انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 531)
دوشنبه 26/2/1390 - 23:10 -0 تشکر 318264
کودک و دوست خوب


دلگرمی و حمایت‌هائی که کودکان از دوستانشان دریافت می‌دارند، صبر و بردباری آنها را در سازگاری با محیط‌های ناآشنا و غریبه (مثل، رفتن به مدرسه، ورود به مرحله نوجوانی، مقابله با فشارها و ناکامی و ...) افزایش می‌دهد.

دوستی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌ها عاطفی - اجتماعی خود را گسترش دهند. آنها از داشتن روابط صمیمی و نزدیک با هم‌سالانشان، به نکات و ارزش‌هائی پی می‌برند که نمی‌توانند از بودن با والدین و اعضاء بزرگسال خانواده‌شان بیاموزند. برای مثال، آنها یاد می‌گیرند که چگونه باید با دیگران رفتار کنند، چگونه باید از قوانین و مقررات پیروی کنند، چگونه باید تصمیم‌گیری کنند. کودکان در جمع دیگر دوستانشان با مفهوم ترس، خشم، عصبانیت و اعتراض کردن آشنا می‌شوند.
آنها می‌آموزند که چگونه باید پیروز شوند، چگونه باید کمبودها را تحمل کنند و چگونه باید رفتار مناسبی داشته باشد. کودکان یاد می‌گیرند که چگونه از مراجع قدرت باید پیروزی کنند. آنها یاد می‌گیرند که چگونه باید نقطه‌نظرات دیگران را بشنوند و درک کنند. دوستی، حس همدلی و نوعدوستی را در آنها زنده می‌کند. آنها در جمع دوستانشان، استعدادها و ویژگی‌های خود را بهتر می‌شناسند و می‌توانند خودشان را با آنها مقایسه کنند. کودکان از طریق مشاهدهٔ هم‌سن و سالانشان به شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان با آنها پی می‌برند.
کودکان از بودن در جمع به حس تعلق و ارزشمندی دست پیدا می‌کنند و همین امر موجب افزایش عزت‌نفس آنها می‌شود. دلگرمی و حمایت‌هائی که کودکان از دوستانشان دریافت می‌دارند، صبر و بردباری آنها را در سازگاری با محیط‌های ناآشنا و غریبه (مثل، رفتن به مدرسه، ورود به مرحله نوجوانی، مقابله با فشارها و ناکامی و ...) افزایش می‌دهد.
دوستی، عاملی برای سلامت و بهداشت روانی کودک است. تحقیقات نشان می‌دهند، کودکان یکه در جمع بزرگ می‌شوند، کمتر دچار مشکلات ارتباطی می‌گردند. از طرف دیگر، کودکانی که در دوست‌یابی مشکل دارند، بیشتر احساس تنهائی و طرد شدن از جمع دوستانشان را می‌کنند و در سازگاری با محیط‌های آموزشی ناتوان‌تر هستند. 

دوشنبه 6/4/1390 - 19:44 - 0 تشکر 337615

با نام خدا و سلام يک امر مهم در تربيت کودک اجتماعي شدن کودک است که اين اجتماعي شدن در خانواده و سپس در جامعه با همسالان و دوستان اتفاق مي افتد و اگر هدف از تربيت کودک اين باشد که مطابق با هنجارها و آميزه هاي خوب اجتماع رشد يابد در انتخاب دوست دقت زيادي بعمل آيد.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

سه شنبه 4/5/1390 - 13:25 - 0 تشکر 343986

با نام خدا و سلام
در حدیث هم آمده که اگر خواستید کسی را به خوبی بشناسید ببینید با چه کسی رفایت می کند (البته مضمون حدیث اینه)

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی