بهداشت و سلامت (بازدید: 380)
جمعه 30/2/1390 - 13:15 -0 تشکر 319076
طلاق بگیرید دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنید!

به گزارش مهر، گزارش شبکه CoolClimate در دانشگاه کالیفرنیا برکلی نشان می دهد سالانه یک خانواده متوسط در آمریکا در حدود ۴۹ تُن کربن به اتمسفر وارد می کند. این شبکه دستگاه محاسبه ای برای تخمین میزان تولید کربن توسط خانواده ها و مشاغل و فعالیتهای مختلف به شمار می رود.

به بیانی دیگر این شبکه می تواند میزان کربن دقیقی که به واسطه فعالیتی خاص اما روزانه تولید شده است را اعلام کند. میزان دقیق تولید کربن توسط هر فرد وابستگی فراوانی به موقعیت افراد دارد، برای مثال در کالیفرنیا شیوه تولید انرژی الکتریکی تقریبا شیوه ای پاک و سازگار با محیط زیست است و از این رو در این ایالت استفاده از خودروهای سوختی بر روی تولید کربن تاثیر بیشتری دارند.


در ادامه میزان تولید کربن ناشی از کارهایی که روزانه و بدون توجه به تاثیر منفی که می توانند بر روی محیط زیست داشته باشد انجام می گیرند، در ایالت کالیفرنیای آمریکا محاسبه شده اند:

با خودوری شخصی به دفتر کار رفتن: در صورتی که مسافت خانه تا محل کار ۴۸ کیلومتر در نظر گرفته شود، میانگینی که در سال ۲۰۰۳ تخمین زده شده است، هر فرد سالانه برای رسیدن به محل کار خود ۱۲ هزار و ۵۵۲ کیلومتر مسافت را با خودروی شخصی اش طی می کند، در صورتی که این فرد خودرویی داشته باشد که میزان مصرف سوخت آن روزانه سه لیتر برای ۳۶ کیلومتر باشد، میزان تولید سالانه کربن این فرد ۴.۳ تن خواهد بود.

خوردن استیک: اگر فردی به صورت روزانه گوشت قرمز با ۴۴۴ کالری مصرف کند میزان سالانه تولید کربن این فرد ۰.۸ تن خواهد بود که می توان این میزان تولید کربن را با استفاده از گوشت سفید، سبزیجات و یا تخم مرغ جبران کرد.

خرید کردن: خرج کردن ماهانه ۱۰۰ دلار برای خریداری لباس می تواند سالانه ۰.۵ تن کربن تولید کند و خریداری سالانه مبلمانی هزار دلاری نیز می تواند میزان تولید کربن را به یک تن افزایش دهد.

سفر هوایی: در صورتی که فردی ساکن کالیفرنیا باشد و بخواهد برای دیدن اقوامش به بوستون پرواز کند، باید در حدود هشت هزار کیلومتر را طی کند که طی کردن این مسافت با کمک هواپیما در حدود ۲.۲۳ تن دی اکسید کربن وارد اتمسفر خواهد کرد. در مقابل با کم کردن هر هزار و ۶۰۰ کیلومتر از مسافت مسافرت می توان ۰.۴۵ تن از تولید دی اکسید کربن کاست.

خشک کردن لباسها: استفاده از دستگاه خشک کن برای خشک کردن سریع لباسها می تواند در هفته ۰.۱ تن کربن وارد اتمسفر کند، در حالی که اگر لباسها را بر روی بند خشک کنید علاوه بر کاسته شدن از هزینه برق می توان میزان تولید کربن را نیز کاهش داد.

ورزش کردن: ۳۰ دقیقه دویدن بر روی یک دستگاه دوی ثابت یا تردمیل برای سه بار در هفته می تواند میزان تولید کربن را ۰.۰۷ تن در سال افزایش دهد. در صورتی که دویدن در فضاهای باز چنین تاثیری را بر محیط زیست ندارد.

طلاق گرفتن: مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ صورت گرفته است نشان می دهد میزان مصرف برق خانوارهایی که در آن زوجها از هم طلاق گرفته اند سالانه ۷۳ میلیارد کیلووات بر ساعت بیشتر از خانوارهای دیگر است زیرا پس از جدایی هر یک از زوجها در خانه ای مجزا زندگی می کنند و در صورتی که بتوان میزان طلاقهای منطقه ای مانند کالیفرنیا را ۱۶ میلیون در نظر گرفت، هر خانوار چهار هزار و ۵۶۲ کیلووات بر ساعت برق بیشتر مصرف می کند که این میزان مصرف انرژی منجر به تولید ۲.۸ تن کربن در سال خواهد شد، البته توسط هر خانوار!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی