions. Suitable conditions are those that make us feel better such as a nice weather, a quiet place or a beautiful nature. If these conditions exist, then we can expect to have professional artists in every field.

Thirdly, in my point of view, art is nothing more than an inspiration from our environment. In a bad environment, such as our current environment, we cannot expect very strong inspiration from the nature, so our art products are not very good. I think that art quality was better a hundred years ago than our current art. In those days, artists had the opportunity to learn from a good atmosphere but now this is not the case.

All in all, paying attention to our environment is much more important than considering art any more. This is because our current environment is now in a very dangerous condition in comparison with art. Humans have made a lot of progress in art with the cost of destroying the nature and being careless about it. It is clear that without a good environment, there would be no inspiration and art
.

مطالب بیان شده در این صفحه، خلاصه ای از فن انشاء نویسی بود. جهت كسب اطلاعات بیشتر به كتاب l600 Essays for TOEFL مراجعه نمائید. در این كتاب، علاوه بر ذكر مثالهای عملی جهت تفهیم بهتر فن انشاء نویسی، 185 عنوان انشاء بهمراه 600 انشاء استاندارد وجود دارد. این كتاب مرجع كاملی است برای كسانیكه می خواهند در قسمت Writing امتحان تافل مهارتهای لازم را ضمن تمرین كردن، كسب نمایند.

جمعه 14/5/1390 - 0:19 - 0 تشکر 347962

واقعا عالیه
یه منبع خیلی خوب رو اینجا ساختید.
به نوبه خودم متشكرم

به هیچ وجه مهم نیست . وقتی ما فاتح شدیم هیچ کس در این باره سوالی نخواهد کرد

آدولف هیتلر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی