آموزش الکترونیکی (بازدید: 1356)
پنج شنبه 29/2/1390 - 14:33 -0 تشکر 318855
آموزش مجازی چیست؟

آموزش مجازی چیست ؟ این سوال معمولاً بسته به افراد با زمینه کاری مختلف و سوابق علمی گوناگون جوا ب های مختلفی نیز دارد.
در هر صورت آموزش مجازی یک پدیده خیلی زیباست. این اصطلاح در سال 2000 اختراع شد. کارآمد بودن آموزش مجازی دلیل رشد آن را در سال های گذشته و توسعه آن در آینده توجیح می کند .

اصل و ریشه آموزش مجازی به زمانی برمی گردد که استفاده از تکنولوژی و برای پشتیبانی سیستم های آموزش رایج شد. مثل استفاده از فیلم و تلویزیون در برنامه های آموزشی در زمان های گذشته.

در حدود سال 1980 وقتی استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه مردم، کم کم رایج می شد. استفاده از برنامه های آموزشی و سیستم آموزش CBT ) (Computer Base Training با استفاده از سی دی و فلاپی جای خود را باز کرد. اما در حدود سال های 1990 که وب بوجود آمدف این آموزش آنلاین بود که گردنه رقابت را ربود و پا به عرصه وجود گذاشت و با سرعت خیلی زیاد رشد کرد.

هر جا که دسترسی به اینترنت فراهم بود استفاده از آموزش آنلاین هم رایج تر بود. در اواخر دهه 1990 بسیاری از شرکت ها متوجه بازار بزرگ آموزش آنلاین شدند و براساس آن دوره های آموزشی آنلاین را فراهم کردند و ارایه دادند.
در این زمان و به فاصله کمی ابزارهای جدیدی بوجود آمدند ولی نه برای ارایه مطلب آموزشی ، بلکه برای مدیریت سیستم های آموزشی که LMS (Learning Management System ) نام گرفتند.

در حدود سال 2000 زمانی که بمب دات کام ها منفجر شد شگفتی بزرگی به نام "e" بوجود آمد. و همه چیز با "e" آغاز شد. مانند e- business ، e-comersو آموزش مجازی e-learning نیز پا به عرصه گذاشت و به یک تجارت و شاید به یک صنعت بزرگ بدل شد.
یکی از مزایای بزرگ آموزش مجازی در آن زمان عدم نیاز به سفرهای کوتاه و بلند برای رسیدن به مکان های آموزشی بود. امکان دسترسی به تمام منابع آموزشی چه در روز و شب و هر کجا که نیاز داشتید، در منزل یا محل کار. تمام این تعاریف به این معنی بود که شما در هر کجا که دوست داشتید می توانید درس بخوانید و کسی هم نبود که به شما بگوید چه موقع این کار را انجام دهید.

وقتی این هیاهو ها خوابید مردم خیلی زود تصمیم گرفتند که از آموزش مجازی رها شوند. برای اینکه به نظر نمی آمدکه آن ها را به آرزویشان برساند. در خصوص سرمایه گذاری های زیادی هم در این زمینه شده بود نگرانی های وجود داشت که جواب بدهد می دهند یا خبر.
این نگرانی ها دلایلی داشتند:
اول اینکه : خیلی کم پیش می آمد که آموزش مجازی با یک فکر باز و منتقی با سیستم سنتی مقایسه شود. برای آن گروه که احتیاج داشتند معلم باشند. کار کردن بر روی منابع درسی آموزشی بصورت صرف کافی نبود .
دوم اینکه : کارمندان فکر می کردند شغل خود را از دست می دهند آنها علاقه مند نبودند که پشت میز بنشینند و کامپیوتر کار آن ها را انجام بدهد
در این زمان بود که 2 گونه آموزش به وجود آمد.

Open University با شعار "فناوری و ارتباطات می تواند آموزش سطح بالا را برای افرادی که به سیستم های حضوری دسترسی ندارند به ارمغان بیاورد" از مراکزی است که اولین گام ها را در زمینه آموش های غیر حضوری برداشته است. Blended learning : (آموزش ترکیبی): این روش ترکیبی بود از آموزش رو در رو FTF) face to face) و آموزش الکترونیکی Live- eLearning (آموزش مجازی زنده) : در شرایطی که آموزش حضوری امکان پذیر نبود. برای مثال دانشجویان در مکان های مختلف کشور پراکنده بودند. ابزارها و سیستم ها به کاربران امکان می داد بصورت ارتباط از راه دور remote با هم ارتباط برقرار کنند و کنار هم بیایند و به همراه استاد که کلاس را مدیریت می کند در بخوانند. اولین ابزارها در این خصوص کلاس های مجازی و سیستم های کنفرانس آنلاین بودند. .Live - eLearning به عنوان آموزش همگام و همزمان شناخته می شد که با آموزش های نا همگام و غیر همزمان فرق داشته باشد .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی