دانش و فن آوری (بازدید: 2810)
پنج شنبه 29/2/1390 - 14:56 -0 تشکر 318861
اخبار دانش و فناوری

 

 

«شما در این مکان می توانید اخبار دانش و فناوری از سراسر دنیا را مشاهده کنید»

 

 

 اخبار داخلی دانش و فناوری
 اخبار برون‌مرزی دانش و فناوری
 اخبار رویدادهای علمی

 

 

مجموعه‌ای با عنوان

«چند خبر تازه از دنیای فناوری»

 شماره 1
شماره 2
شماره 3

شماره 4

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

سه شنبه 10/5/1391 - 21:28 - 0 تشکر 486992

کاهش آفت باغات مرکبات با استفاده از کفشدوزک


کاهش آفت باغات مرکبات با استفاده از کفشدوزک
پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان با تولید کفشدوزک توانستند با روشهای بیولوژیکی نوعی آفت باغات مرکبات و چای را از بین ببرند.

مهندس علی بهارلو- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر شپشک آرد آلود را نوعی آفت برای باغات میوه و چای معرفی کرد و افزود: بدن این حشره از گرد سفید رنگی پوشیده شده است. این گونه در گلوگاه و یا دم میوه تجمع کرده و با حمله به تمام قسمت های گیاه چون برگ، سر شاخه و میوه و تغذیه از محل اتصال میوه به شاخه باعث ریزش میوه می‌شود.
وی با بیان اینکه ماده این حشره حدود 2 هزار تخم می‌گذارد، اظهار داشت: به دلیل قرار گرفتن این حشرات در شکاف تنه و زیر پوستک‌ها و فرورفتگی‌های درخت و شاخه ها از تماس با آفت کش ها محفوظ می‌مانند.

بهارلو ادامه داد: از آنجایی که آفت کش های شیمیایی بر روی همه حالات به ویژه تخم اثر ندارد از این رو برای مبارزه شیمیایی نیاز است تا عملیات سمپاشی در چند نوبت تکرار شود.

مجری طرح با اشاره به آلودگیهای زیست محیطی ناشی از سمپاشی و باقیمانده سموم در محصولات باغی، خاطر نشان کرد: از این رو با اجرای پروژه تحقیقاتی اقدام به تولید عوامل بیولوژیکی برای مبارزه با این آفت کردیم.

وی عوامل بیولوژیکی مبارزه با این آفت را کفشدوزک کریپتالموس ذکر کرد و ادامه داد: این نوع کفشدوزک برای رشد از مراحل مختلف زندکی شپشکهای آرد آلود اعم از مرحله تخم، پوره و حشره کامل یعنی شپشک بالغ تغذیه و شروع به رشد و تکثیر می کند و از آنجایی که شپشکهای آرد آلود علاقه زیادی به تغذیه با شیره کدو و یا جوانه سیب زمینی دارند، با استفاده از این دو محصول اقدام به تولید شپشک آرد آلود در انسکتاریوم (محل پرورش عوامل بیولوژیکی) کردیم.

بهارلو اضافه کرد: با رهاسازی کفشدوزک در انسکتاریوم پرورش شپشک، کفشدوزکها با تغذیه از این شپشک ها، شروع به رشد و تولید مثل کردند.

وی با اشاره به نحوه رها سازی کفشدوزک کریپتالموس در باغات آلوده به شپشک آرد آلوده یادآور شد: پس از رها سازی کفشدوزک ها و لارو کفشدوزک ها در باغات آلوده به این نوع آفت، از تمام مراحل رشدی شپشک آرد آلود تغذیه کرده و آنها را از بین می برد. 

این محقق با اشاره به مزایای استفاده از این نوع عامل بیولوژیکی برای از بین بردن آفت، گفت: استفاده از این عامل بیولوژیکی موجب کاهش مصرف سموم شیمیایی در مزارع می شود.

بهارلو به موارد استفاده از این کفشدوزک اشاره کرد و ادامه داد: این کفشدوزک علاوه بر باغات مرکبات، در باغات توت و مزارع چای آلوده به شپشک مورد استفاده قرار می گیرد.منبع: خبرگزاری مهر

سه شنبه 10/5/1391 - 22:4 - 0 تشکر 487032

نخستین كاوشگر چین سال آینده بر روی ماه فرود می آید 

به گزارش اسپیس دیلی ، كاوش ماه پس از ساخت ایستگاه فضایی دومین برنامه بلندپروازانه چین در فضا محسوب می شود.

در سال 2007 چین نخستین مدارگرد ماه موسوم به Chang"e-1 را پرتاب كرد كه توانست تصاویری از سطح ماه تهیه و توزیع عناصر را در آن بررسی كند.

آن پرتاب نشان دهنده نخستین مرحله از ماموریت سه مرحله ای چین بود. دانشمندان چینی قرار است یك ماموریت بدون سرنشین به ماه برای نمونه برداری از خاك و سنگ های تنها قمر زمین نیز در سال 2017 انجام دهند.

بر اساس اعلام رسانه های رسمی چین، Chang"e- 3 قرار است در زمان فرود خود بر روی ماه در سال 2013 تحقیقاتی را در مورد سطح ماه انجام دهد.

چین قصد دارد پس از سال 2020 انسان را به ماه بفرستد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


چهارشنبه 11/5/1391 - 8:48 - 0 تشکر 487488

تشخیص و نگهداری زعفران اصل
جام جم آنلاین: زعفران گیاهی گرانقیمت و پرخواهنده است بنابراین مثل هر چیز گران و پرطرفدار، انواع تقلبی هم دارد.

‌ مواظب باشید! برخی متقلبان از جا زدن پودر آجر هم به جای زعفران ابا ندارند! برخی كاكل ذرت را رنگ می‌كنند و... ‌ شایع‌ترین شیوه تقلب، استفاده از گل گلرنگ است كه رنگی بسیار شبیه به زعفران تولید می‌كند و ظاهری همانند آن دارد. ‌

برای تشخیص، برخی یك رشته آن را بین كاغذ‌كاهی یا روزنامه فشار می‌دهند؛ آنها به ‌جا نماندن اثر چربی بر كاغذ را نشانه مرغوبیت می‌دانند. ‌

برخی تار و رشته‌ای از آن را در آب حل می‌كنند: اگر پس از رنگین شدن آب، الیافی نخ‌مانند از رشته باقی باشد آن را تقلبی می‌دانند. ‌

 زعفران اصل، رنگی زرد و مایل به نارنجی و قرمز دارد. مزه آن كمی تلخ اما مطبوع است. بویی تازه، تند و نافذ دارد و پودر آن در آب گرم كاملا حل می‌شود. بوی كم علامت كهنگی یا ناخالصی آن است. ‌

از نظر ظاهری، سرشاخه‌هایی كلاله‌مانند و سه‌‌شاخه دارد كه در قسمت بالا به شكل شیپور و در قسمت‌های پایین‌تر باریك‌تر است. ‌

زعفران دسته‌ای، مرغوب‌تر است اما حمل و نقل نادرست باعث خرد شدن و در نتیجه كاهش مرغوبیت و ارزش اقتصادی آن می‌شود؛ در قیمت خرید این نوع سرتان كلاه نرود.

زعفران را پودر شده نخرید چون تشخیص آن مشكل است. ‌ در صورت مشاهده وزن كمتر، یا ذرات نمك، شكر، شن، حشرات، قارچ، كپك و رشته‌های نخ‌مانند از خرید آن اجتناب كنید. ‌

از ذكر تمام اطلاعات پی آمده، در انواع بسته‌بندی‌شده مطمئن شوید: نشانی كامل كارخانه، شماره تلفن، شماره پروانه ساخت، نام و ثبت تجاری، سری ساخت یا تولید، تاریخ تولید و انقضا، وزن خالص، نوع و درجه‌بندی زعفران، علامت استاندارد، علامت تایید وزارت بهداشت. ‌

در مصرف زعفران زیاده‌روی نكنید. در هر نوبت با فاصله زیاد مجازید تا 12 رشته یا نزدیك به یكدهم زعفران میل كنید.

خوردن یك گرم آن سبب تهوع و استفراغ، بیش از پنج گرم سبب خونریزی‌های داخلی یا حتی مرگ جنین و بیشتر از آن برای خودتان هم كشنده و مرگ‌آور است. ‌

زعفران باید دور از نور و رطوبت، در ظروف فلزی یا شیشه‌های رنگی نگهداری شود. ظروف پلاستیكی اسانس آن را از بین برده، از مرغوبیتش می‌كاهند. عطر زعفران پودر شده زودتر تبخیر می‌شود؛ آن را زودتر مصرف كنید.(جام جم)

چهارشنبه 11/5/1391 - 21:1 - 0 تشکر 488081

مخترع ایرانی دستگاه مبدل و تعیین كننده روزهای هفته ساخت!!!!!.

"بیژن كاووسی"، مخترع ایرانی در گفت و گویی اظهار داشت: این تقویم شاخه جدیدی از نحوه تاریخ گذاری را معرفی می كند.

وی افزود: با این نوع تقویم می توان گفت چه تاریخی در چه روز از هفته بوده است و با این كار وظایف تقویم های مختلف در طول 1522 سال را با یك تقویم انجام داد.

این مخترع در خصوص تعیین نحوه كار این تقویم به خبرنگار ایرنا گفت: برای مثال برای دانستن اینكه روز بیست و چهارم مهر سال 749 هجری خورشیدی چه روزی از هفته بوده است، پس از مراجعه به قطعه A یا قطعه پایه، ابتدا در حاشیه قائم چپ (اولین ستون سمت چپ) مستطیل 700 را در نظر می گیریم و در ردیف افقی این مستطیل، وقتی به جهت راست می رویم، به خانه ای كه با علامت دو نقطه مشخص شده می رسیم، بعد از آن پس از گذر از 9 خانه به خانه 10 كه نشان دهنده سال 710 است و با فواصل 10 خانه، 10 خانه با گذر از دهه های 20، 30 و 40 در دو ردیف به خانه 50 كه نمایشگر سال 750 است می رسیم، خانه 9قبل از آن سال 749 (سال مورد نظر) را نشان می دهد.

كاووسی گفت: مرحله دوم تثبیت مستطیل شاخص است كه در آن قطعه B (قطعه شاخص) را به طور افقی و به نحوی روی قطعه پایه قرار می دهیم كه پیكان شاخص قطعه درست زیرخانه 749 قرار گیرد؛ سپس قطعه B به موازات حاشیه افقی پایین قطعه A به طوری به پایین می افزاییم كه ضلع زیرین قطعه B بر ضلع بالای مستطیل هفته ها از قطعه A منطبق شود.

وی در خصوص بخش سوم استفاده از این تقویم خاطرنشان كرد: مرحله سوم استفاده از این تقویم تعیین روز هفته است كه در آن قطعه C یا قطعه نهایی را طوری روی قطعه B قرار می دهیم كه یكی از دو سوراخ قطعه، روی ماه مورد نظر قرار گیرد.

روز هفته تاریخ مورد مثال را در مقابل روز بیست و چهارم قطعه نهایی، از روی قطعه پایه روز سه شنبه را نشان می دهد.

این مخترع در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان كرد: تقویم مشابه تقویم مبدل تنها برای 50 سال قبل كاربرد داشته است و این درحالی است كه این تقویم 1522 سال را به درستی نشان می دهد.

وی همچنین از طراحی و ساخت تقویم مبدل میلادی خبر داد و گفت: تقویم چهار هزار سال گریگوری و هفت هراز سال میلادی ژولی كه در مجموع 11 هزار سال است در فضایی كمتر از 27 سانتیمتر مربع نشان داده شده و این در حالی است كه در حال حاضر با استفاده نرم افزارهای مبدل رایانه ای چنین امكانی فراهم شده است.

گفتنی است این دستگاه مبدل با شماره ثبت 62800 در اداره كل ثبت شركت ها و مالكیت صنعتی به ثبت رسیده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


جمعه 13/5/1391 - 1:2 - 0 تشکر 489380

 اولین دستگاه‌های الکترونیکی قابل خوردن

fda-approves-digital-pills-track-your-prescription-intake-pichgooshti


شرکت FAD دارویی را ساخته است که داخل بدن شما را به تصویر می‌کشد و اطلاعات را برای  ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی ارسال می‌کند.

این قرص‌ها دارای مقدار کمی منیزیم و مس می‌باشند. پس از  بلعیده شدن، ولتاژی تولید می‌کنند و با دستگاه گوارشی ارتباط برقرار می‌کنند. سیگنال‌های تولید شده، روی پوست کاربر قرار خواهد گرفت و در نتیجه، پیغام، قابلیت ارسال به گوشی تلفن همراه یک ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی را دارد. این دارو در حال حاظر فقط با دارونما تایید شده است ولی کمپانی تولید کننده قصد دارد آن را برای دیگر داروها نیز تایید کند.

با اینکه تولید کنندگان این قرص به اهداف خوبی دست‌یافته‌اند، ولی این قرص به مشکلات اساسی کمکی نمی‌کند. بیماران گزینه‌های خوبی برای خوردن این قرص‌ها نیستند، مخصوصاً مبتلایان به بیماری‌های مزمن، ولی مثل خیلی از نمونه‌های دیگر، این نیز قدمی به سوی آینده است.

عده ای دائم مینالند که گل سرخ خار دارد، ما باید شاد باشیم که خارها گل دارند.
جمعه 13/5/1391 - 16:4 - 0 تشکر 490024

بزرگ ترین سازه ماکارونی جهان توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ساخته شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، این سازه با 24 متر طول، پنج متر ارتفاع و عرض سه تا 5.5 متر ساخته شد.

مصطفی نصیری اوانکی، دانشجوی رشته معماری مقطع کارشناسی و سرپرست گروه معماران جوان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در خصوص نحوه ساخت این سازه گفت: طراحی این سازه از تیر ماه تا اواخر شهریور سال 90 به طول انجامید و ارائه طرح از مهر تا آبان زمان برد و از دوم آبان تا یازدهم اسفند سال 90 ساخت آن به طول انجامید.

سرپرست گروه بزرگ ترین سازه ماکارونی جهان افزود: برای ساخت این پروژه بیش از 33 هزار متر ماکارونی (33 کیلومتر) به کار رفته که این میزان 18 کیلومتر بیشتر از رکورد جهانی گینس است. هم چنین برای اتصال این سازه ماکارونی از 758 عدد چسب استفاده شده است.

وی افزود: وزن کل این سازه 103 کیلوگرم بوده و 75 کیلو بار سقف را تحمل کرده است.

بزرگترین سازه ماکارونی جهان

نصیری اوانکی در خصوص چگونگی ثبت جهانی این سازه در کتاب رکوردهای گینس گفت: خوشبختانه وقتی در سازه های این چنینی در جهان شروع به تحقیق کردیم متوجه شدیم چنین سازه ای تاکنون در دنیا ساخته نشده است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم از ظریف ترین عنصری مثل ماکارونی، سخت ترین و استوارترین سازه را بسازیم. بعد از ساخت این سازه در مکاتباتی با سازمان جهانی گینس ثبت این سازه را به عنوان بزرگ ترین سازه ماکارونی را درخواست کردیم که مسوولان این سازمان در جواب ما عنوان کردند که اصلاً سرفصل و موضوعی در خصوص بزرگ ترین سازه ماکارونی در این کتاب وجود ندارد و گروه معماران جوان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اولین گروهی بودند که مسوولان سازمان جهانی گینس را متقاعد کردند تا سرفصلی برای این موضوع تعریف کنند.

نصیری اوانکی ادامه داد: در مکاتبات بعدی قرار شد تا سازمان جهانی گینس کارشناسان خود را برای بازدید و تایید این سازه به ایران بفرستند اما با هماهنگی صورت گرفته از سوی مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و سازمان جهانی رکوردهای دنیا (گینس) قرار شد تا خود اعضای گروه به عنوان نماینده سازمان گینس با ارسال تمام اسناد و مدارک موجود همچون عکس، فیلم و تاییدیه نامه های سازمان های مورد نظر گینس همچون تاییدیه نامه های استادانی که در این رشته صاحب نظرند، روند ثبت جهانی این سازه در کتاب گینس طی کنند.

سرپرست گروه بزرگ ترین سازه مارکارونی جهان افزود: مسوولان سازمان جهانی گینس در مکاتباتی که با دانشگاه آزاد اسلامی قزوین داشتند از این دانشگاه به دلیل این که سرفصلی جدیدی را به کتاب گینس اضافه کردند تقدیر و تشکر ویژه ای و اعلام کردند تا ماه سپتامبر مراحل ثبت جهانی سازه در کتاب رکوردهای گینس به پایان می رسد و گواهی نامه این رکورد به مسوولان ایرانی اعلام وارسال خواهد شد.نصیری اوانکی به کاربردهای چنین سازه هایی در پروژه های عمرانی اشاره کرد و گفت: با طراحی و سـاخت چنین سازه ای می توانیم پیش زمینه ای از سازه های فلز آلومینیوم را در پروژه های عمرانی بسازیم. اگر اندازه این سازه را با فلز آلومینیوم 20 برابر کنیم از نظر وزن بسیار سبک و بسیارمقاوم و قابل انعطاف خواهد شد و می توان از این فلز که از نظر ساختار شباهت بسیاری به ماکارونی دارد، استفاده کرد.

وی در پایان از حمایت های ویژه دکتر موسی خانی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین از ساخت این سازه تقدیر کرد و گفت: ریاست دانشگاه در بازدید های مسوولان عالی رتبه کشور از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بازدید از سازه ما را در دستور کار قرار داد که این بازدیدها برای اعضای تیم ما باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه می شد. هم چنین جا دارد از دکتر مانی شریفی، مدیرکل مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، مهندس غیاثوند، مهندس گمرکچی از کارکنان مرکز رشد واحد های فن آور دانشگاه تقدیر و تشکر کنم.

شایان ذکر است، بسیاری از مسوولان در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین از ساخت بزرگ ترین سازه ماکارونی جهان در این دانشگاه ابراز شگفتی کرده اند.

جمعه 13/5/1391 - 16:8 - 0 تشکر 490030

محقق ایرانی موفق به طراحی و ساخت سرامیك های LED شد 

روابط عمومی جهاد دانشگاهی ، "مهدی احمدی" مجری این طرح درزمینه طراحی، ساخت و تولید سرامیك های LED ، توضیح داد كه این نوع سرامیك ها از سنگ مصنوعی ساخته شده است و قابل رقابت با بسیاری از سنگ های مصنوعی است.

وی با بیان این كه سرامیك های LED از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است، افزود: این نوع سرامیك ها دارای نور هستند و به راحتی می توان در شب یك محیط تاریك را بدون این كه از لامپ استفاده شود، روشن كرد.

این محقق ادامه داد: درحال حاضر طرح سرامیك های LED هیچگونه نمونه داخلی و خارجی ندارد و اگر ما بتوانیم در یك روز 100 متر مربع از این نوع سرامیك تولید كنیم شش نفرمی توانند به طور مستقیم در این حوزه مشغول به فعالیت شوند.

احمدی ، پارك علم و فناوری جهاد دانشگاهی كرمانشاه را یكی از سازمان های حمایت كننده از طرح های نوآورانه این استان توصیف كرد و گفت: پارك علم و فناوری جهاد دانشگاهی این استان مادی و معنوی كمك های شایانی به این طرح كرده است و امیدوارم این حمایت ها همچنان ادامه یابد تا بتوانیم در پیشرفت استان كرمانشاه و جمهوری اسلامی ایران سهیم باشیم.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


جمعه 13/5/1391 - 16:8 - 0 تشکر 490031

طرح ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در یزد تصویب شد  

"محمد مهدی نژاد نوری" روز گذشته(چهارشنبه) در حاشیه هشتاد وششمین جلسه كمیسیون دائم شورای عالی (عتف) در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه پیشنهاد شد كه انستیتو پاستور بیشتر روی تحقیقات و تربیت نیروی انسانی كار كند و نتایج تحقیقات خود را به بخش خصوصی منتقل كند.

وی افزود: این پیشنهاد با رویكرد اقتصاد مقاومتی ارائه شده و بخش خصوصی می تواند با تاسیس شركت های دانش بنیان، نتایج تحقیقات انستیتو پاستور را تجاری سازی كند.

وی افزود: برخی تولیدات این انستیتو ممكن است صرفه اقتصادی نداشته باشند و بخش خصوصی از آن استقبال نكند كه باید در این باره چاره اندیشی شود.

مهدی نژاد نوری با اشاره به آنكه در این باره مطالعات لازم صورت می گیرد، ادامه داد: باید مراقب بود تا به هیچوجه در دستیابی به دانش تولید انواع واكسن، سستی و كوتاهی صورت نگیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه كمیسیون های تخصصی شورای عالی عتف اشاره كرد و گفت: در این جلسه مقرر شد كه كمیسیون های تخصصی شورای عالی عتف به بازنگری اولویت ها اقدام كنند و اقتصاد مقاومتی را سرلوحه كار خود قرار دهند.

مهدی نژاد نوری افزود: در این جلسه مقرر شد كمیسیون های تخصصی این شورا اولویت های خود را بازنگری و نتیجه آن را حداكثر تا سه هفته آینده به كمیسیون دائم شورای عالی عتف اعلام كنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در استان یزد اشاره كرد و گفت: در جلسه این كمیسیون موضوع ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری یزد مطرح و اصل اجرای مرحله طراحی اولیه و مطالعات و امكان سنجی تاسیس آن تصویب شد.

مهدی نژاد نوری درباره عناوین طرح های كلان حوزه علوم انسانی كه وزارت علوم به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده است، گفت: تاكنون شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخی در این باره نداده است.

وی افزود: برای دریافت پاسخ تا جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی صبر می كنیم و اگر پاسخ دریافت نكردیم موضوع را درشورای عالی عتف مطرح و درباره آن تصمیم گیری می كنیم.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


جمعه 13/5/1391 - 16:9 - 0 تشکر 490032

كوچكترین لیزر نیمه‌رسانای جهان ساخته شد


به نقل از پایگاه ساینس، توسعه این لیزر موفقیت بزرگی در شاخه فتونیك محسوب می‌شود و نقش كلید را در فناوری های فوتونی پرسرعت و كوچك ایفا می كند.

محققان بر این باورند كه با ساخت این لیزر به ساخت تراشه‌های رایانه ای فوق سریع بسیار نزدیك شده‌اند. با استفاده از این ابزار می توان از نانو‌لیزر برای تولید سیگنال‌های نوری و انتقال اطلاعات استفاده كرد.

دو آلیاژ استفاده شده در ساخت این دستگاه نیمه‌رسانا هستند كه در ساخت LED های متداول نیز استفاده می‌شوند. دانش تخصصی این فناوری فوق پیشرفته هنوز در مرحله انحصاری قرار دارد.

این لیزر كاربردهای گسترده ای در تمام زمینه‌ها اعم از پزشكی گرفته تا صنعت رایانه و الكترونیك دارد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


شنبه 14/5/1391 - 13:36 - 0 تشکر 491052

یک شرکت بریتانیایی موفق به یافتن روشی تازه شده که با استفاده از آن می توان با گام برداشتن انرژی برق تولید کرد.

 این شرکت بریتانیایی نوعی کاشی خاص تولید کرده که عابران پیاده با گام برداشتن روی آنها انرژی برق تولید می کنند.

ساز و کار این فناوری به این شکل است که وقتی فرد پای خود را روی کاشی می گذارد، کاشی حدود 5 میلی متر فرو می رود.

این فناوری انرژی جنبشی حاصل از فشرده شدن کاشی ها را به انرژی برق تبدیل می کند.

5% برق تولید شده بلافاصله لامپ تعبیه شده در کاشی را روشن می کند و  95% دیگر این انرژی یا ذخیره می شود یا می توان از آن برای روشن کردن لامپ های بیشتر، نمایش اطلاعات، شارژ باتری تلفن همراه و کارهایی از این دست استفاده کرد.

مبتکر این فناوری جوان 26 ساله ای به نام لورنس کمبل است که سه سال پیش آن را اختراع کرد، اما امروز یک شرکت حاضر شده روی آن سرمایه گذاری کند.

این کاشی ها در صورتی که در معابر و گذرگاه های پررفت و آمد مورد استفاده قرار گیرند، می توانند به اندازه یک ژنراتور برق تولید کنند.

از این فناوری می توان در محل های ورود و خروج  استفاده کرد و کاشی های خاص را هم می توان با استفاده از مواد بازیافتی چون لاستیک ساخت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی